Jump to content

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, γενικά δεν το έχω ψάξει και πολύ. Θα σου πω όσα είχα παρατηρήσει από την χρήση 100% αο σε ενυδρειο( και σε άγρια και σε εκτροφης ψαρια).Το ph στο ενυδρειο το οποίο είχα καθαρά στημένο με καρατ άμμο και ξύλα και 1 εχινόδερμο είχε σταθεροποιηθεί στο 5,5 και το kh στο 1. Για τα νιτρικά δεν το έψαξα ποτε περισσότερο από όσο το κοίταζα και για το νερό βρύσης. Τώρα για φυτά πως θα τα πάνε σε κάτι τέτοιο δεν γνωρίζω πέρα από τον εχινοδωρο που μεγάλωνε ασταμάτητα. Και αλγες είχα κανονικά και σίγουρα δεν έφταιγε ο φωτισμός γιατί άναβα τις 2 από τις 4 λάμπες του ενυδρείου 8ωρες. Από την άποψη ψαριών με προσαρμογή λίγο λίγο αύξηση της αο στις αλλαγές θα τα φέρεις εκεί που θέλεις. 

Κάτι που ξεχασα να αναφέρω για τις αλγες και τα νιτρικά είναι ότι μπορεί να είχα επαρκεί νιτρικά λόγο και της αυξημένης ποσότητας τροφής που έπεφτε στο ενυδρειο. Ταιζα μέχρι και 7-8 φορές της ημέρα σε ιχθυοφορτιση μέχρι και 9 δίσκους σε 350λιτρα. Επίσης πρόσθετα και ιχνοστοιχεία.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σπύρο αυτό που έγραψα παραπάνω το είδες?

Όχι τώρα το είδα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Όχι τώρα το είδα ?

Θα ρωτήσω να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο όταν ρώτησα για οικιακό μου είπαν ότι το νερό της Χαλκιδικής είναι δύσκολο και θα χαλάει πολύ γρήγορα και ότι σχεδόν κάθε ένα μήνα θα θέλει αλλαγή τα φίλτρα, αν θέλω και για νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Μαρίνο όταν ρώτησα για οικιακό μου είπαν ότι το νερό της Χαλκιδικής είναι δύσκολο και θα χαλάει πολύ γρήγορα και ότι σχεδόν κάθε ένα μήνα θα θέλει αλλαγή τα φίλτρα, αν θέλω και για νιτρικά

Τι να πω ρε Σπύρο . Πάρε τότε αυτό που έδειξε ο Αντώνης ή αυτό που είναι σχετικά φθηνό για να κάνεις τα πειράματα σου .

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Τι να πω ρε Σπύρο . Πάρε τότε αυτό που έδειξε ο Αντώνης ή αυτό που είναι σχετικά φθηνό για να κάνεις τα πειράματα σου .

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί, θα ρωτήσω για αυτό που είπε ο Αντώνης να δω τι θα με πούνε και βλέπουμε.

Δεν ήθελα να μπλέξω με τέτοια αλλά τι να κάνω? 

Ένα πράσινο σφουγγάρι που υπάρχει για το φίλτρο και λέει ότι μειώνει τα νιτρικά κάνει τίποτα ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί, θα ρωτήσω για αυτό που είπε ο Αντώνης να δω τι θα με πούνε και βλέπουμε.

Δεν ήθελα να μπλέξω με τέτοια αλλά τι να κάνω? 

Ένα πράσινο σφουγγάρι που υπάρχει για το φίλτρο και λέει ότι μειώνει τα νιτρικά κάνει τίποτα ξέρεις?

Σπύρο δεν το  δοκίμασα άλλα έχω ακούσει ότι κάτι κάνει . Δες το φίλτρο του Αντώνη και βλέπεις . Βάλε και τους πόθους όπως σου είπα . Τα ζωοτόκα δεν είναι και τόσο ευαίσθητά στο αυξημένα νιτρικά άλλα δεν είναι και άτρωτα. Για τα φυτά θα πρέπει να κατεβάσεις και το PH και ζαλάδα σκέτη η όλη φάση ........

Αλήθεια τι NO3 μετράς στο ενυδρείο και τι ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Σπύρο δεν το  δοκίμασα άλλα έχω ακούσει ότι κάτι κάνει . Δες το φίλτρο του Αντώνη και βλέπεις . Βάλε και τους πόθους όπως σου είπα . Τα ζωοτόκα δεν είναι και τόσο ευαίσθητά στο αυξημένα νιτρικά άλλα δεν είναι και άτρωτα. Για τα φυτά θα πρέπει να κατεβάσεις και το PH και ζαλάδα σκέτη η όλη φάση ........

Αλήθεια τι NO3 μετράς στο ενυδρείο και τι ΡΗ.

Μαρίνο όταν το νερό της βρύσης ήταν καθαρό την 6τη μέρα στο ενυδρείο είχα 20 νιτρικά, τώρα που η βρύση έχει 30 στο ενυδρείο έχω 50.

Τα ψάρια δεν φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα δεν ανεβαίνουν καθόλου στην επιφάνεια και 3 μικρά που κράτησα μεγάλωσαν και γενικά φαίνονται υγιέστατα, το πρόβλημα είναι ποιο πολύ στα φυτά, αν και βλέπω βελτίωση σιγά σιγά θα πέρνω και θα βάζω αυτά τα φυτά που είπε η Ναταλία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Μαρίνο όταν το νερό της βρύσης ήταν καθαρό την 6τη μέρα στο ενυδρείο είχα 20 νιτρικά, τώρα που η βρύση έχει 30 στο ενυδρείο έχω 50.

Τα ψάρια δεν φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα δεν ανεβαίνουν καθόλου στην επιφάνεια και 3 μικρά που κράτησα μεγάλωσαν και γενικά φαίνονται υγιέστατα, το πρόβλημα είναι ποιο πολύ στα φυτά, αν και βλέπω βελτίωση σιγά σιγά θα πέρνω και θα βάζω αυτά τα φυτά που είπε η Ναταλία

Και το κερατόφυλλο λένε τραβάει τα νιτρικά αλλά δεν ξέρω αν αντέχει στο δικό σου ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και το κερατόφυλλο λένε τραβάει τα νιτρικά αλλά δεν ξέρω αν αντέχει στο δικό σου ΡΗ.

Έχω κερατόφυλλο μία χαρά είναι και θέλω να βρω κι άλλο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου, εχεις μετρησει ποτέ το ΡΗ στο νερο Α/Ο;;; Δεν υπαρχει πριπτωση να εχει ΡΗ=7!

Εχει ΡΗ στα 6,4 περιπου ....

Δεν βαζουμε αντιχλωριο, γιατι το νερο Α/Ο περναει απο φιλτρο ενεργου ανθρακα. ΔΕΝ χρειαζεται αντιχλωριο.

και αφαιρει ΟΛΑ τα άλατα απο το νερο....

Ναι το έχω μετρήσει πολλές φορές (την ίδια μέρα παραγωγής και την επόμενη)από περιέργεια απλά με υγρά τεστ της Api.

Το εξαιρετικά καθαρό και φιλτραρισμένο νερό από αντίστροφη όσμωσης έχει ουδέτερο ph δηλαδή έχει PH 7.Απο την στιγμή που δεν υπάρχουν καθόλου διαλυμένα στερεά (TDS) στο νερό,δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να επηρεάσει το PH, είτε να το κάνει όξινο η πιο αλκαλικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DIMITRISVAR έγραψε:

Ναι το έχω μετρήσει πολλές φορές (την ίδια μέρα παραγωγής και την επόμενη)από περιέργεια απλά με υγρά τεστ της Api.

Το εξαιρετικά καθαρό και φιλτραρισμένο νερό από αντίστροφη όσμωσης έχει ουδέτερο ph δηλαδή έχει PH 7.Απο την στιγμή που δεν υπάρχουν καθόλου διαλυμένα στερεά (TDS) στο νερό,δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να επηρεάσει το PH, είτε να το κάνει όξινο η πιο αλκαλικό.

Μαλλον χαλασμενα τεστ εχεις, διάβασε το ποστ #18

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που χρησιμοποιώ αντιχλώριο είναι επειδή το αναμειγνύω με ένα ποσοστό βρύσης μέσα στο βαρέλι αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της αντίστροφης όσμωσης είναι τόσο καθαρό και παράλληλα ευαίσθητο που η παραμικρή προσθήκη μίας οποιασδήποτε ουσίας αλλάζει το PH του κατευθείαν. Ακόμα και μία μικρή ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα από τον αέρα, μπορεί να μειώσει το PH του στον αριθμό 6 της κλίμακας PH.

απο https://www.primato.gr/ta-nea-mas/i-paranoia-tou-alkalikou-nerou/

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το νερό της αντίστροφης όσμωσης είναι τόσο καθαρό και παράλληλα ευαίσθητο που η παραμικρή προσθήκη μίας οποιασδήποτε ουσίας αλλάζει το PH του κατευθείαν. Ακόμα και μία μικρή ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα από τον αέρα, μπορεί να μειώσει το PH του στον αριθμό 6 της κλίμακας PH.

απο https://www.primato.gr/ta-nea-mas/i-paranoia-tou-alkalikou-nerou/

Ναι συμφωνώ απόλυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το νερό της αντίστροφης όσμωσης είναι τόσο καθαρό και παράλληλα ευαίσθητο που η παραμικρή προσθήκη μίας οποιασδήποτε ουσίας αλλάζει το PH του κατευθείαν. Ακόμα και μία μικρή ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα από τον αέρα, μπορεί να μειώσει το PH του στον αριθμό 6 της κλίμακας PH.

απο https://www.primato.gr/ta-nea-mas/i-paranoia-tou-alkalikou-nerou/

Καλημέρα, Ναταλία πώς γίνεται τα 2 υγρόφυλλα να χάλασαν και το 1 να είναι καταπράσινο αν φταίει το νερό μου???

Έχω απορία ?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι χαλάει θα βάζω στην θέση του τα φυτά που με είπες να πάρω, παντός τα λιμνόφυλα έβγαλαν πολλά νέα πράσινα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Ότι χαλάει θα βάζω στην θέση του τα φυτά που με είπες να πάρω, παντός τα λιμνόφυλα έβγαλαν πολλά νέα πράσινα 

Αν χάλασε, βγαλ το. Αν εμενε απο πανω η κορυφη, τοτε μπορεις να φυτεψεις την κορυφη.

Παραξενα πραγματα.... Τα φυτα, που σου ειπα αντεχουν και στην κολαση :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αν χάλασε, βγαλ το. Αν εμενε απο πανω η κορυφη, τοτε μπορεις να φυτεψεις την κορυφη.

Παραξενα πραγματα.... Τα φυτα, που σου ειπα αντεχουν και στην κολαση :D

Έμεινε η κορυφή αλλά είναι κόκκινα τα φύλλα, θα τα βγάλω καλύτερα να βάλω φυτά κολασμένα! ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...