Jump to content

Skimmer σε γλυκό νερό


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Έχω ακούσει κατά καιρούς ότι χρησιμοποιούν skimmer σε γλυκού νερού ενυδρεία, θα ήθελα να ρωτήσω ποια η χρησιμότητα του στα ενυδρεία γλυκού νερού και εάν το συνιστάτε ως επένδυση σε μεγάλα ενυδρεία άνω τον (500 λίτρων) ή ακόμα και σε μικρά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ικανοποιητική ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού και σε συνδυασμό με τάισμα με τροφές που περιέχουν πρωτεΐνη, τότε πολλές φορές παρατηρείται η δημιουργία του πρωτεϊνικού φιλμ (μοιάζει με μια λεπτή στρώση λίπους ) στην επιφάνεια που εκτός του αντιαισθητικού θεάματος, συμβάλλει και στο να μην οξυγονώνεται σωστά το νερό για τα ψάρια μας.

Αυτό το φιλμ λοιπόν το τραβάει το σκίμμερ κρατώντας την επιφάνεια καθαρή. Συνήθως δεν χρειάζεται να δουλεύει συνέχεια, στο δικό μου ενυδρείο βάζω ένα μικρό σκιμμεράκι που στο 10λεπτο έχει κάνει τη δουλειά του. Δεν χρειάζεται καν να το έχω μόνιμα μέσα στο νερό, 1-2 φορές τον μήνα θα το βάλω και αν. Φρόντισα να έχω καλή ανατάραξη, προσέχω περισσότερο με τις τροφές μου, πλέον σχεδόν αχρείαστο μου είναι.

Σε τόσο μεγάλα ενυδρεία ίσως να μην εμφανιστεί και ποτέ, δεν έχω εμπειρία με ενυδρεία μεγαλύτερα των 130 λίτρων.
Το παίρνεις μετά αν δεις ότι χρειάζεται, δεν είναι κάτι που επείγεται να καθαρίσει τη στιγμή που θα το δεις - αν το δεις και ποτέ δηλαδή.

Βοηθάει επίσης σε φυτεμένα ενυδρεία να μαζεύει μικρά φυλλαράκια που επιπλέουν στην επιφάνεια, όχι κάτι που δεν μπορείς να μαζέψεις και χωρίς αυτό βέβαια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πω την προσωπική μου εμπειρία. Το skimmer δεν είναι απαραίτητο σε ενυδρεία γλυκού νερού. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό. Εγώ το λάτρεψα επειδή δε χρειάζεται να δημιουργώ πλέον ανατάραξη στην επιφάνεια, η διάχυση του co2 έχει βελτιωθεί σε σχέση με πριν και το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα με ικανοποιεί. Συντήρηση ελάχιστη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα πω την προσωπική μου εμπειρία. Το skimmer δεν είναι απαραίτητο σε ενυδρεία γλυκού νερού. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό. Εγώ το λάτρεψα επειδή δε χρειάζεται να δημιουργώ πλέον ανατάραξη στην επιφάνεια, η διάχυση του co2 έχει βελτιωθεί σε σχέση με πριν και το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα με ικανοποιεί. Συντήρηση ελάχιστη. 

Αφού τι συνιστάτε ποιο προτείνετε για ένα ενυδρείο 500 λίτρων.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

@GRIGORIOS BAKIRTZIS! Φιλε μου, μην ανοιγεις ενα καινουριο θεμα με καθε σου ερωτηση, ενα ειναι το θεμα - ενυδρειο 500λ....

Εχω χασει την μπαλα :)

Συνεχισε να γραφεις στο "κεντρικο" 500λ. Please!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος GRIGORIOS BAKIRTZIS έγραψε:


Αφού τι συνιστάτε ποιο προτείνετε για ένα ενυδρείο 500 λίτρων.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομίζω δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και δεν έχει σχέση με τα λίτρα. Κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και θα δεις. Καλό γκατζετακι πάντως, ειδικά σε ανοιχτό ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=67569]GRIGORIOS BAKIRTZIS[/mention]! Φιλε μου, μην ανοιγεις ενα καινουριο θεμα με καθε σου ερωτηση, ενα ειναι το θεμα - ενυδρειο 500λ....
Εχω χασει την μπαλα [emoji4]
Συνεχισε να γραφεις στο "κεντρικο" 500λ. Please!

Οκ κανένα πρόβλημα με συγχωρείτε !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και δεν έχει σχέση με τα λίτρα. Κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και θα δεις. Καλό γκατζετακι πάντως, ειδικά σε ανοιχτό ενυδρείο.

Τέλεια ευχαριστώ πολύ !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...