Jump to content

Ασθένεια


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά είχα ξαναγράψει... Έχω μια κιχλιδα σε 200 λίτρα μαζί με άλλα 9 είχε μωρά και την έβγαλα να γεννήσει σε ένα μικρό.. Καταιθειαν έβγαλε κάτι σαν μικιτες σαν βδελα στα πτεριγια και στο στόμα.. Μου είπαν να κάνω θεραπεία με bacropour έκανα αλλά γέννησε κιόλας.. Και συνέχισα κανωνοικα τη θεραπεία.. Φύγαν όλα και λέω τελειώσαμε... Και συνεχίζω όμως τη θεραπεία για 2 μέρες..μαζι και τα μικρά μέσα.. Δεν τα έχω βγάλει γιατί φοβάμαι μην έχουν κολλήσει και μου κολλήσουν το άλλο ενυδρείο... Σήμερα ξανά έβγαλε πολλά συμαδια πάλι σε διαφορετικά σημεία.. Ενυδρείο 7 λίτρα.. Έριξα αντιβιοση πρώτη μέρα 8 σταγόνες Τρίτη μέρα 5μτη μέρα 9ατη μέρα και σήμερα άλλαξα νερό και ξανά έριξα.. Τι να κάνω.. Να βγάλω τα μικρά?? Η να τα αφήσω όλα μαζί και ότι γίνει? 

inbound1260379696936931501.jpg

inbound7938105629414318280.jpg

inbound3815572239331433517.jpg

inbound2205177429444050422.jpg

inbound8028657243360411063.jpg

inbound6506043896554394391.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα, δεν γινεται να κάνεις θεραπεια σε ψαρι, που εχει μηκος πανω απο 2 εκ σε 7λ (καθαρα; και μαζι με τα μωρα;;;) Ενα φιλτρακι εβαλες μεσα;

Σε 2 ημερες, θα ειναι η αμμωνια στο φουλ σ΄αυτα τα λιτρα. Μετρήσεις για αμμωνια δεν εκανες.... Εκαψες το ψαρι.... το νερο ειναι θολο...

Δεν μπορεις να πάρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης 30-40λ τουλαχιστον;  5-6€ εχει (απο ΙΚΕΑ).

Bactopur ειναι καλο φαρμακο, αλλά αν κάνεις θεραπεια σε νερο με φουλ αμμωνια.... τι περιμενεις; Μονο κακο θα κάνεις στο ψαρι. Μετα την θεραπεια το ψαρι πρεπει να παει  σε ενα ενυδρειο με καθαρο νερο απο ενυδρειο ή μισα μισα ενυδρειου και βρυση με αντιχλωριο εννοειται.

Αν το ψαρι ηταν μαζι με τα άλλα στο ενυδρειο πριν την καραντινα, τοτε οτι κα να εχει αυτο, υπαρχει και στο ενυδρειο.

Κανονικα οι μυκητες δεν κολλανε απο ψαρι σε ψαρι, ειναι δευτερογενης μολυνση, δηλ πρεπει πρωτα να υπαρχει καποιος τραυματισμος και μετα απο πανω κολλαει ο μυκητας.

Και οταν λες βδελλες... δεν φαινεται καθολου στ φωτο. Μηπως εννοεις lernaea δες σελ 19 - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...