Jump to content

Recommended Posts

Μάκη κάνουμε ότι μπορούμε για τους φίλους και τις φίλες [emoji56]. ΑΛηθεια το ενυδρείο σου μας το έχεις παρουσιάσει? Περιμενω άμεσα παρουσίαση οχαχαχαχα
Θα γίνει κι αυτό, προς το παρόν παλεύω να κάνω 11 διαβολεμένα Green Tiger Barbs να ποζάρουν στον φακό αλλιώς θα το είχα ήδη κάνει χαχαχ

Όσον αφορά τον χρυσοψαράκο τώρα νομίζω ότι μόλις μπει το αλάτι στο νερό θα τον ανακουφίσει άμεσα, γι' αυτό και η παραπάνω "πίεση" στο να προστεθεί όσο το δυνατόν συντομότερα μέσα στο ενυδρείο. Πέρα του ότι θέλουμε να προλάβουμε και την όποια επιδείνωση της κατάστασής του δηλαδή.

Θα τονίσω για μια ακόμα φορά (και σόρρυ αν γίνομαι κουραστικός ) την ολοκληρωτική διάλυση του αλατιού στο νερό του ενυδρείου (στο μπουκάλι ντε ) πριν προστεθεί στο υπόλοιπο νερό. Πολύ καλή ανατάραξη ώστε να μην υπάρχει ίχνος κόκκου από αλάτι όταν πέσει μέσα στο ενυδρείο.! Έξτρα SOS κομμάτι. Κόκκοι αλατιού μπορούν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά αν ακουμπήσουν το ψαράκι.
Το σωστό αλατόνερο όμως μόνο καλό θα του κάνει στην κατάσταση που βρίσκεται. :)
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και 32 βαθμούς για μικρό χρονικό διάστημα αντέχουν μια χαρά.ην ανησυχείς

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μέχρι και 32 βαθμούς για μικρό χρονικό διάστημα αντέχουν μια χαρά.ην ανησυχείς

Τέλεια ευχαριστώ πολύ!! Θα κάνω ότι μου είπατε.. Όμως για πόσες μέρες να κάνω αυτό με το αλάτι; 

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι θα το ρίξεις μια φορά όπως σου είπα. Θα μας ενημερώνεις κάθε μέρα για τις εξελίξεις. Να δούμε πως θα πηγαίνει

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Το αλάτι θα το ρίξεις μια φορά όπως σου είπα. Θα μας ενημερώνεις κάθε μέρα για τις εξελίξεις. Να δούμε πως θα πηγαίνει

Εντάξει αν δεν βρω το συγκεκριμένο αλάτι; απλά ψάχνω κάποιο χωρίς πρόσθετα;; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν θέλει να υπάρχει ιώδιο καθόλου και προσθετα

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ευχαριστώ 

Θα σας ενημερώσω σύντομα 

Καλό βράδυ ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως πάει το ψαράκι?
πηρες αλάτι τελικά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.. Πήρα αλάτι ναι το έχω προσθέσει από το πρωι..ομως δεν μπορώ να καταλάβω τα αποτελέσματα ακόμη.. Είναι λιγάκι περίεργος.. Τουλάχιστον ξέρω πως προσπάθησα.. Κάθε μία ώρα τον βλέπω και τον παρατηρώ.. Θα δείξει.. ???

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή να δούμε. Σε κάθε περίπτωση κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας... 

Μόλις ξύπνησα και ο μικρούλης δεν άντεξε.. ?? 

Σας ευχαριστώ πολύ για την προσπάθειά σας.. Να είστε όλοι καλά!!! 

Link to comment
Share on other sites

Γαμωτο.......μείνει μεγάλη στεναχώρια το ξέρω να χάνεις ψάρι. Αν θες οπότε είσαι έτοιμη να στήσουμε μαζί από την αρχή ένα νέο ενυδρείο που θα έχει υγιή ψαράκια και θα το χαρείς

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Γαμωτο.......μείνει μεγάλη στεναχώρια το ξέρω να χάνεις ψάρι. Αν θες οπότε είσαι έτοιμη να στήσουμε μαζί από την αρχή ένα νέο ενυδρείο που θα έχει υγιή ψαράκια και θα το χαρείς

Ναι στεναχωρεθηκα αρκετά.. Αλλα είπαμε.. Τουλάχιστον προσπαθησαμε?

Τώρα θα το αφήσω λίγο ως έχει γιατί έχω κάποιες άλλες προτεραιότητες όσο αφορά την ανθρώπινη υγεία και θα λείπω από το σπίτι.. Έχω άλλο ένα χρυσόψαρο σε μικρότερο ενυδρείο, θα το πάρω μαζί μου στο ταξίδι ❤️

Για να καταλάβετε αυτόν τον είχε πάρει ο πατέρας μου την πρώτη φορά που πήγαμε στο πετ σοπ, τον βάλαμε με τον μεγάλο και αυτός άρχισε να επιτίθεται, και τον έβγαλα αμέσως ούτε 2 ώρες δεν τον άφησα μέσα.. Τον πήρα στο δωμάτιο μου σε μικρότερο ενυδρειο και προς το παρόν ζει ευτυχισμένος, έτσι μου δείχνει τουλάχιστον.. Μετά ο μπαμπάς μου πήγε πάλι στο πετ σοπ να πάρει κάτι που του ζήτησα και έφερε αυτόν τον μικρούλι που αρρώστησε και με άφησε σήμερα... ? Γενικά προσπάθησα πολύ να τα προστατεύσω.. Όμως και οι γονείς μου δεν καταλάβαιναν ότι 2ψαρια δεν γίνεται να υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο.. Είναι πολύ σπάνιο να ζήσουν και τα δύο... Αλλα ότι τους πούλησαν αυτό έγινε.. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν άρρωστο από την αρχή Κατερίνα. Και δυστυχώς χάσατε και το μεγάλο λόγω αυτού. Ένα στα τέσσερα ψάρια που περνώ από μαγαζιά πεθαίνουν πολυ σύντομα λόγω κακουχιών κατά τη μεταφορά τους

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξαναπάρω από το συγκεκριμένο κατάστημα.. Θα ψάξω κάποιο που να είναι πιο εξειδικευμένο στα στα ψαράκια... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Kath έγραψε:

Δεν θα ξαναπάρω από το συγκεκριμένο κατάστημα.. Θα ψάξω κάποιο που να είναι πιο εξειδικευμένο στα στα ψαράκια... 

Κατερίνα να δούμε πρώτα πως πάει το άλλο ψάρι σου. Γιατί δεν το βάζεις στο μεγάλο ενυδρείο που έχεις ? (αφού βέβαια το απολυμάνεις πρώτα με ξύδι)

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Κατερίνα να δούμε πρώτα πως πάει το άλλο ψάρι σου. Γιατί δεν το βάζεις στο μεγάλο ενυδρείο που έχεις ? (αφού βέβαια το απολυμάνεις πρώτα με ξύδι)

Γιατί αυτή τη στιγμή δεν βρίσκομαι στο σπίτι είμαι τελείως εκτός και έπρεπε να τον πάρω μαζί μου και φυσικά δεν μπορούσα να πάρω μαζί μου 50 λίτρα.. Πήρα το πιο μικρο

Link to comment
Share on other sites

Άλλαζε κάθε μέρα το 60% του νερού της γυάλας

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μόλις γυρίσεις σπίτι αδειάζεις καλά το ενυδρείο, πετάς το χαλίκι, απολυμαίνεις καλά με ξύδι το ενυδρείο και το φίλτρο, ξεπλένεις καλά τα υλικά του φίλτρου (θα έλεγα μάλιστα μήπως να τα αλλάξεις τελείως), αγοράζεις νέο χαλίκι (χωρίς χρώμα να είναι φυσικό) και μετά θα βάλεις το ψάρι μέσα. Όταν ξεκινήσεις ενημέρωσε με να σου δώσω αναλυτικότερες οδηγίες

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Κατερίνα μόλις γυρίσεις σπίτι αδειάζεις καλά το ενυδρείο, πετάς το χαλίκι, απολυμαίνεις καλά με ξύδι το ενυδρείο και το φίλτρο, ξεπλένεις καλά τα υλικά του φίλτρου (θα έλεγα μάλιστα μήπως να τα αλλάξεις τελείως), αγοράζεις νέο χαλίκι (χωρίς χρώμα να είναι φυσικό) και μετά θα βάλεις το ψάρι μέσα. Όταν ξεκινήσεις ενημέρωσε με να σου δώσω αναλυτικότερες οδηγίες

Αα τέλεια έγινε μόλις επιστρέψω θα σας ενημερώσω!!! Απλά αν θέλετε στείλτε μου ένα link με διακοσμήσεις και τι μέγεθος χαλίκι πρέπει να πάρω.. Ευχαριστώ πολύ ??

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2021 at 5:26 ΜΜ, το μέλος Kath έγραψε:

Το οποίο εδώ και μια εβδομάδα άρχισε να εμφανίζει Ich, έτρεξα στο Pet Shop πήρα την αγωγή που μου έδωσαν και μου είπαν να έχω θερμοστάτη στους 26 βαθμούς και να τους δίνω 5ml στα 50 λίτρα.. 

Πέρασαν 4 μερες και έγιναν χειρότερα. 

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο, μου λένε η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 29 βαθμούς μαι να συνεχίσω την θεραπεία άλλες 4 μερες, και με γνωμη καλού φίλου που ασχολείται με αυτά άρχισα να ανεβάζω σιγά σιγά την θερμοκρασία!! 

Κανονικα η θεραπεια θα επρεπε να ειναι αποτελεσματικη.  Γιατι  δεν πέτυχε θελω να δω....

1- δεν περιμενουμε μια εβδομαδα πριν να ρχιζουμε την θεραπεια. Οσο πιο αργα ξεκιναμε, τοσο πιο αναποτελεσματικη  γινεται.

2- Κατερινα, διάβασες τις οδηγιες χρησης για το φαρμακο; Εριχνες καθε μερα απο 5ml επι τρια 24 ωρα; ή εριξες μονο μια φορα την πρωτη μερα;

Directions:
Shake bottle well before use
Use 5mL for every 50L, dose on days 1, 2, 3 and 6
Do not overdose or use simultaneously with other treatments.
Allow at least 48 hours to elapse when changing treatments.

3- μηπως ειχες ενεργο ανθρακα στο φιλτρο;

4- εχεις κάνει μετρησεις νερου πριν την θεραπεια - γιατι ρωταω αυτο.... Υψιλα νιτρικα επιρεαζουν την δραση πολλων φαρμακων.

Αν θελεις, απαντησέ μου.  Θελω να βρω τι φταιει... Γιατι δεν απεδωσε η θεραπεια.

Κριμα το ψαρακι.....:(

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία ξεκίνησε την ίδια μέρα ακριβώς που πρόσεξα τα πρώτα ας σημαδάκια!! Το νερό είχε ελεγχθεί λίγες μέρες πριν και μου είπαν ότι είναι πολύ καλό, την θεραπεία λοιπόν την ξεκίνησα την ίδια μέρα και κάθε μέρα έριχνα 5 ml στα 50 λίτρα!!! Για 4 μερες χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα.. Πήρα ξανά στο κατάστημα και μου είπαν να συνεχίσω, συνέχισα άλλες 4 μερες, και μόλις πέρασαν και αυτές έχασα τον έναν από τους δύο.. Άρα τιποτα πάλι όλο και χειρότερα!! 

Μετά με συμβούλεψε και με καθοδήγησε ο φίλος Killerknight και τον ευχαριστώ για την υπομονή και την επιμονή του!! Για μια πιο φυσική θεραπεία με αλάτι και τελικά είχε προχωρήσει αρκετά και δεν άντεξε ούτε και ο μικρός!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kath έγραψε:

Η θεραπεία ξεκίνησε την ίδια μέρα ακριβώς που πρόσεξα τα πρώτα ας σημαδάκια!! Το νερό είχε ελεγχθεί λίγες μέρες πριν και μου είπαν ότι είναι πολύ καλό, την θεραπεία λοιπόν την ξεκίνησα την ίδια μέρα και κάθε μέρα έριχνα 5 ml στα 50 λίτρα!!! Για 4 μερες χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα.. Πήρα ξανά στο κατάστημα και μου είπαν να συνεχίσω, συνέχισα άλλες 4 μερες, και μόλις πέρασαν και αυτές έχασα τον έναν από τους δύο.. Άρα τιποτα πάλι όλο και χειρότερα!! 

Μετά με συμβούλεψε και με καθοδήγησε ο φίλος Killerknight και τον ευχαριστώ για την υπομονή και την επιμονή του!! Για μια πιο φυσική θεραπεία με αλάτι και τελικά είχε προχωρήσει αρκετά και δεν άντεξε ούτε και ο μικρός!! 

Επίσης όχι δεν είχα άνθρακα στο φίλτρο..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kath έγραψε:

Η θεραπεία ξεκίνησε την ίδια μέρα ακριβώς που πρόσεξα τα πρώτα ας σημαδάκια!! Το νερό είχε ελεγχθεί λίγες μέρες πριν και μου είπαν ότι είναι πολύ καλό, την θεραπεία λοιπόν την ξεκίνησα την ίδια μέρα και κάθε μέρα έριχνα 5 ml στα 50 λίτρα!!! Για 4 μερες χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα.. Πήρα ξανά στο κατάστημα και μου είπαν να συνεχίσω, συνέχισα άλλες 4 μερες, και μόλις πέρασαν και αυτές έχασα τον έναν από τους δύο.. Άρα τιποτα πάλι όλο και χειρότερα!! 

Μετά με συμβούλεψε και με καθοδήγησε ο φίλος Killerknight και τον ευχαριστώ για την υπομονή και την επιμονή του!! Για μια πιο φυσική θεραπεία με αλάτι και τελικά είχε προχωρήσει αρκετά και δεν άντεξε ούτε και ο μικρός!! 

Τα χρυσά αντεχουν το αλατακι και ειναι πολυ μεγαλο πλεονεκτημα.

Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

Ακουσε τον @killerknight, δεν δινει κακες συμβουλες!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...