Jump to content

Seachem Flourite και Corydoras.. SOS.!


makis206

Recommended Posts


Βιάστηκα.. για πρώτη φορά έβαλα κάτι στο ενυδρείο μου μετά από 12 ολόκληρα χρόνια στο χόμπυ χωρίς να το ψάξω πρώτα - το έψαξα μετά βέβαια..
 
Ήθελα να συμπληρώσω λίγο χαλίκι στο φυτεμένο ενυδρείο μου και τελικά αγόρασα το Seachem Flourite για δύο λόγους. Πρώτος ήταν ότι μοιάζει αρκετά με το χαλίκι που έχω χρόνια τώρα (αν και το χαλίκι μου είναι πιο στρογγυλεμενο ) και δεύτερος ότι "αφού έχω φυτά ας τα ενισχύσω λίγο με μερικά θρεπτικά"..
 
Δεν πήρα πολύ, μόλις ένα 3,5 κιλο για 125άρι ενυδρείο. Το έβαλα πάνω στο χαλίκι κι έφτασε για όλο τον βυθό βέβαια χωρίς να δώσει ιδιαίτερα μεγάλο ύψος, γύρω στο 1cm όλο κι όλο και πολύ λέω. Το ανακάτεψα και με το χαλίκι όπως όπως, σίγουρα στο πάνω μέρος υπερτερεί το Flourite όμως.
 
Το θέμα.. έχω 6 Corydoras μέσα κι έπεσε στο μάτι μου - κατόπιν εορτής φυσικά - ότι το Flourite δεν προτείνεται για ψάρια του είδους γιατί πληγώνει μουστάκια.. φτου.!
Δεν το βρήκα κάπου επίσημα βέβαια, γνώμες ανθρώπων του χόμπυ μας είδα μόνο. Άλλοι πάλι λένε πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον συνδυασμό αυτόν.. φοβάμαι για τα ψαράκια παιδιά.
 
Έχει κάποιος εμπειρία; Θα κάνω στο μεταξύ ότι μπορώ για να βγάλω πιο πολύ το ψιλόκοκκο χαλίκι από πάνω (το δουλεύω χρονια με τα Corydoras χωρις το παραμικρό θέμα ) αν και δεν έχω πολλές ελπίδες..
Να ανησυχώ; Χεεελπ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μάκη !

Εχω και εγώ corydoras με flourite αλλά δεν έχουν κανένα θέμα , ούτε οι kuchli loach έχουν θέμα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεκινάμε, κάπως ηρέμησα τώρα η αλήθεια είναι. Στην ανάγκη θα τρέξω τη Δευτέρα να πάρω ένα πιο λεπτόκοκκο υλικό να προσθέσω από πάνω, δεν πιστεύω να δημιουργηθεί θέμα μέχρι τότε..
Στο μεταξύ έκανα ήδη μια προσπαθεια να βγάλω μόνο το χαλίκι από πάνω αλλά μπα, μάταιη η απόπειρα σε ήδη φυτεμένο ενυδρείο που έχει ρίζες απ' άκρη σ'άκρη. Απλώς ανακατεύω χαλίκι με Flourite και το δεύτερο επιμένει να υπερτερεί στην επιφάνεια. Το έκανα και στην αρχή για να παίρνουν κι οι ρίζες όσο περισσότερο γίνεται από το Flourite εξάλλου αλλά..

Παράλληλα συνεχίζω να ψάχνω στον ιστό και διαβάζω κι άλλα θετικά μηνύματα, ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά.

Ευχαριστώ.!

Link to comment
Share on other sites

Άμα σας πάρει και σας σηκώσει και τους δυο  (με την καλή έννοια βεβαίως βεβαίως ) τα προφίλ γιατί καθόμαστε και τα γράφουμε ήθελα να ήξερα :hysterical:

 

«  Διακόσμηση ενυδρείου: Στη φύση τα Corydoras ζούνε σε αμμώδεις περιοχές και αυτό γιατί ο τρόπος διατροφής τους απαιτεί να σκάβουν την άμμο, γεμίζοντας το στόμα τους με αυτήν και στη συνέχεια να την πετάνε από τα βράγχια τους κρατώντας τα απαραίτητα συστατικά της διατροφής τους. Αυτό κάνει απαραίτητη τη χρήση άμμου στο ενυδρείο, καθώς το χαλίκι μπορεί να τραυματίσει τα μουστάκια ή τα βράγχια τους. Ο φωτισμός πρέπει να είναι μέτριος ενώ είναι απαραίτητες οι κρυψώνες και τα σκοτεινά σημεία ώστε να μπορούν να κρύβονται όποτε θέλουν να ηρεμούν. Ξύλα, φυτά και πέτρες μπορούν βοηθήσουν σε αυτό, ενώ ειδικά ένα περιβάλλον με εύκολα φυτά θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα. Μπορούν να αντέξουν από χαμηλή έως και υψηλή ροή φίλτρου, ενώ θέλουν σχετικά καλή οξυγόνωση. Λόγο του ότι στη φύση συνηθίζουν να ζουν σε χαμηλές στάθμες νερού, καλό είναι το ενυδρείο να μην ξεπερνάει τους 50 με 60 πόντους ύψους καθαρού νερού καθότι συνηθίζουν να κάνουν "βουτιές" προς την επιφάνεια του νερού για να οξυγονωθούν. »

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο μου δικαίωμα μη φωνάζεις default_biggrin.png

Απόλυτο δίκιο το ξέρω κι από παλιά, Corydoras είχα για πάνω από 6 χρόνια μέχρι να το γυρίσω στα χρυσόψαρα το 2014 και να επιστρέψω στα τροπικά - άρα και Corydoras που λατρεύω - πριν μόλις κάνα δίμηνο..
Πάντοτε τα είχα με το ίδιο λεπτόκοκκο χαλίκι που διαθέτω μέχρι σήμερα (2-3mm περίπου ) μιας και δεν αγάπησα ποτέ την άμμο.. Και πάντα πήγαιναν μια χαρά με αυτό. Σαφέστατα γνωρίζω ότι στην άμμο δίνουν ρέστα.. αλλά οκ, προσωπική εμπειρία πάντα άριστη με το συγκεκριμένο στρογγυλεμένο χαλίκι μέχρι σήμερα το πρωί που μου καρφώθηκε να πάρω κι άλλο υλικό να σηκώσω λίγο τον βυθό μου. Δεν βρήκα ίδιο χαλίκι, ούτε καν κάτι κοντινό σε χρώμα. Χρωματικά μου ταίριαξε το Flourite αλλά η χαζομάρα της Seachem, δεν στα δείχνει από κάπου στο σακούλι ώστε να καταλάβεις επ' ακριβώς τι βρίσκεται από κάτω.
Υπέθεσα λοιπόν ότι θα μου ταιριάξει γάντι. Εξάλλου είχα σκοπό να τα ανακατεψω ώστε να πάει το Flourite όσο πιο χαμηλά γίνεται, να ανακατευτει έστω με το χαλίκι που τρέχω τόσα χρόνια απροβλημάτιστα..

Έπλυνα καλά το Flourite, το άπλωσα σιγά σιγά στην κορυφή γιατί εξακολουθούσε το ατιμο να θολώνει το νερό αν έκανα βιαστικές κινήσεις, μόλις το άπλωσα παντού άρχισα να αναδεύω απαλά τον βυθό με μια μεγάλη τσιμπίδα.. μπούρδες. Παρόλο που κατάφερα να χώσω αρκετό κάτω από το χαλίκι, η επιφάνεια εξακολουθεί να έχει το Flourite από πάνω.
Να δώσω μια εικόνα, το χαλίκι μου είχε ύψος γύρω στα 5cm πίσω και περίπου 2cm εμπρός. Το Flourite (3,5 κιλά πήρα για ένα Rio 125 φαντάσου ) ζήτημα να πρόσθεσε 0.5cm υψους σε όλο τον βυθό τελικά.
Τεσπα αποτυχία, είπα θα το αφήσω έτσι και δεν πειράζει, είμαι βέβαιος ότι έχει περάσει αρκετό κι από κάτω οπότε κάτι θα προσφερουν και τα όποια θρεπτικά του στις ρίζες.

Μετά ήρθε η αναλαμπή. "Ρε μήπως είναι πολύ τραχύ αυτό για τα γατόψαρα;"
Και νά'μαιιιιι... default_biggrin.png

Θα το παλέψω κι αύριο με το φως της μέρας μπας το κατεβάσω πιο κάτω αλλά μάλλον ακατόρθωτο το κόβω. Βλακείες κάνω και το ξέρω. Σαν πρωτάρης την πάτησα μετά από χρόνια..
Γι' αυτό ρώτησα εδώ. Μήπως σώζεται η κατάσταση ως έχει, αν όντως το αντέχουν τα ψαράκια και δεν έχω τραυματισμούς μελλοντικά..

Διαφορετικά τρέχω Δευτέρα πρωί και παίρνω εκ νέου λεπτόκοκκο χαλίκι 1-2mm (άμμο δεν θέλω με την καμία ) και το προσθέτω από πάνω, τώρα πήρα το κολάι.. default_biggrin.png

Πάντως διάβασα αρκετά σχόλια στον ιστό γενικότερα με ανθρώπους που δεν είχαν δυσσάρεστη εμπειρία με αυτόν τον συνδυασμό, τι να πω..
Όμως τώρα κυριαρχεί το άγχος πάλι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Μαρίνο μου δικαίωμα μη φωνάζεις default_biggrin.png

Απόλυτο δίκιο το ξέρω κι από παλιά, Corydoras είχα για πάνω από 6 χρόνια μέχρι να το γυρίσω στα χρυσόψαρα το 2014 και να επιστρέψω στα τροπικά - άρα και Corydoras που λατρεύω - πριν μόλις κάνα δίμηνο..
Πάντοτε τα είχα με το ίδιο λεπτόκοκκο χαλίκι που διαθέτω μέχρι σήμερα (2-3mm περίπου ) μιας και δεν αγάπησα ποτέ την άμμο.. Και πάντα πήγαιναν μια χαρά με αυτό. Σαφέστατα γνωρίζω ότι στην άμμο δίνουν ρέστα.. αλλά οκ, προσωπική εμπειρία πάντα άριστη με το συγκεκριμένο στρογγυλεμένο χαλίκι μέχρι σήμερα το πρωί που μου καρφώθηκε να πάρω κι άλλο υλικό να σηκώσω λίγο τον βυθό μου. Δεν βρήκα ίδιο χαλίκι, ούτε καν κάτι κοντινό σε χρώμα. Χρωματικά μου ταίριαξε το Flourite αλλά η χαζομάρα της Seachem, δεν στα δείχνει από κάπου στο σακούλι ώστε να καταλάβεις επ' ακριβώς τι βρίσκεται από κάτω.
Υπέθεσα λοιπόν ότι θα μου ταιριάξει γάντι. Εξάλλου είχα σκοπό να τα ανακατεψω ώστε να πάει το Flourite όσο πιο χαμηλά γίνεται, να ανακατευτει έστω με το χαλίκι που τρέχω τόσα χρόνια απροβλημάτιστα..

Έπλυνα καλά το Flourite, το άπλωσα σιγά σιγά στην κορυφή γιατί εξακολουθούσε το ατιμο να θολώνει το νερό αν έκανα βιαστικές κινήσεις, μόλις το άπλωσα παντού άρχισα να αναδεύω απαλά τον βυθό με μια μεγάλη τσιμπίδα.. μπούρδες. Παρόλο που κατάφερα να χώσω αρκετό κάτω από το χαλίκι, η επιφάνεια εξακολουθεί να έχει το Flourite από πάνω.
Να δώσω μια εικόνα, το χαλίκι μου είχε ύψος γύρω στα 5cm πίσω και περίπου 2cm εμπρός. Το Flourite (3,5 κιλά πήρα για ένα Rio 125 φαντάσου ) ζήτημα να πρόσθεσε 0.5cm υψους σε όλο τον βυθό τελικά.
Τεσπα αποτυχία, είπα θα το αφήσω έτσι και δεν πειράζει, είμαι βέβαιος ότι έχει περάσει αρκετό κι από κάτω οπότε κάτι θα προσφερουν και τα όποια θρεπτικά του στις ρίζες.

Μετά ήρθε η αναλαμπή. "Ρε μήπως είναι πολύ τραχύ αυτό για τα γατόψαρα;"
Και νά'μαιιιιι... default_biggrin.png

Θα το παλέψω κι αύριο με το φως της μέρας μπας το κατεβάσω πιο κάτω αλλά μάλλον ακατόρθωτο το κόβω. Βλακείες κάνω και το ξέρω. Σαν πρωτάρης την πάτησα μετά από χρόνια..
Γι' αυτό ρώτησα εδώ. Μήπως σώζεται η κατάσταση ως έχει, αν όντως το αντέχουν τα ψαράκια και δεν έχω τραυματισμούς μελλοντικά..

Διαφορετικά τρέχω Δευτέρα πρωί και παίρνω εκ νέου λεπτόκοκκο χαλίκι 1-2mm (άμμο δεν θέλω με την καμία ) και το προσθέτω από πάνω, τώρα πήρα το κολάι.. default_biggrin.png

Πάντως διάβασα αρκετά σχόλια στον ιστό γενικότερα με ανθρώπους που δεν είχαν δυσσάρεστη εμπειρία με αυτόν τον συνδυασμό, τι να πω..
Όμως τώρα κυριαρχεί το άγχος πάλι..
 

Καλά ρε Μάκη είχες χρυσόψαρα και τα αφήσεις για τα corydoras? Αισχος προδοσία απογοήτευση ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites




Καλά ρε Μάκη είχες χρυσόψαρα και τα αφήσεις για τα corydoras? Αισχος προδοσία απογοήτευση [emoji23]


Θα με καταλάβεις γιατί είσαι ψυχοπονιάρης σαν κι εμένα. [emoji23]

Το ενυδρείο το είχα με χρυσόψαρα για 6 ολόκληρα χρόνια κι αφού στην πρώτη καραντίνα (του κορονοιού ντε ) έχασα το ένα από αυτά (δεν ήταν κρούσμα - του έκανα μοριακό [emoji23]), παρέμεινα με δύο Black Moor τα όποια υπεραγαπώ και μάλιστα τα άτιμα έγιναν ένα υπέροχο ζευγαράκι. Κι όμως μου έκαναν και γέννα μέσα στο ενυδρείο που δεν πήρα χαμπάρι κι απλώς βρήκα γόνους μέσα στο νερό που δεν πρόλαβα να σώσω.

Ένα θα σου πω, το καλοκαίρι του 2020 το Rio 125 μου έκλεινε ήδη 12 χρόνια ζωής και οπως ήταν λογικό, μια μέρα διαπίστωσα ότι άρχισε να χάνει νερό από χαμηλά. Έτρεξα αμέσως, πήρα το ίδιο ακριβώς ενυδρείο (θα έπαιρνα μεγαλύτερο αλλά ήθελα να κρατήσω το έπιπλο του πρώτου [emoji6]) και το έστησα ξανά σε λίγες μόλις ώρες. Κι αυτό για να μην ταλαιπώρησω τα ψαράκια μου ούτε να χρειαστεί να τα χαρίσω κάπου μέχρι να δω τι θα κάνω με το νέο ενυδρείο. Και πίστεψέ με, ζορίστηκα πολύ οικονομικά εκεινες τις μερες αλλά δεν το σκέφτηκα καν. Τελος παρένθεσης.

Τις γιορτές που μας πέρασαν βρήκα γνωστό μου που είχε ξεκινήσει 400άρι ενυδρείο για χρυσόψαρα και μάλιστα τον πέτυχα σε φάση που είχε ήδη αρχίσει να αυξάνει σταδιακά την ιχθυοφόρτωση μετά το στρώσιμο.
Κάτι που τα Black Moor μου είχαν γίνει πια θεριά, κάτι που το 125άρι μου είχε ήδη αρχίσει να δείχνει πολύ μικρό στα μάτια μου για τα υπέροχα αυτά ψαράκια (κι όμως 2 Black Moor θέλουν περισσότερο χώρο - τα ξέρεις ), δεν το σκέφτηκα περεταίρω. Του τα χάρισα με μεγάλη μου χαρά.
Με τα τεστ νερού μου του τα πήγα στο σπίτι φαντάσου [emoji23]

Τελικά τα αγαπημένα μου βρίσκονται ακόμα εκεί και παραμένουν ζευγαράκι όπως φαίνεται, συνολικά 7 χρυσόψαρα έχει σήμερα ο φίλος.
Και όποτε περνάω δείχνουν ότι με γνωρίζουν ακόμα! Ποια 3 δευτερόλεπτα μου λες εσύ..

.. Και κάπως έτσι πριν κάνα δίμηνο επέστρεψα σε αυτό που άρχισα από το 2008 μέχρι και το 2014 που μπήκα στο "κρύο νερό". Corydoras (λατρεία τους έχω ) και Tiger Barbs - κάτι που δεν είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Όλα αυτά τα χρόνια έχω μόνο ευχάριστα να θυμάμαι σε αυτήν μου την πορεία. Με τα προβληματάκια μου, το ψάξιμο επίλυσής τους, τη ζωή τους να τη βλέπεις να κυλά και να αναπτύσσονται, όλα καλά.

Μέχρι χτες που έκανα τη χαζομάρα κι έριξα το Flourite χωρίς να σκεφτώ πως θα το δεχτούν τα Corys, πρωτάρης 12 χρονών..[emoji9]

Καταλήγω όμως, αύριο πρωί πρωί πάω να πάρω κι άλλο λεπτόκοκκο χαλίκι του 1-2mm και θα το προσθέσω από πάνω, δεν ρισκάρω κι ας διαβάζω από πολλούς ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Άμμο δεν βάζω ξεχάστε το, κολλάει στις σαγιονάρες και κάνει τα πατάκια του αυτοκινήτου κόλαση.. [emoji28]
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οχαχαχαχα. Κοίτα Μάκη όσοι είχατε χρυσόψαρα για ένα διάστημα καταλαβαίνετε ότι είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία ψαριών, που μοιάζουν περισσότερο με κατοικίδια παρά με απλά ψάρια. Το μονο που αλλάζει εδώ είναι οι επειδή πλέον ασχολούμαι και με τα κοι, ότι αυτά είναι πιο κατοικίδια και από τα χρυσόψαρα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και την κυρία αλλά δεν είναι της παρούσης χαχαχ

cc8c51a0c927b64f6bcc3890644bd61b.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Καταλήγω όμως, αύριο πρωί πρωί πάω να πάρω κι άλλο λεπτόκοκκο χαλίκι του 1-2mm και θα το προσθέσω από πάνω, δεν ρισκάρω κι ας διαβάζω από πολλούς ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Άμμο δεν βάζω ξεχάστε το, κολλάει στις σαγιονάρες και κάνει τα πατάκια του αυτοκινήτου κόλαση.. emoji28.png

Καλημέρα .

Μήπως πάρεις μεγαλύτερα ρίσκα προσθέτοντάς ακόμα περισσότερο άστρωτο βυθό ;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λες βρε Μαρίνο; Έχω ήδη τόσο στρωμένο χαλίκι από κάτω που σίγουρα έρχεται σε επαφή με το νερό, δεν έχει τόσο πολύ πάχος το Flourite εξάλλου που να μην αφήνει το χαλίκι να "λειτουργεί" στο ενυδρείο.. Έτσι θεωρώ τουλάχιστον, έχω φροντίσει να ανακατεψω αρκετά σημεία και δεν είναι παντού άφαντο το χαλίκι που υπήρχε εξαρχής.
Και το επόμενο που θέλω να προσθέσω θα είναι επίσης ένα λεπτόκοκκο χαλίκι που εννοείται θα ανακατεψω ξανά με την τσιμπίδα όπου μπορώ, δεν θα το στρώσω εντελώς από πάνω καλύπτοντας κάθε παλιά επιφάνεια. Χαλίκι θα βάλω, όχι άμμο.. ξέρω'γω; Δεν θα κυλάει το νεράκι μέσα σε χαλίκι 1-2mm λες;

Έχω στρωμένο ενυδρείο χρόνων, εκτός από το χαλίκι έχει φυτά, πέτρες, ξύλα, δύο εξωτερικά φίλτρα με το ένα μάλιστα να είναι τέρας για 125άρι ενυδρείο (Eheim Pro 4+ 350 ), πιστεύεις θα δημιουργηθεί θέμα; Να αγχωθώ;

Μου φαίνεται στο τέλος θα κάτσω να αφαιρέσω το Flourite πετραδάκι πετραδάκι..[emoji28]

Link to comment
Share on other sites

Μάκη μια σκέψη έκανα .

Έχεις ρίξει ήδη το υπόστρωμα και πας να ρίξεις και έξτρα χαλίκι . Εγώ στην θέση σου θα περίμενα καμία εβδομάδα τουλάχιστον για να δω πως πάει το ενυδρείο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις, το υπόστρωμα που έριξα χτες αλλά και αυτό που έχω σκοπό να προσθέσω από πάνω θα είναι περίπου 6 κιλά συνολικά. Για ενυδρείο 125άρι θυμίζω. Το χαλίκι που είχα πριν ήταν πολύ περισσότερο από αυτό, πόσο θέμα να δημιουργηθεί.. ορθή η σκέψη και θα την έκανα κι εγω ίσως αν κατέληγα να βάλω άμμο από πάνω. Με το χαλίκι δεν μου κάνει τόσο επιφοβο.. Και πάλι σου λέω, θα πέσει και ανακάτεμα σε όλο αυτό.

Ας πει και κάποιος άλλος αν έχει την ίδια σκέψη.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Για να καταλάβεις, το υπόστρωμα που έριξα χτες αλλά και αυτό που έχω σκοπό να προσθέσω από πάνω θα είναι περίπου 6 κιλά συνολικά. Για ενυδρείο 125άρι θυμίζω. Το χαλίκι που είχα πριν ήταν πολύ περισσότερο από αυτό, πόσο θέμα να δημιουργηθεί.. ορθή η σκέψη και θα την έκανα κι εγω ίσως αν κατέληγα να βάλω άμμο από πάνω. Με το χαλίκι δεν μου κάνει τόσο επιφοβο.. Και πάλι σου λέω, θα πέσει και ανακάτεμα σε όλο αυτό.

Ας πει και κάποιος άλλος αν έχει την ίδια σκέψη.. :)

 

Είπα και ελάλησα αμαρτίαν ουκ έχω.........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θα σας έλεγα "αμαρτωλό" κύριε.! Αντιθέτως εκτιμώ απεριόριστα κάθε πρόταση και σκέψη. Και τα κρατάω στην άκρη του μυαλού μου εννοείται. [emoji6]

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τεTELESTET προ ολίγου λοιπόν. Αφού έκατσα χτες και μάζεψα κάμποσο Seachem flourite από το μπροστινό μέρος του ενυδρείου - όπου δεν έχω πολλά φυτά κι όπου συνήθως τρώνε τα Corydoras [emoji6]- με τη σκούπα βυθού ώστε να χαμηλωσω λίγο το ύψος στο σημείο, σήμερα πήρα χαλικακι της Dennerle των 1-2mm και έφερα το ύψος στο επιθυμητό σημείο στο μεγαλύτερο μέρος του βυθού μου. Φυσικά έκανα και μερικά "τρυπήματα" στον βυθό όταν τελείωσα με την τσιμπίδα των φυτών ώστε να υπάρχει πιο σίγουρα πρόσβαση του νερού και προς το πρώτο μου χαλίκι που βρίσκεται εκεί μέσα από το 2008 σερί.

Νομίζω πως δεν θα έχω θέμα, εννοείται τις επόμενες μέρες θα κοιτάζω καθημερινά με υγρά τεστ τις παραμέτρους του νερού μου και θα κάνω προληπτικά καθημερινές αλλαγές νερού της τάξης του 10% για παν ενδεχόμενο. Το νέο χαλίκι ξεπλύθηκε καλά πριν μπει και το τελευταίο "μπάνιο" του το έκανε σε νερό με αντιχλώριο. Ήταν πεντακάθαρο όμως από την αρχή, ίχνος θολούρας δεν έβγαλε όσο έπεφτε στο ενυδρείο.
Η Dennerle αναφέρει ότι δεν επηρεάζει το νερό, ευελπιστώ ότι όλα θα πάνε κατ' ευχήν από εδώ και πέρα.

Τα Corydorάκια κάνουν πάρτι αυτή τη στιγμή, δείχνουν να το απολαμβάνουν κι ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι αυτό το χαλίκι δεν θα τους κάνει ζημιά στα μουστάκια τους αφού είναι αρκετά πιο λεπτόκοκκο από εκείνο που είχα χρόνια μέσα. Άσχετα από τις γνώμες των πολλών το Flourite το φοβήθηκα αρκετά παιδιά.. Δεν ήθελα να το ρισκάρω αυτό το πράγμα.

Ευχαριστώ όλους για τις καταθέσεις σας στο ερώτημα κι ας έκανα της κεφάλας μου στο τελος. [emoji41]

[emoji39]

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος makis206 έγραψε:

Ευχαριστώ όλους για τις καταθέσεις σας στο ερώτημα κι ας έκανα της κεφάλας μου στο τελος. emoji41.png

Τουλάχιστον έχεις αυτογνωσία ...... Το καταχωρώ στα θετικά του χαρακτήρα σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω κάτι να με τρομάξει εκτός και εάν θέλουν μόνο απόλυτα "στρωμένη" επιφάνεια να σκάβουν τα Corydoras Μαρίνο. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανησυχείς τόσο και θα ήθελα να αναπτύξεις το οποίο σκεπτικό σε τρομάζει μπας καταλάβω κι εγώ κάτι που πιθανόν να μου διαφεύγει. Αλήθεια σε ρωτάω, ούτε ειρωνικά ούτε τίποτα. Ειλικρινά το έλαβα πολύ σοβαρά υπόψιν αυτό που ανέφερες και πράττοντας το είχα στο μυαλό μου ώστε να μην δώσω τόσο ύψος και να "θάψω" εντελώς τον παλιό και στρωμένο "βυθό" μου.

Το νερό κυλάει πολύ άνετα μέσα από το Flourite, το ίδιο κι απ'το λεπτόκοκκο χαλίκι που πήρα το πρωί. Τα τσέκαρα μπακαλίστικα στο ξέπλυμα που έκανα και στα δύο αφού τα πέρασα και από μεγάλο σουρωτήρι με τρεχούμενο νερό ανάμεσα στα πρώτα πλυσίματα στον κουβά αλλά και στα τελικά τους με το αντιχλώριο πριν τα βάλω στο ενυδρείο. Για να σου δώσω την εικόνα το σουρωτήρι που έχω δίνει πάνω από 6cm πάχους στο χαλίκι αν το γεμίσεις με αυτό.

Εγώ το πάχος που έδωσα συνολικά στον βυθό μου δεν ξεπερνάει τα 2cm με το Flourite και το λεπτόκοκκο μαζί. Και αρκετά μεγάλο μέρος του Flourite εισχώρησε στο παλιό χαλίκι θυμίζω, επίσης θυμίζω ότι στο μπροστινό μέρος μάζεψα σχεδόν όλο το Flourite αφού δεν βάζω φυτά εκεί.
Και τελικά έχω αφήσει ορισμένα "ανοιχτά" σημεία που αν κοιτάξεις από πάνω θα δεις το πρώτο χαλίκι. Πίσω από πέτρες, κάτω από το προφίλτρο της Eheim που έχω (αν έδινα ύψος εκεί δεν θα μπορούσα να το αφαιρώ για το εβδομαδιαίο καθαρισμα ), περιμετρικά από μερικά φυτά..
Είμαι βέβαιος, δεν "καταργήθηκε" εντελώς ο παλιός "βυθός" μου.

Το μόνο που όντως υπάρχει είναι ότι όντως τα Corydoras πλέον ανακατεύουν το νέο χαλίκι, ειλικρινά θέλω να μάθω αν τίθεται θέμα με αυτό. Παράλληλα αποκλείω ότι το παλιό χαλίκι "θάφτηκε", οτι σταμάτησε πλέον να "λειτουργεί".

Κούρασα το καταλαβαίνω..[emoji16]

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη αν ψάξεις και εδώ μέσα θα βρεις πολλές περιπτώσεις που χάσανε cory (και όχι μόνο) από άστρωτο βυθό. 

Δεν ανησυχώ για κάτι άλλο και δεν είναι βέβαιο απόλυτα οτι θα σου συμβεί. Για το αν.... μιλάμε τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...