Jump to content

New " Laguna reef " aquarium


panos nts

Recommended Posts

Λίγες φωτό έτσι για το καλό και με τα κοράλλια να είναι τα εξής:

- lobophyllia orange

- catalaphyllia

- acan *3

- ephyllia *2

- zoas *5

-acropora valida

- serriatopora hystrix

- montipora jason fox

- duncan

- stylophora milka

- favia

Δεν νομίζω να ξεχνάω κάποια χαχα

 

Από ψάρια μέσα έχω:

- 2 pseudanthias squamipinnis

- coral beauty

- goby

 

 

 

 

 

DSC_0352-01.jpeg

DSC_0360_1-01.jpeg

DSC_0363-01.jpeg

DSC_0368-01.jpeg

DSC_0370-01.jpeg

DSC_0372-01.jpeg

DSC_0384-01.jpeg

DSC_0343-01.jpeg

DSC_0324-01.jpeg

DSC_0312_1-01.jpeg

DSC_0318_1-01.jpeg

DSC_0305-01.jpeg

DSC_0284_1-01.jpeg

DSC_0290_1-01.jpeg

DSC_0302_1-01.jpeg

  • Like 5
  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σε βλέπω!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salamander έγραψε:

μια χαρά σε βλέπω!

Το παλεύω!! Αλλά σε γενικές γραμμές ειναι οκ..

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος Sakisdraminos έγραψε:

Μπράβο !!!!

Ευχαριστώ Σάκη!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φώτο, μπράβο. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2021 at 10:49 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Ωραίες φώτο, μπράβο. 

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

 

On 1/5/2021 at 10:59 ΜΜ, το μέλος amorgos83@hotmail.com έγραψε:

Ωραιες φωτο!!!

Να σαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ακόμα φώτο σημερινές.. θεωρώ ότι πάνε μια χαρά!

 

Το μονο θεματάκι που έχω ειναι η διατομικη άλγη που δεν φεύγει γιατί το tds της όσμωσης ειναι 40. Πάω για αλλαγή προφίλτρων και μεμβράνης και επανέρχομαι!!

182531955_878125906077754_2958906917673519442_n.jpg

182551843_232882918635384_5990073026084172035_n.jpg

182628845_111855420957470_1261996760660141456_n.jpg

182812347_787193078571141_6907995794842371732_n.jpg

183116938_203907001371185_4773408249165705828_n.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο! ενα κεφαλι duncan θα το κλεψω μια μερα, να ξερεις.....:)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πανο! ενα κεφαλι duncan θα το κλεψω μια μερα, να ξερεις.....:)

Άμα φέρεις κοπιδι φυσικά!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ανανέωση εδώ να κάνω, άρχισα να ρίχνω τα ζουμιά της aquaforest και βλέπω ότι τα κοράλλια ανταποκρίνονται πολύ θετικά! Με ίσως μικρή ποσότητα κοραλλιών και κυρίως όλα τα κοράλλια να είναι φραγκ, βλέπω ότι όλα εκτός από τις άκαν που ζορίζονται λίγο, όλα τα άλλα πάνε πάρα πολύ καλά!

Ακόμα και η μεγάλη άκρο που έχω φαίνεται να έχει πάρει ένα πολύ ωραίο πράσινο χρώμα..

 

Επίσης άρχισα να χρησιμοποιώ το reef activ της τρόπικ, στα 170λτρ είναι το 1/5 του σκουπ ουσιαστικά για να φορτώσω την καλλιέργεια των βακτηρίων με μια μορφή ( μικρή μεν ) άνθρακα. Σαν αποτέλεσμα, έχω λίγες άλγες πλέον, κυρίως διατομική σε κάποια σημεία, με βοήθησε σε λίγο πιο ομοιόμορφο σκιμάρισμα και γενικά βλέπω πως όλα είναι καλά..

 

Αυτό που δεν με βοηθάει πολύ ειναι ότι το αλάτι της τρόπικ μαριν μου δίνει στο καθαρό νερό της αλλαγής με 1025 αλατότητα 12KH!! και είναι ο 3ος κουβάς που το κάνει αυτό και δεν με διευκολύνει καθόλου! Ίσως να χρειαστεί να αλλάξω το αλάτι ή να πάω στην άλλη σειρά της τρόπικ..

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Με νερό όσμωσης φτιάχνεις το νερό ή με βρύσης? 

Οσμωση δυσικά αλλά πρέπει να αλλάξω τα προφίλτρα γιατί μου βγάζει tds 40 τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γιαυτο σου βγαίνει τοσο ψηλά το ΚΗ? Μπορεί αν αλλάξεις φιλτρα και βγεί 0 το TDS να πεσει το ΚΗ του καθαρου νερου

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μηπως γιαυτο σου βγαίνει τοσο ψηλά το ΚΗ? Μπορεί αν αλλάξεις φιλτρα και βγεί 0 το TDS να πεσει το ΚΗ του καθαρου νερου

 

Το έχω δοκιμάσει και αυτο και πήγα σε εναν φίλο και βγάζει 12 kH με σωστή όσμωση!

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Με 40 TDS νομιζω  η μεμβρανη εχει θεμα πια. Οχι το προφιλτρο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με 40 TDS νομιζω  η μεμβρανη εχει θεμα πια. Οχι το προφιλτρο....

Δεν τα έχω αλλάξει κανα χρόνο λειτουργίας τώρα.. και την ζόρισα πολύ με το 200αρι όταν το γέμισα! Θα αλλάξω τα προφίλτρα μια φορά σιγουρα και μετά αν δεν δω βελτίωση πάω για αλλαγή μεμβράνης..

Link to comment
Share on other sites

Μια φώτο πριν το τάισμα...

 

Πλέον είναι το 2ο αγαπημένο μου κοράλλι και ας με χτύπησε όταν πήγα να την μετακινήσω λίγα εκατοστά! Χαχα

DSC_0445-01.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα μικρό update εδώ. Το ενυδρείο έχει αρχίσει να σταθεροποιείται ( όσο είναι αυτό δυνατό για 3 μηνών ενυδρείο)

Για τα τυπικά:

Kh 8.4

Ca 445

Mg 1280

Phosphate 0.05

Nitrate 5-10

 

 

Επίσης αντιμετωπίζω ick σε blue tang ( τι περίεργο χαχα ) με το φάρμακο της polylab σύμφωνα με την δοσολογία! Ημέρα 2η σήμερα και δεν έχω δει τρομερή διάφορα άλλα σαν να έχει αλλάξει λίγο η συμπεριφορά του προς το καλύτερο! Ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή που έτρωγε ακόμα κανονικά. 

DSC_0563_1-01.jpeg

DSC_0579_1-01.jpeg

DSC_0571_1-01.jpeg

DSC_0567-01.jpeg

DSC_0566-01.jpeg

DSC_0607-01.jpeg

DSC_0600-01.jpeg

DSC_0597_1-01.jpeg

DSC_0598-01.jpeg

DSC_0592_1-01.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια καλή φωτογραφία το ψάρι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Βγάλε μια καλή φωτογραφία το ψάρι 

 

viber_image_2021-05-31_14-09-31.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καθαρή ήταν και στο viber ....

Δεν την λες και καθαρή!!

 

Βλέπεις καθαρά σημάδια ικ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τόσο καθαρή ήταν και στο viber ....

Δεν την λες και καθαρή!!

 

Βλέπεις καθαρά σημάδια ικ?

 

 

Βλέπω καθαρά σημάδια από τρίψιμο στον βράχο και λευκά σημάδια ich ή velvet.. Το καλό είναι ότι το polylab θεραπεύει μια ευρεία γκάμα από ασθένειες και οι 2 αυτές περιλαμβάνονται μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το ψάρι θέλει καραντίνα και θεραπεία. Αν ήταν velvet θα είχε φύγει σε 48 ώρες. Οι πληγές εύκολα σηκώνουν βακτηριακή μόλυνση, θα μπορούσε και uronema χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει ich. Το σηκώνουν για πλάκα, είναι επιρρεπή τα hipatus. To medic πέρα από του ότι είναι πανάκριβο, αυτό που επί της ουσίας κάνει είναι βοηθά να αποκολληθεί το παράσιτο από το ψάρι, όσο αφορά το ich, ΔΕΝ σκοτώνει το πρωτόζωο. Τουτέστιν βοηθάει το ψάρι στο να σιτίζεται και να περιορίσει το στρες, ώστε να ανταπεξέλθει με σωστή διατροφή. Όσο υπάρχουν ψάρια το οκ θα κάνει τον κύκλο του και κάθε 24 -26 ημέρες θα κάνει πιο εμφανή την παρουσία του βάση κύκλου πάνω στα ψάρια. Η UV κατά εμέ είναι μια τρύπα στο νερό. Η σταθερή λύση είναι το όζον το οποίο θέλει προϋποθέσεις για να δουλέψει, δηλαδή μέτρηση redox και άνθρακα στην έξοδο του αέρα του σκιμμερ, ώστε να δεσμεύει τις ελεύθερες ρίζες του οξυγόνου από τον αέρα μιας και είναι επιβλαβής για εμάς, εφόσον το σκιμμερ το δέχεται και δεν πολυμερίζονται τα πλαστικά του. Αλλιώς καραντίνα και οποιο ψάρι κολλάει μέσα και θεραπεία στο χαλκό. Στο είχα πει από την αρχή να μην το βάλεις το συγκεκριμένο. Πολλές φορές αβίαστα μπαίνουμε σε επιλογές ψαριών των οποίων το ρίσκο είναι πολύ δυσανάλογο.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Για εμένα το ψάρι θέλει καραντίνα και θεραπεία. Αν ήταν velvet θα είχε φύγει σε 48 ώρες. Οι πληγές εύκολα σηκώνουν βακτηριακή μόλυνση, θα μπορούσε και uronema χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει ich. Το σηκώνουν για πλάκα, είναι επιρρεπή τα hipatus. To medic πέρα από του ότι είναι πανάκριβο, αυτό που επί της ουσίας κάνει είναι βοηθά να αποκολληθεί το παράσιτο από το ψάρι, όσο αφορά το ich, ΔΕΝ σκοτώνει το πρωτόζωο. Τουτέστιν βοηθάει το ψάρι στο να σιτίζεται και να περιορίσει το στρες, ώστε να ανταπεξέλθει με σωστή διατροφή. Όσο υπάρχουν ψάρια το οκ θα κάνει τον κύκλο του και κάθε 24 -26 ημέρες θα κάνει πιο εμφανή την παρουσία του βάση κύκλου πάνω στα ψάρια. Η UV κατά εμέ είναι μια τρύπα στο νερό. Η σταθερή λύση είναι το όζον το οποίο θέλει προϋποθέσεις για να δουλέψει, δηλαδή μέτρηση redox και άνθρακα στην έξοδο του αέρα του σκιμμερ, ώστε να δεσμεύει τις ελεύθερες ρίζες του οξυγόνου από τον αέρα μιας και είναι επιβλαβής για εμάς, εφόσον το σκιμμερ το δέχεται και δεν πολυμερίζονται τα πλαστικά του. Αλλιώς καραντίνα και οποιο ψάρι κολλάει μέσα και θεραπεία στο χαλκό. Στο είχα πει από την αρχή να μην το βάλεις το συγκεκριμένο. Πολλές φορές αβίαστα μπαίνουμε σε επιλογές ψαριών των οποίων το ρίσκο είναι πολύ δυσανάλογο.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

 

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για την απάντηση! Η χρήση όζον ήταν από τις πρώτες επιλογές που είδα για να φτάσω στο να χρησιμοποιήσω το polylab.. Θεωρώ ότι στην παρούσα φάση εκτός το να βάλω όζον που είναι αρκετά έως πολύ δαπανηρό, δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Οι επιλογές σε ψάρια γενικά από την αρχή ήταν περιορισμένη.. Λίγα τα λίτρα, λίγες οι συνθέσεις, απλά ήθελα να βάλω μέσα ένα tang μικρό σε μέγεθος φυσικά, ώστε να βοηθήσει με την συμπεριφορά του με την αντιμετώπιση ( στην αρχή ) την άλγη αλλά και φυσικά γιατί είναι πολύ όμορφο σαν ψαράκι. Το μέγεθος του είναι 3εκ περίπου και είναι λογικό από όλα όσα έχω διαβάσει να βγάζει με το παραμικρό σχεδόν ικ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...