Jump to content

Στην γωνίτσα του


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και 10 μέρες έχουν μπει στο ενυδρειο 6 Bolivian ram. Ήταν τα πρώτα ψαρια του ενυδρείου και τα μοναδικά που έχουν μπει. Έχουν χωριστεί στρατόπεδα έχει σχεδιαστεί ζευγάρι έχουν δείξει κάποια χρώματα και όλο και δίνουν περισσότερο χρωμα και χαρακτήρα. Όμως ένα το πιο μικρο είναι απομονωμένο μόνο του και σκούρο. Πίστευα πως είναι επειδή είναι το μικρότερο αλλά σήμερα παρατήρησα και λευκά κακά. Γενικά προσπαθώ να παρατηρήσω αν τρώνε όλα τα ψαρια αλλά δεν μπορώ γιατί όλο και κάτι τσιμπάνε αλλά πολλές φορές τα φτύνουν κιόλας. Σήμερα στο μικρο παρατήρησα πως το σώμα του έχει περίεργα σημάδια. Και μέσα στο ξαφνικό αυτό και το άγχος που δημιουργήθηκε παρατηρησα και μαύρα στίγματα σε κοιλιές άλλων ψαριών. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχει τύχει να ξυθουν κάποια από τα ψαρια μέσε σε αυτές τις 10 μέρες που τα έχω. Τα ψαρια είναι όλα πολύ ζωηρά πέρα από το μικρο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 125

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): fluval 106 τιγκα στο βιολογικό υλικό και το εσωτερικό της juwel μισό μηχανικό μισό βιολογικό.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Το ενυδρειο τρέχει από τις 13 Ιανουαρίου και δέχτηκε τα πρώτα ψαρια στις 14 Φεβρουαρίου αν θυμάμαι σωστά.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 Bolivian ramirezi 

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 3 φορές την ημέρα όσο είναι ανάμενα τα φώτα. Αλλαγη νερού κάθε Τρίτη και κάθε Κυριακή από 30-40 λίτρα. Προετοιμασία σε βαρέλι με κυκλοφορητών και θερμαντήρα από το προηγούμενο βράδυ.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: δεν μετράω αλλά στην βρύση είναι γύρω στο 7,2-7,3 αν θυμάμαι σωστά 

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 

- ΝΟ3 (νιτρικά): Δεν θυμάμαι αλλά διατηρούνται πολύ χαμηλά 

- Θερμοκρασία: 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: salifert 

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Bolivian ram 

- Ιστορικό Ψαριού: Δεν υπάρχει είναι στο ενυδρειο 10 μέρες 

- Συμπτώματα: κάθεται την περισσότερη ώρα μόνο του σκουραίνει μαζεμένο και παρατηρησα σήμερα λευκά κόπρανα. 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

 
Στο βιντεάκι το ψάρι είναι το πιο σκούρο. Αλλά γενικά με έχει πιάσει άγχος για όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ξεχασα να αναφέρω είναι ότι κανένα από τα ψαρια δεν πάει κατευθείαν στην τροφή. Γνωρίζω ότι τρώνε από τον βυθό, μιλαω για τον χρόνο αφού η τροφή φτάσει στο βυθό και μετά. Δεν ξέρω αν είναι κάτι ή έτσι είναι ο χαρακτήρας τους αλλά πάνε στην τροφή μετά από 2-3 λεπτά αφού έχει πέσει στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση στα παραπάνω. Πάνε αμέσως κατά την τροφή αλλά δεν την παίρνουν στο στόμα τους κατευθείαν.

Συγγνωμη για την πολυλογία μου αλλά με έχει πιάσει άγχος και προσπαθώ να αναφέρω ότι έχω δει 

Link to comment
Share on other sites

Τα λευκα περιτωματα συνηθως υποδηλωνουν ενδοπαρασιτα..........αλλα ας περιμένουμε καλυτερα να  απαντησει καποιος με ''εμπειρια'' στην διαγνωση & αντιμετωπιση στις ασθενειες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τα λευκα περιτωματα συνηθως υποδηλωνουν ενδοπαρασιτα..........αλλα ας περιμένουμε καλυτερα να  απαντησει καποιος με ''εμπειρια'' στην διαγνωση & αντιμετωπιση στις ασθενειες

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εγώ για ενδοπαρασιτα σκέφτηκα και διάβασα. 

Link to comment
Share on other sites

μοιαζουν τα συμπτωματα με hexamita, μοιαζουν και με φυματιωση...

Τα λευκα σημαδια, που λες, πως ειναι;

Ριξε μια ματια εδω- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Εχει φωτο, μηπως θα καταλαβεις με τι μοιαζουν τα σημαδακια πανω στο ψαρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για hexaγινεται να κάνεις θεραπεια με μετρονιδαζόλη - Flagyl (απο φαρμακειο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

μοιαζουν τα συμπτωματα με hexamita, μοιαζουν και με φυματιωση...

Τα λευκα σημαδια, που λες, πως ειναι;

Ριξε μια ματια εδω- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Εχει φωτο, μηπως θα καταλαβεις με τι μοιαζουν τα σημαδακια πανω στο ψαρι.

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για την βοήθεια. Το είχα κοιτάξει της sera αλλά δεν μου τα εξωτερικά μαύρα σημαδάκια δεν μου έμοιαζαν με τίποτα από όσα έχει μέσα. Είναι σαν μικρά μαύρα ακανόνιστα σημαδάκια που μοιάζουν με κύκλο αλλά είναι ακανόνιστο το σχήμα. Μοιάζει σαν μαύρη μουτζουριτσα το καθενα. Σκέφτομαι μήπως είναι και η ιδέα μου επειδή σκουραινει το ψάρι ή είναι φυσικό να εμφανίζονται επειδή σκουραινει. Ανεβαζω και μια φωτογραφία που φαίνεται λίγο καλύτερα το σώμα του ψαριού.

Το flagyl αν θυμάμαι σωστά είναι μια κάψουλα στα 100λιτρα με σβηστά φώτα και πότισμα της τροφής; Για πόσες μέρες; Επηρεάζει βιολογία; 
Δεν ξεκινάω ακόμη την θεραπεία περιμένω αν είναι να δείτε και αυτή την φωτογραφία που βάζω τώρα. Τα μαύρα στίγματακια που λέω φαίνεται 1-2 στην φωτογραφία στην κοιλιτσα του.

42B3C2C8-B312-4971-9E3A-3AC41ECD5769.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις παρατηρησα σε ακόμη ένα ψάρι που έκανε κανονικά κακά αλλά από κάποιο σημείο και μετά ήταν σαν νοητή κλωστή. Δεν φαινοταν τίποτα και ξαφνικά εμφανίζονταν κακά σαν να το ακολουθούν. Όπως και στον μεγάλο αρσενικό τρύπες στο πάνω πτερύγιο του βέβαια μπορεί να είναι και από τσαμπουκάδες και τσακωμούς γιατί συνέχεια πιέζει τα θηλυκά να ζευγαρώσουν και τσακώνεται με τον άλλο αρσενικό. 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ψαράκι δεν είναι καθόλου καλά. Τις τελευταίες ώρες κάθεται ακίνητο πάνω στην cabomba και ίσα ίσα που αναπνέει. Όλα τα πτερύγια τα έχει κολλημένα πάνω του.

Καποιος να μου πει τι χρειάζεται να κάνω πριν χαθεί το ψαράκι μπας και το προλάβουμε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Aντώνη καλησπέρα,πως πάνε τα ψάρια συνολικά?

Το συγκέκριμένο ταλαιπωρήθηκε σιγουρα απο τοστρες της μεταφοράς και δεχτηκε επιθετικότητα στο ενυδρείο,ώντας το πιο αδύναμο. Επρεπε να είχε απομονωθεί σε άλλη γυάλα,να ηρεμήσει,να φάει και να δεχτεί και κάποια θεραπεία,αρχικά απ όσο διαβασα τώρα με flagyl και να γίνουν πολλές αλλαγές νερού.

Αν βλέπεις οτι το πρόβλημα εμφανίζεται και σε άλλα ψάρια,θα χρειαστεί θεραπεια όλο το ενυδρειο.

Καλή επιλογή θεωρώ το general cure,αλά προσοχή,φάρμακα στο κυριως ενυδρειο κατα την γνώμη μου μονο οταν υπάρχει λογος,αλλιως σε γυαλα καρντινα-νοσοκομειο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Aντώνη καλησπέρα,πως πάνε τα ψάρια συνολικά?

Το συγκέκριμένο ταλαιπωρήθηκε σιγουρα απο τοστρες της μεταφοράς και δεχτηκε επιθετικότητα στο ενυδρείο,ώντας το πιο αδύναμο. Επρεπε να είχε απομονωθεί σε άλλη γυάλα,να ηρεμήσει,να φάει και να δεχτεί και κάποια θεραπεία,αρχικά απ όσο διαβασα τώρα με flagyl και να γίνουν πολλές αλλαγές νερού.

Αν βλέπεις οτι το πρόβλημα εμφανίζεται και σε άλλα ψάρια,θα χρειαστεί θεραπεια όλο το ενυδρειο.

Καλή επιλογή θεωρώ το general cure,αλά προσοχή,φάρμακα στο κυριως ενυδρειο κατα την γνώμη μου μονο οταν υπάρχει λογος,αλλιως σε γυαλα καρντινα-νοσοκομειο

Καλησπέρα, και ευχαριστώ πολύ για την βοηθαεια, τα ψαράκια στο ενυδρειο αυτή έχουν χωριστεί ως εξής: ένα ζευγάρι στη μια γωνία, ένα νέο ζευγάρι στην άλλη γωνία και τα υπόλοιπα 2 ψαρια κυκλοφορούν στον χώρο που απομένει το μικρο βέβαια κάθεται ακίνητο. Είχε αρχίσει να παίρνει τα πάνω του το μικρό μιας και προσπαθούσε να διεκδικήσει χώρο για αυτό δεν αντέδρασα και όπως θα έπρεπε δυστυχώς. Με αγχώνει ότι θα επηρεάσει και τα αλλά ψαρια αν ήδη δεν το έχει κάνει γιατί που και που βγάζουν περίεργη συμπεριφορά 1-2 ψαρια για αυτό σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να την κάνω σε όλο το ενυδρειο. Πιστεύεις μια θεραπεία δηλαδή με το general cure θα τα βοηθησει να επανέλθουν; Να την ξεκινήσω; Επηρεάζει βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία σε όλο το ενυδρειο μόνο αν δείς οτι και στα άλλα ψάρια εμφανίζονται προβλήματα. Αλλιως βγάλε το ψάρι με νερό του ενυδρειου και κάνε σε αυτο θεραπεια. Θα ακολουθήσεις πιστά τις αναγραφόμενες οδηγιες,αν καταλήξεις σε αυτό το φαρμακο ( το οποιο ειναι γενικότερης χρήσης ).

Κοιτα να ανεβάσεις το ανοσοποιητικό τους,με καθαρό νερο και καλή διατροφή.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Θεραπεία σε όλο το ενυδρειο μόνο αν δείς οτι και στα άλλα ψάρια εμφανίζονται προβλήματα. Αλλιως βγάλε το ψάρι με νερό του ενυδρειου και κάνε σε αυτο θεραπεια. Θα ακολουθήσεις πιστά τις αναγραφόμενες οδηγιες,αν καταλήξεις σε αυτό το φαρμακο ( το οποιο ειναι γενικότερης χρήσης ).

Κοιτα να ανεβάσεις το ανοσοποιητικό τους,με καθαρό νερο και καλή διατροφή.

 

Μάλιστα καταλαβα ευχαριστώ πολύ. Ταΐζω 2 τροφές από φυτικά υλικά 2 τροφές με πρωτεΐνη και κατεψυγμένη Αρτέμια και σκουλήκι. Χρειάζομαι κάτι παραπάνω; Τροφές για δίσκους σε λογικές τιμές πρωτεΐνης μπορώ να τους δίνω; Να αυξήσω και τις αλλαγεσ Νερού; Σκορδοζουμο στην τροφή μπορώ να βάζω; Κάτι έξτρα από βιταμινεσ Χρειάζεται; Αλλαγές νερού κάνω στην χειρότερη 2 φορές την εβδομάδα όσο τα έχω 10 μέρες δηλαδή έχουν γίνει πάνω από 5-6 αλλαγές νερού. Λέω να ξεκινήσω με το ένα ψαράκι να γίνει η θεραπεία και αν δω κάτι σίγουρο να προχωρήσω στο κύριο ενυδρειο. Το φάρμακο επηρεάζει την βιολογία; 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις παρατηρησα και μια λευκή κουκκίδα στο μάτι ενός ψαριού. Όχι θόλωση ή κάτι απλά μια λευκή κουκκίδα. Μήπως είναι από καμία φάπα; Τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Σκέφτομαι να κρατήσω τα δυο ζευγάρια που υπάρχουν και να δωθουν τα αλλά. Δεν περίμενα τόση ένταση και επιθετικότητα στο χαρακτήρα τους σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και δει σε βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2021 at 9:23 ΠΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

Τα μαύρα στίγματακια που λέω φαίνεται 1-2 στην φωτογραφία στην κοιλιτσα του.

 

Δεν βλεπω κατι. Το μονο , που φαινεται ειναι οτι ειναι αδυναμο.

Flagyl δοσολογια 10mg/l.  250 mg για 25-30λ με αλλγες νερου μερα παρα μερα 20% και στο νερο αλλαγης βαζουμε φαρμακο σε δοσολογια και παλι 10mg/l.

Θεραπεια για 12-15 ημερες.

Κανονικα δεν επιρεαζει την βιολογια.

 

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι τα ψάρια σήμερα? Πιθανώς να είναι αποτέλεσμα επιθετικότητας,αλλα χωρίς φωτογραφίες και σχολαστική δική σου παρατήρηση,είναι αδύνατο να ξέρουμε. Τα βίντεο δεν είναι μπουσουλας,δείχνουν 1,2,3 λεπτά,ε και; Ηκαθημερινή μακρόχρονη συμβιωση δεν αποτυπώνεται σε βίντεο,ουτε καν σε προφίλ,που απλά σου δίνουν ένα βασικό μπούσουλα.

Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για κιχλίδες,που ακόμη και η πιο παθητική,μπορεί να γίνει απίστευτα επιθετική,όταν υπάρχει ζήτημα χώρου ή ζευγαρώματος. Γιαυτο και χρειάζονται χώρο οι κιχλίδες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν βλεπω κατι. Το μονο , που φαινεται ειναι οτι ειναι αδυναμο.

Flagyl δοσολογια 10mg/l.  250 mg για 25-30λ με αλλγες νερου μερα παρα μερα 20% και στο νερο αλλαγης βαζουμε φαρμακο σε δοσολογια και παλι 10mg/l.

Θεραπεια για 12-15 ημερες.

Κανονικα δεν επιρεαζει την βιολογια.

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Πως είναι τα ψάρια σήμερα? Πιθανώς να είναι αποτέλεσμα επιθετικότητας,αλλα χωρίς φωτογραφίες και σχολαστική δική σου παρατήρηση,είναι αδύνατο να ξέρουμε. Τα βίντεο δεν είναι μπουσουλας,δείχνουν 1,2,3 λεπτά,ε και; Ηκαθημερινή μακρόχρονη συμβιωση δεν αποτυπώνεται σε βίντεο,ουτε καν σε προφίλ,που απλά σου δίνουν ένα βασικό μπούσουλα.

Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για κιχλίδες,που ακόμη και η πιο παθητική,μπορεί να γίνει απίστευτα επιθετική,όταν υπάρχει ζήτημα χώρου ή ζευγαρώματος. Γιαυτο και χρειάζονται χώρο οι κιχλίδες.

 

Καλησπέρα, το ψαράκι έχει μπει σε ενυδρειακι 30 λίτρων γυμνό και με μια αεραντλία για οξυγόνωση και ανατάραξη της επιφάνειας. Χτες μπήκε σήμερα έκανα 50% αλλαγη νερού. Δεν του ανάβω φώτα και επιχείρησα να το ταΐσω και εφαγε κανονικά αν και δειλά δειλά. Σε κανένα ψάρι δεν έχω καταφέρει να δω κακά πέρα από το μικρο που είδα τα λευκά. Πέρα από μαυρισμένο και κάποια δερματικά που βλέπω που μπορεί να είναι και από τις φάπες δεν βλέπω κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει κάποια θεραπεία στα σίγουρα; Και αν ναι flagyl ή general cure τελικά; 
Η αλήθεια είναι πως η εμπειρία και το να το ζεις πραγματικά μπροστά σου είναι κάτι το τελειως διαφορετικό. Δεν περίμενα τέτοια επιθετικότητα σε καμία περίπτωση. Τα δυο ζευγάρια ακόμη σκάβουν όλο το ενυδρειο και ψάχνουν το κατάλληλο μέρος. Και το περισσευούμενο ένα ψαράκι τώρα είναι στη μέση και τις αρπάζει μια από Ε δω μια από εκεί. Πρέπει κατά τη γνώμη μου να αφαιρεθεί και αυτό για να μην πάθει τα ίδια με το μικρότερο. Σκέφτομαι να αφήσω τα δυο ζευγάρια μόνα τους. Όσο και αν περίμενα ότι η ύπαρξη ομάδας θα μετριάσει την επιθετικότητα δεν επιασε και δεν δούλεψε ούτε καν κοντά σε αυτό που περίμενα. 

Link to comment
Share on other sites

Για τις συμπεριφορες καλυτερα να σου πει ο @Antonis K. Εχει πολυ ωραιο ενυδρειο με apisto

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για τις συμπεριφορες καλυτερα να σου πει ο @Antonis K. Εχει πολυ ωραιο ενυδρειο με apisto

 

Γενικά δεν ξέρω αν όλα τους είναι έτσι αλλά πέτυχα αρκετά έντονους χαρακτήρες με εξαίρεση 2 ψαρια. 
Με την θεραπεία τι να κάνω; Έχω μπερδευτεί λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...