Jump to content

Διαβίωση ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ευχαριστω εκ των προτέρων για το χρόνο σας! Πρόσφατα αποκτήσαμε το 1ο μας ενυδρείο 60λιτρων με θερμοστάτη και φίλτρο.το στρώσαμε όπως μας καθοδήγησαν και μετά από 12-15 μέρες βάλαμε τα πρώτα μας ψαράκια.4μολυ ,2 αγγελοψαρα και ένα πλακοστομο γλυφτη και ένα χρυσό σαλιγκάρι .στις 15ημερες κάναμε την 1η αλλαγή νερού.το 30%. Το νερό θόλωσε και ξεθολωσε μετά από 5 ημέρες,και αφού μειώσαμε την ποσότητα ταισματος.δυστυχως ψόφησε το σαλιγκάρι . προχθές Κυριακή πρωί λίγες μέρες πριν τη 2η αλλαγή μας ψόφησε ένα μολυ. Το νερό καθαρό δεν μυρίζει το θα μπορούσε να έχει βλάψει το ψαράκι;; ίσως η έλλειψη βακτηριδίων;;; Μόλις εχθές έβαλα ξανά μετά από την αλλαγή του νερού.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Εχθές φέραμε στο ενυδρείο κ άλλα ψαράκια. 1 αρσενικό γκαπυ, δύο μολυ, 3 νεον καρδινάλιους , δύο ζεμπρα και δύο γκουραμι.σημερα το πρωί είχε ψοφήσει το ένα γκουραμι και ένα μολυ απ' τα πρώτα όμως που μπήκαν πρίν 20 ημέρες στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις έχετε κάνει?Άν ναί ποιές είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. 

 

Το κάθε ψάρι, έχει τις δικές του απαιτήσεις. Τα μικρά συνήθως είναι κοπαδοψαρα και πρέπει να μπαίνουν όχι 2-2, αλλά περισσότερα. Και μη σε ξεγελά το μπόι τους. Θέλουν αρκετά λίτρα. Επίσης κάθε ψάρι θέλει διαφορετικές παραμέτρους νερού, γι'αυτό και δεν είναι όλα τα είδη απόλυτα συμβατά μεταξύ τους.

Και όλα αυτά θέλουν αυτό που λέμε "στρωμενο" ενυδρείο. 

Διάβασε τα παραπάνω λινκ καθώς και τα προφίλ των ψαριών που έχεις, στην αντίστοιχη ενότητα του forum.

Και είμαι σίγουρος, ότι θα αντιληφθείς τι λάθη έχεις κάνει και τι μπορείς να πράξεις από δω και πέρα για να έχεις ένα υγιές ενυδρείο.

Και φυσικά, για όποια απορία εδώ είμαστε :)

 

 

Edit. Ενωσα τα 2 θέματα σε ένα, για να υπάρχουν συγκεντρωμένες όλες οι πληροφορίες.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόλις έχασα κ το δεύτερο μολυ που έβαλα εχθές στο ενυδρείο.τα βήματα που λέει στο λινκ για το στρμώσιμο πιστεύω πως τα ακολουθήαμε κατά γράμμα.τωρα οπωσδήποτε τέστ αμμωνίας και μετά ph.βαλαμε τα κλάματα.ζουμε ένα δράμα με την μικρή μου....

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Litsaki79 έγραψε:

τα βήματα που λέει στο λινκ για το στρμώσιμο πιστεύω πως τα ακολουθήαμε κατά γράμμα

Δυστυχώς χωρίς υγρά τεστ, είναι σχεδόν αδύνατον να ξέρουμε αν ο κύκλος του αζώτου έχει ολοκληρωθεί.

Μετά από τόσες μέρες βέβαια, θα υπάρχει βιολογία στο φίλτρο σου. Το πιθανότερο όμως είναι να μιλάμε για κάποιο εσωτερικό, με μικρές δυνατότητες.

Τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο, εκτός από σφουγγάρι?

Βάλε αν θες μια φωτο, για να έχουμε μια γενικότερη εικόνα για το ενυδρείο.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Litsaki79 έγραψε:

Εχθές φέραμε στο ενυδρείο κ άλλα ψαράκια. 1 αρσενικό γκαπυ, δύο μολυ, 3 νεον καρδινάλιους , δύο ζεμπρα και δύο γκουραμι.σημερα το πρωί είχε ψοφήσει το ένα γκουραμι και ένα μολυ απ' τα πρώτα όμως που μπήκαν πρίν 20 ημέρες στο νερό

@Litsaki79, καλησπερα.

Εβαλες στο ενυδρειο 60λ (οχι καθαρα 60!) τόσα ψαρια, οσα δεν ειχα στα 120λ μου!

Εκανες μια ψαροσουπα, με οδηγιες του πετσοπα, οπως καταλαβα.

Παραλιγο να παθω εγκεφαλικο, οταν διάβασα τι ψαρια εβαλες στα 60λ....

Τι κάνουμε τωρα για να μην ψοφας τα ζωντανα (κριμα ειναι).....

1- κάνεις αλλαγες νερου (με αντιχλωριο) μερα παρα μερα 30% για 6 ημερες (δηλ 3-ς φορες) σαν πρωτο βημα.

2- να φυγουν -δωσ τα πισω στο πετ σοπ...

πριν 4 ώρες, το μέλος Litsaki79 έγραψε:

2 αγγελοψαρα και ένα πλακοστομο γλυφτη

Αυτα τα ψαρια πρεπει να φυγουν απο το ενυδρειο άμεσα, θελουν πολλα λιτρα - πανω απο 200!

Διάβασε εδω-

Πλεκο μεγαλωνουν πολυ - https://www.seriouslyfish.com/species/hypostomus-plecostomoides/

Για γουραμι-

3-Βακτηρια βαζεις στο νερο;

4- παρε τεστακια νερου πχ API test kit, θα σου ειναι χρησιμα για αρκετο καιρο.

5- τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα;

6- βγαλε μια φωτογραφια του ενυδρειου, να ριξουμε μια ματιά τι και πως...

Στην αρχη ολα φαινονται βουνο.... ολοι περασαμε αυτη την φαση...

 

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτα απ όλα κρίμα για τα ψαράκια που έχασες.

 

Τάιζε λιγότερο και κάνε συχνές αλλαγές όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Για τις αλλαγές προσπάθησε το νερό που θα βάζεις στο ενυδρείο να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου, και αν υπάρχει μικρή διαφορά είναι καλύτερα αυτή να είναι προς το κρυο παρά προς το ζεστό. Το λέω αυτό γιατί μες το καταχείμωνο η διαφορά του νερού της βρύσης με αυτή που θέλουν τα τροπικά ψάρια είναι πολύ μεγάλη και θα χειροτερέψει η κατάσταση με τόσο απότομες αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

@Litsaki79, καλησπερα.

Εβαλες στο ενυδρειο 60λ (οχι καθαρα 60!) τόσα ψαρια, οσα δεν ειχα στα 120λ μου!

Εκανες μια ψαροσουπα, με οδηγιες του πετσοπα, οπως καταλαβα.

Παραλιγο να παθω εγκεφαλικο, οταν διάβασα τι ψαρια εβαλες στα 60λ....

Τι κάνουμε τωρα για να μην ψοφας τα ζωντανα (κριμα ειναι).....

1- κάνεις αλλαγες νερου (με αντιχλωριο) μερα παρα μερα 30% για 6 ημερες (δηλ 3-ς φορες) σαν πρωτο βημα.

2- να φυγουν -δωσ τα πισω στο πετ σοπ...

Αυτα τα ψαρια πρεπει να φυγουν απο το ενυδρειο άμεσα, θελουν πολλα λιτρα - πανω απο 200!

Διάβασε εδω-

Πλεκο μεγαλωνουν πολυ - https://www.seriouslyfish.com/species/hypostomus-plecostomoides/

Για γουραμι-

3-Βακτηρια βαζεις στο νερο;

4- παρε τεστακια νερου πχ API test kit, θα σου ειναι χρησιμα για αρκετο καιρο.

5- τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα;

6- βγαλε μια φωτογραφια του ενυδρειου, να ριξουμε μια ματιά τι και πως...

Στην αρχη ολα φαινονται βουνο.... ολοι περασαμε αυτη την φαση...

 

 

Βάζω βακτήρια ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Litsaki79 έγραψε:

Βάζω βακτήρια ναι.

Ξέρεις όμως τι; Τα αγγελοψαρα δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα (μέχρι τώρα τουλάχιστον). ούτε και πειράζουν τα υπόλοιπα, κάθε άλλο κιόλας. Τα μολυ έπαθαν τη ζημιά στην ουσία.... Δυστυχώς οι πρωτάρηδες ακούμε τον πετσοπα...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω, τα σκαλαρια ειναι ακομα μικρουλια, για αυτο χωρανε ακομα στο ενυδρειο. :)

Σε 4-5 μηνες; Πρεπει να σκεφτεις απο τωρα ενα ενυδρειο 200λ...... :P

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Litsaki79 said:

Ξέρεις όμως τι; Τα αγγελοψαρα δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα (μέχρι τώρα τουλάχιστον). ούτε και πειράζουν τα υπόλοιπα, κάθε άλλο κιόλας. Τα μολυ έπαθαν τη ζημιά στην ουσία.... Δυστυχώς οι πρωτάρηδες ακούμε τον πετσοπα...

Καλημέρα Λίτσα,

 

Και εγώ αρχάριος είμαι, ξεκίνησα το 1ο μου ενυδρείο τον Δεκέμβρη αλλά πρωτού ξεκινήσω διάβαζα για περίπου 2 χρόνια σε φόρουμ ή ενημερωνόμουν από κανάλια του youtube κλπ.

 

Τα σκαλάρια όπως σου λέει και η @natateo ναι μεν είναι πανέμορφα ψάρια αλλά έχουν απαιτήσεις τα 200 για μένα είναι λίγα για ένα κοπάδι ωστε να ζουν ευχάριστα. Μπορεί να σου φαίνεται οτι δεν παρουσιάζουν πρόβλημα αλλά οι διαστάσεις που προσφέρουμε στα ψάρια για να αναπτυχθούν παίζουν σημαντικό ρόλο.

 

Επειδή και εγώ από παρόμοιο ενυδρείο σε λίτρα έχω ξεκινήσει θα σε συμβούλευα τα παρακάτω:

 

1) μην ακούσει πετσοπά ακόμα και αν σου λεει οτι εκτρέφει δίσκους (που είναι απαιτητικά ψάρια)

2) όποια απορία έχεις ρώτα πρώτα στο φόρουμ, πολλά παιδιά μπορεί να έχουν απαντήσει χιλιάδες φορές για βοήθεια αλλά είναι πάντα το ίδιο πρόθυμοι

3) εφόσον έχεις παιδάκι, μπορείς να δεις ποια ψαράκια μπορούν να μπουν σε κοπαδάκι στο ενυδρείο σου και να του/της προτείνεις μεταξύ 2-3 ειδών που κάνουν για το ενυδρείο έτσι ώστε να έχει το δικαίωμα επιλογής το παιδί σου.

4) Εφόσον δεις οτι σου αρέσει πραγματικά και μπορείς να πας για μεγαλύτερο ενυδρείο, κάνε το. Αξίζει!!!! (Χθες έστησα το 180άρι μου)

5) Όπως σου είπαν τα παιδιά πάντα ελέγχουμε με υγρά τεστ τους παράγοντες του νερού, μην ξεχνάς οτι ουσιαστικά είμαι φροντιστές του νερού και όχι τόσο των ψαριών.

6) Εαν δεν σας αρέσουν κάποιο κοπαδόψαρα μικρά που να κάνουν για τα λίτρα του ενυδρείου σας, σκεφτείτε - δείτε κάποιον ωραίο μονομάχο μαζί με φυτά ωστε να το κάνετε ένα όμορφο φυτεμένο ενυδρείο.

7) Πάρα πολυ σημαντικό το στρώσιμο όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, μην το αμελείς! και εγώ βιάστηκα (ακούγοντας πετσοπα, αν και ήμουν διαβασμένος) και κατέληξα να κάνω αλλαγές νερού κάθε μέρα και μετρήσεις στο νερό κάθε μέρα μέχρι να στρωθεί! (Ακόμα πονάει η μέση μου από τους κουβάδες με τα νερά!!!!)

8 ) Το φίλτρο σου να καθαρίζεις σε νερό ενυδρείου

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Να φανταστω, τα σκαλαρια ειναι ακομα μικρουλια, για αυτο χωρανε ακομα στο ενυδρειο. :)

Σε 4-5 μηνες; Πρεπει να σκεφτεις απο τωρα ενα ενυδρειο 200λ...... :P

200;;;; εμένα και στα 180 μου φαίνονται λίγα για τα σκαλάρια και δεν τολμάω να τα πλησιάσω!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2021 at 10:17 ΠΜ, το μέλος Atakas έγραψε:

200;;;; εμένα και στα 180 μου φαίνονται λίγα για τα σκαλάρια και δεν τολμάω να τα πλησιάσω!

λεμε το λιγοτερο.... και με υψος τουλαχιστον 50 εκ.... και εγω απλα τα κοιταω... :D

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...