Jump to content

το ενυδρειο μου


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο περιπου 90 λιτρων

εχω μεσα 2 γλυφτες,3 guppy [θα παρω κιαλα μαλλον] 3 zebra danio , 3 ξιφοφορους και 2 σαλιγκαρια, εχω και 2 μωρα γκαπι απο γεννα και 1 μωρο σαλιγκαρι απο γεννα που θα μπουν και αυταστο ιδιο ενυδρειο.

παρολα αυτα το ενυδρειο δεν διχνει γεματο και δεν με ικανοποιει ξερω η απληστια  δεν ειναι καλο πραγμα, αλλα κατα πασα πιθανοτιτα θα ριξω αλλο 1 ιδος ψαριου κατα 60% θα ειναι molly θελω να μου πειτε τι αλλο μπορει να ζησει με αυτα τα ψαρια? Και περιπου σε τι βαθμους νερο να τα εχω [τα εχω σε 27 βαθμους]

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην βάλεις...αλλά να βγάλεις πρέπει..

Πες μας τι φίλτρο έχεις κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού με τη μετράς υγρά η στικ?

Και δώσε και καμιά φώτο του ενυδρείου..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τους γλύφτες πρεπεί να τους δώσεις γιατι γίνονται θυρία , τα κοπαδόψαρα θέλουν να είναι τουλάχιστον 6 άτομα ανά είδος, για μένα κράτα μόνο τα guppy και τα σαλιγκάρια 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αν οι γλύφτες σου είναι οι κοινοί πλεκόστομοι να ξέρεις πως ξεπερνάν τα 30εκ. Επίσης οι ξιφοφόροι δεν είναι ακριβώς "μικρά ψάρια", ξεπερνάνε τα 10εκ κι έχουν ανάγκη χώρο για κολύμπι γιατί είναι ιδιαίτερα κινητικά ψάρια. Τα σκαλάρια λόγω των πτερυγίων τους χρειάζονται ψηλό ενυδρείο (περίπου 60εκ + ). 

 

Γιατί σου φαίνεται άδειο; Αν θέλεις περισσότερη κίνηση και χρώμα τότε διάλεξε ένα κοπαδόψαρο που σου αρέσει και συνδύασέ το με κορυντόρας να κινούνται στον βυθο. Βέβαια ετσι θα πρέπει να δώσει σχεδόν όλα όσα έχεις μέσα τώρα

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, kratoss dark153 said:

εχω ενα ενυδρειο περιπου 90 λιτρων

εχω μεσα 2 γλυφτες,3 guppy [θα παρω κιαλα μαλλον] 3 zebra danio , 3 ξιφοφορους και 2 σαλιγκαρια, εχω και 2 μωρα γκαπι απο γεννα και 1 μωρο σαλιγκαρι απο γεννα που θα μπουν και αυταστο ιδιο ενυδρειο.

παρολα αυτα το ενυδρειο δεν διχνει γεματο και δεν με ικανοποιει ξερω η απληστια  δεν ειναι καλο πραγμα, αλλα κατα πασα πιθανοτιτα θα ριξω αλλο 1 ιδος ψαριου κατα 60% θα ειναι molly θελω να μου πειτε τι αλλο μπορει να ζησει με αυτα τα ψαρια? Και περιπου σε τι βαθμους νερο να τα εχω [τα εχω σε 27 βαθμους]

Τα δύο μωρά γκάπυ και το ένα μωρό σαλιγκάρι που ακριβώς τα έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

'Ωπα, για σαλιγκάρια εγραψε ο άθρωπος, για σκαλάρια απαντάω εγώ χαχαχα. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Katrin έγραψε:

Τα δύο μωρά γκάπυ και το ένα μωρό σαλιγκάρι που ακριβώς τα έχεις? 

ειχα ενα μικορ ενυδρειο φοβαμε παρα πολυ να τα ριξω στο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Καλημέρα!

 

Αν οι γλύφτες σου είναι οι κοινοί πλεκόστομοι να ξέρεις πως ξεπερνάν τα 30εκ. Επίσης οι ξιφοφόροι δεν είναι ακριβώς "μικρά ψάρια", ξεπερνάνε τα 10εκ κι έχουν ανάγκη χώρο για κολύμπι γιατί είναι ιδιαίτερα κινητικά ψάρια. Τα σκαλάρια λόγω των πτερυγίων τους χρειάζονται ψηλό ενυδρείο (περίπου 60εκ + ). 

 

Γιατί σου φαίνεται άδειο; Αν θέλεις περισσότερη κίνηση και χρώμα τότε διάλεξε ένα κοπαδόψαρο που σου αρέσει και συνδύασέ το με κορυντόρας να κινούνται στον βυθο. Βέβαια ετσι θα πρέπει να δώσει σχεδόν όλα όσα έχεις μέσα τώρα

 

 

δεν εχω σκαλαρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Τους γλύφτες πρεπεί να τους δώσεις γιατι γίνονται θυρία , τα κοπαδόψαρα θέλουν να είναι τουλάχιστον 6 άτομα ανά είδος, για μένα κράτα μόνο τα guppy και τα σαλιγκάρια 

δεν ειναι ακριβως γλυφτες λεγονται  angistrus εμενα γλυφτες μου τους ειπε

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kratoss dark153 said:

ειχα ενα μικορ ενυδρειο φοβαμε παρα πολυ να τα ριξω στο μεγαλο

Μην τα ρίξεις άφησε τα να μεγαλώσουν εκεί....

Συγνώμη λίγο είναι τρία λίτρα το "ενυδρείο" σου? 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
Link to comment
Share on other sites

Πες μας όμως κάποια πράγματα για το ενυδρείο και δώσε καμία φώτο να έχουμε μια άποψη για να σε βοηθήσουμε καλύτερα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kratoss dark153 έγραψε:

δεν ειναι ακριβως γλυφτες λεγονται  angistrus εμενα γλυφτες μου τους ειπε

εαν είναι ancistrus sp3 είσαι οκ από άποψη τελικού μεγέθους αυτά πάνε μέχρι 10-12cm

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος koronis.v έγραψε:

Πες μας όμως κάποια πράγματα για το ενυδρείο και δώσε καμία φώτο να έχουμε μια άποψη για να σε βοηθήσουμε καλύτερα..

αυριο θα προσπαθησω να μπω απο κινητο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος koronis.v έγραψε:

Πες μας όμως κάποια πράγματα για το ενυδρείο και δώσε καμία φώτο να έχουμε μια άποψη για να σε βοηθήσουμε καλύτερα..

γεια το ενυδρειο. ειναι περιπου 90 λιτρα sobo με ενα φιλτρο και εναν 200w θερμαντηρα εχω μεσα μια ζωντανη ντοματια και μπολικα ψευτικα αυριο μαλλον θα στειλω και φοτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kratoss dark153 έγραψε:

γεια το ενυδρειο. ειναι περιπου 90 λιτρα sobo με ενα φιλτρο και εναν 200w θερμαντηρα εχω μεσα μια ζωντανη ντοματια και μπολικα ψευτικα αυριο μαλλον θα στειλω και φοτο

Φίλτρο εσωτερικό η εξωτερικό ?

Τι έχει μέσα σφουγγάρι μόνο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος koronis.v έγραψε:

Φίλτρο εσωτερικό η εξωτερικό ?

Τι έχει μέσα σφουγγάρι μόνο?

Όπα σε λάθος ποστ απαντάω σορό..

Έγινε επεξεργασία - koronis.v
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος koronis.v έγραψε:

Φίλτρο εσωτερικό η εξωτερικό ?

Τι έχει μέσα σφουγγάρι μόνο?

δεν καταλαβα τι εννοεις ειναι ενα φιλτρο μεσα στο ενυδρειο για σφουγκαρι δεν ξερω ηταν πακετο με το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Χαχαχ πως με πετσοκοψες έτσι όχι το κριτήριο για μένα είναι να προτιμάμε εξωτερικά φίλτρα γτ το ενυδρείο μου πραγματικά έχει αλλάξει πολύ μετά την αλλαγή και ότι οπός πολύ έχουν και προτείνουν κάποια συγκεκριμένα επώνυμα φίλτρα πιστεύω πως και το oase πρέπει να μπουν στο παιχνίδι γτ για εμένα πάνα είναι αθόρυβο κάνει καλά την δουλειά είναι κομπλέ σε κατανάλωση και έχει τόν θερμοστάτη μέσα που για εμένα είναι πολύ βολικό..

δεν κανει θορυβο καθολου  στο δωματιο μου το εχω σαν να μην υπαρχει ειναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος kratoss dark153 έγραψε:

δεν κανει θορυβο καθολου  στο δωματιο μου το εχω σαν να μην υπαρχει ειναι

Σε λάθος ποστ απάντησα συγνώμη φίλε μου όταν μπορείς δώσε μας καμία φώτο να δούμε τι γίνεται ..

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Μην τα ρίξεις άφησε τα να μεγαλώσουν εκεί....

Συγνώμη λίγο είναι τρία λίτρα το "ενυδρείο" σου? 

ξερω το εχω μονο για μωρα μεχρι αυριο που μου ερχεται η γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Σε λάθος ποστ απάντησα συγνώμη φίλε μου όταν μπορείς δώσε μας καμία φώτο να δούμε τι γίνεται ..

 

 

1613822624500915092614788895511.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Σε λάθος ποστ απάντησα συγνώμη φίλε μου όταν μπορείς δώσε μας καμία φώτο να δούμε τι γίνεται ..

 

Δεν ξερω αμα σου φτανει η φοτο η αμα θελεις κατι καλυτερο? νομιζω καταλαβαινεις γιατι διχνει τοσο αδιο

Link to comment
Share on other sites

Το κύριο πρόβλημα χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω είναι ότι έχεις ψάρια που δεν τεριαζουνε και μεταξύ τους αλλά και στα λίτρα του ενυδρείου σου μπορείς με λιγότερα ψάρια το ενυδρείο σου να φενετε γεμάτο με φυτά και πέτρες και κάποια ξύλα για μένα πρέπει να βγάλεις όλα τα πλαστικά από μέσα.. πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα τελικά άλλαξες κάτι στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...