Jump to content

Πως καταλαβαίνω ότι έχω βρεί τα ιδανικά επίπεδα CO2 του ενυδρείου μου ???


Georgis

Recommended Posts

Τα πράγματα είναι απλά ... ότι λέει ο τίτλος ! :P

205 λίτρα καθαρά CO2 off Ph 7.1 5dkH / CO2 on 6.77 (peak) φωτισμός 31.5lumen/l με 2.5bps  είδα κάποια φουντάκια bba στην anubia , ανέβασα σήμερα στα 3bps με pH 6.69, peak θα είναι στις 23:00 υπολογίζω το pH γύρω στο 6.6   γιατί θεώρησα πως είναι λόγο ανεπάρκιας co2 στο νερό. 

 Τώρα αυτό σε σχέση με τον πίνακα μεταφράζεται σε 37.7ppm co2 (Υψηλή συγκέντρωση ) οι ψάριδες όμως δείχνουν χαλαροί και οι amano επίσης ,

Οι μετρήσεις pH γινόνται με ph meter και καμία φορά και με υγρό της api για διπλό έλεγχο.

το co2 ανοίγει 2 ώρες πριν τα φώτα και κλείνει 1 ώρα πριν

 

Εννοείτε πως έχω διαβάσει το.. !!!!

 

 

 

Επίσης για αυτό τι άποψη έχετε οι γκουρού του φυτεμένου ?? Μου φαίνεται σταλίτσα ακραίο έναν ολόκληρο βαθμό pH 

https://www.2hraquarist.com/blogs/choosing-co2-why/the-wrong-way-to-read-the-ph-kh-chart

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Link to comment
Share on other sites

πολύ είναι η παράγοντες που επηρεάζουν το pH  δεν θα τους αναλύσω τώρα γιατί θες να μάθεις το ιδανικό CO2.

Η λύση είναι απλή αγοράζεις ένα aquarium drop checker είναι φτηνό, αξιόπιστο, ευκολόχρηστο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πάρα πολύ καιρό μην πως χρόνια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πολύ είναι η παράγοντες που επηρεάζουν το pH  δεν θα τους αναλύσω τώρα γιατί θες να μάθεις το ιδανικό CO2.

Η λύση είναι απλή αγοράζεις ένα aquarium drop checker είναι φτηνό, αξιόπιστο, ευκολόχρηστο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πάρα πολύ καιρό μην πως χρόνια. 

υπάρχει drop checker αν και έχει μια καθυστέριση 2 ωρών, στις 17:00 που ανοίγουν τα φώτα είναι πράσινο σκούρο , lime green γίνεται κατά τις 21:30-22:00 ,

Απλά βλέποντας ελάχιστη bba υπέθεσα πως πρέπει να δώσω κι αλλο co2 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα έχει εφαρμογή σ' εσένα, πάντως εγώ με περίπου τα ίδια λίτρα και 2 bps είχα παρόμοιο πρόβλημα, αργούσε πολύ να γίνει ανοιχτό πράσινο το drop checker. Η λύση που βρήκα ήταν να αλλάξω την κατεύθυνση των 2 φίλτρων που έχω έτσι ώστε το co2 να πηγαίνει παντού μέσα στο ενυδρείο προτού ανέβει στην επιφάνεια. Το αποτέλεσμα είναι περίπου 1 1/2 ώρα μετά το άνοιγμα των φώτων το drop checker να είναι ανοιχτό πράσινο. Αν δεν έχεις πειραματιστει με την κυκλοφορία του νερού αξίζει να παιδευτείς λίγο σε αυτό τον τομέα, θα σε αποζημιώσει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Δεν ξέρω αν θα έχει εφαρμογή σ' εσένα, πάντως εγώ με περίπου τα ίδια λίτρα και 2 bps είχα παρόμοιο πρόβλημα, αργούσε πολύ να γίνει ανοιχτό πράσινο το drop checker. Η λύση που βρήκα ήταν να αλλάξω την κατεύθυνση των 2 φίλτρων που έχω έτσι ώστε το co2 να πηγαίνει παντού μέσα στο ενυδρείο προτού ανέβει στην επιφάνεια. Το αποτέλεσμα είναι περίπου 1 1/2 ώρα μετά το άνοιγμα των φώτων το drop checker να είναι ανοιχτό πράσινο. Αν δεν έχεις πειραματιστει με την κυκλοφορία του νερού αξίζει να παιδευτείς λίγο σε αυτό τον τομέα, θα σε αποζημιώσει. 

Χρησιμοποιώ spray bar με inline diffuser και έχω 1x φίλτρο αλλά νομίζω πως με το wave maker 2000l/h + 1250l/h του φίλτρου είμαι καλά απο κυκλοφορία (?!) , οι μίκρο φυσαλίδες είναι σε όλο το πλάτος του ενυδρείου (στο μάτι τουλάχιστον) και οι μετρήσεις pH είναι αριστερά 6.65 κέντρο 6.69 δεξια 6.75 , επισυνάπτω και μια φωτογραφία όπου οι φυσαλίδες βγάζουν μάτι !

image.thumb.png.e0c62fce0a92b96d5d2aa6f7a1fa487a.png

Η ροή του wavemaker φτάνει μέχρι το τετράγωνο δεξία ,

Σε περίπτωση όμως που άλλο ένα φίλτρο θα φέρει την άνοιξη ... Να το πάρω τότε !! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είναι λύση η αγορά επιπλέον φίλτρου. Αναφέρθηκα σε φίλτρα γιατί εγώ δεν έχω wave makers και κυκλοφορητες. Την κυκλοφορία μου την ρυθμίζω με 2 φίλτρα που έχω τοποθετημένα χωρίς spray bar. Πάντως εντύπωση μου κάνει ότι αργεί πολύ να πρασινίσει το drop checker σου ειδικά εφόσον έχεις καλή κυκλοφορία. Στο δικό μου σύστημα είδα διαφορά όσον αφορά το Co2 και με την προσθήκη ενός skimmer καθώς μετά την τοποθέτηση του δεν έχω καθόλου ανατάραξη της επιφάνειας ενώ ταυτόχρονα είναι συνεχώς καθαρή αν εξαιρέσουμε τις φυσαλίδες που καταλήγουν από το Co2 εκεί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις πολύ λίγες φυσαλίδες απο CO2 λες δεν βαριέσαι το να βγάζουν όμως ματι πάει να πει ότι δεν έχεις καλή διάχυση του CO2  και σπαταλιέται άδικα. Πέρα απο αυτό το υγρό όντος κάνει κανέναν δίωρο να αλλάξει χρώμα, αυτό όμως δεν σε πειράζει απο την στιγμή που λειτουργεί το CO2 ενώ ήταν κλειστώ θέλει ώρες για να έρθει το επίπεδο του CO2  στο διάχυση κορεσμού που το ρυθμίσαμε.

Βασικά θα με ενδιέφερε να κάνεις μετρήσεις του pH (πάντοτε στο ίδιο σημείο) λίγο πριν ανοίξει το CO2  και μετα μετρήσεις ανα μια ώρα αν έχεις ηλεκτρονικό πεχαμετρο, μέχρι να δεις σε πόση ώρα σταθεροποιείται το pH, ενώ ταυτόχρονα θα παρακολουθείς και το ντροπ τσεκερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Προφανώς και δεν είναι λύση η αγορά επιπλέον φίλτρου. Αναφέρθηκα σε φίλτρα γιατί εγώ δεν έχω wave makers και κυκλοφορητες. Την κυκλοφορία μου την ρυθμίζω με 2 φίλτρα που έχω τοποθετημένα χωρίς spray bar. Πάντως εντύπωση μου κάνει ότι αργεί πολύ να πρασινίσει το drop checker σου ειδικά εφόσον έχεις καλή κυκλοφορία. Στο δικό μου σύστημα είδα διαφορά όσον αφορά το Co2 και με την προσθήκη ενός skimmer καθώς μετά την τοποθέτηση του δεν έχω καθόλου ανατάραξη της επιφάνειας ενώ ταυτόχρονα είναι συνεχώς καθαρή αν εξαιρέσουμε τις φυσαλίδες που καταλήγουν από το Co2 εκεί. 

Μπας και είναι το υγρό του dropchecker ζαμπλακομένο ? το είχε μέσα το κιτ του co2 (co2art) . Είδα και εγώ μεγάλη διαφορά με το skimmer μινιατούρα της amtra , Τι skimmer έβαλες εσύ?  

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Το να έχεις πολύ λίγες φυσαλίδες απο CO2 λες δεν βαριέσαι το να βγάζουν όμως ματι πάει να πει ότι δεν έχεις καλή διάχυση του CO2  και σπαταλιέται άδικα. Πέρα απο αυτό το υγρό όντος κάνει κανέναν δίωρο να αλλάξει χρώμα, αυτό όμως δεν σε πειράζει απο την στιγμή που λειτουργεί το CO2 ενώ ήταν κλειστώ θέλει ώρες για να έρθει το επίπεδο του CO2  στο διάχυση κορεσμού που το ρυθμίσαμε.

Βασικά θα με ενδιέφερε να κάνεις μετρήσεις του pH (πάντοτε στο ίδιο σημείο) λίγο πριν ανοίξει το CO2  και μετα μετρήσεις ανα μια ώρα αν έχεις ηλεκτρονικό πεχαμετρο, μέχρι να δεις σε πόση ώρα σταθεροποιείται το pH, ενώ ταυτόχρονα θα παρακολουθείς και το ντροπ τσεκερ.

To site του κατασκευαστή γράφει πως θέλει τουλάχιστον 30psi για σωστή λειτουργία , εγώ το έχω στα 40psi, κι άλλο να θέλει ?

Θα κάτσω να μετρήσω σήμερα μια φρέσκια καμπίλη pH , ναι με ηλεκτρονικό πεχάμετρο μετράω, άρα καλό θα ήταν να κάνω μέτρηση στο κέντρο ? ή στην απέναντη μερία του spray bar ?

Link to comment
Share on other sites

κάνει την μέτρηση όπου θες αρκεί και η υπόλοιπες να είναι στο ίδιο σημείο.

Εγώ inline diffuser έχω αλλά φυσαλίδες δεν βλέπω, να ρωτήσω πόσες φυσαλίδες το λεπτό το δίνεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κάνει την μέτρηση όπου θες αρκεί και η υπόλοιπες να είναι στο ίδιο σημείο.

Εγώ inline diffuser έχω αλλά φυσαλίδες δεν βλέπω, να ρωτήσω πόσες φυσαλίδες το λεπτό το δίνεις;

180φ/λ , 

Μήπως είμαι ψαρομένος εγώ σχετικά με τις φυσαλίδες , σαν νεόCO2ουχος ? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgis said:

Μπας και είναι το υγρό του dropchecker ζαμπλακομένο ? το είχε μέσα το κιτ του co2 (co2art) . Είδα και εγώ μεγάλη διαφορά με το skimmer μινιατούρα της amtra , Τι skimmer έβαλες εσύ?  

 

To site του κατασκευαστή γράφει πως θέλει τουλάχιστον 30psi για σωστή λειτουργία , εγώ το έχω στα 40psi, κι άλλο να θέλει ?

Θα κάτσω να μετρήσω σήμερα μια φρέσκια καμπίλη pH , ναι με ηλεκτρονικό πεχάμετρο μετράω, άρα καλό θα ήταν να κάνω μέτρηση στο κέντρο ? ή στην απέναντη μερία του spray bar ?

Επειδή το ενυδρείο μου είναι juwel έχω πάρει τον skimmer της γιατί είναι φτιαγμένος γι' αυτό το φίλτρο (και όχι μόνο). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Επειδή το ενυδρείο μου είναι juwel έχω πάρει τον skimmer της γιατί είναι φτιαγμένος γι' αυτό το φίλτρο (και όχι μόνο). 

Πολύ ωραίο είναι το άτιμο στο τέλος του σωλήνα έχει κάποιο σφουγκαράκι ή μπορεί να μπεί ? Ρωτάω να δω εάν είναι shrimp safe 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgis said:

Πολύ ωραίο είναι το άτιμο στο τέλος του σωλήνα έχει κάποιο σφουγκαράκι ή μπορεί να μπεί ? Ρωτάω να δω εάν είναι shrimp safe 

Δεν έχει σφουγγαράκι. Το concept έχει ως εξής:  Ρουφάει νερό από την επιφάνεια του ενυδρείου και το οδηγεί μέσω εσωτερικού σωλήνα στην είσοδο του εσωτερικού φίλτρου που έχει στην μπροστινή πλευρά με αποτέλεσμα ότι τραβάει από την επιφάνεια να καταλήγει στο πρώτο σφουγγάρι του εσωτερικού φίλτρου. Το θεωρώ ασφαλές για γαρίδες, καθώς μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να περάσει κάτι από τη μπροστινή σχάρα του εσωτερικού φίλτρου πάρα από την πραγματικά πολύ στενή δίοδο του skimmer. Από εκεί και πέρα για ψυχολογικούς και μόνο λόγους μπορείς είτε να δέσεις ένα τούλι εξωτερικά στην είσοδο του skimmer είτε να τοποθετήσεις κάποιο μικρό σφουγγαράκι αν και δεν ξέρω πώς θα επηρεαστεί η λειτουργία του skimmer στην περίπτωση της τοποθέτησης σφουγγαριου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2021 at 12:06 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Το να έχεις πολύ λίγες φυσαλίδες απο CO2 λες δεν βαριέσαι το να βγάζουν όμως ματι πάει να πει ότι δεν έχεις καλή διάχυση του CO2  και σπαταλιέται άδικα. Πέρα απο αυτό το υγρό όντος κάνει κανέναν δίωρο να αλλάξει χρώμα, αυτό όμως δεν σε πειράζει απο την στιγμή που λειτουργεί το CO2 ενώ ήταν κλειστώ θέλει ώρες για να έρθει το επίπεδο του CO2  στο διάχυση κορεσμού που το ρυθμίσαμε.

Βασικά θα με ενδιέφερε να κάνεις μετρήσεις του pH (πάντοτε στο ίδιο σημείο) λίγο πριν ανοίξει το CO2  και μετα μετρήσεις ανα μια ώρα αν έχεις ηλεκτρονικό πεχαμετρο, μέχρι να δεις σε πόση ώρα σταθεροποιείται το pH, ενώ ταυτόχρονα θα παρακολουθείς και το ντροπ τσεκερ.

image.png.4c390a29cab209bd02f9e24683395c4f.png

Στις 19:00  δείχνει να σταθεροποιείται το pH και τo drop checker δείχνει κάπως έτσι στις 18:00

image.thumb.png.6f5ae65449d0f846b6ab5be54341c2aa.png

 

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη πρωτού γράψω ότι είναι να γράψω πόσο KH GH έχεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη πρωτού γράψω ότι είναι να γράψω πόσο KH GH έχεις.

5dKH &  10-11dGH  στο Θεό !

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα με το διοξείδιο σε μία εποχή όπου αυτά τα εξαρτήματα ήταν πανάκριβα δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω ούτε τα κοντρολερ ούτε καν ηλεκτρική Βάνα. Έτσι όλο το 24ώρο το ενυδρείο είχε CO2. Από τότε  πέρασαν 3 δεκαετίες και είχα πολλά ενυδρεία με λίγα με πολλά και με τίγκα φυτά.
Γιατί τα λέω αυτά, όχι για να δείξω πόσα χρόνια είμαι στο χόμπι αλλά για να δείξω ότι στα τόσα χρόνια με το διοξείδιο συνέχεια ανοιχτό δεν με δημιουργήθηκε ποτέ πρόβλημα στα ψάρια, υπάρχει μία μικρή αυξομείωση στο pH αλλά είναι πιο μικρή από αυτήν που έχεις εσύ αυτή τη στιγμή.

 

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι η αυξομείωση σου γίνεται μεταξύ του αλκαλικού και του όξινου νερού, Αυτό στρεσάρει πιο πολύ τα ψάρια από ότι εάν είχες μία αυξομείωση μέσα στο αλκαλικό η μέσα στο όξινο τμήμα του νερού. Δηλαδή προτιμούμε μία αυξομείωση μεταξύ 6,5 και 6,9 παρά Μεταξύ 6,8 και 7,2.

το επόμενο που έχω να παρατηρήσω, και σε αυτό έχω κατανοήσει φυσικά αφού θέλεις να βλέπεις το ενυδρείο σου και ανάβεις τα φώτα εκτός του φυσικού κύκλου που έχουν τα φυτά κάτι που επιφέρει ένα επιπλέον στρες και στα ψάρια. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σου ψοφήσουν άμεσα τα ψάρια ή θα χαλάσουν τα φυτά απλά τα φυτά δεν θα αναπτύσσονται έτσι όπως τα περιμένεις και τα ψάρια λόγω του αυξημένου στρες θα μειωθεί η διάρκεια ζωής τους κατά πόσο δεν μπορεί να σου πει κανένας.

 

Τα φυτά για να φωτοσυνθέτουν σωστά θέλουμε οχτώ ώρες σωστό φωτισμό το απόλυτο 6 ώρες είναι λίγο, Βέβαια οι έξι ώρες έχουν ένα θετικό,  το ενδεχόμενο να αποκτήσεις αλλαγές είναι μειωμένο, ενώ οι οχτώ ώρες αυξάνουν το ενδεχόμενο να αποκτήσεις  άλγες αν κάπου κάνεις λάθος στη λίπανση.

 

Από τη φωτογραφία βλέπω ότι δεν έχεις ούτε πάρα πολλά φυτά ούτε φυτά με υψηλές απαιτήσεις σε διοξείδιο ούτε βλέπω να έχεις πολλές ρίζες ή κάποιο άλλο στοιχείο που να σου κατεβάζει το pH, αν όντως είναι έτσι τότε με βάση τον πίνακα CO2,Kh, pH Έχεις πολύ διοξείδιο βέβαια ο πίνακας Αυτός δεν είναι απόλυτος αλλά είναι ένας καλός μπούσουλας ώστε να γνωρίζουμε προς τα πού πάμε. O πίνακας αυτός είναι εντελώς αναξιόπιστος εάν στο ενυδρείο μας έχουμε πολλές ρίζες και γενικά ουσίες που βγάζουν πολλές τανίνες ή άλλους οξύνους παράγοντες οι οποίοι και αυτοί από μόνοι τους κατεβάζουν το pH, όπως προανέφερα επειδή στο δικό σου ενυδρείο δεν βλέπω τίποτα τέτοιο για αυτό υποθέτω ότι το διοξείδιο σου είναι αυξημένο πάνω από το νορμάλ με βάση τον πίνακα όπως  είδες και εσύ παρόλο αυτά το Drop checker δείχνει όμως ότι έχεις νορμάλ CO2. Αναρωτιέμαι αν έχεις κάτι στο ενυδρείο σου που μειώνει επιπλέον το pH ή εάν του Drop checker δεν προλαβαίνει να λειτουργήσει σωστά λόγω αυτής της αυξομειώσεις που υπάρχει στο διοξείδιο.

 

Επίσης αρκετοί inline diffuser έχουν ένα όριο στο πόσες φυσαλίδες μπορούν να διοχετεύσουμε σωστά μέσα στο ενυδρείο, ίσως ο δικός σου να μην μπορεί να ανταπεξέλθει με τις 180 φυσαλίδες στο λεπτό. Επίσης με βάση τα φυτά που βλέπω στο ενυδρείο σου 180 φυσαλίδες είναι πάρα πολλές ίσως με λιγότερες φυσαλίδες θα μπορούσε ο inline diffuser  να ανταπεξέλθει καλύτερα να έχεις και καλύτερη διοχέτευση του διοξειδίου και να γίνει η δουλειά σου καλύτερα.

 

Στη θέση σου θα δοκίμαζα να άφηνα το διοξείδιο ανοιχτό όλο το εικοσιτετράωρο Σίγουρα όμως όχι με 180 τις σελίδες το λεπτό. 
θα ξεκινούσα με 20 φυσαλίδες το λεπτό Θα παρατηρούσαν το pH μία φορά κατά το μέσον της φωτιστικής περιόδου και δύο φορές όταν τα φώτα είναι κλειστά μία περίπου στη μέση ξέρω ότι πρέπει να σηκωθείς νωρίς να το κάνεις αυτό και μία πριν ανάψουν τα φώτα. Εάν δεν θα ήμουν ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα θα αύξανα λίγο το διοξείδιο κοκ.  Δώσε χρόνο και σε σένα και στο ενυδρείο και στα φυτά για να βρεις το ιδανικό διοξείδιο, αρχίνα απο χαμηλά και παρατήρησε.

 

Αν όλα αυτά σου είναι βουνό τότε η λύσει είναι το pH Controller κάτι που προσωπικά εμένα με τσούζει :) 


 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @Χρήστος

 30 χρόνια στο χόμπι ε?! Θα έχουν δεί τα μάτια σου... φαντάζομαι !

Με προβλημάτισε πολύ η απάντηση σου (για καλό πάντα) ίσως στις εβδομαδιαιές αλλάγες εάν πρόσθετα ένα μέρος νερού από ΑΟ να μου έφερνε το pH στο 6.9 θα ήταν καλύτερα?

 

Απ ότι έχω καταλάβει από ότι έχω διάβασει το πρόβλημα με τα ψάρια είναι στις διακιμάνσεις του pH λόγο αλάτων και όχι αερίων (Kh vs Co2 ) 

Σιγά σιγά ανεβάζω την φωτοπερίοδο να φτάσω το 8ώρο μαζί με τα lumen (αυτή τη στιγμή έχω 31lum/λίτρο) , με την λίπανση έγινα σχολαστικός και πλέον μετράω τα πάντα μέχρι να μάθω πόσο ΄φαί΄ καταναλώνεται μες την βδομάδα. (No3:Po4 10:1 αναλογία, κάλιο , μαγνήσιο , σίδηρο αραιά και που ).

Σχετικά με τις ώρες που άναβει το ενυδρείο εάν γυρίσω τα φώτα 14:00-22:00 και μετά τους κάνω μια δύση για κανένα 2ωρο 3.5-7lumen/λίτρο (δλδ κάτω απο 0.25watt/l) θα έχω κάποιο θέμα με άλγες / στρες ?  

 

Μέσα στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή έχω ένα ξύλο driftwood όπου είναι δεμένες οι anubia και το moss (στο δεξί μέρος) άρχισα να βγάζω τα κεραμίκα και θα πάω να ψωνίσω κανένα ξύλο ακόμα , το υπόστρωμα έχω seachem flourite black όπου στο site γράφει πως δεν πειράζει το pH, σχετικά με το drop checker θα φτιάξω σήμερα δικό μου διαλύμα για να δούμε, μήπως έχει να κάνει το σημείο ? δλδ τι θέλω να πω απο τέρμα αριστερά που είναι το spray bar οι φυσαλίδες φτάνουν στο drop checker , μήπως να το κατεβάσω πιο κάτω ? 2-3cm απο το υπόστρωμα (πλάτος 120cm)

 

Ο inline που έχω είναι της co2art σε περίπτωση που τους έχεις δουλέψει , χθες κατέβασα στις 2φ/ δευτερόλεπτο δλδ 120φ το λεπτό, πάντως και στις δύο περιπτώσεις το mist που βγαίνει απο το spray bar είναι το ίδιο σε μέγεθος , με διαφορά πως στις 180 ήταν αίσθητα πιο πολλές!

 

Για ακόμα τουλάχιστον δεν θα ήθελα να αφήσω το co2 όλο το 24ωρό  ανοιχτό για να σταθεροποιήσω το pH , μιάς και οι διακυμάνσεις (δεν μιλάμε για ξαφνικές)  του pH λόγο Co2 δεν επιρεάζουν την οσμωτική πίεση και τα βράγχια των ψαριών  όπως γίνεται με το kH.

pH controller τον έιχα βάλει στο μάτι αλλά δεν μου άρεσε η αξιοπιστία του ηλεκτρόδιου.

 

Επίσης παρατηρώ πως το ενυδρείο θέλει το χρόνο του ακόμα (όπως και εγώ :lol:) για να έρθει στα ίσια του επισυνάπτω το ph curve της Δευτέρας στο όποιο το pH ήταν στο 6.9 με το co2  κλειστό

image.png.f3f0bddd595b7531f9792e738fe1e2e5.png

 

Χθες (Τρίτη) που όπως σου είπα κατέβασα στις 120φ/λεπτό (2φ/δευτ) σήμερα που μέτρησα στις 13:00 πάλι ήταν το pH στο 6.90

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις χτες απέκτησα κι εγώ για πρώτη φορά Co2 κιτ στο 125άρι Rio μου και πάνω κάτω παρατηρώ παρόμοιες διακυμάνσεις. Δεν θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω τα πάντα για το δικό μου ενυδρείο στο ποστ του Γιώργη, θα πω απλά ότι έχω πολύ περισσότερα φυτά συν αρκετά pistia stratiotes που επιπλεουν στην επιφάνεια - άρα και κρύβουν αρκετό από το φως των 3220 lumen που δίνει η Juwel για το Multilux 80 φωτιστικό της. Γύρω στα 24 lumen/λίτρο λοιπόν που αναγκάστηκα να "ελαττώσω" βάζοντας τα pistia στην επιφάνεια μιας και τα easy φυτεμένα μου άρχισαν να πονούν από bba..

Χτες λοιπόν πέρασα από τον Μισιρλή και πήρα μια 2κιλη μπουκάλα με το διπλό μανόμετρο της Co2art με ηλεκτροβαλβίδα κλπ κλπ.

Μέχρι χτες η φωτοπεριοδος ήταν αναγκαστικά 6 ώρες (λόγω δυνατού φωτισμού για τα δικά μου φυτά ) και με την προσθήκη του Co2 αύξησα σε 6,5 ώρες. Φροντίσα να ρυθμίσω σε 1 φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο, ίσως και ελάχιστα πιο σύντομα. Υπολογίζω γύρω στις 80-90 φυσαλιδες στο λεπτό.
Ήταν ο πρώτος "μπούσουλας" να εντοπίσω αντιδράσεις μιας και υπήρχε έλλειψη σε drop checker να βοηθήσει λίγο στο ξεκίνημα.
Τελικά πήρα σήμερα τον διαθέσιμο της Ada και τον πλήρωσα σαν ένα ολόκληρο μονομαχο-ενυδρείο αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο..[emoji23]
Θέλω την κεφάλα μου ήσυχη.

Το ρύθμισα λοιπόν να ανοίξει 1,5 ώρα πριν και να κλείσει 1 ώρα πριν τα φώτα. Όλα σε απογευματινή (κλασικά και για εμένα ) "βάρδια".

Η πρώτη παρατήρηση ήταν στα ψάρια. Καλύτερα από ποτέ για τα Tiger barbs, το ίδιο και τα Sae (που μάλλον θα χαρίσω αλλά μπήκαν για την bba κυρίως ), τα Corydoras προς το τέλος της φωτοπεριόδου μεταφέρθηκαν τέρμα δεξιά, απέναντι δηλαδή από τον diffuser μου. Ήταν πολύ ενεργά όλο το απόγευμα, στη μάσα έδωσαν ρέστα, αργότερα όμως με ανησύχησαν λίγο μιας και τα 6 τους μεταφέρθηκαν μακρυά από τον diffuser και έμειναν πιο "ήσυχα" εκεί. Όταν έκλεισε το Co2 άρχισαν πάλι τις βόλτες σε όλο το ενυδρείο. Δεν ξέρω ακόμα αν πρέπει να ανησυχώ, σίγουρα θα τα είχα βρει πιο σκούρα αν έβλεπα όλα τα ψάρια να τρέχουν προς την επιφάνεια.
Έχω μια πρώτη εικόνα όμως.

Στο "κλείσιμο" της βραδιάς έκανα ένα τεστ ph με το κιτ της ΑΡΙ, στα 7.2. Το σύνηθες για το ενυδρείο μου είναι το 7.6-7.7.. αγχώθηκα περισσότερο, δεν ήξερα ότι παίζουν τόσο μεγάλες διακυμάνσεις. "Κάθε μέρα αυτό θα γίνεται" σκέφτηκα;
Σήμερα το πρωί το βρήκα στο 7.4 περίπου, ίσως μέχρι τις 16:00 που θα ανοίξει το Co2 να έχει ανέβει κατα 0.5 πιστεύω, αν ανέβει τελικά.

Σήμερα θα τα δω λίγο καλύτερα τα πράγματα αφού έβαλα και τον drop checker απέναντι και θα ρυθμίσω ανάλογα. Αύριο πάλι το ίδιο, μεθαύριο ξανά, και ξανά και ξανά. Θα μεσολαβήσουν αλλαγές νερού, προσαρμογή του συστήματος στα νέα δεδομένα, θα ανεβάσω και λίγο την φωτοπεριοδο σε μερικές μέρες, θα ψαχτώ και με την λίπανση (έχω τα λιπάσματα της Tropica που σταμάτησα για λίγο λόγω της bba ), θα "παίξω" με τη ροή του νερού αν και σε αυτό το κομμάτι έδειξε να πηγαίνει καλά από χτες κιόλας, την περισσότερη ή λιγότερη ανατάραξη στην επιφάνεια.. ένα σωρό παράμετροι που ο ένας επηρεάζει τον άλλο, κάποιοι πιο άμεσα και κάποιοι άλλοι με ρυθμούς χελώνας.

Αυτό είναι και το ωραίο στο χόμπυ μας όμως, έχουμε έναν ολόκληρο κόσμο στο σαλόνι μας. Είμαστε οι θεοί ενός ολόκληρου υποβρύχιου "πλανήτη", κάπου μας βγαίνει και κάπου τα λάθη μας τα κάνουν μαντάρα.
Σιγά σιγά όμως, με αγάπη και υπομονή πάντα θα βρίσκουμε την χρυσή τομή. Μια καλύτερη ισορροπία έστω..

Άντε να δούμε Γιώργη, για καλό τις πήραμε τις μπουκάλες. Κάποια στιγμή θα μας "βγει" που θα πάει..[emoji846]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...