Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Χαιρετώ τα σεβαστά μελη της υπέροχης ομάδας!  Προσπαθώ εδω και 2 εβδομαδες να "στρωσω" το ενυδρείο. Εχω ρίξει μεσα βακτήρια, εχω βαλει μπόλι απο φιλτρο eheim που τρεχει 1 χρονο. Μεσα ως πηγη αμμωνιας εχω ριξει μεσα  τροφη amtra pro chips. Εδω και 2 εβδομαδες ομως τα no2 μου ειναι μηδενικά. Και γυρω απ την τροφη εχει εμφανιστει ενα φιλμ. Παραθετω φωτο απο κατω

20210213_195403.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως πριν ξεκινήσουμε φίλε μου. Αμμωνία έχεις ανεβάσει? Υπολογίζεις ότι χρειάζεσαι μήνα + για να στρώσει το ενυδρείο σου. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα σε τούλι την τροφή (πχ flakes) τα οποία και θα άλλαζα κάθε τρεις με πέντε ημέρες. Να αναμένεις να ανεβάσεις αρχικά αμμωνία, μετά νιτρώδη (no2 που λες και συ) και μετά νιτρικά

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχει βάλει Μπολι οπότε ενδεχομένως να είναι στρωμένο και μπορεί λόγω φυτών να μην δεί ποτέ νιτρικά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει καθημερινά μετρήσεις θα το προσέξει. Αν πάλι κάνει μια φορά τη βδομάδα όχι. Και κάτι ακόμη πολύ βασικό. Μετρήσεις κάνεις με στικάκια η με υγρά τεστ?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανω μετρήσεις με στικακια. Γ αυτο δεν ανεφερα αμμωνια. Αλλα το ενυδρειο ΖΕΧΝΕΙ. Οποτε νομιζω οτι ειναι φουλ στην αμμωνια. 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκαμε ένα πολύ πιθανό αίτιο. Τα στικάκια δίνουν πάντοτε λανθασμένες ενδείξεις. Χρειάζονται πάντοτε υγρά τεστ. Οπότε πρέπει να βρεις και να πάρεις υγρά τεστ. Έτσι δεν έχει νόημα. Δε θα μπορέσεις με τπτ να παρακολουθήσεις τον κύκλο του αζώτου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Βρήκαμε ένα πολύ πιθανό αίτιο. Τα στικάκια δίνουν πάντοτε λανθασμένες ενδείξεις. Χρειάζονται πάντοτε υγρά τεστ. Οπότε πρέπει να βρεις και να πάρεις υγρά τεστ. Έτσι δεν έχει νόημα. Δε θα μπορέσεις με τπτ να παρακολουθήσεις τον κύκλο του αζώτου

Δε θελω την ακρίβεια... αλλα  μου λεει οτι No2 no3 ειναι καταλευκα. Δηλαδη 0. Γ αυτο με παραξενευει... (και πηγα στο πετ σημερα και δε πηρα κ ελεγα κατι ξεχναω κατι ξεχναω)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Για να καταλάβεις πρακτικά λοιπόν το θέμα, όταν ξεκίνησα εγώ το χόμπυ είχα στικς. Κάποια στιη άρχισαν να πιάνουν πάτο τα ψάρια και τα τεστ μου έδειχναν ότι και σε εσένα. Όταν τελικά πήρα υγρά τεστ και μέτρησα, είχα 1,5 ppm νιτρώδη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...