Jump to content

Γέννα pterophyllum scalare


Marinelife

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 

Σήμερα σε μεγάλη μου έκπληξη γύρισα σπίτι και βρήκα να υπάρχουν αβγά και τη μαμά (πιθανολογώ) να τα προσέχει.

Δεν έχω κάνει κάτι για να προκαλέσω τη γέννα, οπότε πιστεύω ότι απλά τα ψαράκια είναι χαρούμενα στις συνθήκες που ζουν.

Δεν είδα αν το αρσενικό είχε την ευκαιρία να τα πλησιάσει, πάντως τώρα δεν πλησιάζει κανείς. (Δεν ξέρω καν αν κάποιο από τα άλλα είναι αρσενικό)

Μάχες δεν γίνονται καθώς έχουν συνηθίσει να «ακούν» τη «μαμά» και να κάθονται μακριά της... (είναι το πιο μεγάλο ψάρι και τα έχει «σούζα» ανέκαθεν)

Θα δούμε στη διάρκεια τι θα γίνει.

Για την ώρα έχω βουλώσει το φίλτρο από πάνω με φύλλα και τραβά μόνο από κάτω.

Θα πρέπει να παραγγείλω τούλι. 

 

Επιστημονική Ονομασία είδους: pterophyllum scalare

Ημερομηνία Γέννας: 16/02/21

Αριθμός Αβγών:250 (περίπου)

37B98F35-2D8A-42EB-9920-2E0D5B32400F.thumb.jpeg.806ff3ace67d7aa88ed26fbdc9519b04.jpeg

 

ΥΓ. Έχω διαβάσει τα άρθρα με τις γέννες αλλά δεν περιμένω να γίνει τώρα κάτι για να είμαι ειλικρινής. Είναι μικρά ακόμα τα ψαράκια, απορώ πως γέννησε αυτό...

Πάντως θα παραγγείλω αυτά που χρειάζονται, μήπως και...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι λέει είδες ουρίτσες ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
 

Ήταν άδοξη η πορεία της γέννας καθώς το ίδιο βράδυ και ενώ είχα αρκετό φως στη πλευρά της γέννας, χρειάστηκε μόνο ένα πέρασμα του γλύφτη για να χαθούν τα αυγά.
Όσο ξύλο και να έφαγε ήταν αμετάκλητος. 
Θα πρέπει να αποκτήσω 2ρο ενυδρείο για να δω ουρίτσες ή να αλλάξω δραστικά ψαροσύνθεση. 
Αν και δεν ενοχλούν κανένα ψάρι οι γλύφτες, έχω 2 που είναι στα 15 και 18 εκατοστά πλέον, δεν πιστεύω ότι το 6 μηνών περίπου σκαλάρι μπορεί να τους αντιμετωπίσει για να μην του φάει τα αυγά.

 

Με την ευκαιρία όμως θα πάρω μια αντλία αέρα και τροφές να τις έχω. Από ότι είδα οι τροφές δεν είναι εύκολο να βρεθούν όταν τις θες.

 

Και θα φτιάξω και ένα διαχωριστικό να χωρίζω το ενυδρείο. (Πιθανόν ανοξείδωτη σίτα με πλαίσιο)

Τα σκαλάρια μεταξύ τους δεν είχαν κάποιο θέμα. 
Είναι και μικρά ακόμα (τα άλλα είναι 1-2 μήνες μικρότερα) αλλά δεν πλησίαζαν τα αυγά και η μαμά σπάνια θα έφευγε για να πάει μέχρι τα μισά του ενυδρείου και να γυρίσει πίσω.

Τώρα είναι πάλι όλα μαζί, και δεν κατάφερα να βρω ζευγάρι...

Για μένα ήταν ένα μάθημα όπως και να έχει και τροφή για σκέψη για το στήσιμο του μεγάλου ενυδρείου.

 

Με χαροποιεί το γεγονός πως έχω καταφέρει να υπάρχουν καλές συνθήκες νερού, αν και με την άλγη δεν έχω ξεμπερδέψει.

Δεν έχω ρίξει και χημικά ακόμα, αλλά δεν βλέπω να το αποφεύγω.

Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

 

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, και σκοπεύω σε καλύτερη προετοιμασία (δική μου) στο μέλλον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...