Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους !!ξερει κανενας τι παει στραβα με τα φυτα του ενυδρειου και ειναι οπως στις φωτο ?? ενω εχουν αναπτυξη ,προς τα κατω ειναι ατροφικα ,με αλγες,σαπισμενα φυλλα,ενω βαζω 

λιπασμα 7μλ μακρο -μικρο μερα παρα μερα το καθενα 

co2, και φωτιζουν 5 λαμπες λεντ 2250λουμεν η μια (3 ψυχρο λευκο,2 φως ημερας) 8 ωρες φωτιδμος,μετρησεις κανονικες

ενυδρειο 240 λιτραIMG_20210208_174950.thumb.jpg.e67798975337dc24f3706d11f1723ad4.jpgIMG_20210208_175032.thumb.jpg.81fbd7032cd4ed7afc60eab957864fa5.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

λιπασμα 7μλ μακρο -μικρο μερα παρα μερα το καθενα 

co2,

Ποιο λιπασμα; Πως λεγεται;

CO2 πως; εχεις μπουκαλα; drop checker πρασινο;

φιλτρο; εξωτερικο; λ/ωρα;

Μετρησεις νερου;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις υπερβολικο φωτισμο... και αν δεν ριχνεις αρκετα λιπασματα (αυτο φαινεται), και δεν εχεις αρκετο CO2, το αποτελεσμα αυτο θα ναι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις υπερβολικο φωτισμο... και αν δεν ριχνεις αρκετα λιπασματα (αυτο φαινεται), και δεν εχεις αρκετο CO2, το αποτελεσμα αυτο θα ναι.

 

το ενδεχομενο  πως δεν φτανει το φως στα κατωτερα φυλλα παιζει ??προς τα πανω εχουν περισσοτερη ανθιση 

συστημα μπουκαλα co2 το εγκατεστησα πριν 20 μερες και το εχω βαλει να ριχνει 1 φουσκαλα το λεπτο 

το λιπασμα ειναι παραγωγης ενος συγχομπιστα ενα μπουκαλι μακρο και ενα μικρο τα οποια εχω ρυθμιζει την δοσομετρικη να ριχνει 7μλ απτο καθενα μερα παρα μερα 

φιλτρο εχω εξωτερικο ενα aquanova νμζω ειναι 1500λτην ωρα αλλα δεν θυμαμαι να πω την αληθεια θελω να το καθαρισω το βιολογικο υλικο

μετρησεις ¨NO3-5ppm,NO2-0,NH3/NH4-0.25ppm,ph-7 λιγο παραπανω

received_821836721730579.jpeg

received_1478508748986048.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

μπουκαλα co2 το εγκατεστησα πριν 20 μερες και το εχω βαλει να ριχνει 1 φουσκαλα το λεπτο 

:wacko:... και 1φυσ/ δευτερο δεν ειναι αρκετα για 240λ! Πρεπει να εχεις τουλαχιστον 2-3 φυσ/ δευτερολεπτο!

Δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται με CO2, αν δεν εχεις drop checker....

Διαβαζεις εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

φιλτρο εχω εξωτερικο ενα aquanova νμζω ειναι 1500λτην ωρα αλλα δεν θυμαμαι να πω την αληθεια θελω να το καθαρισω το βιολογικο υλικο

Εχεις φουλ ΒΒΑ, το πρωτο που ελεγχουμε σε τετοιες περιπτωσεις, ειναι αν το φιλτρο ειναι βρωμικο ή οχι.... και μετα CO2...

Εχεις ενυδρειακο βαμβακι μεσα;

πριν 14 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

NH3/NH4-0.25ppm

Πρεπει να ειναι μηδεν.... Απο την στηγμη , που εχεις ωστε και  μια πολυ μικρη ποσότητα αμμωνιας, θα εχεις αλγες 1000%

5ppm NO3, λιγα ειναι. Καν το 10.

Αλλη μια ερωτηση - με ποια τεστ μετρας;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

το λιπασμα ειναι παραγωγης ενος συγχομπιστα ενα μπουκαλι μακρο και ενα μικρο τα οποια εχω ρυθμιζει την δοσομετρικη να ριχνει 7μλ απτο καθενα μερα παρα μερα 

Ρωτησε τον φιλο σου τις αναλογιες Ν-Ρ-Κ στο μακρο. Δηλ πχ 10μλ μακρο στα 100λ νερου, πόσο ανεβαζουν τα νιτρικα, φωσφορικα και καλιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ρωτησε τον φιλο σου τις αναλογιες Ν-Ρ-Κ στο μακρο. Δηλ πχ 10μλ μακρο στα 100λ νερου, πόσο ανεβαζουν τα νιτρικα, φωσφορικα και καλιο.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

:wacko:... και 1φυσ/ δευτερο δεν ειναι αρκετα για 240λ! Πρεπει να εχεις τουλαχιστον 2-3 φυσ/ δευτερολεπτο!

Δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται με CO2, αν δεν εχεις drop checker....

Διαβαζεις εδω-

 

γενικως σαν αναπτυξη δεν εχουν θεμα ,δλδ τα κοκκινα φυτα ψηλωνουν φουλ,και με παραξενευει το γεγονος πως και η ανουμπια και τζαβα φερν ,εχου προβλημα που ειναι φυτα χαμηλων απαιτησεων

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις φουλ ΒΒΑ, το πρωτο που ελεγχουμε σε τετοιες περιπτωσεις, ειναι αν το φιλτρο ειναι βρωμικο ή οχι.... και μετα CO2...

Εχεις ενυδρειακο βαμβακι μεσα;

Πρεπει να ειναι μηδεν.... Απο την στηγμη , που εχεις ωστε και  μια πολυ μικρη ποσότητα αμμωνιας, θα εχεις αλγες 1000%

5ppm NO3, λιγα ειναι. Καν το 10.

Αλλη μια ερωτηση - με ποια τεστ μετρας;

ναι εχω ενυδρειακο βαμβακι μεσα αλλα παιζει να θελει και μια αλλαγη το βιολογικο υλικο δλδ γενικα.χρησιμοποιω τεστ της api.αμμωνια πεφτει με αλλαγες νερου ετσι ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

ναι εχω ενυδρειακο βαμβακι μεσα αλλα παιζει να θελει και μια αλλαγη το βιολογικο υλικο δλδ γενικα.χρησιμοποιω τεστ της api.αμμωνια πεφτει με αλλαγες νερου ετσι ??

Ενυδρειακο βαμβακι θελει αλλαγη καθε 1-2 εβδομαδες (εξαρταται), βιολογικο υλικο (μακαρονι) δεν αλλαζουμε, μονο μια φορα το μηνα-δυο μηνες το ξεπλενουμε ελαφρα με νερο ενυδρειου.

Για την αμμωνια... Πρεπει να ειναι μηδεν! Αν δεν ειναι, τοτε το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο ακομα ή υπαρχουν οργανισμοι σε αποσυνθεση μεσα.

Με αλλαγη εννοειτε, οτι μειωνεται, αλλά το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Και... Τα DIY λιπασματα ειναι για τους προχωριμενους, που το φτιαχνουν συμφωνα με τις αναγκες του συγκεκριμενου ενυδρειου.

Εγω πχ δεν εβαζα καθολου νιτρικα, γιατι ταιζα τα ψαρια με την χουφτα και δεν χρειαζοταν να προσθετω απ εξω. Τα φωσφορικα ομως, εριχνα με το κιλο....

Και παρε drop checker. Στο ebay 2,50€ εχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...