Jump to content

Νέο Ενυδρείο Malawi!


Deathstroke13

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έπειτα από πολύ καιρό, με αρκετή προσπάθεια και πολύ διάβασμα σε ένα ενυδρείο 190 λίτρων? που φιλοξενώ αφρικάνικες κιχλίδες, πήρα πολλά μαθήματα από λάθη που προφανώς προκύπτουν στην πορεία ειδικά σε έναν αρχάριο σαν εμένα καθόλη τη διάρκει λειτουργίας του ενυδρείου και αποφάσισα να κάνω μια νέα αρχή πιο σωστή αυτή τη φορά και με την όποια εμπειρία απέκτησα μέχρι στιγμής.
Ξεκινάω λοιπόν με το στήσιμο ενός Juwel Rio 350lt όπου πάλι θα φιλοξενήσει αφρικάνικες κιχλίδες?.

 

Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες η άμμος ίσα που έφτασε να καλύψει τον πάτο(30 κιλά μπεζ χαλαζιακή  ψιλή). Έπειτα πρόσθεσα αραγωνίτη που θα βοηθήσει στη σκληρότητα του νερού και όχι μόνο, αλλά επίσης περιμένω ακόμα κάποια κιλά άμμου να παραλάβω για να συμπληρώσω.  Θα βάλω φεγγαρόπετρες για κρυψώνες και σπηλιές απλά περιμένω να γεμίσω με άμμο πρώτα και έπειτα να ανόιξω τρύπες για να ακουμπήσουν οι πέτρες στον πάτο για να είναι σταθερές.

Για φίλτρο θα βάλω αυτό που ήδη έχω της Fluval 307, 2 θερμοστάτες(300 και 350 Watt) έναν σε κάθε άκρη, αερόπετρα, και ένα wave maker της sun sun(δεν το έχω μπροστά μου να σας πω παραπάνω πληροφορίες). Για background θα μπει ενδεχομένως μαύρο φόντο.

 

Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζω είναι ότι τα ψάρια που έχω στο 190lt είναι 4 αρσενικά και ίσως να υπάρχει ασυμβατότητα(βέβαια όσους ρώτησα μου είπαν ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα μεταξύ τους). Πρόβλημα για κάποιους, για άλλους ίσως και όχι εφόσον δεν θέλουν γέννες απλά χάνεται η συμπεριφορά των ψαριών που θα ήθελα πολύ να θαυμάσω.

1 Melanochromis Maingano 8-9cm

1 Pseudotropheus Zebra Red 8-9cm

1 Pseudotropheus Acei White Tail 8-9cm

1 Aulonocara Baenschi 6-7cm

 

Υπάρχει κυνηγητό αλλά σε νορμάλ πλαίσια.

 

Το δίλλημα μου και η ερώτησή μου είναι να συνεχίσω μόνο με αρσενικά καθώς η αλήθεια είναι πως δεν έχω άτομο να δώσω τα ψάρια και να είναι ένα all male tank? Ή να βρω μια λύση να απομακρυνθούν τα ψάρια και να βάλω 3 χαρέμια (2 βυθού και 1 ανοιχτού νερού) ώστε και να ευχαριστηθώ συμπεριφορές αλλά και ένα πιο σωστό στο σύνολο ενυδρείο και για τα ψάρια.

 

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες και εννοείται δεκτές κάθε παρατηρήσεις,συμβουλές κλπ?

 

spacer.png

 

PSRA0Ar_d.webp?maxwidth=760&fidelity=gra

 

VzJWOl8_d.webp?maxwidth=760&fidelity=gra

 

qJFgoN2_d.webp?maxwidth=760&fidelity=gra

Έγινε επεξεργασία - Deathstroke13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Δράττομαι της ευκαιρίας  για να εξηγήσω στους φίλους που ενδιαφέρονται πως να υπολογίσουν πόσα κιλά άμμο θα χρειαστούν για το ενυδρείο τους .

Ο τρόπος είναι πολύ απλός : Μήκος Χ πλάτος ενυδρείου Χ επιθυμητό ύψος της άμμου δια 1000 μας δίνουν τα λίτρα . πχ 121 cm X 51 cm x 5 cm = 30855/1000= 30.855 λίτρα.

Το ειδικό βάρος της χαλαζιάκης άμμου είναι 1,4 άρα για να δούμε πόσα κιλά χρειαζόμαστε κάνουμε την πράξη 30.855 Χ 1.4 = 43,197 κιλά.

 

Στο δια ταύτα στο all male ενυδρείο θα κερδίσεις χρώματα και θα σου εξασφαλίσει ένα εντυπωσιακό ενυδρείο φαντάζομαι από την λίμνη Malawi.

Όμως η μαγεία της Αφρικής είναι η συμπεριφορές και αυτές θα τις στερηθείς γιατί ακόμα ουσιαστικά δεν την έχεις γνωρίσει . 

Αν με ρωτούσες προσωπικά , χωρίς κανένα ενδοιασμό θα σου πρότεινα να βάλεις μέσα χαρέμια. 

Θα δεις τον χορό του ζευγαρώματος  την άρνηση του θηλυκού να τραφεί  το κυνηγητό και τις μικρό-διαμάχες  για την ιεραρχία θα δεις μικρά να επιβιώνουν και να μεγαλώνουν και με τον τρόπο που θέλεις να τα βάλεις θα έχεις και κίνηση σε όλη την στήλη του νερού.

Τα ψαράκια που έχεις τώρα μπορείς να βάλεις αγγελία για να τα δώσεις . 

Πολύ καλή επιλογή είναι να πας στην λίμνη Victoria. 

Φαντάζομαι έχεις διαβάσει τα παρακάτω έτσι ;

Πως να στήσω ένα Αφρικανικό ενυδρείο από την αρχή

 Set Up(Ιδέες Στησίματος) Αφρικάνικων Ενυδρείων

 

 Η Αρθρογραφία της Αφρικής (Άρθρα, Παρουσιάσεις, και Πολλά Άλλα Για Την Αγαπημένη Μας Αφρική...)

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/36965-προφίλ-ψαριών-ανά-ήπειρο/?tab=comments#comment-1262982

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω διαβασει τις αρθογραφίες τις περισσότερες αν όχι όλες και μου διαφεύγει κάτι αλλά και την κατηγορία με τα setup άλλων μελών του φόρουμ.

Η αλήθεια είναι θα μου άρεσε να παραμείνω στη λίμνη Malawi.

Όσο για την αμμο είμαι στα 40 κιλά τώρα μαζί με τον αραγωνίτη(10Κιλά), άρα είμαι καλά σύμφωνα με τη μέτρηση που μου είπες.

 

Θα ήθελα βοήθεια όμως στο πως να βάλω το εξωτερικό φίλτρο σε λειτουργία στο νέο ενυδρείο απο το ήδη υπάρχον για να μην χαθεί μεγάλη βιολογία και να το στήσω πιο γρήγορα και πιο εύκολα ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Τι απορίες έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως δεν το εξήγησα σωστα??

Το βγάζω απλά από το παλιό ενυδρείο και το βάζω σε λειτουργία στο καινούριο? Με τα υλικά που ήδη έχει μέσα(βιολογικά,χημικα κλπ)

Και πότε μεταφέρω τα ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - Deathstroke13
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι άδειο απο νερό τωρα σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δωσε προσοχή. Οταν θα εχεις τα παντα ετοιμα απο υλικα ( φιλτρα πετρες βακτηρια αντιχλωρια κτλ) θα βαλεις τα ψαρακια σου σε εναν κουβα. Μετα θα κανεις μεταγγιση τα 3/4 του νερου απο το παλιο ενυδρειο στο καινουργιο. Συμπληρωνεις το υπολοιπο με φρεσκο νερο αντιχλωρια βακτηρια κτλ. Και βαζεις το παλιο φιλτρο σε λειτουργια στο νεο ενυδρείο. Στην συνεχεια βάζεις και το καινουργιο να τρεχει ταυτοχρονα . κανεις τις μετρησεις σου μετα απο μθα μερα.

ΥΓ. Στο τελος βαλε και τα ψαρια.

Οποια αλλη απορια εχεις ρωτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία νομίζω είμαι εντάξει για την ώρα θα επανέλθω σύντομαι με φωτό με το στήσιμο των πετρών αύριο ή μεθαύριο. 

Η σκέψη μου είναι να το συνεχίσω σε all male tank ίσως, είναι κάτι διαφορετικό θεωρώ. Βέβαια αύριο μπορεί ή σε 5 λεπτά μπορεί να λέω όχι θα το κάνω με χαρέμια και να πηγαίνει έτσι στο μυαλό μου  ????

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα λέμε οταν θα είσαι ετοιμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2021 at 3:31 ΜΜ, το μέλος Deathstroke13 έγραψε:

 

  Θα βάλω φεγγαρόπετρες για κρυψώνες και σπηλιές απλά περιμένω να γεμίσω με άμμο πρώτα και έπειτα να ανόιξω τρύπες για να ακουμπήσουν οι πέτρες στον πάτο για να είναι σταθερές.

Θα ηταν καλυτερα να εβαζες πρωτα τις πετρες και μετα την αμμο, προσεχε να ακουμπανε μονο στον πατο και οχι στην αμμο.

 

Για φίλτρο θα βάλω αυτό που ήδη έχω της Fluval 307, 2 θερμοστάτες(300 και 350 Watt) έναν σε κάθε άκρη, αερόπετρα, και ένα wave maker της sun sun(δεν το έχω μπροστά μου να σας πω παραπάνω πληροφορίες). Για background θα μπει ενδεχομένως μαύρο φόντο.

Αν θα εχεις  και το ''μαμισιο'' εσωτερικο (juwel) μαζι με το 307 είσαι καλυμμένος απο φιλτρανση....... την αεροπετρα και τον 2ρο θερμοστατη τα βρισκω υπερβολη

 

Το δίλλημα μου και η ερώτησή μου είναι να συνεχίσω μόνο με αρσενικά καθώς η αλήθεια είναι πως δεν έχω άτομο να δώσω τα ψάρια και να είναι ένα all male tank? Ή να βρω μια λύση να απομακρυνθούν τα ψάρια και να βάλω 3 χαρέμια (2 βυθού και 1 ανοιχτού νερού) ώστε και να ευχαριστηθώ συμπεριφορές αλλά και ένα πιο σωστό στο σύνολο ενυδρείο και για τα ψάρια.

Τι εννοεις με το (2 βυθού και 1 ανοιχτού νερού)?....2 απο Μπουνα και 1 απο Αυλονακαρα?

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το κάνεις όπως λέει ο @corto maltese.

 

Θα είναι πολύ πιο σταθερό το νταμάρι αν βάλεις πρώτα τις πέτρες, και μετά την άμμο. Μόλις μπει και το νερό θα μπει η άμμος ανάμεσα στα κενά και θα "σφίξουν" μαζί όλες οι πέτρες. Απλά να έχεις υπόψιν ότι αν το κάνεις έτσι μετά θα δυσκολευτείς αρκετά για να βγάλεις πέτρες στο μέλλον χωρίς να το διαλύσεις όλο?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αμμο στην ακρη εστησα τις πετρες και μετα απλωσα παλι την αμμο, δεν κουνιουνται με τιποτα πλεον απο οσο δοκιμασα.

 

Εχω αφησει το εσωτερικο της Juwel και εχω και το 307 αυτη τη στιγμη, ηθελα να το βγαλω το εσωτερικο να κερδισω και χωρο αλλα ειναι τοσο καλα βεντουζαρισμενο που νομιζα θα ξεκολλησει και το τζαμι μαζι! Εχω σαν σκεψη να παρω καποια στιγμη το Eheim Classic 600 και να κοψω προσεκτικα με μια λεπιδα τις βεντουζες του εσωτερικου για να μπορεσω να το βγαλω.

 

Ναι @corto maltese τετοια ψαροσυνθεση σκεφτομουν. Προσωρινα βεβαια εχω βαλει τα 4 αρσενικα μεσα και ειμαι ακομα σε σκεψεις αν θα το κανω ολο με αρσενικα ή με χαρεμια. Γιατι η αληθεια ειναι δεν θελω να τα δωσω τα ψαρακια, ειμαι μπερδεμενος με αυτο το κομματι:P 

 

1IgjOz8.jpg

 

0RgKKmC.jpg

 

EGpt6un.jpg

 

CUfShNY.jpg
 

zuQfxxN.jpg

 

Οι σωληνες του 307 ειναι οριακες καθως αυτο το ενυδρειο ειναι πιο ψηλο απο το αλλο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Πολλά περάσματα λίγες σπηλιές . Το στήσιμο δεν ενδείκνυται κατά την προσωπική μου άποψη (και μόνο) για να έχεις Mbuna. 

Για να Haps και all male είναι μια χαρά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνα νεότερο αναφορικά με την ψαροσυνθεση?,,,θα την αλλαξεις τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα απο αρκετή σκέψη και ψάξιμο αποφάσισα να προχωρήσω σε all male tank. Προσθεσα 2 φεγγαρόπετρες ακόμα για να έχουν περισσότερες σπηλιές χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να πέσουν και να έχουμε απρόοπτα. Δεκτές κάθε απόψεις πάνω σε αυτό το κομμάτι και εννοείται αν έχει ασχοληθεί κάποιος με all male θα ήθελα τη γνώμη του και τις συμβουλές του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Deathstroke13 έγραψε:

Έπειτα απο αρκετή σκέψη και ψάξιμο αποφάσισα να προχωρήσω σε all male tank. Προσθεσα 2 φεγγαρόπετρες ακόμα για να έχουν περισσότερες σπηλιές χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να πέσουν και να έχουμε απρόοπτα. Δεκτές κάθε απόψεις πάνω σε αυτό το κομμάτι και εννοείται αν έχει ασχοληθεί κάποιος με all male θα ήθελα τη γνώμη του και τις συμβουλές του.

Καλησπέρα. 

Έχω ανοίξει σχετικό θέμα εδώ και περιμένω και από εσένα εντυπώσεις και πληροφορίες .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...