Jump to content

Νέος στον χώρο των ενυδρείων, βοήθεια για στρώσιμο!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

Με την πολύτιμη βοήθεια του @marinosέφτασα ως εδώ αλλά επειδή νιώθω πως τον έχω τρελάνει θα ήθελα και τη δική σας βοήθεια.

Έχω ένα ενυδρείο 60lt. Βυθός υπόστρωμα με χαλαζιακο χαλίκι. Κρεμαστό φίλτρο Versamax 2 και θέρμανση. Ρίζα κ 2 πέτρες γρανίτη. 

13/2/21 έβαλα νερό και τα φυτά που βλέπετε (όσο φαίνονται στη φωτογραφία). Πρώτο νερό έβαλα από την βρύση με PH 7.8 αλλά δυστυχώς δεν έχω μετρήσει σκληρότητα. 

Έριξα μέσα λίγη τροφή, βακτήρια και αντιχλωριο ανάλογα της ποσότητας του νερού στο ενυδρείο. Μετά από 48 ώρες μέτρησα την Αμμωνία και μου βγήκε μηδέν (0)!!! 

Το νερό είναι λίγο πράσινο και από 8 ώρες μείωσα το φως στις 6 ώρες κ βλέπουμε πως θα πάει η "άνθηση". 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά τα στάδια του στρωσίματος. Ανά πόσες ημέρες πρέπει να μετράω τι και ανάλογα τις τιμές τι πρέπει να κάνω;;; Πρώτη μέτρηση αμμωνίας στο 0. Να ρίξω πάλι τροφή κ βακτήρια; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων!!! 

ΥΓ Η πέτρα στη ρίζα είναι για να κάτσει στο βυθό γιατί δε μου έκοψε να τη μουλιασω νωρίτερα!!! 

IMG_20210215_192322_1613409896435.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν με εχεις ζαλισει. Οποιος θελει την βοηθεια μου μπορει να μου στειλει πμ οποτε θελει. Θα προτιμουσα βεβαια οι συζητήσεις να ειναι δημόσιες για να συμετέχουν και τα άλλα μελη. Για να βλέπω οτι θέλετε με τανγκαρετε @marinos.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

@marinosΚαλημέρα, το έχω διαβάσει αυτό το πολλή ωραίο άρθρο. Δε βρήκα λεπτομέρειες όμως για το στρώσιμο. πχ στη δεύτερη μέρα μέτρησα αμμωνία κ μου βγήκε 0. Από την αρχή είχα ρίξει τροφή και βακτήρια... 3η μέρα έριξα πάλι τροφή για να ανέβει η αμμωνία κ σήμερα λέω να ρίξω βακτήρια για να έχουν να τρώνε... Χαχαχα 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θάνο.

Ρίξε βακτήρια άλλα την τροφή δεν την βγάζεις έτσι ; Την έχεις μέσα στο ενυδρείο. Αν θέλεις βάλε τροφή σε ένα τούλι και ρίξε την στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα Θάνο.

Ρίξε βακτήρια άλλα την τροφή δεν την βγάζεις έτσι ; Την έχεις μέσα στο ενυδρείο. Αν θέλεις βάλε τροφή σε ένα τούλι και ρίξε την στο ενυδρείο.

@marinosΤην τροφή δε τη βγάζω. Είναι λίγα φυλλαράκια και όταν πέσει στο ενυδρείο χάνετε. Έριξα λίγη κ χθες. Θα ρίξω σήμερα βακτήρια και θα κάνω αύριο μέτρηση αμμωνίας κ νιτρικών 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

 

@marinos@  Καλησπέρα, Σήμερα έκανα μετρήσεις αμμωνίας και νιτρικών. Η αμμωνία είναι στο 0.5 και τα νιτρικά στο 4. Έριξα βακτηρίδια και θα κάνω πάλι μετρήσεις σε 2-3 ημέρες. Σωστά;

Παρατήρησα όμως μια λευκή άλγη πάνω στη ρίζα (σας παραθέτω φωτογραφία). Επίσης βλέπω πως τα φυτά δεν είναι στα καλύτερα τους. Έχουν υπόστρωμα κάτω από το χαλαζιακο χαλίκι (φωτογραφία Νο3). Παρήγγειλα κ υγρό λίπασμα αλλά δεν έχει έρθει ακόμη. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας. 

IMG_20210216_164134.jpg

IMG_20210216_163812_1613486395595.jpg

IMG_20210215_161441_1613398561208.jpg

Έγινε επεξεργασία - Thanoslim
Link to comment
Share on other sites

Για τα βακτηρια θα σου πω νσ ριχνεις οτι λεει η συσκευασια. Τα λευκα σημεια στη ριζα ειναι φυσιολογικά. Για τα φυτά θα το δεις με τα παιδια του φυτεμένου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...