Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!! 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας διότι άρχισα να μην εμπιστεύομαι κανένα pet shop, και ο πιο κυρίως λόγος που σταμάτησα να τους έχω εμπιστοσύνη είναι γιατί με άφησαν να βάλω δεύτερο χρυσόψαρο μέσα σε 50lt ενυδρείο.. 

Είχα.. Και λέω είχα γιατί σήμερα το πρωί ξεψυχησε, ένα χρυσόψαρο 4,5 χρόνια 14 εκατοστά στο μέγεθος! Είχα πάει πριν περίπου δύο εβδομάδες το νερό για μετρήσεις ήταν όλα καλά, και ρωτάμε μστο κατάστημα εάν γίνεται να του βάλουμε και δεύτερο!! Μας ρώτησαν τα λίτρα και μας είπε ναι μπορείτε.. Ανυποψίαστοι λοιπόν περνούσε ένα μικρούλι.. Το οποίο εδώ και μια εβδομάδα άρχισε να εμφανίζει Ich, έτρεξα στο Pet Shop πήρα την αγωγή που μου έδωσαν και μου είπαν να έχω θερμοστάτη στους 26 βαθμούς και να τους δίνω 5ml στα 50 λίτρα.. 

Πέρασαν 4 μερες και έγιναν χειρότερα. 

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο, μου λένε η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 29 βαθμούς μαι να συνεχίσω την θεραπεία άλλες 4 μερες, και με γνωμη καλού φίλου που ασχολείται με αυτά άρχισα να ανεβάζω σιγά σιγά την θερμοκρασία!! 

Με αποτέλεσμα ο μεγάλος μου  σήμερα να μην υπάρχει πια! Καθόταν συνεχώς στον πάτο του ενυδρείου και δεν έφαγε καθόλου χθες και σήμερα τέλος..Δεν το άντεξε και δεν ξέρω τον λόγο!! (η στεναχώρια μου πολύ μεγάλη..)

Ο μικρός που βλέπετε και στις φωτογραφίες κάθεται και αυτός κάτω κάποιες φορές αλλά είναι στιγμές που πηγαίνει πέρα δώθε σας τρελό.. Προσπαθώ να τον σώσω και δεν βλέπω φως με την θεραπεία!! Θα ήθελα την γνώμη σας.. 

Γνωρίζω πλέον πως ήταν λάθος να έχω 2 ψάρια στα 50 λίτρα!! 

Στις φωτογραφίες θα δείτε και το φάρμακο που μου έδωσαν!! 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!! 

IMG_20210214_165753.jpg

IMG_20210214_164039.jpg

IMG_20210214_172414.jpg

IMG_20210214_172425.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη μου. Θέλω μια καλύτερη φωτογραφία του ενυδρείου σου και επίσης να μου πεις. Στους πόσους βαθμούς είσαι αυτή τη στιγμή. Το δεύτερο ψάρι ζει ακόμη σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είναι στους 27... Μόνο το ψαράκι που πήρα πρόσφατα ζει.. Αυτός που είχα 4,5 χρόνια σήμερα ξεψυχησε!! 

16133244146386081861661949109909.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

λυπαμε πολυ για το ψαράκι σου

?

 

θα μπορούσες μηπως να βάλεις μια καλή φωτογραφία να φαίνεται το φίλτρο?

ειμαι σίγουρος ότι τα παιδιά θα χρειαστούν να το δούνε,και επισης γράψε μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου,π.χ αλλαγές νερού κάθε ποτέ και ποσα λιτρα.

ελπιζω το μικρό να τα καταφερει.

ο killerknight γνωριζει πολλά για τα χρυσόψαρα,δώσε πληροφορίες μηπως σωθεί το μικρό τουλάχιστον.

καλη τύχη από εμένα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ανεβάζεις αρχικά τη θερμοκρασία στους 29. Αλλαγή νερού ποτέ έκανες τελευταία φορά και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα.

λυπαμε πολυ για το ψαράκι σου

?

 

θα μπορούσες μηπως να βάλεις μια καλή φωτογραφία να φαίνεται το φίλτρο?

ειμαι σίγουρος ότι τα παιδιά θα χρειαστούν να το δούνε,και επισης γράψε μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου,π.χ αλλαγές νερού κάθε ποτέ και ποσα λιτρα.

ελπιζω το μικρό να τα καταφερει.

ο killerknight γνωριζει πολλά για τα χρυσόψαρα,δώσε πληροφορίες μηπως σωθεί το μικρό τουλάχιστον.

καλη τύχη από εμένα.

Σας ευχαριστώ πολύ μακάρι να πάνε όλα καλά!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ. Ανεβάζεις αρχικά τη θερμοκρασία στους 29. Αλλαγή νερού ποτέ έκανες τελευταία φορά και πόσο?

Αλλαγη νερού έκανα την προηγούμενη Κυριακή όπως και κάθε Κυριακή εκτός από αυτή!! Δεν έχω αλλάξει ακόμη δεν ξέρω αν πρέπει... 

Αλλάγη λοιπόν κάνω το μισό νερό κάθε εβδομάδα!! 

Το ενυδρείο είναι 30 x 30 x 60 

50 lt, το είχα στους 28 γλαρωσαν και ο ένας δεν υπάρχει πια.. Τώρα είναι 27.. Οπότε ανεβάζω πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού 50 τις εκατό. Και μετά ναι ανεβάζεις στους 29. Αλάτι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αρχικά κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού 50 τις εκατό. Και μετά ναι ανεβάζεις στους 29. Αλάτι έχεις?

Αλάτι χύμα δεν έχω!! Έχω μόνο χοντρό αλάτι και το κλασικό Κάλας που βάζουμε στο φαγητό.. Όμως κάνει να γίνει σήμερα αυτό; έχω ρίξει σήμερα από το φάρμακο που μου έδωσαν στο πετ σοπ.. 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο θέλω να κάνεις αλλαγή νερού. Άκου με χρειάζεσαι τυροκομικά αλάτι (το Χίων το πράσινο είναι ιδανικό). Οπότε αφού το πάρεις αύριο από κάποιο σούπερ μάρκετ, αφού κανείς μια αλλαγή τριάντα τις εκατό ακόμη ξεκινάς θεραπεία με αλάτι. Η εφαρμογή έχει ως εξής: βάζεις σε ένα μπολακι νερό ενυδρείου. Στη συνέχεια βάζεις αλάτι 3 γραμμάρια ανά λίτρο ενυδρείου. Στο δικό σου που είναι 50 λίτρα θες 150 λίτρα αλάτι το οποίο ρίχνεις στο μπολ αυτό (για να σε βοηθήσω αν θυμάμαι καλά μια κουταλιά σούπας αλάτι είναι 25 γραμμάρια οπότε θα χρειαστείς 6-8 κουταλιές). Αφού διαλύσεις καλά στο μπολακι το αλάτι ώστε να μην υπάρχει ούτε ένας κόκκος το ρίχνεις στο ενυδρείο σου. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για επτά περίπου ημέρες θα το αφήσεις στην υψηλή θερμοκρασία και το αλάτι. Θα ταιζεις ελάχιστα το διάστημα αυτό (μέρα παρά μέρα και λίγο μια φορά). Η λογική λέει ότι στις τρεις ημέρες το ψάρι θα είναι καλύτερα και στις 7-9 θα έχει ξεπεράσει το ich.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμβάλλω κι εγώ μιας και βρίσκομαι διαθέσιμος κι όπου μπορεί διορθώνει ή συμπληρώνει ο killernight.

- Τρέχεις το πρωί σε ένα per shop και παίρνεις Api aquarium salt.
- Κάνεις αλλαγή νερού στο ενυδρείο χωρίς να γεμίσεις ακόμα με φρέσκο νερό.
- Βάζεις την κατάλληλη ποσότητα αλατιου σε πλαστικό μπουκάλι και το υπόλοιπο το γεμίζεις με νερό του ενυδρείου.
- Διαλύεις ΕΝΤΕΛΩΣ το αλάτι κουνώντας το μπουκάλι. ΕΝΤΕΛΩΣ όμως, να μην υπάρχει ούτε ένας κόκκος αλατιού μέσα στο μπουκάλι (γι' αυτό προτίμησε διάφανο μπουκάλι ώστε να βλέπεις το αλατονερο μετά την ανακίνηση ).
- Ρίχνεις το αλατόνερο στο ενυδρείο μαζί με το φρέσκο νερό της αλλαγής και κρατώντας τη θερμοκρασία ψηλά παρακολουθείς το ψαράκι.
- Το κρατάς έτσι για μία εβδομάδα και αν το ψαράκι είναι καλά τότε αρχίζεις μικρές καθημερινές αλλαγές νερού ώστε να αφαιρεθεί το αλάτι σιγά σιγά από το ενυδρείο. Τα χρυσόψαρα αντέχουν άνετα την απότομη αλλαγή σε αλατόνερο, όχι όμως την απότομη αλλαγή από αλατόνερο σε γλυκό νερό. Γι' αυτό η επαναφορά του νερού θα πρέπει να γίνει σταδιακά.

Αν βλέπω καλά τα φυτά σου είναι πλαστικά οπότε δεν έχεις θέμα με το αλάτι, ρίξε άφοβα την ποσότητα που προτείνεται στη συσκευασία του αλατιού.

Άντε να τον σώσουμε τον μικρούλη, μετά θα πούμε και τα υπόλοιπα.
Στα 50 λίτρα καλό θα είναι να παραμείνει μόνος του μετά τη γιατρειά του, για να μην πω ότι του πέφτουν και λίγα..

Ότι χρειαστείς ρωτάς, θα παλέψουμε να τον σώσουμε. Ελπίζω να προλάβουμε. default_smile.png





Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια αν όλα πάνε καλά θα αρχίσεις καθημερινές αλλαγές νερού δέκα τις εκατό (για να μειωθεί η αλατότητα. Δεν κάνεις μεγάλη και απότομη αλλαγή γιατί το ψάρι σου θα πεθάνει). Επίσης θα κατεβάζεις ένα βαθμό τη θερμοκρασία κάθε μέρα. Μέχρι εδώ είμαστε οκ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης βγάλε όλα τα πλαστικά από το ενυδρείο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σίφουνας είναι, μέχρι να γράψω ένα μήνυμα πέταξε τέσσερα αυτός.! default_biggrin.png

Δεν παρεμβαίνω άλλο εκτός κι αν δω απορία που επείγει στο μεταξύ και λείπει ο killer, κι αν ξέρω να απαντήσω φυσικά.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για αυτό το λόγο θέλω να κάνεις αλλαγή νερού. Άκου με χρειάζεσαι τυροκομικά αλάτι (το Χίων το πράσινο είναι ιδανικό). Οπότε αφού το πάρεις αύριο από κάποιο σούπερ μάρκετ, αφού κανείς μια αλλαγή τριάντα τις εκατό ακόμη ξεκινάς θεραπεία με αλάτι. Η εφαρμογή έχει ως εξής: βάζεις σε ένα μπολακι νερό ενυδρείου. Στη συνέχεια βάζεις αλάτι 3 γραμμάρια ανά λίτρο ενυδρείου. Στο δικό σου που είναι 50 λίτρα θες 150 λίτρα αλάτι το οποίο ρίχνεις στο μπολ αυτό (για να σε βοηθήσω αν θυμάμαι καλά μια κουταλιά σούπας αλάτι είναι 25 γραμμάρια οπότε θα χρειαστείς 6-8 κουταλιές). Αφού διαλύσεις καλά στο μπολακι το αλάτι ώστε να μην υπάρχει ούτε ένας κόκκος το ρίχνεις στο ενυδρείο σου. 

 

Μόλις άλλαξα το 50 τις εκατό όπως μου είπατε νωρίτερα!! Θα πάω αύριο να ψάξω γι αυτό το αλάτι σας ευχαριστώ πάρα πολύ ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεός είσαι Μάκη ??

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα δε μπορώ να σου εγγυηθώ ότι το ψάρι θα σωθεί. Είναι σε κακή κατάσταση. Αλλά οφείλουμε να κάνουμε ότι μπορούμε για να το σώσουμε και αν δεν τα καταφέρουμε να στήσουμε ένα νέο σωστά. Ερώτηση το ψάρι έχει όρεξη? Κολυμπάει κανονικά? Κάθεται κάτω?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Θεός είσαι Μάκη [emoji16][emoji23]
Με έπιασε πανικός, ήθελα να έχει μια ακόμα άμεση απάντηση η φίλη ώστε να νιώσει μια παραπάνω υποστήριξη στο να σωθεί ο μικρούλης. Που να φανταστώ ότι είσαι τόσο απανταχού παρόντας (νέος στο παρόν φόρουμ χεχε ) :D


Πέρα από τα αστειάκια μεγάλη υπόθεση να βρίσκει τέτοια υποστήριξη κάποιος. Σώζονται ψυχές έτσι.! :)
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Με έπιασε πανικός, ήθελα να έχει μια ακόμα άμεση απάντηση η φίλη ώστε να νιώσει μια παραπάνω υποστήριξη στο να σωθεί ο μικρούλης. Που να φανταστώ ότι είσαι τόσο απανταχού παρόντας (νέος στο παρόν φόρουμ χεχε ) :D


Πέρα από τα αστειάκια μεγάλη υπόθεση να βρίσκει τέτοια υποστήριξη κάποιος. Σώζονται ψυχές έτσι.! :)

Μάκη κάνουμε ότι μπορούμε για τους φίλους και τις φίλες ?. ΑΛηθεια το ενυδρείο σου μας το έχεις παρουσιάσει? Περιμενω άμεσα παρουσίαση οχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Με έπιασε πανικός, ήθελα να έχει μια ακόμα άμεση απάντηση η φίλη ώστε να νιώσει μια παραπάνω υποστήριξη στο να σωθεί ο μικρούλης. Που να φανταστώ ότι είσαι τόσο απανταχού παρόντας (νέος στο παρόν φόρουμ χεχε ) :D


Πέρα από τα αστειάκια μεγάλη υπόθεση να βρίσκει τέτοια υποστήριξη κάποιος. Σώζονται ψυχές έτσι.! :)

Ισχύει και σας ευχαριστώ πάρα πολύ.. Θέλω να σας στείλω βίντεο τις κινήσεις του αλλά δυστυχώς δεν γίνεται από δω.. Έχετε κάποιο social να σας στείλω το βίντεο; 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργες η απλά λύνεται και πάει γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο τα κάνει και γρήγορα πηγαινει που και που και στον πάτο κάθεται και κρύβεται πολύ συχνά... Όταν τον πιάνει τρέλα στουκαρει μέχρι και στο τζάμι το έκανε κάνα δυο φορές αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνει γιατί το παράσιτο τον ενοχλεί

Link to comment
Share on other sites

Καημένο ?

Κάποιοι μου λένε πως 28 βαθμοί είναι αρκετοί και πως δεν αντέχουν γιατί είναι ψάρια κρύου νερού.. 

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ προφανώς και γνωρίζετε καλύτερα απλά ειμαι άπειρη ακόμη.. Καταλαβαίνετε.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...