Jump to content

Aquatic Botanicals


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

εχω κάποιες απορίες για τα φύλλα catappa, τα oaks, savu pods, lotus pods, catappa barks και αλλους τέτοιους στεγνους πια καρπούς, φύλλα, ξύσματα που βάζουμε στο ενυδρειο. Μέσα στις επόμενες μέρες λοιπόν έρχεται η παραγγελία μου και στόχος είναι να γεμίσει το μεγαλύτερο μέρος του βυθού με τέτοια καλούδια. Και το μαγαζί που τα παρηγγειλα έλεγε ότι είναι καλό να μείνουν μέχρι την αποσύνθεση τους. Ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης πέρα από ph, σκληροτητες τι άλλο επηρεάζουν; Τα νιτρικά ανεβαίνουν κατά την αποσύνθεση τους;

Γενικα έχω κάμποσες απορίες και σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα ώστε να μαζευτούν κάπου οι εμπειριες και οι γνώσεις και για μελλοντικούς που θα θέλουν να κάνουν κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ναί επιβαρύνουν το νερό όσο σαπίζουν γιατί παράγεται αμμωνία.γιαυτό και δέν πρέπει να το παρακάνουμε με αυτά.Τί θα βάλεις?ΚΑι πώς είναι το ενυδρείο σου?

 

Βάλε καμιά φωτό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από όλα τα παραπάνω "καλούδια", αυτό που θα πρέπει να σε ανησυχεί, είναι τα φύλλα. Τα υπόλοιπα αποσυντιθονται με πολύ αργό ρυθμό. 

Τα φύλλα λοιπόν, κατά την αποσύνθεση τους μπορεί να αποβάλουν αμμωνία. Με αποτέλεσμα, μια σωστή βιολογία να τα μετατρέψει σε νιτρικά. Προσωπικά δεν είχα τέτοιο θέμα, αλλά καλό είναι να το τσεκάρεις ανά κάποια διαστήματα.

Οι ουσίες που αποβάλουν τα φύλλα κτλ, από ότι λέει η βιβλιογραφία, εκτός από τη (ελαφριά) μείωση του ph, έχουν και αντιμυκιτιακη και αντιβακτηριακη δραση. Επίσης συμβάλλουν στο να πάρει το νερό ένα κιτρινωπό χρώμα, εξομοιωνοντας έναν blackwater βιότοπο.

 

Προσωπικά τα περισσότερα φύλλα τα αφήνω μέσα στο ενυδρείο, μέχρι να διαλυθούν.  Εκτός αν αρχίσουν να ενσωματώνονται στην άμμο. Εκεί τα βγάζω στην επόμενη αλλαγή νερού.

 

Έχε υπόψιν ότι όλα τα παραπάνω, δημιουργούν έναν πολύ "βρόμικο" βυθό. Θα πρέπει το μάτι σου να συνηθίσει ότι η εικόνα του ενυδρείου σου θα είναι σαν αυτή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα φύλλα και τα alder cones γράφουν πχ 1 ανά 100 λίτρα, 1 ανά 10 λίτρα κλπ άρα μπορούμε να να βάλουμε είτε ένα φύλλο είτε 10 κωνάκια στα 100 λίτρα σωστά; Αυτό έχει να κάνει με την αποσύνθεση/αμμωνία ή το ph ή και τα 2; Μπορούμε να κάνουμε κάτι για να βάλουμε περισσότερα; Πχ να βράσουμε τα έξτρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα, ναί επιβαρύνουν το νερό όσο σαπίζουν γιατί παράγεται αμμωνία.γιαυτό και δέν πρέπει να το παρακάνουμε με αυτά.Τί θα βάλεις?ΚΑι πώς είναι το ενυδρείο σου?

 

Βάλε καμιά φωτό!

Δηλαδή την ιδέα του να καλυφτεί ουσιαστικά το μεγαλύτερο μέρος του βυθού το ξεχνάμε ή γίνεται με αρκετη προσοχή;Σκεφτόμουν ένα πράγμα σαν να καλύπτεται η άμμος στα περισσότερα σημεία της. Που αυτό θα δημιουργούσε με τους καρπουσ Και τα φύλλα από κρυψώνες μέχρι νοητά σημεία για μοιράσουν το χώρο τα ψαρια. Το ενυδρειο είναι το ΡΙΟ 125. Θέλω να φτιάξω κάτι όσο περισσότερο μπορώ βιοτοπικο για Βολιβιανα ραμιρεζι. Είναι 6 προς το παρών και θέλω να τα κάνω 8-9.  Έχουν μπει τα ξύλα αν και πιστεύω χρειάζονται λίγα ακόμη για περισσότερες διακλαδώσεις. Έχουν μπει επίσης cabomba, echinodorus amazonicus, echinodorus tenellus και heteranthera zosterifolia. Και θέλω να προσθέσω λευκοκεφαλα. Θέλω να είναι αρκετά πυκνό φυτεμένο με ρίζες και πολλά φύλλα και καρπούς στο βυθό. Ανεβαζω μια φωτο παρακάτω αν και έχω ανοίξει και θέμα στις κιχλιδες Αμερικής. Μου έχει βγει και ένα ζευγάρι και έχουν σκάψει όλο το ενυδρειο. Θέλω να τους βάλω πέτρες αλλά δεν βρίσκω αυτό που έχω στο μυαλό μου.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Από όλα τα παραπάνω "καλούδια", αυτό που θα πρέπει να σε ανησυχεί, είναι τα φύλλα. Τα υπόλοιπα αποσυντιθονται με πολύ αργό ρυθμό. 

Τα φύλλα λοιπόν, κατά την αποσύνθεση τους μπορεί να αποβάλουν αμμωνία. Με αποτέλεσμα, μια σωστή βιολογία να τα μετατρέψει σε νιτρικά. Προσωπικά δεν είχα τέτοιο θέμα, αλλά καλό είναι να το τσεκάρεις ανά κάποια διαστήματα.

Οι ουσίες που αποβάλουν τα φύλλα κτλ, από ότι λέει η βιβλιογραφία, εκτός από τη (ελαφριά) μείωση του ph, έχουν και αντιμυκιτιακη και αντιβακτηριακη δραση. Επίσης συμβάλλουν στο να πάρει το νερό ένα κιτρινωπό χρώμα, εξομοιωνοντας έναν blackwater βιότοπο.

 

Προσωπικά τα περισσότερα φύλλα τα αφήνω μέσα στο ενυδρείο, μέχρι να διαλυθούν.  Εκτός αν αρχίσουν να ενσωματώνονται στην άμμο. Εκεί τα βγάζω στην επόμενη αλλαγή νερού.

 

Έχε υπόψιν ότι όλα τα παραπάνω, δημιουργούν έναν πολύ "βρόμικο" βυθό. Θα πρέπει το μάτι σου να συνηθίσει ότι η εικόνα του ενυδρείου σου θα είναι σαν αυτή

Πανέμορφο το ενυδρειο σου. Φτου φτου Σκορδα. Κάτι τέτοιο θέλω να φτιάξω με λίγο περισσότερα φυτά και λίγο περισσότερο φύλλο και καρπό στο βυθό. Μάλιστα καταλαβα. Όταν λες ελαφριά μείωση του ph? Για τι πτώση μιλάμε σε τι όγκο νερού και σε τι ποσότητα χρησησ Των υλικών περίπου; Για την βρωμια δεν έχω θέμα με κάνει να το νιώθω πιο βιοτοπικο. 

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Δηλαδή την ιδέα του να καλυφτεί ουσιαστικά το μεγαλύτερο μέρος του βυθού το ξεχνάμε ή γίνεται με αρκετη προσοχή;

Εννοείτε ότι γίνεται.  Σε ενυδρείο 70×40 έχω καλύψει πάνω από το μισό βυθό. Απλά μη τα βάλεις όλα κατευθείαν.  2-3 φύλλα σήμερα, 2-3 μετά από μερικές μέρες και πάει λέγοντας.

Για μεγαλύτερη ευκολία τα βραζω, ώστε να βυθίζονται ευκολα και το ζουμί το ριχνω στο νερό της αλλαγής. 

Το ph σε φουλ χρήση τέτοιων υλικών, θα πέσει το πολύ μισή μονάδα, αν δεν χρησιμοποιείς ΑΟ.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Εννοείτε ότι γίνεται.  Σε ενυδρείο 70×40 έχω καλύψει πάνω από το μισό βυθό. Απλά μη τα βάλεις όλα κατευθείαν.  2-3 φύλλα σήμερα, 2-3 μετά από μερικές μέρες και πάει λέγοντας.

Για μεγαλύτερη ευκολία τα βραζω, ώστε να βυθίζονται ευκολα και το ζουμί το ριχνω στο νερό της αλλαγής. 

Το ph σε φουλ χρήση τέτοιων υλικών, θα πέσει το πολύ μισή μονάδα, αν δεν χρησιμοποιείς ΑΟ.

Άρα ουσιαστικά χρειάζεται μια μικρή προσαρμογή για να φτάσω στο σημείο που θέλω. Δεν το ηξερα ότι το βράσιμο διευκολύνει την βύθιση. Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριεσ. Τέλεια τέλεια και με απασχολούσε το ph μου που είναι λίγο πάνω από 7 και δεν ήθελα να μπλέξω πάλι με αο. Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα, τα φύλα μου ήρθαν μπήκε ένα μέρος τους και σήμερα θα προστεθούν κάποια ακόμη. Όμως μετά από κάποιες ώρες το ενυδρειο σήκωσε αμμωνία στο 1 και νιτρωδη δεν θυμάμαι το νούμερο αλλά θα ξανά μετρήσω μέσα στην ώρα. Αποτέλεσμα τα ψάρια στην επιφάνεια να ψαχνουν οξυγωνο. Τα νιτρικά παραμένουν στο 10. Έκανα αλλαγη νερού 50% και ετοιμάζω άλλο ένα βαρέλι για δεύτερη αλλαγη. Πρόσθεσα έξτρα δόση αντίχλωρίου καθως και ένα καπάκι βακτήρια για παν ενδεχόμενο. Ακολουθώ σωστά βήματα; Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Γιατί ανέβηκαν έτσι η αμμωνία και τα νιτρώδη; Παρακαλω πολύ για την βοήθεια σας και τα φωτα σας.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλημερα, τα φύλα μου ήρθαν μπήκε ένα μέρος τους και σήμερα θα προστεθούν κάποια ακόμη. Όμως μετά από κάποιες ώρες το ενυδρειο σήκωσε αμμωνία στο 1 και νιτρωδη δεν θυμάμαι το νούμερο αλλά θα ξανά μετρήσω μέσα στην ώρα. Αποτέλεσμα τα ψάρια στην επιφάνεια να ψαχνουν οξυγωνο. Τα νιτρικά παραμένουν στο 10. Έκανα αλλαγη νερού 50% και ετοιμάζω άλλο ένα βαρέλι για δεύτερη αλλαγη. Πρόσθεσα έξτρα δόση αντίχλωρίου καθως και ένα καπάκι βακτήρια για παν ενδεχόμενο. Ακολουθώ σωστά βήματα; Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Γιατί ανέβηκαν έτσι η αμμωνία και τα νιτρώδη; Παρακαλω πολύ για την βοήθεια σας και τα φωτα σας.

Παρακαλώ για άμεση βοήθεια οποίος μπορεί. Τα ψαράκια πάντως μετά την αλλαγη αναπνέουν καλύτερα και επέστρεψαν στην ζώνη κολύμβησης τους. Υπρχει περίπτωση να έκανα ζημιά στην βιολογία μου με τα φύλλα και τους καρπούς;

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία είναι στο 0.25 και τα νιτρώδη στο 0.1. Περιμένω να ζεσταθεί το καινούριο βαρέλι και κάνω κιαλλη αλλαγη. 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρώδη μηδενίσαν και η αμμωνία λόγο του χρώματος του νερού δεν είμαι σίγουρος αν μηδένισε. Τώρα θα κάνω την αλλαγη νερού. Τα ψαρια έχουν ακόμη γρήγορες αναπνοές και το ένα είναι στην επιφάνεια για να αναπνεύσει. Καταλαβαίνει κάποιος τι συμβαίνει;  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. 
οι τιμές επέστρεψαν στα φυσιολογικά τους όμως μέσε στο νερό και στα τζάμια βλέπω απειρα μικρά λευκά σαν σκουληκάκια. Τα ψαρια ακόμη δεν αναπνέουν εύκολα. Σας παρακαλώ κάποια βοήθεια γιατί δεν βλέπω τα ψαρια να την βγάζουν καθαρή. Παρακαλάω για βοηθεί τόση ώρα και πάλι καλά που είναι ζωντανά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μία φωτο να δούμε τα σκουλήκια. Το ότι ανέβασε αμμωνία από τη μια στιγμή στην άλλη δεν μου φαίνεται λογικό. Δηλαδή είχες μετρήσει πριν ρίξεις ότι έριξες και ήταν όλα οκ και με το που τα έριξες ξαναμετρησες και ανέβασε αμμωνία; Δεν σαπίζουν από τη μια στιγμή στην άλλη. Το ότι ανεβαίνουν επάνω να πάρουν αέρα δείχνει έλλειψη οξυγόνου. Τι φίλτρο έχεις πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο; είναι σίγουρα στρωμενο; Έχεις ανατάραξη τη επιφανείας να οξυγόνονεται το νερό;

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος perse4ss έγραψε:

Βγάλε μία φωτο να δούμε τα σκουλήκια. Το ότι ανέβασε αμμωνία από τη μια στιγμή στην άλλη δεν μου φαίνεται λογικό. Δηλαδή είχες μετρήσει πριν ρίξεις ότι έριξες και ήταν όλα οκ και με το που τα έριξες ξαναμετρησες και ανέβασε αμμωνία; Δεν σαπίζουν από τη μια στιγμή στην άλλη. Το ότι ανεβαίνουν επάνω να πάρουν αέρα δείχνει έλλειψη οξυγόνου. Τι φίλτρο έχεις πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο; είναι σίγουρα στρωμενο; Έχεις ανατάραξη τη επιφανείας να οξυγόνονεται το νερό;

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα, ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από την αποσύνθεση. Τα σκουλήκια είναι παρα πολύ μικρά δεν μπορώ να τα τραβήξω φωτογραφία. Δεν φαίνονται. Το ενυδρειο τρέχει από Ιανουάριο. Το στρώσιμο έγινε κανονικά ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου εδώ και αρκετο καιρό και τα ψαρια είναι ήδη στο ενυδρειο αρκετες εβδομάδες με ήδη την ύπαρξη γεννάς. Το φίλτρο είναι φλουβαλ 106 με όλους τους κάδους βιολογικό υλικό συν τα σφουγγάρια του. Το εσωτερικο εχει ένα διχτάκι βιολογικό υλικό και το υπόλοιπο μηχανική φιλτρανση. Μετρήσεις έγιναν πριν αρχίσω να βάζω τα φύλλα και τους καρπούς και ξαναέγιναν το επόμενο πρωί. Η ανατάραξη μου είναι πολύ καλή. Γενικά το θέμα που έχει παρουσιαστεί δεν είναι κάτι απλό όπως ανατάραξη ή μη στρωμένο ενυδρειο ή αυξημένο τάισμα ή έλλειψη συντήρησης για αυτό έχω και αυτές τις απορίες. Μετά από κάθε αλλαγη τα ψαρια επιστρέφουν στην ζώνη κολύμβησης τους και μετά από κάποιες ώρες πάλι τα ίδια. Σκέφτομαι μήπως κάτι έβγαλαν στο νερό οι καρποί και τα φύλλα. Ακολούθησα την εξής τακτική. 3 φορές ξέπλυμα και 3 φορές βράσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω και μια φωτογραφία να δείτε την διαύγεια του νερού και την κατάσταση που επικρατεί.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε έξω ότι έχεις βάλει να δούμε πως θα πάει, θα δείξει αν φταίει κάτι από αυτά η είναι κάτι άλλο. Δεν πάει σε κάτι άλλο το μυαλό μου. Μη κοιτάς την ομορφιά τώρα βγάλε τα νά σώσεις τα ψάρια αν είναι απ' αυτά.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος perse4ss έγραψε:

Βγάλε έξω ότι έχεις βάλει να δούμε πως θα πάει, θα δείξει αν φταίει κάτι από αυτά η είναι κάτι άλλο. Δεν πάει σε κάτι άλλο το μυαλό μου. Μη κοιτάς την ομορφιά τώρα βγάλε τα νά σώσεις τα ψάρια αν είναι απ' αυτά.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωστό πάνω στη σύγχυση και το άγχος δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να τα αφαιρέσω. Τα βγάζω τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν κάτι δεν πάει καλά είναι γιατί κάτι έχουμε αλλάξει στα συνηθισμένα πράγματα που κάνουμε. Μακάρι να είναι αυτο και να πάνε όλα καλά. Κάνε αν θέλεις και μια αλλαγή νερού. Τώρα αν μπορεί να βοηθήσει και κάποιος πιο έμπειρος ακόμα καλύτερα εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δεν πρόλαβα να τα βγάλω και όλα έχουν επιστρέψει στο κανονικό τους. Τα ψαρια φέρονται σαν να μην έγινε τίποτα και όσο πάνε φαινονται και καλύτερα και οι τιμές του νερού παραμένουν ως εξής: αμμωνία 0 νιτρώδη 0 νιτρικά 8-10. Πραγματικά δεν ξέρω τι συνέβη και ισιωσαν τα πράγματα. Ίσως δεν είχαν πλυθεί καλά τα φύλλα και με τις αλλαγές νερού έφυγαν μήπως μπήκαν απότομα και έγιναν μεταβολές στις τιμές πέρα της αμμωνίας και των νιτρώδη και με τις αλλαγες έγινε ένα ρισταρτ με πιο ομαλή την μεταβολή των τιμών πραγματικά δεν ξέρω. Τώρα πραγματικά όλα είναι σαν να έφυγαν και τα ψαρια αναπνέουν κανονικά και η συμπεριφορά τους επέστρεψε στα νορμαλ. Ίσως επιασε το ξεμάτιασμα της γιαγιάς δεν ξέρω πραγματικά. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μικρό σοκ, μικρό το κακό. 

Καλημέρα, για εκείνα δεν ξέρω για εμένα πάντως ήταν πολύ μεγάλο γιατί δεν ηξερα τι γίνεται. Το καλό είναι ότι το βράδυ σήμερα γέννησαν ξανά. Ο μεγάλος αρσενικός με άλλη θηλυκιά. Πιστεύω ότι αυτό σημαίνει ότι όλα είναι καλά από την άποψη ποιότητας νερού και τιμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αποξηραμένο φυλλο φοίνικα καθως και τα αλλά σαν μαλλάκια που πετάει μπορούμε να τα βάλουμε σε ενυδρειο; Έχω δει σε διαφορα στησίματα ότι τα χρησιμοποιούν. Μπορούν να επηρεάσουν το νερό και τα ψαρια με αρνητικό τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...