Jump to content

Salifert Iodine


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. 

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ενα τεστ ιωδίου το οποίο έχει οδηγίες στα Ολλανδικά και σε Γαλλικά. 

Έχει κανείς τις οδηγίες στα Αγγλικά ή Ελληνικά ?  

Εστειλα mail στην εταιρια δεν πηρα απάντηση.

Με μια αναζήτηση στο Google βρήκα κάτι οδηγίες στα Αγγλικά που δεν συμπίπτουν οι δοσολογίες με αυτές που εχει το κουτί μεσα. Οπότε και δεν μπορώ να κανω το τεστ με βάση αυτά που βρίσκω. (Ενδεχομένως να εχει γινει καποιο update στις οδηγίες, και τα σαίτ να εχουν τις παλιές ή το αντίθετο) 

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ οτι αυτές τις οδηγίες  βρήκες και δεν αντιστοιχούν?

Με Google tranlate δε βγαίνει άκρη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Να φανταστώ οτι αυτές τις οδηγίες  βρήκες και δεν αντιστοιχούν?

Με Google tranlate δε βγαίνει άκρη?

Οχι δυστυχώς ?

Link to comment
Share on other sites

εμένα στείλε το ολλανδικό κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

1. βαλτε 2μλ νερό μέσα στο φιαλίδιο του τεστ.

2. προσθέστε 4 σταγόνες Ι2-1 και ανακατέψτε απαλά για 10 δευτερόλεπτα 

3. Στην συνέχεια προσθέστε 4 σταγόνες Ι2-3 και ανακατέψτε για 2 δευτερόλεπτα μετά την προσθήκη ΄κάθε σταγόνας (το ΝΒ Ι2-2 δεν θα χρησιμοποιηθεί τώρα)

4. τέσσερα λεπτά ακριβώς μετά την προσθήκη  του Ι2-3 συγκρίνετε το χρώμα με αυτό του χρωματικού ιωδιούχου σχήματος (μάλλον έχει χρωματική κλίμακα), για να το κάνετε αυτό κρατήστε την χρωματική κλίμακα πίσω απο το φιαλίδιο βεβαιώνοντας οτι ένα μέρος άσπρου βρίσκεται πίσω απο το υγρό

 

Περισσότερος χρόνος αναμονής θα μας δώσει λάθος αποτέλεσμά (πιο αυξημένο). Ο σχηματισμός ενός μπλε χρώματος ή/και ιζήματος δείχνει μια περιεκτικότητα σε iodure σημαντικά μεγαλύτερη απο 0,2mg/l

 

 

tbc...το πρωί 


 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες χρήσης 
Λέει πως μετά από κάθε τεst να ξεπλένεις τον δοκιμαστικό σωλήνα τουλάχιστον 10 φορές με νερό βρύσης ή με νερό όσμωσης.

 

test ιωδίδιο (αν το γράφω σωστά)

 

1. βάζεις 2 ml νερό στον δοκιμαστικό σωλήνα
2. Προσθέτεις 4 σταγόνες  απο το L2-1 και ανακάτεψε απαλά για 10 δευτερόλεπτα
3. Προσθέτεις  4 σταγόνες από το L2-3  και ανακάτεψε για 2 Δευτερόλεπτα, μετά απο κάθε σταγόνα. ( το NB L2-2 δεν χρησιμοποιείται τώρα)
4. Μετά από ακριβώς 4 λεπτά  αφού τοποθετήσαμε της σταγόνες από L2-3 Συγκρίνουμε το χρώμα από το δοκιμαστικό σωλήνα με τα δείγματα των χρωμάτων που έχουμε. Για να μην τα γράφω όλα γενικά λέει να προσέχουμε καλά και να έχουμε σωστά τοποθετημένο τη φιάλη πίσω από το χρώμα και μπλα μπλα μπλα μπλα και πως αν το αφήσουμε περισσότερο από 4 λεπτά όσο πιο πολύ το αφήνουμε τόσο πιο εσφαλμένα θα είναι τα αποτελέσματα του τεστ.

 

test ιώδιο
1. βάζουμε 1ml νερού σε δοκιμαστικό σωλήνα
2. Προσθέτεις 4 σταγόνες  απο το L2-2  ( το NB L2-1 δεν χρησιμοποιείται τώρα) και ανακάτεψε απαλά για 10 δευτερόλεπτα
3. Προσθέτεις 4 σταγόνες από το L2-3  και ανακάτεψε απαλά για 10 δευτερόλεπτα
4. Μετά από αναμονή 3 λεπτών κοιτάζουμε και αν είναι το χρώμα (κοιτάζοντας από την πλευρά του) καθαρά κίτρινο ή πράσινο ή μπορεί να σχηματιστεί καθίζηση κατά το επόμενο βήμα. Όταν συμβαίνει αυτό, η περιεκτικότητα σε ιωδιδιο ή ιώδιο εξακολουθεί να είναι πολύ υψηλότερη από την 0,2 ppm
5. Προσθέτεις τώρα  3 σταγόνες  απο το L2-2 και ανακάτεψε απαλά για 10 δευτερόλεπτα και αστο για 30 δευτερόλεπτα.
6. Συγκρίνουμε το χρώμα από το δοκιμαστικό σωλήνα με τα δείγματα των χρωμάτων που έχουμε, με προσοχή και σωστά και πλα πλα πλα ξέρεις απο αυτά νομίζω.

 

Καλή επιτυχία :) 
 

Link to comment
Share on other sites

ώρε φίλε ταυτόχρονα ποστ με την Κατερίνα σσσσ..... θα πάρω αύριο κανένα λαχείο.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Οδηγίες χρήσης 
Λέει πως μετά από κάθε τεst να ξεπλένεις τον δοκιμαστικό σωλήνα τουλάχιστον 10 φορές με νερό βρύσης ή με νερό όσμωσης.

 

test ιωδίδιο (αν το γράφω σωστά)

 

1. βάζεις 2 ml νερό στον δοκιμαστικό σωλήνα
2. Προσθέτεις 4 σταγόνες  απο το L2-1 και ανακάτεψε απαλά για 10 δευτερόλεπτα
3. Προσθέτεις  4 σταγόνες από το L2-3  και ανακάτεψε για 2 Δευτερόλεπτα, μετά απο κάθε σταγόνα. ( το NB L2-2 δεν χρησιμοποιείται τώρα)
4. Μετά από ακριβώς 4 λεπτά  αφού τοποθετήσαμε της σταγόνες από L2-3 Συγκρίνουμε το χρώμα από το δοκιμαστικό σωλήνα με τα δείγματα των χρωμάτων που έχουμε. Για να μην τα γράφω όλα γενικά λέει να προσέχουμε καλά και να έχουμε σωστά τοποθετημένο τη φιάλη πίσω από το χρώμα και μπλα μπλα μπλα μπλα και πως αν το αφήσουμε περισσότερο από 4 λεπτά όσο πιο πολύ το αφήνουμε τόσο πιο εσφαλμένα θα είναι τα αποτελέσματα του τεστ.

Στα ρωσικα γραφει ακομα - Αν θα περασουν πανω απο 4 λεπτα, αυτο οδηγει στην δημηουργια πιο σκοτεινου χρωματος διαλυματος. Πρεπει να δεις το χρωμα μονο με το φως της ημερας,για να μην κιτρινιζει απο φως λαμπας(αν ειναι με χαμηλα Κελβιν).

Αν το διαλυμα γινεται γαλαζιο ή μοβ ή μαυρο ... ή εχει κατω ιζημα, τοτε η συγκέντρωση του iodine ειναι πολυ πιο ψιλο απο 0,2 mg/l
 

 

test ιώδιο
1. βάζουμε 1ml νερού σε δοκιμαστικό σωλήνα
2. Προσθέτεις 4 σταγόνες  απο το L2-2  ( το NB L2-1 δεν χρησιμοποιείται τώρα) και ανακάτεψε απαλά για 10 δευτερόλεπτα
3. Προσθέτεις 4 σταγόνες από το L2-3  και ανακάτεψε απαλά για 10 δευτερόλεπτα
4. Μετά από αναμονή 3 λεπτών κοιτάζουμε και αν είναι το χρώμα (κοιτάζοντας από την πλευρά του) καθαρά κίτρινο ή πράσινο ή μπορεί να σχηματιστεί καθίζηση κατά το επόμενο βήμα. Όταν συμβαίνει αυτό, η περιεκτικότητα σε ιωδιδιο ή ιώδιο εξακολουθεί να είναι πολύ υψηλότερη από την 0,2 ppm
5. Προσθέτεις τώρα  3 σταγόνες  απο το L2-2 και ανακάτεψε απαλά για 10 δευτερόλεπτα και αστο για 30 δευτερόλεπτα.
6. Συγκρίνουμε το χρώμα από το δοκιμαστικό σωλήνα με τα δείγματα των χρωμάτων που έχουμε, με προσοχή και σωστά και πλα πλα πλα ξέρεις απο αυτά νομίζω.

 

Καλή επιτυχία :) 
 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την γλωσσομαθεια, παρατηρήστε ότι απαντήσανε μόνο γλυκουληδες!!!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αυριο που θα κάνω το τεστ (που πρώτη φορα θα μετρήσω ιωδιο στο ενυδρειο) θα εχετε τιμή να διαβάσετε τα αποτελέσματα που θα αναρτήσω  :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη. 

Με βαση τις οδηγίες της μετάφρασης (με τις δοσολογίες που αναγράφει δηλαδη το χαρτι που ηταν μεσα στο κουτι) εχω 0 ppm iodide και απροσδιόριστο iodate.  (τα χρωματα ειναι οτι να νε) 

 

Με βάση τις οδηγίες που βρήκα στο ιντερνετ , οι οποιες σαν δοσολογίες δεν ταιριάζουν με τις οδηγίες που συνοδευόταν το τεστ κιτ, εχω 0,06 iodide (πολυ ικανοποιητικό) και full iodate (εκτός κλίμακας - out of range)  

 

Η εταιρία δεν έχει απαντήσει ακομα στο Mail σχετικά με το να μου έστελνε οδηγιες στα αγγλικά κάτι που δεν την τιμά ιδιαίτερα. 

 

Αυτά εν ολίγης. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

οριστε-

1278705689_.thumb.jpg.c9946632a2380fe18ddbd553e93fd90f.jpg

Ευγενική προσφορά του φίλου

@Aiolos με εξαιρετική δουλειά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Mentoras Ηταν "δίπλα μου " και χαμπάρι δεν πήρα.  

όντως αυτες ειναι οι δοσολογίες απο το τωρινό τεστ που έχω, κάτι που δεν το περίμενα γιατι πάει και αρκετός καιρός απο τότε που το είχε ανεβάσει ο Αιολος. 

Και επίσης εντύπωση κάνει το γεγονός σε σαιτ του εξωτερικού που έχουν αλλες οδηγίες σε σχέση με αυτες που εχω εγω στα χέρια μου και που ταιριάζουν με του Αίολου. 

 

(Με μια ματιά στις οδηγίες του τεστ στροντιου  ειναι ομως διαφορετικές με αυτές που εχω εγω. Οπότε χρειάζεται να έχουμε λιγο το νου μας μην ξεχαστούμε σε κανένα.) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και όπως υποσχέθηκα οι μετρήσεις είναι 0.08 iodide και >0.2 iodate. 

Χρησιμοποιώ το coral system , lps amino acid ,  και  amino acid της korallen zucht και για ένα ενυδρείο σαν το δικό μου φαίνεται ότι δεν χρειάζεται προσθήκη έξτρα ιωδίου. Επισυνάπτω φωτο του ενυδρείου για να έχουμε εικόνα του stock που εγινε η μέτρηση 

20210227_181145.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...