Jump to content

Γεια σας!!


Mike Pig

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Είμαι από την Θεσσαλονίκη και λέγομαι Μιχάλης.

Τελευταία έχω δει πολλές παρουσιάσεις ενυδρείων και να πω την αλήθεια ζήλεψα. Τι θα χρειαστώ για ένα ενυδρείο περίπου 80 λίτρα με εύκολα φυτά??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μιχάλη  και Καλώς ήρθες.

Καταρχάς  θα χρειαστείς ένα ενυδρείο 80 λίτρων και καμπόσο διάβασμα :D

 

Έχεις καθόλου προηγούμενη εμπειρία με ενυδρεία? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mike Pig έγραψε:

Τι θα χρειαστώ για ένα ενυδρείο περίπου 80 λίτρα με εύκολα φυτά??

Μιχαλη, εχεις το ενυδρειο  ή θελεις να το πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μιχαλη, εχεις το ενυδρειο  ή θελεις να το πάρεις;

Θέλω να το πάρω αλλά δεν ξέρω ποιο.

Εσείς πιο θα μου προτείνατε;

Τα βασικά για τον κύκλο του αζώτου τα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις ετοιμο σαν τα juwel, που εχουν και φωτιστικο και φιλτρο. Μπορεις να παρεις μονο γυάλα χωρις εξοπλισμο.

Τιμες για ετοιμο απο 90€ κι πανω... για 70-80λ.

Απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βάλεις;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τι μπατζετ εχεις κατά νου;

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2021 at 10:45 PM, natateo said:

Μπορεις να παρεις ετοιμο σαν τα juwel, που εχουν και φωτιστικο και φιλτρο. Μπορεις να παρεις μονο γυάλα χωρις εξοπλισμο.

Τιμες για ετοιμο απο 90€ κι πανω... για 70-80λ.

Απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βάλεις;

Μόλις είδα αυτό το 90€ κύλισε ένα δάκρυ.... αν και νεος στο χόμπυ θεωρώ οτι με 90€ δύσκολα (όχι ακατόρθωτα εαν πιάνουν τα χέρια του κάθε συνχομπίστα) μπορείς να έχεις έτοιμο εξοπλισμένο ενυδρείο που να μπορεί να στρωθεί σωστά (άποψή μου). 

 

Το λεω γιατί και εγώ ξεκίνησα για 70 λίτρα με ένα bufget Χ και τελικά κατέληξα να κάνω παραγγελίες τα μεσάνυχτα αφού έχει κοιμηθεί η γυναίκα μου και τώρα περιμένω το 180άρι! χαχαχα

 

Τώρα πέρα από την πλάκα, θα συμβούλευα τον @Mike Pigνα διαβάσει πρώτα πολύ καιρό (προσωπικά διάβαζα περίπου 2 χρόνια πριν αγοράσω ενυδρείο) σχετικά με τις απαιτήσεις ενός ενυδρείου τόσο σε επίπεδο βιολογίας, αλλαγών νερού, ψαριών, φυτών (?) αλλά και στις οικονομικές απαιτήσεις. Γιατί αν μπεις στον χορό και σε μαγέψει το χόμπυ τότε ταβάνι δεν υπάρχει! 

 

Όπως είπε και ο @nidal και ο @Dimitris Lysikatos στo live του Aquatic Talk Live, το χόμπυ θέλει 3 πράγματα που ξεκινάνε με Δ.

 

Διάβασμα, Διάβασμα & Διάβασμα!

 

Δεν θέλω να σε αποθαρύνω, ίσα ίσα διαβάζοντας πορώνεσαι, αποκτάς γνώσεις και ήδη σκέφτεσαι πως θέλεις να κάνεις το ενυδρείο σου.

 

Στα ενυδρεία κατ' εμέ, δεν φροντίζουμε τα ψάρια, αλλά το περιβάλλον που ζούνε αυτά! 

 

Γινόμαστε δηλαδή φροντιστές νερού!

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Atakas έγραψε:

Μόλις είδα αυτό το 90€ κύλισε ένα δάκρυ.... αν και νεος στο χόμπυ θεωρώ οτι με 90€ δύσκολα (όχι ακατόρθωτα εαν πιάνουν τα χέρια του κάθε συνχομπίστα) μπορείς να έχεις έτοιμο εξοπλισμένο ενυδρείο που να μπορεί να στρωθεί σωστά (άποψή μου). 

 

Το λεω γιατί και εγώ ξεκίνησα για 70 λίτρα με ένα bufget Χ και τελικά κατέληξα να κάνω παραγγελίες τα μεσάνυχτα αφού έχει κοιμηθεί η γυναίκα μου και τώρα περιμένω το 180άρι! χαχαχα

Εσείς οι ριψοκίνδυνοι έχετε ποτέ σκεφτεί το ενδεχόμενο, να θελήσει η γυναίκα σας να σας πάρει δώρο (έκπληξη) κάτι για το νέο σας 'φθηνό' ενυδρείο όπου βρήκατε σε υπερ προσφορά και μετά άντε ξίγα της, γιατί δεν έφτασε το 50e τροφές & αντιχλώρια :hehe:

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Atakas έγραψε:

Διάβασμα, Διάβασμα & Διάβασμα!

 

Δεν θέλω να σε αποθαρύνω, ίσα ίσα διαβάζοντας πορώνεσαι, αποκτάς γνώσεις και ήδη σκέφτεσαι πως θέλεις να κάνεις το ενυδρείο σου.

 

Θα συμφωνίσω απόλυτα ! φίλε Ataka έχεις κανένα link τύπου nerd aquarium bible , ψάχνω κάμποσο καίρο για κάτι τέτοιο B)  

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Georgis said:

Εσείς οι ριψοκίνδυνοι έχετε ποτέ σκεφτεί το ενδεχόμενο, να θελήσει η γυναίκα σας να σας πάρει δώρο (έκπληξη) κάτι για το νέο σας 'φθηνό' ενυδρείο όπου βρήκατε σε υπερ προσφορά και μετά άντε ξίγα της, γιατί δεν έφτασε το 50e τροφές & αντιχλώρια :hehe:

Όχι ελπίζουμε πως απλά θα μας χαρτζιλικώσει να παρουμε μόνοι μας δωρο. Ειδάλλως αν δει τιμες και αποδείξεις έρχεται μάρμαρο.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Georgis έγραψε:

Εσείς οι ριψοκίνδυνοι έχετε ποτέ σκεφτεί το ενδεχόμενο, να θελήσει η γυναίκα σας να σας πάρει δώρο (έκπληξη) κάτι για το νέο σας 'φθηνό' ενυδρείο όπου βρήκατε σε υπερ προσφορά και μετά άντε ξίγα της, γιατί δεν έφτασε το 50e τροφές & αντιχλώρια :hehe:

 

 

Θα συμφωνίσω απόλυτα ! φίλε Ataka έχεις κανένα link τύπου nerd aquarium bible , ψάχνω κάμποσο καίρο για κάτι τέτοιο B)  

Εγώ πλέον έχω φτάσει σε άλλο επίπεδο.....απλά δεν της λέω και έρχονται έκπληξη   ??

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Georgis said:

Εσείς οι ριψοκίνδυνοι έχετε ποτέ σκεφτεί το ενδεχόμενο, να θελήσει η γυναίκα σας να σας πάρει δώρο (έκπληξη) κάτι για το νέο σας 'φθηνό' ενυδρείο όπου βρήκατε σε υπερ προσφορά και μετά άντε ξίγα της, γιατί δεν έφτασε το 50e τροφές & αντιχλώρια :hehe:

 

 

Θα συμφωνίσω απόλυτα ! φίλε Ataka έχεις κανένα link τύπου nerd aquarium bible , ψάχνω κάμποσο καίρο για κάτι τέτοιο B)  

 

Κάποιο nerd aquarium bible δυστυχώς δεν υπάρχει (απ'οσο ξέρω) όμως ακόμα και μέσα εδώ με πολύ υπομονή και επιμονή θα βρεις θησαυρούς γιατί τα παιδιά κάνουν καταπληκτική δουλειά τόσο στα τύπου tutorials όσο και στις απαντήσεις στα προβλήματα άλλων φίλων του ενυδρείου.

Από εκεί και πέρα έχει αγγλικά φόρουμ τύπου ukaps έχει επίσης πάρα πολλούς χομπίστες που κάνουν βίντεο στο youtube (προσοχή στην προώθηση προιόντων!!).

Αλλά το πιο βασικό είναι να μπορείς να αξιολογείς τι σου "κάνει" και τι όχι!

Το ενδεχόμενο να κάνει η γυναίκα ενυδρειακό δώρο το ξεχνάς... ειδικά αν έχει δει οτι για να αγοράσεις κάτι το ξεψαχνίζεις!!! 

 

19 minutes ago, Jester said:
 

Όχι ελπίζουμε πως απλά θα μας χαρτζιλικώσει να παρουμε μόνοι μας δωρο. Ειδάλλως αν δει τιμες και αποδείξεις έρχεται μάρμαρο.

 

Εκτός αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και λες, "μα εγώ το κάνω για να έχω έξοδα και να μην μου κόψει το κ@λ@ η εφορία"!!!! (προς στιγμήν δουλεύει)!!!!

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ πλέον έχω φτάσει σε άλλο επίπεδο.....απλά δεν της λέω και έρχονται έκπληξη   ??

 Άλλος ένας με την μέθοδο "χάιδεμα γάτας" (μην μας πουν και φαλλοκράτες B) )  

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος Atakas έγραψε:

 

Κάποιο nerd aquarium bible δυστυχώς δεν υπάρχει (απ'οσο ξέρω) όμως ακόμα και μέσα εδώ με πολύ υπομονή και επιμονή θα βρεις θησαυρούς γιατί τα παιδιά κάνουν καταπληκτική δουλειά τόσο στα τύπου tutorials όσο και στις απαντήσεις στα προβλήματα άλλων φίλων του ενυδρείου.

Από εκεί και πέρα έχει αγγλικά φόρουμ τύπου ukaps έχει επίσης πάρα πολλούς χομπίστες που κάνουν βίντεο στο youtube (προσοχή στην προώθηση προιόντων!!).

Αλλά το πιο βασικό είναι να μπορείς να αξιολογείς τι σου "κάνει" και τι όχι!

Το ενδεχόμενο να κάνει η γυναίκα ενυδρειακό δώρο το ξεχνάς... ειδικά αν έχει δει οτι για να αγοράσεις κάτι το ξεψαχνίζεις!!! 

 

 

Εκτός αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και λες, "μα εγώ το κάνω για να έχω έξοδα και να μην μου κόψει το κ@λ@ η εφορία"!!!! (προς στιγμήν δουλεύει)!!!!

 

'Ολα τα pin εδώ μέσα έχουν διαβαστεί :D για αυτό είπα μπας και είχες πέσει πάνω σε κανένα aquarium bible 

Πρώτα την βάζεις στο ΄πνεύμα' της ερευνας αγορας σου ... :hehe:  και μετά έρχονται τα άλλα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

 Άλλος ένας με την μέθοδο "χάιδεμα γάτας" (μην μας πουν και φαλλοκράτες B) )  

 

'Ολα τα pin εδώ μέσα έχουν διαβαστεί :D για αυτό είπα μπας και είχες πέσει πάνω σε κανένα aquarium bible 

Πρώτα την βάζεις στο ΄πνεύμα' της ερευνας αγορας σου ... :hehe:  και μετά έρχονται τα άλλα 

Να σου γράψουμε βρε αδερφέ μία βίβλος κανένα πρόβλημα :crazyyyy:

Αρχίζω:  Στη γη αυτή υπαρχή κάτι που λέγεται νερό και κάνει γκλου γκλου, όχι δεν μιλάει απλα κάνει θόρυβο όταν κατρακυλά.

όταν καταλάβεις αυτά μετά απο μια βδομάδα πες μας να σου πούμε τα υπόλοιπα :kookoo:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Χρήστος said:

Να σου γράψουμε βρε αδερφέ μία βίβλος κανένα πρόβλημα :crazyyyy:

Αρχίζω:  Στη γη αυτή υπαρχή κάτι που λέγεται νερό και κάνει γκλου γκλου, όχι δεν μιλάει απλα κάνει θόρυβο όταν κατρακυλά.

όταν καταλάβεις αυτά μετά απο μια βδομάδα πες μας να σου πούμε τα υπόλοιπα :kookoo:

Γκουράμι άσπρο και παχύ, του flake σου καμάρι,

γιατί πήγες και το 'βαλες μέσα στο 60 άρι;

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Atakas έγραψε:

Δεν θέλω να σε αποθαρύνω, ίσα ίσα διαβάζοντας πορώνεσαι, αποκτάς γνώσεις και ήδη σκέφτεσαι πως θέλεις να κάνεις το ενυδρείο σου.

 

Στα ενυδρεία κατ' εμέ, δεν φροντίζουμε τα ψάρια, αλλά το περιβάλλον που ζούνε αυτά! 

 

Γινόμαστε δηλαδή φροντιστές νερού!

:bigemo_harabe_net-64:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αν περνάγανε στα αγροτικά έξοδα θα ειχα κάνει το 3τονο reef αλλά ο Λογιστης έβαλε τα γελια όταν τον ρώτησα.

 

τωρα ένα fluval u4 θέλω και κάνω τρελο μαγείρεμα.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...