Jump to content

Πρόβλημα αμμωνιας


Recommended Posts

Καλησπερα σας η εικόνα είναι σημερινή σήμερα ήρθε το τεστ και το έκανα αλλά εξηγήστε μου τι ακριβώς εννοεί είναι καλό η' κακό;;

IMG_20210217_171201.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Καλησπερα σας η εικόνα είναι σημερινή σήμερα ήρθε το τεστ και το έκανα αλλά εξηγήστε μου τι ακριβώς εννοεί είναι καλό η' κακό;;

IMG_20210217_171201.jpg

 

IMG_20210217_171016.jpg

Έγινε επεξεργασία - Georgia Terzaki
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και τεστ νιτρωδών και αμμωνίας? Γιατί το τεστ που μας δείχνεις είναι νιτρικών, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι στον Θεό. Δεν ξέρω για χελώνες,αλλά για ψάρια τα νιτρικά δεν πρέπει να είναι πάνω από σαράντα και συ έχεις 100. Αυτό μόνο με αλλαγές νερού αντιμετωπίζεται. Το νέρο πάντως ξεθολωσε από ότι βλέπω. Για να πέσουν τα νιτρικά θα κάνεις αλλαγή νερού τριάντα τις εκατό τη μέρα και μετά από τρεις ημέρες ξαναμετρας. Πρέπει να δούμε όμως αν έχεις αμμωνία η νιτρώδη (αν και δύσκολο μου φαίνεται με τόσα νιτρικά

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχεις και τεστ νιτρωδών και αμμωνίας? Γιατί το τεστ που μας δείχνεις είναι νιτρικών, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι στον Θεό. Δεν ξέρω για χελώνες,αλλά για ψάρια τα νιτρικά δεν πρέπει να είναι πάνω από σαράντα και συ έχεις 100. Αυτό μόνο με αλλαγές νερού αντιμετωπίζεται. Το νέρο πάντως ξεθολωσε από ότι βλέπω. Για να πέσουν τα νιτρικά θα κάνεις αλλαγή νερού τριάντα τις εκατό τη μέρα και μετά από τρεις ημέρες ξαναμετρας. Πρέπει να δούμε όμως αν έχεις αμμωνία η νιτρώδη (αν και δύσκολο μου φαίνεται με τόσα νιτρικά

Αυτο εδώ είναι κάποιος από εδώ μέσα μου είχε πει να το παρω για αμωνια δε ξερω αν είναι το σωστοIMG_20210217_175050.thumb.jpg.9bb21a2d3c37880e1e247e8ea891fd9e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις πάρει είναι για να μετρήσεις νιτρικά και όχι αμμωνία. 

 

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού στη χελώνα;

 

Θα σε συμβούλευα να κάνεις μια αλλαγή τουλάχιστον 70% , μη το φοβάσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου θελει, συχνες ...

πριν 3 ώρες, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Αυτο εδώ είναι κάποιος από εδώ μέσα μου είχε πει να το παρω για αμωνια δε ξερω αν είναι το σωστο

Οταν καποιος απο δω, λεει αμμωνια (ammonia).... εννοει αμμωνια και οχι νιτρικα (nitrate).....

Ομως καλα, που πηρες για νιτρικα. Οι μετρησεις λενε , οτι το φιλτρο εστρωσε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Αυτο εδώ είναι κάποιος από εδώ μέσα μου είχε πει να το παρω για αμωνια δε ξερω αν είναι το σωστοIMG_20210217_175050.thumb.jpg.9bb21a2d3c37880e1e247e8ea891fd9e.jpg

Μάλιστα ............

Μετά την δόσιν τάχιστα γηράσκει χάρις.        Μένανδρος, 4ος αιών π.Χ., Αρχαίος Έλληνας ποιητής

Μετά από 15 ΠΜ  δεν φτάνει που λες ψέματα με αποκαλείς ως «κάποιος από εδώ»....

Δυστυχώς για σένα όμως τα γραπτά μένουν .........

 

«marinos  939

Replied: 4 Φεβρουαρίου

Συλλυπητήρια για την γιαγιά σου. 

Το τεστ αυτό μετράει χαλκό και είναι για θαλασσινά ενυδρεία . (δεν κάνει). 

Βρες ένα άλλο πλαστικό (κουβά ή ένα μεγάλο τάπερ) γέμισε καθαρό νερό κάθε φόρα και ταίζε εκεί την χελώνα για να μην την χάσεις . 

Το kit των τεστ της API που σου έστειλα είναι πλέον σε έλλειψη . Όποτε θα πας αναγκαστικά σε αυτά που είναι σχετικά καλά και φθηνά

https://www.skroutz.gr/s/20559696/Salifert-Ammonia-Profi-Test.html

https://www.skroutz.gr/s/20556988/Salifert-Nitrite-Profi-Test.html

https://www.skroutz.gr/s/20556997/Salifert-Nitrate-Profi-Test.html

Αν θέλεις και δύνασαι αγόρασε και αυτό https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3649-tetra-crystalwater-100ml-4004218144040.html. 

Και μην ξεχνάς δεν πειράζεις τίποτα. »

 

Το ότι επιλεκτικά αγόρασες εσύ όποιο γούσταρες δεν σημαίνει ότι στο πρότεινα εγώ για αμμώνια . Έτσι κι αλλιώς πάντα άλλα σου έλεγα και άλλα έκανες (και δεν το έκανες μόνο σε εμένα αυτό ). 

Το ενυδρείο σου έστρωσε και ξεθόλωσε όπως σου υποσχέθηκα .

Φαντάζομαι ότι δεν θα χρειαστείς πλέον την βοήθεια μου . Μπορείς να συνεχίσεις και μόνη σου .

Καλό βράδυ και καλή τύχη σε εσένα και προπαντός στην χελώνα σου . 

Link to comment
Share on other sites

κατι υποψιαστηκα και εγραψα-

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν καποιος απο δω, λεει αμμωνια (ammonia).... εννοει αμμωνια και οχι νιτρικα (nitrate).....

:hehe:... @marinos, δεν ηξερα οτι εσυ ησουν :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

κατι υποψιαστηκα και εγραψα-

:hehe:... @marinos, δεν ηξερα οτι εσυ ησουν :hehe:

Ναι Ναταλία μου εγώ ήμουν ο «κάποιος»  .

Και αφιερώνω  σε εμένα και σε όσους ταυτίζονται το παρακάτω τραγουδάκι .

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...