Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, αν πάρω φίλτρο αντίστροφης όσμωσης γιατί το νερό της βρύσης είναι χάλια τι θα χρειάζεται πρίν μπεί στο ενυδρείο?

Θα αλλάζει και το Ph?

Τα νιτρικά που θα είναι 0 θα βάζω και λίγο νερό από την βρύση για να τα πηγαίνω περίπου στο 10?

Αν γνωρίζει κάποιος να με πει 2-3 πράγματα γιατί δεν έχω ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, αν πάρω φίλτρο αντίστροφης όσμωσης γιατί το νερό της βρύσης είναι χάλια τι θα χρειάζεται πρίν μπεί στο ενυδρείο?

Θα αλλάζει και το Ph?

Τα νιτρικά που θα είναι 0 θα βάζω και λίγο νερό από την βρύση για να τα πηγαίνω περίπου στο 10?

Αν γνωρίζει κάποιος να με πει 2-3 πράγματα γιατί δεν έχω ιδέα ?

Το νερό της όσμωσης μερικοί το ρίχνουν και χωρίς αντιχλώριο μέσα στο ενυδρείο,εγώ βάζω πάντα όμως για ασφάλεια.Γενικά σε ένα γλυκό ενυδρείο καλό είναι να συμπληρώνουμε και ένα ποσοστό βρύσης για μερικά στοιχεία που χρειάζονται κυρίως αν έχουμε κάποια φυτά.Το νερό που βγάζει η όσμωση έχει ουδέτερο ph(δλδ 7)και αφαιρεί από το νερό της βρύσης φωσφορικά, νιτρικά, χλώριο, και διάφορα βαρέα μέταλλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, αν πάρω φίλτρο αντίστροφης όσμωσης γιατί το νερό της βρύσης είναι χάλια τι θα χρειάζεται πρίν μπεί στο ενυδρείο?

Θα αλλάζει και το Ph?

Τα νιτρικά που θα είναι 0 θα βάζω και λίγο νερό από την βρύση για να τα πηγαίνω περίπου στο 10?

Αν γνωρίζει κάποιος να με πει 2-3 πράγματα γιατί δεν έχω ιδέα ?

Σου έλλειψα ; Πας να μπλέξεις πάλι. Διάβασε το παρακάτω και αν έχεις ακόμα απορίες εδώ θα είμαστε.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/1554-αντίστροφη-όσμωση-εξοπλισμός/?tab=comments#comment-8531

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRISVAR έγραψε:

 

 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ?

Δηλαδή το νερό της βρύσης μου που βγαίνει με 30+ νιτρικά και σε κάθε αλλαγή βάζω 45 λίτρα νερό, θα πρέπει να βρώ την αναλογία που θα το ανακατεύω με νερό βρύσης?

Δηλαδή ας πούμε 35 λίτρα με νερό όσμωσης και 10 λίτρα βρύσης για να πέσουν περίπου 10 τα νιτρικά?

Μετά αντιχλώριο και στο ενυδρείο χωρίς να χρειάζεται κάτι άλλο από φάρμακα νερού κ.τ.λ?

@marinos την Τετάρτη θα με φέρουν και Πόθο αλλά δεν νομίζω να καταφέρνει να τα ρίχνει τόσο πολύ τα νιτρικά, αν δεν τα ρίχνει τότε δεν νομίζω να έχω άλλη επιλογή ☹️

Κάνουν καινούριες γραμμές πόσιμου νερού στην περιοχή και για μήνες μην πω και χρόνια μέχρι να τελειώσουν το νερό θα είναι χάλια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο ιδέα .

Βάλε στο βαρέλι που κάνεις την αλλαγή του νερού  τον πόθο ή και παραπάνω απο 1 και με μια μικρή αντλία και άφησε τα 2 με 3 μέρες να δούμε που θα φτάσουν τα νιτρικά . Αν φτάσουν κάτω από 10 απλά θα κάνεις αλλαγές της τάξης του 40%.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τι νερό πίνετε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σπύρο ιδέα .

Βάλε στο βαρέλι που κάνεις την αλλαγή του νερού  τον πόθο ή και παραπάνω απο 1 και με μια μικρή αντλία και άφησε τα 2 με 3 μέρες να δούμε που θα φτάσουν τα νιτρικά . Αν φτάσουν κάτω από 10 απλά θα κάνεις αλλαγές της τάξης του 40%.

Θα αντέξει ο πόθος αν δεν είναι φυτεμένος η κάθε εβδομάδα θα αγοράζω πόθο? ????

Λες να τα ρίχνει από το 40 στα 10 σε 2-3 μέρες???

Δεν ξέρω γιατί αλλά με φαίνεται απίθανο ένα φυτό να το κάνει αυτό..

Έχουμε κάποια εμπειρία από κάποιων που το κάνει η το δοκίμασε?

Και αν έχω μόνιμος την ρίζα μέσα στο νερό του ενυδρείου όπως είχαμε πει όταν κάνω αλλαγή πάλι τα νιτρικά θα είναι ανεβασμένα 2-3 μέρες μέχρι να πέσουν και μετά πάλι αλλαγή και πάλι νιτρικά

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εσείς τι νερό πίνετε?

Εμφιαλωμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Εμφιαλωμένο ?

Αν έπινα από την βρύση θα είχα μεταλλαχθεί ????

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Θα αντέξει ο πόθος αν δεν είναι φυτεμένος η κάθε εβδομάδα θα αγοράζω πόθο? ????

Λες να τα ρίχνει από το 40 στα 10 σε 2-3 μέρες???

Δεν ξέρω γιατί αλλά με φαίνεται απίθανο ένα φυτό να το κάνει αυτό..

Έχουμε κάποια εμπειρία από κάποιων που το κάνει η το δοκίμασε?

Και αν έχω μόνιμος την ρίζα μέσα στο νερό του ενυδρείου όπως είχαμε πει όταν κάνω αλλαγή πάλι τα νιτρικά θα είναι ανεβασμένα 2-3 μέρες μέχρι να πέσουν και μετά πάλι αλλαγή και πάλι νιτρικά

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, χρειάζεσαι μια τέτοια  ΑΟ. Με έμφαση στο 6ο στάδιο, το οποίο προσθέτει ιχνοστοιχεία στο νερό και το ξανακάνει "βρυσης", χωρίς όμως τα υπόλοιπα βλαβερά. Μπορείς και με βανακια να παίρνεις και πριν από αυτό το στάδιο και να φτιάχνεις μίξη για το ενυδρείο σου με τις σκληροτητες που θες.  Κάνε στα παιδιά στη waterwaves  ένα τηλ, εξήγησε τους το θέμα και θα σε κατευθύνουν. Υπόψιν το νερό από αυτό το σύστημα που σου έγραψα, ενδείκνυται και για πόσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έχεις ψάρια μέσα η αν τρέχεις το ενυδρείο γενικώς...αν έχεις ψάρια μέσα την μετάβαση πρέπει να την κάνεις σταδιακά γτ αλλιώς τα ψάρια θα τα τινάξουν.εγω στα 96 λίτρα έφτασα σε ενάμιση μήνα να κάνω αλλαγή 35 λίτρα με 80%όσμωση και 20%βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Αν έπινα από την βρύση θα είχα μεταλλαχθεί ????

Πως και δεν βάζετε κανένα φίλτρο βρύσης, για να λύσετε το πρόβλημα.

Μην νομίζεις και τα εμφιαλομένα κυρίως το καλοκαίρι έχουν τα θεματά τους.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος DIMITRISVAR έγραψε:

Το νερό της όσμωσης μερικοί το ρίχνουν και χωρίς αντιχλώριο μέσα στο ενυδρείο,εγώ βάζω πάντα όμως για ασφάλεια.Γενικά σε ένα γλυκό ενυδρείο καλό είναι να συμπληρώνουμε και ένα ποσοστό βρύσης για μερικά στοιχεία που χρειάζονται κυρίως αν έχουμε κάποια φυτά.Το νερό που βγάζει η όσμωση έχει ουδέτερο ph(δλδ 7)και αφαιρεί από το νερό της βρύσης φωσφορικά, νιτρικά, χλώριο, και διάφορα βαρέα μέταλλα.

Φιλε μου, εχεις μετρησει ποτέ το ΡΗ στο νερο Α/Ο;;; Δεν υπαρχει πριπτωση να εχει ΡΗ=7!

Εχει ΡΗ στα 6,4 περιπου ....

Δεν βαζουμε αντιχλωριο, γιατι το νερο Α/Ο περναει απο φιλτρο ενεργου ανθρακα. ΔΕΝ χρειαζεται αντιχλωριο.

πριν 6 ώρες, το μέλος DIMITRISVAR έγραψε:

και αφαιρεί από το νερό της βρύσης φωσφορικά, νιτρικά, χλώριο, και διάφορα βαρέα μέταλλα.

και αφαιρει ΟΛΑ τα άλατα απο το νερο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Σπύρο ιδέα .

Βάλε στο βαρέλι που κάνεις την αλλαγή του νερού  τον πόθο ή και παραπάνω απο 1 και με μια μικρή αντλία και άφησε τα 2 με 3 μέρες να δούμε που θα φτάσουν τα νιτρικά . Αν φτάσουν κάτω από 10 απλά θα κάνεις αλλαγές της τάξης του 40%.

Δεν ειναι μονο τα νιτρικα... εχουν και ΡΗ στο 8.... για κιχλιδες αφρικης ειναι το νερακι τους...

Link to comment
Share on other sites

@natateo γνώστης δεν είμαι και Α/Ο δεν είχα ποτέ .

Άλλα σε έναν κατασκευαστή διάβασα αυτό      « Το εξαιρετικά καθαρό και φιλτραρισμένο νερό από αντίστροφη όσμωση έχει ουδέτερο PH, δηλαδή έχει PH 7. Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν καθόλου διαλυμένα στερεά (TDS) στο νερό, δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να επηρεάσει το PH, είτε να το κάνει πιο όξινο είτε πιο αλκαλικό. »  

Είναι λάθος ;  

Θα το βρεις σε αυτήν την σελίδα    https://www.primato.gr/ta-nea-mas/i-paranoia-tou-alkalikou-nerou/    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειναι μονο τα νιτρικα... εχουν και ΡΗ στο 8.... για κιχλιδες αφρικης ειναι το νερακι τους...

Του το λέω άλλα δεν θέλει .

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

@natateo γνώστης δεν είμαι και Α/Ο δεν είχα ποτέ .

Άλλα σε έναν κατασκευαστή διάβασα αυτό      « Το εξαιρετικά καθαρό και φιλτραρισμένο νερό από αντίστροφη όσμωση έχει ουδέτερο PH, δηλαδή έχει PH 7. Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν καθόλου διαλυμένα στερεά (TDS) στο νερό, δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να επηρεάσει το PH, είτε να το κάνει πιο όξινο είτε πιο αλκαλικό. »  

Είναι λάθος ;  

Θα το βρεις σε αυτήν την σελίδα    https://www.primato.gr/ta-nea-mas/i-paranoia-tou-alkalikou-nerou/    

Κανονικα το απεσταγμενο νερο εχει ΡΗ=7! Ομως!!!! Μολις κανει επαφη με ατμοσφαιρα, που περιεχει το CO2.... τι γινεται;;;

Ρουφαει το CO2 και το ΡΗ πεφτει!!!!  Γιατι ρουφαει παραπανω CO2 - γιατι η  διαλυτότητα διοξειδίου του άνθρακα στο νερό ειναι μεγαλη...

Απο χημεια πως παμε:

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

 

Απο χημεια πως παμε:

Σίγουρα δεν θέλεις να έρθεις στην κατηγορία της Αφρικής ;  ?

 

Άλλα έχεις δίκιο και σου το αναγνωρίζω γιατί αν συνέχιζα να διαβάζω το λέει παρακάτω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σίγουρα δεν θέλεις να έρθεις στην κατηγορία της Αφρικής ;  ?

 

Άλλα έχεις δίκιο και σου το αναγνωρίζω γιατί αν συνέχιζα να διαβάζω το λέει παρακάτω 

Εξαιτιας σου εκανα 2 ορθογραφικα λαθη :D, που εγραφα γρηγορα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Εξαιτιας σου εκανα 2 ορθογραφικα λαθη :D, που εγραφα γρηγορα :hehe:

Για μια στιγμή νόμιζα πως ήσουν ο giorgos pastayroy  :hysterical:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω κιχλίδες και το Ph θα πέσει στο 7 με την Α.Ο πως το ανεβάζω μετά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γενικά δεν το έχω ψάξει και πολύ. Θα σου πω όσα είχα παρατηρήσει από την χρήση 100% αο σε ενυδρειο( και σε άγρια και σε εκτροφης ψαρια).Το ph στο ενυδρειο το οποίο είχα καθαρά στημένο με καρατ άμμο και ξύλα και 1 εχινόδερμο είχε σταθεροποιηθεί στο 5,5 και το kh στο 1. Για τα νιτρικά δεν το έψαξα ποτε περισσότερο από όσο το κοίταζα και για το νερό βρύσης. Τώρα για φυτά πως θα τα πάνε σε κάτι τέτοιο δεν γνωρίζω πέρα από τον εχινοδωρο που μεγάλωνε ασταμάτητα. Και αλγες είχα κανονικά και σίγουρα δεν έφταιγε ο φωτισμός γιατί άναβα τις 2 από τις 4 λάμπες του ενυδρείου 8ωρες. Από την άποψη ψαριών με προσαρμογή λίγο λίγο αύξηση της αο στις αλλαγές θα τα φέρεις εκεί που θέλεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Αν κάνω κιχλίδες και το Ph θα πέσει στο 7 με την Α.Ο πως το ανεβάζω μετά?

 Εύκολα με σόδα ή με ειδικά άλατα . 

Αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πάρεις οικιακό φίλτρο για τα νιτρικά και θα είναι και πόσιμο για το σπίτι και δεν θα έχεις πρόβλημα στο ενυδρείο με ΝΟ3

και PH

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...