Jump to content

Κοινωνικό φυτεμένο 120L


Sotis153

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x35x45

Συνολικά Λίτρα: 120

Sump (λίτρα? -

Οργανισμοί:

Φυτά: Rotala Rotundifolia Green, Cryptocoryne, Echinodorus Cordifolius, Lilaeopsis Brasiliensis, Anubias, Moss on lavastone

Ψάρια: 12 Paracheirodon axelrodi, 8 Zebra danio

Άλλα είδη: 5 Caridina Japonica + σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες.

Διακοσμητικά υλικά:

Φόντο: Αφίσα

Πέτρες: φυσικές πέτρες

Ξύλα: φυσικά ξύλα, ρίζες

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: Tropica substrate 1cm

Βυθός: seachem flourite black gravel 4-5cm, 3 μήνες στρωμένος

Φωτισμός: 2 λάμπες: α) Led Day 9000K β) Led Nature 6500K διάρκεια: 8 ώρες απόγευμα-βράδυ

 

Υποστήριξη - Φίλτρανση:

AquaHeat 100W

Bioflow M Juwel, 500 L/H - (υαλοβάμβακας, 2 μπλε σφουγγάρια (coarse, medium) βιολογικό υλικό (media siporax)-μπλε σφουγγάρι fine)

Λίπανση: seachem flourish, seachem excel 2 φορές την βδομάδα

Παροχή Co2: -

Διατροφή: Καθημερινά δύο φορές - Nutrition Spirulina Flakes

Παράμετροι:

PH: 7,2 – 7,4

GH: 6 – 7

KH:5 - 6

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 5 ppm

Συντήρηση:

Αλλαγές νερού: 30% ανά 10 μέρες, το μισό Α/Ο

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο, seachem stability, Catappa Leaves

Φωτογραφίες:

 

IMG_3044b.thumb.jpg.f41d18ddb220ee961282ee0ca1d42825.jpg

  • Like 8
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

μόνο που έχει αναπτυχθεί κάποιο είδος άλγης (από τις ενέσεις λιπασμάτων?) και εκτός από την rotala τα υπόλοιπα φυτά δεν αναπτύσσονται καλά. Σκέφτομαι μελλοντικά να πάρω μπουκάλα co2, αν και είναι λίγο ακριβό το σύστημα.

4429.thumb.jpg.2f0349c601427de6090f5469cbfa21d6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα! Τι βατ είναι οι λάμπες που έχεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο LED είναι 590mm 11 watt . Αρκεί ο φωτισμός ή χρειάζεται παραπάνω? Ποια είναι η γνώμη σας για τον μπλε φωτισμό Θα βοηθήσει τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η εικόνα του ενυδρείου σου, μου αρέσει που έχει και χώρο για να κινούνται τα κοπαδοψαρα και τις απαραίτητες ''κρυψώνες''.......

Περί φυτών θα σου πουν οι έχωντες τις γνώσεις.........στη ψαροσυνθεση νομιζω οτι μπορεις να προσθεσεις και ενα ειδος βυθοψαρου.

 Καποιες ερωτησεις θέλω να κάνω:

1. γιατι δινεις μονο Spirulina Flakes στα ψαρια?...το ενα ειδος ειναι παμφαγο και το αλλο θελει κυριως ζωϊκη πρωτεΐνη.

2. το εσωτερικο φιλτρο   δεν μπουκωνει συχνοτερα με 3 σφουγγαρια και το βαμβακι?

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Η άλγη προσωπικά μου αρέσει, δείχνει πιο φυσικό το ενυδρειο. Μόνο από τα τζάμια την καθαρίζω?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

γιατι δινεις μονο Spirulina Flakes στα ψαρια?...το ενα ειδος ειναι παμφαγο και το αλλο θελει κυριως ζωϊκη πρωτεΐνη.

Ακριβώς αυτό ήθελα να επισημάνω και εγώ. 

 

Προσωπικά μου αρέσει σαν εικόνα το ενυδρείο που έχεις φτιάξει. Με τις αλγες, αν δεν ξεφύγουν τα πράγματα, μην ανησυχείς.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις veggie(spirulina) flakes δίνω και community formula flakes της Oc.Nutrition. Παράλειψη που δεν το ανέφερα. Λόγω της υφής του βυθού (μη στρογγυλοποιημένο gravel) της seachem, νομίζω ότι εκτός από Ωτόκικλους - Otocinclus δεν νομίζω ότι ταιριάζει κάποιο άλλο βυθόψαρο - σκάβουν το βυθό τα γατόψαρα. Έχω σκοπό να βάλω κι άλλες πέντε γαρίδες και ωτόκυκλους. Εσείς τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Εκτός από τις veggie(spirulina) flakes δίνω και community formula flakes της Oc.Nutrition.

Δινε και καμια κατεψυγμενη.....γενικώς η ποικιλια βοηθάει στην σωστή ισορροπία της διατροφής.

πριν 6 ώρες, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Λόγω της υφής του βυθού (μη στρογγυλοποιημένο gravel) της seachem, νομίζω ότι εκτός από Ωτόκικλους - Otocinclus δεν νομίζω ότι ταιριάζει κάποιο άλλο βυθόψαρο - σκάβουν το βυθό τα γατόψαρα.

Εχεις δικιο, δεν ειχα προσεξει τι κοκκομετρια & τι σχημα εχει το χαλικι σου

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Εκτός από τις veggie(spirulina) flakes δίνω και community formula flakes της Oc.Nutrition. Παράλειψη που δεν το ανέφερα. Λόγω της υφής του βυθού (μη στρογγυλοποιημένο gravel) της seachem, νομίζω ότι εκτός από Ωτόκικλους - Otocinclus δεν νομίζω ότι ταιριάζει κάποιο άλλο βυθόψαρο - σκάβουν το βυθό τα γατόψαρα. Έχω σκοπό να βάλω κι άλλες πέντε γαρίδες και ωτόκυκλους. Εσείς τι προτείνετε?

Βαλε και γαριδες και οττο.

Αν θελεις, αφησε μονο ενα "ειδος" πετρας.  Εχεις τρια ειδη και ολα μαζι χαλανε την εικονα. Διάλεξε ενα, πιο ομορφη εικονα θα βγαλει το ενυδρειο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...