Jump to content

ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΡΣΟΨΑΡΟ?


Recommended Posts

Καλησπερα εχω δυο κανινικα χυσοψαρα  τα οποια βρισκονται προσωρινα σε μια γυαλα δυο λιτρων.Είχα ετσι και αλλιως σκοπο να παρω ένσ ενυδρειο 50 λιτρων.(τα χρυσοψαρα τα εχω τρεις εβδομαδες) Τα ταίζω με flakes(γνωριΖω οτι πριν τους τα ριξω πρεπει να τα μουλιαζω κατι που δεν καταφερα λογο ελειψης χρονου).Απο εχθες το ενα ξεκινησε να αναιβαινει συνεχεια στην επιφανεια και το εβλπα να διμιουργει φουσκαλες και να τις φτηνει.Εγω ξερω οτι δεν πρεπει να εισπνεειπολυ αερα γιατι θα αποκτησει την ασθενεια swim bladder οποτε εβαζα το χερι μου λιγο κοντα στη γυαλα για να  απομακρυνθει βεβαια αυτο πλησιαζε συνεχεια οποτε ξαναεκανα την ιδια διαδικασια.Σημερα παρατηρησα το πως κολυμπαει ζωριζεται λιγο τι φταει?

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα σου ειναι οριακα για ενα χρυσοψαρο στρο ενυδρειο  αμα βγαζει λιγο το στομα πανω  στην επιφανεια και συνηθωσ καθετε πανω δεν περνει οξυγωνο νομιζω οτι χανετε το ψαρακι αλλα ειναι φοβερο δυο χρυσοψαρα σε γυαλα δυο λιτρων για 3 εβδομαδες

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα Καλώς ήρθες.

 

Δυστυχώς το "προσωρινα" για 2 χρυσόψαρα σε μια γυάλα 2 λίτρων, μπορεί να είναι κάνα δυο ώρες.  Όχι 3 εβδομάδες.

Το swimm bladder είναι το μικρότερο από τα προβλήματα σου.

Τα ψαράκια καίγονται ανεπανόρθωτα από την αμμωνία. 

Αν δεν μπορείς να πάρεις τώρα ενυδρείο, πάρε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο 40-50 λιτρα και φίλτρο και βάλτα εκει. Άμεσα όμως. 

Νερό κάθε πότε αλλάζεις στη γυάλα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

τα λιτρα σου ειναι οριακα για ενα χρυσοψαρο στρο ενυδρειο  αμα βγαζει λιγο το στομα πανω  στην επιφανεια και συνηθωσ καθετε πανω δεν περνει οξυγωνο νομιζω οτι χανετε το ψαρακι αλλα ειναι φοβερο δυο χρυσοψαρα σε γυαλα δυο λιτρων για 3 εβδομαδες

Φιλε μου, αν δεν θα σταματησεις να γραφεις.... βλακιες.... θα φας ban και απο μενα!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2021 at 7:05 ΠΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ανδρέα Καλώς ήρθες.

 

Δυστυχώς το "προσωρινα" για 2 χρυσόψαρα σε μια γυάλα 2 λίτρων, μπορεί να είναι κάνα δυο ώρες.  Όχι 3 εβδομάδες.

Το swimm bladder είναι το μικρότερο από τα προβλήματα σου.

Τα ψαράκια καίγονται ανεπανόρθωτα από την αμμωνία. 

Αν δεν μπορείς να πάρεις τώρα ενυδρείο, πάρε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο 40-50 λιτρα και φίλτρο και βάλτα εκει. Άμεσα όμως. 

Νερό κάθε πότε αλλάζεις στη γυάλα?

ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΡΟ

Link to comment
Share on other sites

μολις παρατηρησα οτι ανεβαινει στην επιφανεια μονο αμα ειμαι διπλα σαν μια κινηση φοβου?ομως και αυτα που

ειπατε εχουν μια πολυ μεγαλη βαση,σημερα θα αλλαξω το νερο με αντιχλωριο και αυριο θα παω να αγρασω ενυδρειο 50 λιτρων,ομως επειδη ειμαι πολυ αγχριος και δεν εμπιστευομαι τους πετσοπαδες πειτε και τι νομιζετε για το χρυσοψαρο και στμβουλες για το ενυδρειο.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Ανδρεας Δημου έγραψε:

μολις παρατηρησα οτι ανεβαινει στην επιφανεια μονο αμα ειμαι διπλα σαν μια κινηση φοβου?ομως και αυτα που

ειπατε εχουν μια πολυ μεγαλη βαση,σημερα θα αλλαξω το νερο με αντιχλωριο και αυριο θα παω να αγρασω ενυδρειο 50 λιτρων,ομως επειδη ειμαι πολυ αγχριος και δεν εμπιστευομαι τους πετσοπαδες πειτε και τι νομιζετε για το χρυσοψαρο και στμβουλες για το ενυδρειο.Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...