Jump to content

Spyrogyra-thread-hair algae.


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Μπαίνω στον πειρασμό να ρωτήσω για τις συγκεκριμένες άλγες. Πέρα από το προφίλ τους στο φόρουμ γνωρίζουμε κάτι παραπάνω; Βλέπω πράσινα νήματα στο ενυδρείο που μου μοιάζουν πολύ με τη spyrogyra...

Ρωτάω τώρα που είναι νωρίς...

Μην περιμένω να εξαπλωθεί....

Έχω ακούσει ότι με τον καιρό, ωριμάζοντας το σύστημα φεύγει...και βοηθάει πολύ η προσθήκη γαρίδων αμανο...

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά αφαίρεσε όσο περισσότερη μπορείς με το χέρι, αλλαγές νερού, καθαρισμός φίλτρου, και προσθήκη γαρίδες αφου το επιτρέπει η υπάρχουσα ψαροσύνθεσή σου θα βελτιώσει πολύ την εικόνα.

Στο παρελθόν σε φουλ φυτεμένο που είχα την πάλεψα εύκολα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε φωτο, μηπως ειναι απλη τριχοειδη...

Οταν την τριβεις αναμεσα στα δαχτυλα, λιωνει( σαν λασπη) ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού είναι τακτικότατες 30% εβδομαδιαίως κλασικά.

Τις γαρίδες τις έχω στο πρόγραμμα αλλά λίγο αργότερα για να ωριμάσει λίγο ακόμη ο βυθός. Το φίλτρο θεωρώ ότι είναι καθαρό, στα μέτρα του δυνατού. Θυμίζω είναι φίλτρο πλάτης ανοιχτό από πάνω και έχει λίγο αλγουλα μέσα αφού παίρνει φως από το φωτιστικό. (Όταν μεγαλώσει ο μπόμπιρας που υπάρχει και σουλατσαρει εκεί μέσα θα κάνω μια πιο τακτική καθαριότητα). 

Στα δάχτυλα λυωνει, κόβεται η άλγη που βγαίνει - ξεκολλάει εύκολα. Αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι σαν λάσπη...απλά διαλύεται.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

spirogyra τελικα.  Εχεις και https://www.aquazone.gr/forums/topic/108884-τριχοειδη-αλγη-oedogonium/

Με τα νιτρικα πως πας; Μηπως μηδεν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

spirogyra τελικα.  Εχεις και https://www.aquazone.gr/forums/topic/108884-τριχοειδη-αλγη-oedogonium/

Με τα νιτρικα πως πας; Μηπως μηδεν;

Σίγουρα είναι χαμηλά. Το τεστ που έχω από το μηδέν πάει στο 25, δεν έχει ενδιάμεσες διαβαθμίσεις. Οπότε θα πω ότι έχω 25 και κάτω...πόσο κάτω...δεν ξέρω ακριβώς. Μάλλον αρκετά πιο κάτω. Λέτε να προσπαθήσω να τα ανεβάσω; Λιπαίνω με tropica specialized...να δώσω λίγο παραπάνω; Να ταΐσω περισσότερο;;;;

Έχω σκεφτεί την περίπτωση να χαμηλώσω το φωτισμό...λάμπα με λιγότερα λουμεν (η τωρινή είναι 920)....Ή να μειώσω φωτοπερίοδο;;;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Σίγουρα είναι χαμηλά. Το τεστ που έχω από το μηδέν πάει στο 25, δεν έχει ενδιάμεσες διαβαθμίσεις. Οπότε θα πω ότι έχω 25 και κάτω...πόσο κάτω...δεν ξέρω ακριβώς. Μάλλον αρκετά πιο κάτω. Λέτε να προσπαθήσω να τα ανεβάσω; Λιπαίνω με tropica specialized...να δώσω λίγο παραπάνω; Να ταΐσω περισσότερο;;;;

Αν τα νιτρικα ειναι καπου 5-10, καλα ειναι. Μην ανεβαζεις.

Υπαρχει περιπτωση να βγηκε, αν εχεις κάνει μεταφυτευση και για λιγο ειχες παραπανω αμμωνια.

καθαριζεις οσο μπορεις, μετα αλλαγη νερου, γαριδες και τοπικα ή γενικα και Excel.

μετα βλεπουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα μην ανέβεις πάνω.

Αν δεν κάνω λάθος είδα στη φωτογραφία ότι έχεις και οτόκυκλους μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν τα νιτρικα ειναι καπου 5-10, καλα ειναι. Μην ανεβαζεις.

Υπαρχει περιπτωση να βγηκε, αν εχεις κάνει μεταφυτευση και για λιγο ειχες παραπανω αμμωνια.

καθαριζεις οσο μπορεις, μετα αλλαγη νερου, γαριδες και τοπικα ή γενικα και Excel.

μετα βλεπουμε...

Excel δεν θέλω να χρησιμοποιήσω γιατί στο παρελθόν μου έχει λιώσει βουκεφαλάνδρες . Ούτε μεταφύτευση έχει γίνε από το ξεκίνημα...πιστεύω ότι΄είναι συνδυασμός νεότητας (περίπου 1,5 μήνας) του ενυδρείου και σχετικά δυνατού φωτισμού... Θα κάνουμε υπομονή όμως, δεν πάει γρήγορα η άλγη, πιστεύω έχω το χρόνο να αντιδράσω.

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Για εμένα μην ανέβεις πάνω.

Αν δεν κάνω λάθος είδα στη φωτογραφία ότι έχεις και οτόκυκλους μέσα.

Ναι έχω.

Θα συνεχίσω τη σταθερή ρουτίνα μου...και θα περιμένω την πολυπόθητη ωριμότητα:D

μαζί με γαριδες βεβαίως βεβαίως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Excel δεν θέλω να χρησιμοποιήσω γιατί στο παρελθόν μου έχει λιώσει βουκεφαλάνδρες .

Δεν μου εχει συμβει ποτέ... αν μιλαμε για κανονικη δοσολογια...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ βουκεφαλάνδρες και παλεύω με λίγη bba που κάνει εμφάνιση λόγω του δυνατότερου φωτισμού που απέκτησα πρόσφατα. Το προσπαθώ με Excel εδώ και τρεις εβδομάδες (κανονική καθημερινή δοσολογία ) και με τα συγκεκριμένα φυτά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Ούτε στην bba βλέπω τρελά αποτελέσματα βεβαια αλλά δεν τολμώ να διπλασιάσω δόσεις του Excel μπας και..

Μην τις φοβάσαι αν το ρίχνεις συνετά θα έλεγα. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα φωτογραφικό update.......

Της αλγης.....

 

Έχω μια έντονη σκέψη ότι αν χαμηλώσω την ένταση του φωτός ίσως βρω γιατρειά.

 

IMG_20210304_204907.jpg

IMG_20210304_204915.jpg

Link to comment
Share on other sites

συσκότιση ενυδρειου δοκίμασε για 3 ημερες και βλεπουμε.

πρώτα ομως , βγαλε οσο μπορεις την αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...