Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομάδα,σήμερα έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις μετά από 8 μέρες λειτουργίας του νέου ενυδρείο,το στρώσιμο ξεκίνησε με τροφή και βακτήρια,πώς τις βλέπετε κ τι χρειάζεται να κάνω, ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_20210216_173518_resize_55.jpg

IMG_20210216_173442_1_resize_37.jpg

IMG_20210216_173408_resize_88.jpg

IMG_20210216_173600_resize_51.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

κ τι χρειάζεται να κάνω

 

Υπομονή?

 

Το ph δεν επηρεάζει το στρώσιμο. Αμμωνία δεν μετράς; είναι το πρώτο που θα δεις. Θα επιταχύνεις λιγάκι την διαδικασία αν ανεβάσεις την θερμοκρασία. Εγώ τα στρώνω με 30

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικό μου λάθος, δεν την είδα. περίεργο να μην έχεις ούτε αμμωνια ούτε νιτρώδη ούτε νιτρικά , κάτι θα έπρεπε να υπάρχει σίγουρα. Το τρίτο φυαλίδιο είναι νοτρώδη ή ph;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη. Θέλει υπομονή το στρώσιμο . Μπορείς να σου πάρει και ενάμιση μήνα. Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι? Το φίλτρο είναι σε λειτουργία? Έχει μέσα κεραμικό υλικό? Έχεις φυτά στο ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Τότε κατά 99% έχεις νιτρώδη απλά δεν τα έχεις μετρήσει

Link to comment
Share on other sites

Και η αμμωνία και τα νιυτρωδη του είναι μηδέν αν βλέπω καλά το τεστ που έχει ανε άδεια σε φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πολυ μεγάλο. Πόση τροφή έχεις ρίξει μέσα? μπορεί να μην έχει ανεβάσει καν ακόμη αμμωνία

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή δύο τρεις ημέρες ακόμη και λογικά θα σου ανεβάσει αμμωνία. Δε ρωτάω καν αν κάνεις σωστά τα τεστ γιατί το θεωρώ αυτονόητο

Link to comment
Share on other sites

α)Δημήτρη σε παρακαλώ πολύ ανέβασε μια φωτογραφία του ενυδρείου σου . 

β) Θέλω στην επόμενη μέτρηση να ανακινήσεις πολύ καλά τα αντιδραστήρια (πάνω απο ένα λεπτό ) 

100 gr ; είσαι σίγουρος ; Μήπως 100ml ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

α)Δημήτρη σε παρακαλώ πολύ ανέβασε μια φωτογραφία του ενυδρείου σου . 

β) Θέλω στην επόμενη μέτρηση να ανακινήσεις πολύ καλά τα αντιδραστήρια (πάνω απο ένα λεπτό ) 

100 gr ; είσαι σίγουρος ; Μήπως 100ml ;

και 100μλ ειναι παρα πολλα!!!! Ειναι ολο το κουτι απο tetramin,που μου εφτανε για ταισμα στα 120λ για σχεδον ενα μηνα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Γραμμάρια, ίσως να είναι λίγο λιγότερο 

IMG_20210216_225256.jpg

Μα βάση τον διάκοσμο μάλλον για Αφρική πας έτσι ;

Θέλω με μια απόχη να μαζέψεις ότι τροφή έχεις στο ενυδρείο . Μετά αφήνεις την απόχη με την τροφή μέσα στο ενυδρείο κατά προτίμηση κοντά στην είσοδο του φίλτρου  

Δες την αναλόγια ml /ltr στην συσκευασία των βακτηρίων και δες αν βάζεις τα ΄σωστά. Κλείσε την αεραντλία και πάνε την θερμοκρασία στους 28 C . 

Μεθαύριο ξαναμετράς τα NH3/NH4 NO2 kai NO3 αφου κουνήσεις πολύ καλά τα αντιδραστήρια πριν τα βάλεις στον σωλήνα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,θα βάλω frontozes,την τροφή την βάζω σε τούλι,την θερμοκρασία την έχω στους 28,τα βακτήρια τα έχω βάλει στην αναλογία που λένε οι οδηγίες,στην φωτό είναι η τροφή μέσα στο τούλι πριν την αλλαγη

70094D83-D3F6-4B7D-AEFD-52FD5C32BC44.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κάνε λίγο υπομονή τότε και θα αρχίσει ο κύκλος (είναι μεγάλο το ενυδρείο) . Αλήθεια τι φίλτρο έχεις ;

Και αν θες (δεν είναι αυτό άλλα για το γαμώτο) κοίτα την ημερομηνία λήξης των τεστ .

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Ακριβώς,θα βάλω frontozes,την τροφή την βάζω σε τούλι,την θερμοκρασία την έχω στους 28,τα βακτήρια τα έχω βάλει στην αναλογία που λένε οι οδηγίες,στην φωτό είναι η τροφή μέσα στο τούλι πριν την αλλαγη

 

Καλησπερα και απο εμενα......για το στρωσιμο συμφωνω σε οτι σου ειπαν οι κυριοι παραπανω.

Για τις Φροντοζες θελω να σε ρωτησω τα εξης:

α) θελεις να τις κρατησεις για πολλα χρονια ή μεχρι καποιο χρονικο σημειο  π.χ τελικο μεγεθος,  ηλικια αναπαραγωγης κλπ κλπ

β) θα βαλεις και καποιο/α αλλο ειδος/η απο Τανγανικα?

γ) Επειδη στην Αφρικη σημασια εχουν οι διαστασεις παρα τα λιτρα, ποσο ειναι το μηκος&πλατος του ενυδρειου?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο όλα είναι σωστά ........... Υπομονή ή βρίσκεις μπόλι για να επιταχύνεις την διαδικασία .

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Ακριβώς,θα βάλω frontozes,την τροφή την βάζω σε τούλι,την θερμοκρασία την έχω στους 28,τα βακτήρια τα έχω βάλει στην αναλογία που λένε οι οδηγίες,στην φωτό είναι η τροφή μέσα στο τούλι πριν την αλλαγη

70094D83-D3F6-4B7D-AEFD-52FD5C32BC44.jpeg

Μηπως η τροφη δεν προλαβαινει να σαπισει και την αλλαζεις...

Εγω ριχνω παντα την τροφη μεσα στο ενυδρειο(ανα 2 ημερες) και μια χαρα ανεβαζει την αμμωνια μετα απο 2-4 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...