Jump to content

Φαινόμενο Redox (οξειδοαναγωγή)


marinos

Recommended Posts

Ανεβασμένο από τον Τάσο Μαργαρίτη στο FB. 

 

Η απομάκρυνση (μέρους) των νιτρικών είναι ένας κύριος λόγος που πρέπει να κάνουμε συχνές - κανονικές αλλαγές νερού.

Μπορεί βέβαια ένα ενυδρείο να έχει ελάχιστα έως και καθόλου νιτρικά αν είναι πολύ φυτεμένο (και ειδικά αν έχει κάποια είδη φυτών όπως κερατόφυλλο, egeria densa, sesiliflora κ.α. και παράλληλα μικρή ιχθυοφόρτιση, οπότε ανάλογα θα ταϊζουμε λίγο και ανάλογα θα έχουμε μικρή παραγωγή αμμωνίας >νιτρωδών > νιτρικών ώστε τα φυτά να την απορροφούν όλη.

Ακόμη όμως και αν σε ένα ενυδρείο τα νιτρικά παραμένουν μηδενικά ή σε χαμηλά επίπεδα (υπό τις προαναφερθείσες συνθήκες), αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορούμε να μην κάνουμε αλλαγές ή να κάνουμε μια στο εξάμηνο.

Οι κανονικές - συχνές αλλαγές είναι απαραίτητες όχι μόνο για την απομάκρυνση των νιτρικών αλλά και άλλων ουσιών, πχ φωσφορικών κλπ. Υπάρχει όμως και ένας ακόμη λόγος, λιγότερο γνωστός αλλά εξ ίσου σημαντικός: η αποφυγή του φαινομένου Redox.

Το Redox ή ΟΞΕΙΔΟΑΝΑΓΩΓΗ είναι το φαινόμενο κατά το οποίο μεταβάλλεται ο αριθμός οξείδωσης σε στοιχεία ή ουσίες.

Η γενική περιγραφή της οξειδοαναγωγής είναι ότι κατά την οξείδωση πραγματοποιείται μια αντίδραση όπου ένα στοιχείο αποβάλει ηλεκτρόνια και μετατρέπεται σε κατιόν, όπου με αυτήν την μορφή συμμετέχει στην δημιουργηθείσα ένωση.

Ενώ κατά την αναγωγή προσλαμβάνει ηλεκτρόνια και μετατρέπεται σε ανιόν.

Οξειδοαναγωγή λοιπόν (redox) είναι το φαινόμενο μετακίνησης ηλεκτρονίων μεταξύ ατόμων που σχηματίζουν κάποια ένωση.

Όταν λοιπόν έχουμε οξείδωση έχουμε ταυτόχρονη και αναγωγή.

Σε πιο απλή γλώσσα τι σημαίνουν όλα αυτά για τα ενυδρεία μας.

Το νερό ενός ενυδρείου δεν είναι ''σκέτο'' νερό αλλά περιέχει πολλά ιχνοστοιχεία, μέταλλα κλπ.

Και ενώ από τον ορισμό της οξειδοαναγωγής προκύπτει ότι δεν είναι απαραίτητο το Ο2 για την οξείδωση, όπως αντίστοιχα δεν είναι και το Η2 για την αναγωγή (ως αναγωγικό)....

... το Ο2 που υπάρχει ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να υπάρχει μέσα στο νερό του ενυδρείου μας, είναι ένα ισχυρό οξειδωτικό, όπως επίσης και το όζον (Ο3).

Επιπλέον μέσα στο ενυδρείο μας υπάρχουν ισχυροί αναγωγικοί παράγοντες, ως ουσίες ή στοιχεία... όπως τα παράγωγα που προκύπτουν από τις τροφές, τα απεκρίματα των ψαριών, τα σάπια φύλλα κλπ.

Έχουμε δηλαδή σε ισχυρή παρουσία και τα δύο σκέλη (μαζί με τα διάφορα άλλα διαλυτά στο νερό στοιχεία) ώστε η τάση προς το φαινόμενο της οξειδοαναγωγής να είναι έντονη.

Με αποτέλεσμα το Ο2 που είναι διαλυμένο και ελεύθερο μέσα στο νερό να οξειδώνει σταδιακά όλα αυτά τα ''αναγωγικά'' στοιχεία.

Δηλαδή να δεσμεύεται αυτό το ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ για την ζωή των ενοίκων του ενυδρείου μας, με τις όποιες προφανείς συνέπειες.

Επιπλέον, το περιβάλλον που δημιουργείται, αυτό δηλαδή του υψηλού βαθμού οξείδωσης των στοιχείων ενός ενυδρείου, ωφελεί ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΙΚΑ στην αύξηση διαφόρων παθογόνων βακτηρίων, με αποτέλεσμα την εμφάνιση -πολύ ευκολότερα τουλάχιστον- και των ανάλογων λοιμώξεων που συχνά πυκνά βασανίζουν τα ψάρια μας.

Αυτός ο βαθμός της ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣΑΣ οξειδοαναγωγής είναι ο ΒΑΘΜΟΣ ΟΞΕΙΔΟΑΝΑΓΩΓΗΣ και μετριέται με το ORP (Oxidation Reduction Potential ή redox potential).

Μπορούμε βέβαια να πάρουμε (αγοράσουμε) κάποιο όργανο μέτρησης του ORP.

Όπως και συσκευές παροχής όζοντος που ως ισχυρό οξειδωτικό θα αντισταθμίζει τους αναγωγικούς παράγοντες και την απώλεια Ο2 εξ αιτίας τους...

Αλλά αντί να μπαίνουμε ΚΑΙ σε τέτοια έξοδα...

... είναι και παραμένουν προτιμότερες οι συχνές - κανονικές αλλαγές νερού, που προσφέρουν και άλλα οφέλη.

 

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και εμενα, που ξερω τι ειναι το redox, με μπερδεψε και δεν ειπε τιποτα στην ουσια.

Γιατι να μην γραψει απλα - οσα περισσοτερα οργανικα (σκατακια και άλλα πραγματα σε αποσυνθεση ) υπαρχουν στο ενυδρειο, τοσο πιο πολυ Ο2 χρειαζεται το συστημα. Για αυτο , παιδακια μου, καθαριστε το ενυδρειο σας τακτικα και βαλτε που και που και σκουπα βυθου! Τελος!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μεχρι και εμενα, που ξερω τι ειναι το redox, με μπερδεψε και δεν ειπε τιποτα στην ουσια.

Γιατι να μην γραψει απλα - οσα περισσοτερα οργανικα (σκατακια και άλλα πραγματα σε αποσυνθεση ) υπαρχουν στο ενυδρειο, τοσο πιο πολυ Ο2 χρειαζεται το συστημα. Για αυτο , παιδακια μου, καθαριστε το ενυδρειο σας τακτικα και βαλτε που και που και σκουπα βυθου! Τελος!

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρινο! Απλα απο περιεργια ρωταω... καταλαβες τιποτα απ΄αυτα, που ανεβασες;;; ?????

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μαρινο! Απλα απο περιεργια ρωταω... καταλαβες τιποτα απ΄αυτα, που ανεβασες;;; ?????

Ναταλία αφού στο τέλος σε αυτό  :

«Αλλά αντί να μπαίνουμε ΚΑΙ σε τέτοια έξοδα...... είναι και παραμένουν προτιμότερες οι συχνές - κανονικές αλλαγές νερού, που προσφέρουν και άλλα οφέλη.»

συμφωνείς γιατί το κάνεις θέμα ;

Θα το διαβάσουν όσοι το διαβάσουν, άλλους θα τους αρέσει και σε άλλους δεν θα είναι τίποτα κατανοητό και θα πάψουν να το διαβάζουν .

Και ναι όσο και εσύ να μην το πιστεύεις κάτι κατάλαβα και εγώ (τόσο όσο με κόβει) ,που δεν είχα ιδέα στο τι είναι το Redox.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν δεν χρειάζομαι σκούπα βυθού - τον Μαρίνο πειράζω μη δίνετε σημασία..[emoji16][emoji39]

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Εγώ προς το παρόν δεν χρειάζομαι σκούπα βυθού - τον Μαρίνο πειράζω μη δίνετε σημασία..emoji16.pngemoji39.png

Το ιδιο, χωρις κακια!!!

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos Αν θες σιγά σιγά διάβασε ένα πείραμα για της αλλαγές νερού που κράτησε πολύ καιρό όχι ένα δυο μήνες μόνο. Καλό κουράγιο στο διάβασμα. :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

όσο για το redox για να μην ξανά γράφω κάνω copy-paste απο μια παλιά μου ανάρτηση το 2010

 

...Η μετρήσεις του επηρεάζονται από την ποιότητα του νερού έτσι ένα νερό με λίγη ‘’βρώμα’’ δηλαδή αιωρούμενα σωματίδια και με λίγα οργανικά υπολείμματα έχουμε ένα χ΄ redox

Αυξάνονται τα σωματίδια στο νερό ή τα οργανικά υπολείμματα τότε μειώνετε το redox.

Για εμένα αυτό είναι σημάδι για να αλλάξω νερό.

Αν πχ έχουμε απότομη μείωση του redox τότε κάτι το ποιο σοβαρό συμβαίνει στο ενυδρείο μας.

Έχω σταθερό redox τότε είμαι σίγουρος ότι όλα οδεύουν στο ενυδρείο εντάξει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@marinos Αν θες σιγά σιγά διάβασε ένα πείραμα για της αλλαγές νερού που κράτησε πολύ καιρό όχι ένα δυο μήνες μόνο. Καλό κουράγιο στο διάβασμα. :) 

 

 

 

Με έβαλες και διάβασα 6 σελίδες ενώ το συμπέρασμα ήταν στην τελευταία (στο χρωστάω αυτό)  ?

Λοιπόν με βάση αυτό που γράφεις και σύμφωνα με τα πειράματα σου η μέση συνθήκη για αλλαγή νερού είναι κάθε 10 με 14 ημέρες και σκούπα όταν βλέπουμε οπτικά οτι ξεφεύγει η κατάσταση και μόνο επιφανειακά σωστά ; (Για τα φυτεμένα και μόνο)

 

«Ότι ο σωστός συνδυασμός αλλαγής νερού και σκούπα βυθού είναι ο βασικός παράγοντας για ένα υγιείς και σταθερό ατελές οικοσύστημα, όπως είναι τα ενυδρεία μας.

Η θεωρεία που γνωρίζουμε από την φύση και όλα περί ιζημάτων και DOC και τα συναφή δεν έχουν εφαρμογή στο ενυδρείο μας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να κάνουμε κάθε τρις και λίγο αλλαγές νερού και σε κάθε αλλαγή νερού να βάζουμε εξονυχιστική σκούπα βυθού. Ούτε να προβούμε στα άλλα άκρα της συστηματικής αμέλειας αλλαγής νερού και την σχεδόν πλήρες κατάργηση της σκούπας βυθού.

Μετά από μελέτες και πρακτικές εφαρμογές παρατήρησα τα εξής και αφορούν μόνο ενυδρεία που είναι φυτεμένα.

Αλλαγές νερού κάθε 10-14. Γιατι αναφέρω έδώ

Σκούπα βυθού μόνο όταν αυξηθούν τα ιζήματα σημαντικά και γίνονται πολύ εμφανή στο μάτι.

Η σκούπα βυθού θα πρέπει να είναι όσο το δυνατών γίνεται επιφανειακή όχι να βουτάμε την σκούπα μέσα στο χαλίκι και να καθαρίζουμε τα πρώτα εκατοστά του χαλικιού. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούμε με τον καιρό έναν ώριμο βυθό όπου επιτελούνται διάφορες περίπλοκες διαδικασίες που σταθεροποιούν το σύστημα μας. Η ξαφνική διατάραξη αυτού του συστήματος- πχ αν βάλουμε ξαφνικά σκούπα βυθού και στα πρώτα εκατοστά του βυθού- μόνο αρνητικά αποτελέσματα έχει σε βαθμό που να χάσουμε ακόμη και ψάρια και για ένα χρονικό διάστημα θα έχουμε ασταθές ενυδρείο.

Αν τώρα λόγο τακτικής σκούπας βοηθού και στα πρώτα εκατοστά του βυθού δεν αφήσουμε να δημιουργηθούν η συνθήκες που αναφέρω ποιο πάνω τότε το ενυδρείο μας θα είναι συνέχεια επιρρεπείς σε ασθένειες και ασταθείς συνθήκες νερού πάντοτε σε σχέση με την ελαφριά σκούπα βυθού. » 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Με έβαλες και διάβασα 6 σελίδες ενώ το συμπέρασμα ήταν στην τελευταία (στο χρωστάω αυτό)  ?

 

χα χα χα :hysterical: Αφού έχεις χρόνο είπα λίγο να σε παιδέψω.

Θα μπορούσα να γράψω ξερά το συμπέρασμα αλλά δεν με αρέσει να πω κάτι χωρείς να μπορώ να το τεκμηριώσω. Για αυτό ήθελα να διαβάσεις για να δεις πως έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα. Γενικά ότι γράφω εδώ μέσα πρώτα το έχω ζήσει εγώ προσκοπικά ή έχω πειραματιστή και μετά το γράφω, και αν γράψω κάτι που δεν το έχω ζήσει το αναφέρω ότι δεν είναι δικό μου για να μην παρεξηγηθώ.

 

Αν θες την τωρινή μου γνώμη έχει ως εξής, το κάθε ενυδρείο είναι και θα είναι μοναδικό (το είπαμε πολλές φορές αυτό) όπως τα δακτυλικά αποτυπώματα. Αφού να φανταστείς έστησα δυο ίδια ενυδρεία με ακριβός το ίδιο χαλίκι, τα ίδια φυτά, τα ίδια ψάρια, το ίδιο φώς, την ίδια λίπανση, και δεν πήγαιναν καρμπόν, αλλιώς αναπτύχθηκε το ένα αλλιώς το άλλο.

 

Οπότε το πότε θα βάλουμε σούπα κα το πότε θα κάνουμε αλλαγή νερού είναι κάτι που θα πρέπει να το βρει ο κάθε ένας στο δικό του ενυδρείο, εγώ δίνω το έναυσμα την σπίθα, τη πρέπει να προσέξει και τη πρέπει να κάνει τα θετικά και τα αρνητικά τίποτα παραπάνω. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα βρει μόνος του. Απλά αν πάρουμε την πλειοψηφία των ενυδρείων νομίζω μια αλλαγή νερού κάθε 10-14 μέρες ακόμη έχει εφαρμογή.

 

Απλά σήμερα υπάρχει η τάση να κάμνουμε υπερβολές σε όλους τους τομής σπατάλη νερού απο άστοχες αλλαγές νερού υπερβολές στην σκούπα βυθού και υπερβολές γενικά στην συντήρηση, αποτέλεσμα να έχουμε ένα στείρο ενυδρείο με φυτά στημένα ώς στρατιωτάκια και αν κάποιο φύγει απο την σειρά το κόβουμε το ''κεφάλι''. 

 

Και για να μην παρεξηγηθώ και βέβαια αυτά τα ενυδρεία είναι άμορφα και με αρέσουν να τα βλέπω, αλλά δεν θα τα έφτιαχνα ποτέ, είναι όπως όταν βλέπεις ένα όμορφο τατουάζ και λες ωραίο είναι σαν εικόνα αλλά δεν θα έκαμνα εγώ προσωπικά ποτέ τατουάζ.

 

ΥΓ. Μιλάμε πάντοτε για φυτεμένα ενυδρεία στα νταμάρια δεν έκανα ποτέ κανένα πείραμα, ούτε σε ενυδρεία με 3-4 ανούμπιες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρεία της Αφρικής τα πράγματα όσον αφορά την σκούπα βυθού είναι περίπλοκα . 

Πρώτα από όλα υπάρχει άμμος που το κάνει ποιο δύσκολο και έπειτα έχουμε και ψάρια που ανακατεύουν (σκάβουν) συνέχεια τον βυθό .

Προσωπικά θα πω ότι κάνω «σιφωνάρισμα» όταν το πράγμα ξεφύγει και μόνο τα πάνω πάνω (όσα βλέπει η πεθερά που λέγανε και οι παλιοί )

Για την ποιότητα του νερού οι αλλαγές μου συνήθως είχαν να κάνουν με τις μετρήσεις του ΝΟ3 άλλα πότε δεν ξεπερνώ σε χρόνο τις 15 ημέρες .

Στο «φυτεμένο»  επειδή μέχρι τώρα  έβλεπα πολύ χαμηλά τα ΝΟ3 μπορεί να έκανα και μήνα χωρίς αλλαγή.

Αν ανοίξουμε την συζήτηση λοιπόν εκτός από την δεδηλωμένη  συνθήκη ότι κάθε ενυδρείο έχει τις δίκες του ανάγκες μιας και είναι ένα τεχνητό κλειστό οικοσύστημα  θα πρέπει να πούμε ότι και κάθε κατηγορία ενυδρείου έχει τους δικούς της κανόνες .

Η σκούπα ή το σιφωνάρισμα , καθώς και οι αλλαγές νερού, είναι σίγουρα διαφορετικές για ένα ενυδρείο που είναι στην κατηγορία με δίσκους (και ας είναι και φυτεμένο) και άλλες όταν είναι στην κατηγορία των ωοζωοτόκων (πάλι φυτεμένο). Και αυτό διότι το νερό των δίσκων επιβαρύνεται πολύ περισσότερο μιας που τροφοδόσια τροφής συνηθώς ξεπερνά τις 5 φορές ανά μέρα .

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...