Jump to content

Στην γωνίτσα του


Recommended Posts

Αν βλεπεις, οτι στρωνει η κατασταση, καλως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν βλεπεις, οτι στρωνει η κατασταση, καλως.

Σε χρωμα ναι στρώνουν σε σχέση με αυτό που ήταν στην αρχή. Αλλά με προβληματίζουν αυτά τα μαύρα σημαδάκια που βγάζουν. Τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα δεν εχω.... Μηπως ο @Husky_Jim θα βοηθησει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ιδεα δεν εχω.... Μηπως ο @Husky_Jim θα βοηθησει....

Εντωμεταξύ όσο και να το ψάχνω δεν βρίσκω τίποτα παρόμοιο. Μόνο με trematodes μου μοιάζει λίγο. Εντωμεταξύ δεν καταλαβαίνω αν εγώ κάνω κάτι λάθος. Οι τιμές μου πραγματικά είναι τέλειες και οι αλλαγές νερού μου τακτικότατες και βιταμίνες στην τροφή δίνω και 1 φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη και 1-2 φορές σκορδοζουμο στην τροφή και από τροφές τεράστια ποικιλία τόσο σε πρωτεΐνη όσο και σε πρασινάδα και σπιρουλινα(ταΐζω 6-7 διαφορετικές τροφές). Επίσης τα ψαρια είναι πολύ ενεργητικά παιχνιδιάρικα και στο τάισμα γίνεται πόλεμος. 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται δεν φταις εσυ. Ποιος ξερει πόσο καιρο και σε ποιες συνθηκες επιβιωναν τα ψαρια μεχρι να φτασουν στα χερια σου. Μερικες φορες δεν στρωνουν ποτέ...

Εχεις κάνει μετρησεις νερου απο το πετσοπ; Μηπως ειχε και αμμωνια και νιτρικα στα 160 (μου εχει τυχει απο μια αλυσιδα και οχι μια φορα)

Αν γινεται, κατεβασε το ΡΗ και λιγο ακομα. Καπου στο 6.8

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οχι αποτομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εννοειται δεν φταις εσυ. Ποιος ξερει πόσο καιρο και σε ποιες συνθηκες επιβιωναν τα ψαρια μεχρι να φτασουν στα χερια σου. Μερικες φορες δεν στρωνουν ποτέ...

Εχεις κάνει μετρησεις νερου απο το πετσοπ; Μηπως ειχε και αμμωνια και νιτρικα στα 160 (μου εχει τυχει απο μια αλυσιδα και οχι μια φορα)

Αν γινεται, κατεβασε το ΡΗ και λιγο ακομα. Καπου στο 6.8

 

Καλημερα, Η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει μετρήσεις σε νερό απο πετσοπ αν και το συγκεκριμένο ενυδρειο του από ότι παρατηρησα ήταν ιδιαίτερα καθαρό και το νερό καθόλου θολό σαν κρύσταλλο. Βέβαια το ότι έδειχνε έτσι δεν σημαίνει πως οι τιμές του ήταν και κομπλέ. 
Και εγώ το ph το ήθελα κοντά στο 6,5 η αλήθεια είναι και περίμενα πως με τα ξύλα και τα φύλλα θα έπεφτε τουλάχιστον κάτω από 7 αλλά τελικά δεν έγινε. Αν και δεν ήθελα να μπλέξω προς το παρών πάλι με αο θα το δω μήπως πάρω μεμβράνες και τα λοιπά για την αο που έχω.

Την περίπτωση να έχουν trematodes να την αποκλείσω;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Την περίπτωση να έχουν trematodes να την αποκλείσω;

Ποτέ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, αλλά δεν μοιαζει. Πιο πολυ στα βραγχια ψαριων βρισκονται, στα μάτια, εσωτερικα οργανα. υπαρχουν τόσα και τόσα......

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ποτέ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, αλλά δεν μοιαζει. Πιο πολυ στα βραγχια ψαριων βρισκονται, στα μάτια, εσωτερικα οργανα. υπαρχουν τόσα και τόσα......

Όπως το έψαχνα χτες σε ξένα και ελληνικα σαιτ και φορουμ έπεσα σε μια φωτογραφία με ένα ψάρι που είχε γεμίσει μαύρα στίγματα που φέρνουν σε αυτά των σερπαε και αυτό είχε ομωσ ακόμη και σε ουρά και πτερύγια και έλεγε πως είναι τρεματοδεσ. Τώρα ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι γίνεται και τι να κάνω. Το μόνο παρόμοιο που βρηκα ήταν αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

esha GDEX

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

esha GDEX

Ευχαριστώ πολύ @Husky_JimΔηλαδή τα ψαρια έχουν κάποιο σκουλήκι ή κάτι άλλο; Επίσης επειδή θα πρέπει να το ριξω στο κυριως ενυδρειο θα έχω θέμα με την βιολογία;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, έχω ξεκινήσει θεραπεία με το Esha gdex και η αλήθεια είναι πως κάποια από τα σημάδια των ψαριων έχουν φύγει εμφανώς και σε κάποια έχουν μικρύνει και από μαύρα ασπρίζουν λιγακι σαν να χάνονται σιγά σιγά. Επισησ πολλα από τα ψαρια απέκτησαν έναν πιο έντονο χαρακτήρα και πιο παιχνιδιάρικο θα έλεγα και πολλά σερπαε κυνηγιούνται ανα 2 συνέχεια σε κυκλικη κίνηση. Όμως ένα σερπαε έβγαλε ποπ-αι στο ένα του μάτι. Υπέθεσα ότι αφού είναι στο ένα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι ούτε στο άλλο του μάτι ούτε σε κάποιο άλλο ψάρι πως θα είναι είτε από χτύπημα είτε κάποιο θέμα θα παίζεται με το νερό μου. Κάνω μέτρηση αμμωνίας αλλά αυτά τα τεστακια της απι θα με τρελάνουν. Μια μου φαίνεται καθαρό μηδέν και μια μου φαίνεται πως δεν είναι. Βάζω και φωτο να μου πείτε και εσείς τι άκρη βγάζετε.

DDC94DA5-A88C-44E6-8233-AA93016162AD.jpeg

2B7F4F9C-60D7-41E5-9B3E-5D96650E9791.jpeg

2274CBBB-8351-4579-B07C-606BB2B6475A.jpeg

11E0CAE3-B8E4-4AA2-816A-FC43301A7EA4.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Βάζω και ένα βιντεάκι με το ενυδρειο να δείτε τα ψαρια να μου πείτε αν τα βλέπετε καλύτερα. Το ψαράκι που είχα ανεβάσει με τα έντονα μαύρα στίγματα φαίνεται στο βίντεο και φαίνεται πως τα μαύρα έχουν υποχωρήσει αλλά έχει κάποια λευκά σημαδάκια. Όπως επίσης φαίνεται και το ψαράκι με το ποπ-Άι. Τι να κάνω; Πως να κινηθώ; @natateo η βοήθεια σου θα ήταν πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες φωτο.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από αμμωνία φαίνεσαι πεντακάθαρος πάντως, έπεσες στο κλασικό χούι του τεστ της ΑΡΙ που ανάλογα από ποια γωνία κοιτάς το σωληνάριο, τη μια θα το βλέπεις στο 0 και την άλλη στα 0.25ppm.

Σε αυτή την περίπτωση είσαι λαμπίκος [emoji16]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Από αμμωνία φαίνεσαι πεντακάθαρος πάντως, έπεσες στο κλασικό χούι του τεστ της ΑΡΙ που ανάλογα από ποια γωνία κοιτάς το σωληνάριο, τη μια θα το βλέπεις στο 0 και την άλλη στα 0.25ppm.

Σε αυτή την περίπτωση είσαι λαμπίκος emoji16.png

Καλημέρα, τέλεια γιατί αυτό το τεστ όσο και να σκέφτομαι πως έχει ένα θεματάκι με το χρωμα πάντα με αγχώνει μην κάνω λάθος.
Άρα από βασικές μετρήσεις( αμμωνία-νιτρωδη-νιτρικά) είμαι τέλεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι, έχω ξεκινήσει θεραπεία με το Esha gdex και η αλήθεια είναι πως κάποια από τα σημάδια των ψαριων έχουν φύγει εμφανώς και σε κάποια έχουν μικρύνει και από μαύρα ασπρίζουν λιγακι σαν να χάνονται σιγά σιγά. Επισησ πολλα από τα ψαρια απέκτησαν έναν πιο έντονο χαρακτήρα και πιο παιχνιδιάρικο θα έλεγα και πολλά σερπαε κυνηγιούνται ανα 2 συνέχεια σε κυκλικη κίνηση. Όμως ένα σερπαε έβγαλε ποπ-αι στο ένα του μάτι. Υπέθεσα ότι αφού είναι στο ένα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι ούτε στο άλλο του μάτι ούτε σε κάποιο άλλο ψάρι πως θα είναι είτε από χτύπημα είτε κάποιο θέμα θα παίζεται με το νερό μου. Κάνω μέτρηση αμμωνίας αλλά αυτά τα τεστακια της απι θα με τρελάνουν. Μια μου φαίνεται καθαρό μηδέν και μια μου φαίνεται πως δεν είναι. Βάζω και φωτο να μου πείτε και εσείς τι άκρη βγάζετε.

DDC94DA5-A88C-44E6-8233-AA93016162AD.jpeg

2B7F4F9C-60D7-41E5-9B3E-5D96650E9791.jpeg

2274CBBB-8351-4579-B07C-606BB2B6475A.jpeg

11E0CAE3-B8E4-4AA2-816A-FC43301A7EA4.jpeg

Καλημέρα. Οχαχαχαχα οχαχαχαχα αυτό το τεστ της api είναι ο ορισμός της καταστροφής για την αρχική ποσότητα της αμμωνίας. Πιθανότατα είναι μηδέν. Γιατί αλλιώς θα σου είχε ανέβει παραπάνω τις επόμενες έρεε αν ήταν αστρωτο το ενυδρείο. Δε γίνεται να μένει μόνιμα κοντά στο 0,25. Απλά έχει θέμα με την αρχική μέτρηση το εν λόγω τεστ. Είναι ανάλογα πως πέφτει το φως όντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εγώ δε βλέπω κάτι ιδιαίτερο από άσπρα στίγματα πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα. Οχαχαχαχα οχαχαχαχα αυτό το τεστ της api είναι ο ορισμός της καταστροφής για την αρχική ποσότητα της αμμωνίας. Πιθανότατα είναι μηδέν. Γιατί αλλιώς θα σου είχε ανέβει παραπάνω τις επόμενες έρεε αν ήταν αστρωτο το ενυδρείο. Δε γίνεται να μένει μόνιμα κοντά στο 0,25. Απλά έχει θέμα με την αρχική μέτρηση το εν λόγω τεστ. Είναι ανάλογα πως πέφτει το φως όντως.

Πραγματικά θέλει φωτισμο από συγκεκριμένη οπτική γωνία 2-3 ζευγάρια ματια που και εκείνα με την σειρά τους θα κοιτάνε από συγκεκριμένη οπτική γωνία. Κάποιες στιγμές μέχρι και φωτισμο νέον μου έβγαζε???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ρε συ εγώ δε βλέπω κάτι ιδιαίτερο από άσπρα στίγματα πάντως

Όχι όχι άσπρα στίγματα δεν έχουν πολλά. Τα μαύρα στίγματα εξαφανίζονται και κάνουν ένα σαν μικρο άσπρο σβήσιμο σε κάποια σημεία. Εκεί που τα έβλεπα όλα να γίνονται καλύτερα ήρθε το ποπ-Άι και μου κατέστρεψε τα όνειρα. Δεν ξέρω τι γίνεται πια και με ψιλοπαιρνει και από κάτω που τα βλέπω έτσι. Και δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι για το μάτι του ενώ κάνω θεραπεία με το gdex. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Πραγματικά θέλει φωτισμο από συγκεκριμένη οπτική γωνία 2-3 ζευγάρια ματια που και εκείνα με την σειρά τους θα κοιτάνε από συγκεκριμένη οπτική γωνία. Κάποιες στιγμές μέχρι και φωτισμο νέον μου έβγαζε???

Ρε άσε σου λέω. Κάθε φορά που κάνω τεστ ολόκληρο debate κάνουμε με τη γυναίκα μου και κάνουμε και κάτι παράξενες κινήσεις για να δούμε οπτικές γωνίες. Αν μας δεί κανένας ξένους, για χαζους θα μας περάσει...?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου βγάλεις μια καλή φωτογραφία αυτό με το popeye?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Ρε άσε σου λέω. Κάθε φορά που κάνω τεστ ολόκληρο debate κάνουμε με τη γυναίκα μου και κάνουμε και κάτι παράξενες κινήσεις για να δούμε οπτικές γωνίες. Αν μας δεί κανένας ξένους, για χαζους θα μας περάσει...?

Χαχαχαχ δεν ξέρω με τι σκεπτικό η απι το άφησε έτσι το τεστ το σίγουρο είναι ότι της ψέλνουν καθημερινά πολλλα οσοι το χρησιμοποιούν. Καθόταν το σκυλί μου και με χάζευε χτες ενω προσπαθούσα να βγάλω άκρη τι σκεφτόταν άγνωστο

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μπορείς να μου βγάλεις μια καλή φωτογραφία αυτό με το popeye?

Θα το προσπαθήσω γιατί είναι και υπερκινητικά συνήθως και δεν κάθεται και εύκολα. Πάντως το χρωμα του είναι κομπλέ του ψαριού το ένα ματάκι έχει πεταχτεί έξω και γύρω γύρω σαν να διαφανιζει φουσκωμένο. Και έχει πιο γρήγορες σπασμωδικές κινήσεις από ότι συνήθως. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή το ψαράκι αλλά μόλις παρατηρησα ότι κάποια έχουν ελάχιστα πιο διογκωμένα ματάκια από κάποια αλλά. Σαν να εξέχουν λιγακι πιο πολύ. Τι γίνεται μέσα σε αυτό το ενυδρειο; Έχω χάσει τον μπούσουλα πραγματικά. Ανεβαζω δυο φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται κάτι. Και μάλλον τα εκνεύρισα πολύ με τον φωτισμο γιατί ούτε που ήρθαν όταν τους χτύπηςα το τζαμι

F8E96A97-B09A-4997-9B43-CE2681AEA1BE.jpeg

4908D4DB-D41F-4F16-8CD8-13D9932070D7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...