Jump to content

Hygrophila Corymbosa


Recommended Posts

http://i1188.photobucket.com/albums/z414/Rik17/42292-Clipart-Illustration-Of-A-Green-Round-First-Aid-Cross-Button-On-Dewy-Leaves-1-1.jpg

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Τα καινούργια φύλλα βγαίνουν κίτρινα προς άσπρα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 96 λίτρα(καθαρά 86)  80*30*40
- Φωτισμός:  1 Τ8 18watt aquafluora και 1 Τ8 18watt daylight  συνολικά 36 και διάρκεια 8 ώρες τη μέρα
- Βυθός και Υπόστρωμα:  aquael  χαλίκι χοντρό (5 χρόνων)
- Διοξείδιο του Άνθρακα: οχι
- Οξυγόνο: όχι
- Φίλτρανση: (eheim 2215 620l/h
- Φυτα: java moss,anubia nana, (hygrophila Corymbosa, lidwigia repens ,cryptocoryne wendtii, staurogyne repens).
- Ψάρια: 20 neon tetra
- Ρουτίνες: (αλλαγή νερού κάθε 8-10 μέρες 80%οσμωση 20%βρυσης

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:  7,2
- KH:  6
- GH8
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):0
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):5-10
- PO4: (Φωσφορικά)-
- Fe: (Σίδηρος)-
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)-
- Θερμοκρασία:24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: api


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: hygrophila Corymbosa
- Ιστορικό Φυτού:το έχω μέσα ενάμιση μήνα και το φύτεψα πριν 20 μέρες περίπου όπως και τα υπόλοιπα φυτά που έχω παραπάνω μέσα στην παρένθεση.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: της τελευταίας 14 μέρες άρχισαν να κίτρινο ασπρίζουν όλες οι κορυφές από την Corymbosa μόνο.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: τίποτα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) όχι
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια,απλά πρώτη φορά έχω τόσα φυτά. Χρησιμοποιώ ταμπλέτες βυθού initial stick tetra.

1)6 φορές την εβδομάδα flourish excel από 2ml

2)3 φορές την εβδομάδα potassium 2ml(1ppm) παραγωγής μου.

3) ξεκίνησα τώρα KNo3 (3ml=6,12ppm) παραγωγής μου ,λόγω ότι την τελευταία εβδομάδα στης 3ης μέρες από την αλλαγή έμεινα από νιτρικά.

Ανάπτυξη έχουν αρκετά γρήγορα τα φυτά και απλά μάλλον φτάσαμε στο ταβάνι και τώρα προσπαθώ να το ξεπεράσω...

 

IMG-20210219-224415-HDR.jpgshow me the closest

Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη φωτογραφία η corymbosa μου μοιάζει να πάσχει από έλλειψη σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Στη πρώτη φωτογραφία η corymbosa μου μοιάζει να πάσχει από έλλειψη σιδήρου.

Και εγώ έτσι πιστεύω,καλό θα ήταν να πάρω ένα seachem iron ή seachem flourish(που περιέχει ασβέστιο, μαγνήσιο και σίδηρο)λογικά θα έχω πρόβλημα και εκεί φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το flourish είναι ένα πιο γενικό λίπασμα, που δεν ξέρω αν θα καταφέρει να καλύψει πλήρως την συγκεκριμένη έλλειψη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι να πω...να ξεκινήσω με το γενικό πρώτα και αν δω ότι έχει παραπάνω ανάγκη να πάρω και σίδηρο ,το θέμα είναι επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε τέτοια θέματα ,πόσο καιρό θέλει για να φανεί αν λύνεται το πρόβλημα( επειδή είναι γρήγορης ανάπτυξης η corymbosa μήπως φανεί σχετικά γρήγορα?) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να απαντήσω στο πρόβλημα σου πιστεύω ότι η καλύτερη λύση στο πρόβλημα σου από προσωπική εμπειρία είναι να βάλεις τα Tropica Nutrition (για σίδηρο) και το Tropica Specialized για τα υπόλοιπα θρεπτικά. Έχουν τρομερή αποτελεσματικόττητα και γενικά θα βαρεθείς να κλαδεύεις μετά από ένα μήνα. 

 

Παρόλαυτα επειδή βλέπω ότι όλα τα φυτά είναι νέα, αλλά έχουν ανάπτυξη αν και μικρή, θα πρότεινα να περιμένεις ένα μήνα να δεις πως προσαρμόζονται!

Link to comment
Share on other sites

Μην πας κατευθείαν σε λιπάσματα αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις ειδικά γιατί μετά μπορεί να έχεις θέματα με άλγες!

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2021 at 2:21 ΠΜ, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Μην πας κατευθείαν σε λιπάσματα αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις ειδικά γιατί μετά μπορεί να έχεις θέματα με άλγες!

 

 Θα περιμένω καμιά 15 μέρες να δω αν θα αλλάξει κάτι και τότε βλέπουμε ξανά, και σίδηρο αν έπαιρνα θα ξεκινούσα με μισό ml ανά δύο μέρες, το γνωρίζω ότι με τις άλγες μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Βγάζει καινούργια από μέσα θα δω πως θα βγούνε και ενημερώνω... ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...