Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους.Ενα απο τα γκαπυ μου βρισκεται στα αρχικα σταδια φιν ροτ και αποφασισα να παω στον πετσοπα να παρω καποια αντιβιωση.Μου εδωσε αυτη του τιτλου.Καταρχας οι οδηγιες χρησεις μου φανηκαν εξαιρετικα κακογραμμενες και δυσνοητες.Το ενυδρειο μου ειναι 13 λιτρα.Το ενα γκαπυ μου ειχε σημαδια φιν ροτ.Μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με το φαρμακο και την χρηση του;Διαβασα διαφορα ποστ και μπερδευτηκα, μεχρι και οτι χαλαει την βιολογια του φιλτρου διαβασα.Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος KostisGeo έγραψε:

Ενα απο τα γκαπυ μου βρισκεται στα αρχικα σταδια φιν ροτ και αποφασισα να παω στον πετσοπα να παρω καποια αντιβιωση.Μου εδωσε αυτη του τιτλου.Καταρχας οι οδηγιες χρησεις μου φανηκαν εξαιρετικα κακογραμμενες και δυσνοητες.Το ενυδρειο μου ειναι 13 λιτρα.

1- τετοια "βαριά" αντιβιωση δεν χρειαζεται για fin rot, πολλες φορες φτανουν αλλαγες νερου και καλη συντηρηση ενυδρειου.

2- δεν κραταμε γκαπυ σε 13λ.... γενικα κανενα ψαρι δεν κραταμε σ αυτα τα λιτρα...

3- αν εχουν fin rot , σημαινει, οτι η ποιοτητα του νερου στο ενυδρειο σου ειναι κακη.

Ερωτηση-

πόσα ψαρια εβαλες στα 13λ;

εστρωσες το ενυδρειο πριν να βαλεις τα ψαρια;

εχεις κάνει τεστ νερου;

πόσες φορες την εβδομαδα κάνεις αλλαγες νερου και ποσα λ;

τι φιλτρο εχεις; θερμοστατη εχεις; βγαλε φωτο ενυδρειου και απο το ψαρι, μηπως δεν ειναι fin rot...

Διαβαζεις εδω-

και εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα γνωριζω και εχω σκοπο συντομα να παω σε κατι μεγαλυτερο.Το ενυδρειο ειναι στρωμενο κανονικα και οι μετρησεις ειναι μια χαρα οπως και οι θερμοκρασιες.Το θεμα ειναι οτι εγω ξεκινησα την θεραπια(με τα λογια του ** πετσοπα, οποτε θελω λιγο καθοδηγηση.Εριξα 1/4 του δισκιου μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν ειπα οτι η γκαπινα μου ειχε απο πριν το φιν ροτ αππλα εγω δεν το ειχα καταλαβει ηταν στα αρχικα σταδια.Κανω 1-2 αλλαγες την εβδομαδα 2/5 του νερου

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostisGeo έγραψε:

Επισης δεν ειπα οτι η γκαπινα μου ειχε απο πριν το φιν ροτ αππλα εγω δεν το ειχα καταλαβει ηταν στα αρχικα σταδια.Κανω 1-2 αλλαγες την εβδομαδα 2/5 του νερου

 

H μεταφραση ειναι χάλια...

Οδηγίες χρήσης:

Προσθέστε 1 ταμπλέτα για κάθε 50 λίτρα νερό ενυδρείου. Αερίζετε καλά το ενυδρείο κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

Καθε δεύτερη μερα πρεπει να κάνεις μερικη αλλαγη νερου, δηλ αν αλλαζεις πχ 6λ νερου, πρεπει σε αυτα τα 6λ να βαλεις τόσο φαρμακο, οσο αντιστοιχει σ αυτα τα λιτρα, δηλ περιπου 1/8 απο το χαπακι. Η θεραπεία θα πρέπει να πραγματοποιείται χωρίς διακοπή για επτά ημέρες ή περισσότερο, αν απαιτείται.

Μετα κάνεις καλη αλλαγη νερου 50%. Το νερό πρέπει να προετοιμαστεί με βελτιωτικά νερού sera (π.χ. sera aquatan, sera bio nitrivec), καλυτερα και τα δυο.

Μετα βαζεις στο φιλτρο ενεργο ανθρακα για 24 ωρες. Μετα πετας τον ανθρακα.  Τελος.

Καλυτερα μετα το τελος της θεραπειας για κανα μηνα ακομα να βαζεις μια δοση απο βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostisGeo έγραψε:

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο κανονικα και οι μετρησεις ειναι μια χαρα οπως και οι θερμοκρασιες.

Αν θελεις, γραψε σε παρακαλω με τι τεστακια μετρας και τις τιμες. Εγω προσωπικα δεν καταλαβαινω τι σημαινει "καλες μετρησεις".

Αν μετρας με "χαρτακια" - strip - καλυτερα να μην γραψεις το τι σου βγαζει.... δεν ειναι αξιοπιστα. πιστεψε με.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου.Δυστυχως εκανα και αυτο το λαθος με τα τεστ,παντως οι τιμες φαινονται καλες σε σχεση με το προφιλ και τις απαιτησεις τον ψαριων.Η αληθεια ειναι οτι ηθελα να δωσω μελαφιξ αλλα δε το βρηκα στα γιαννενα και αναγκαστηκα να το παρω.Ευχαριστω πολυ και παλι??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα με μελαφιξ θα ηταν καλα και τα ψαρια και η βιολογια ...... Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

 καλημερα    εγω οταν ειχα dropsy εκανα θεραπεια με sera bactopur στο  μπουκαλακι ελεγε για το dropsy  αλλα  και για το σαπισμα αμα κοταξεις πισω απο το    μουκαλι   αλλα ειναι πχ το  ψαρι      δαγκωσε την ουρα τουενα αλλο και για να μην μολυνθει κατι κανεικαι στο γκαμπυ αλλα στον fin rot μονο με apl melafix για δυο εβδομαδες και αν δεν πιασεικαιτην αλλη εβδομαδα 

Έγινε επεξεργασία - giorgos pastayroy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο φάρμακο σε χρυσόψαρο (παρουσίασε dropsy) αλλά οι οδηγίες δεν βοηθάνε πολύ.

 

πχ: αναφέρει ότι κάθε δύο μέρες χρειάζεται αλλαγή νερού με ανάλογη προσθήκη φαρμάκου και μετά το τέλος της θεραπείας κάνουμε αλλαγή χρησιμοποιώντας βελτιωτικο/αντιχλωριο.

 

Ερώτηση: Όταν γίνονται οι ενδιάμεσες αλλαγές ανά δυο μέρες, βάζω και αντιχλωριο ή μόνο το φάρμακο; Δεν το διευκρινίζει.

(Λογικό μου φαίνεται να βάζω και αντιχλωριο αλλά όταν πρόκειται για ενυδρεία έχω μάθει να ρωτάω μεχρι να σιγουρευτώ για όλα)

 

 

Έγινε επεξεργασία - psaropouli
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά. Σε πόσα λίτρα έχεις το ψάρι? Φωτογραφία μπορείς να ανεβάσεις? Να ξέρεις είναι πολύ επικίνδυνο το συγκεκριμένο φάρμακο και συνήθως αντί για καλό τα κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, killerknight said:

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά. Σε πόσα λίτρα έχεις το ψάρι? Φωτογραφία μπορείς να ανεβάσεις? Να ξέρεις είναι πολύ επικίνδυνο το συγκεκριμένο φάρμακο και συνήθως αντί για καλό τα κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Χρόνια πολλά. Ανεβάζω φωτο που φαίνονται λίγο τα λέπια του (είναι από κινητό), το ενυδρείο ειναι 50 λίτρα και το ψάρι είναι εκεί μόνο του 7 περίπου χρόνια  χωρίς σημαντικά πρόβληματα εκτός από τα μικροφυκη που αυξάνονταν κατα καιρούς. Πριν 10 ημέρες αρχισε να φαινεται λιθαργικος κ έκανα πιο συχνά αλλαγές νερου (2 φορες την εβδομαδα 20%). Πριν δυο ημέρες είδα τα λέπια ανασηκωμενα κ ξεκίνησα baktopur. Σήμερα πρέπει να κάνω την πρωτη αλλαγή κ δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω αντιχλωριο.

IMG_20210501_133822.jpg

Έγινε επεξεργασία - psaropouli
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις και αντιχλωριο. Ελπίζω να πάει καλά η θεραπεία. Ενημέρωνε μας καθημερινα να δούμε πως θα πάει. Απλά να ξέρεις ότι το dropsy είναι απλά ένα σύμπτωμα κάποιας άλλης λοίμωξης που προϋπάρχει. Αλλά ένα βήμα τη φορά. Ακόλουθα πιστά τις οδηγίες γιατί είναι πολύ ισχυρό φάρμακο

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Ήδη η συμπεριφορά του δεν είναι λιθαργικη οπότε έχω ελπιδες. 

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου δώσει κ συμβουλές για προσθήκη αλατιού. Δυστυχώς δεν μπορούσα να βρω ενυδρειακο στην πόλη μου αλλά βρήκα τυροκομικο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Σήμερα συμπληρώνονται 7 ημέρες θεραπείας με baktopur στο ενυδρείο με το χρυσόψαρο.

Η όψη του παραμένει περίπου η ίδια.

Έχω προσθέσει και τυροκομικά αλάτι, 1 κουταλάκι ανά 10 λίτρα.

Ενώ ταιζω μόνο ένα φύλλο τροφής μια φορά την ημέρα, βλέπω πώς το ψάρι έχει συνεχώς περιττώματα που κρέμονται σε αρκετό μήκος (αυτό δεν γινόταν παλιότερα)

Επισυνάπτω κ φώτο που φαίνονται τα λέπια του.

Να συνεχίσω την θεραπεία με baktopur όσο έχει αυτή την όψη?

IMG_20210506_191950.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Από ότι έχω το dropsy δε λέει να υποχωρήσει με τπτ. Το ψάρι έχει όρεξη? Είναι κινητικό?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, killerknight said:

Καλησπέρα φίλε μου. Από ότι έχω το dropsy δε λέει να υποχωρήσει με τπτ. Το ψάρι έχει όρεξη? Είναι κινητικό?

Ναι δυστυχώς δεν βελτιώνεται η οψη του. Το ψάρι είναι κινητικό και έχει όρεξη αλλά του δίνω πολύ λίγη τροφή αυτές τις 7 ημέρες. Αρχίζω να ανησυχώ μηπως αποδυναμωθεί το ανοσοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος psaropouli έγραψε:

Σήμερα συμπληρώνονται 7 ημέρες θεραπείας με baktopur στο ενυδρείο με το χρυσόψαρο.

Η όψη του παραμένει περίπου η ίδια.

Έχω προσθέσει και τυροκομικά αλάτι, 1 κουταλάκι ανά 10 λίτρα.

ποτέ δεν βαζουμε φαρμακα με αλατι μαζι.

Η πιθανοτητες να "περασει" η dropsy ειναι ελαχιστες. Σχεδων μηδεν....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

ποτέ δεν βαζουμε φαρμακα με αλατι μαζι.

Η πιθανοτητες να "περασει" η dropsy ειναι ελαχιστες. Σχεδων μηδεν....

Σε αυτό που λέει η Ναταλία έχει δίκιο. Ουσιαστικά το bactopur direct είναι η τελευταία γραμμή άμυνας μήπως και καταπολεμηθεί η μόλυνση που προκαλεί το dropsy. Επειδή όμως είναι πολύ ισχυρό το φάρμακο, πολλές φορές τα ψάρια φεύγουν από αυτό. Δυστυχώς πλέον δεν έχεις και πολλές άλλες επιλογές. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα μου προτείνετε να συνεχίσω αλλαγές με baktopur μονο? Μόνο αλάτι? Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο σου. Επίσης έχεις αεραντλία?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι στους 25 C και έχει αεραντλία στο φιλτρο η οποία λειτουργεί αρκετά δυνατα.

Έγινε επεξεργασία - psaropouli
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Να ξέρεις ότι αυτή τη στιγμή μόνο πειράματα μπορούμε να κάνουμε. αν θυμάμαι καλά οι οδηγίες του bactopour μιλάνε για έως δύο θεραπείες σωστά? Αλλαγές νερού κάνεις καθόλου?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, killerknight said:

Ωραία. Να ξέρεις ότι αυτή τη στιγμή μόνο πειράματα μπορούμε να κάνουμε. αν θυμάμαι καλά οι οδηγίες του bactopour μιλάνε για έως δύο θεραπείες σωστά? Αλλαγές νερού κάνεις καθόλου?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ετσι κ αλλιώς. Οι οδηγίες λένε συγκεκριμένα "η θεραπεία πρέπει να γίνεται για 7 ημέρες χωρίς διακοπή ή περισσότερο αν χρειαστεί."

Οι οδηγίες λένε επισης πως κάθε 2 ημέρες πρέπει να γίνεται μια μικρή αλλαγή νερού και να προστίθεται ποσότητα baktopur ανάλογα με τα λίτρα νερού που αλλάζουν. 

Κάνω αλλαγή 20% (10 λίτρα) κάθε 2 μέρες σύμφωνα με τις οδηγίες.

Σήμερα είναι 7η ημέρα θεραπείας. Έχω κάνει αλλαγή νερού αλλά δεν έχω προσθέσει ακόμα φάρμακο ή αλάτι. 

Link to comment
Share on other sites

εφόσον συνεχίσεις με το bactopour σταματάς το αλάτι. εφόσον το ψάρι τρώει ακόμη και δεν έχει αποδημήσει ήδη εις Κύριον πιθανόν να υπάρχουν κάποιες ελπίδες. Το θέμα είναι μηπως προλάβουμε τη ζημιά στα ζωτικά όργανα, όπου εκεί είναι μη αναστρέψιμη η ζημιά και οδηγεί και στο θάνατο

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...