Jump to content

New " Laguna reef " aquarium

Recommended Posts

Πανό το ψάρι όταν το πήρες είχε ικ.

Δεν το είδες δεν το παρατήρησες ήταν σε φάση που δεν ήταν ορατό δεν έχει σημασία. Δυστυχώς το ψάρι έχει το παρασιτο και δεν φαίνεται καλά.

Το θέμα είναι τι κάνεις από εδώ και πέρα. 

Έχω γράψει κατεπαναληψη για το ικ.

2 είναι οι λύσεις ίσως 3 .

Υποαλατοτητα ή χαλκός πάντα σε καραντίνα. 

• Like 1
  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

• Like 1

εγω κάποτε ειχα θεραπεύσει ικ σε blue tang με πτώση αλατότητας στα 1020, θεραπεία με Herbtana με ελαφρός ανεβασμένη δόση και ρίσκου απο εμένα, ,ανέβασμα της θερμοκρασίας στους 28-29, και τάισμα με σκόρδο. Καπου ειχα γράψει την εμπειρία αυτή στις ασθένειες των θαλασσινών. 

Το ψαράκι θεραπεύτηκε με αργό ρυθμό, και έζησε και μεγάλωσε και στην συνέχεια το έδωσα σε μεγαλύτερο ενυδρειο γιατι το δικό μου ηταν 180 λτ.

• Like 1

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα χρήσης του Polylab και τα αποτελέσματα είναι ως εξής..

Καταρχάς τα κοράλλια εκτός από τα ζωανθάκια φαίνεται ότι δεν ζορίστηκαν, με τα πρώτα απλά να κλείνουν για λίγα λεπτά με το που το έριξα μέσα. Τα υπόλοιπα δνε δείχνουν σημάδια εκτός από ένα σαρκόφυτο που πρέπει να δω αν όντως ειναι από αυτό.

Το ψάρι βέβαια σταμάτησε να τρίβεται πάνω στον βράχο, φαίνεται ότι ειναι καλύτερα στην υγεία του και πλέον βλέπω πολύ λίγα ασπράδια πάνω του. Είχε αρχίσει να πιάνει και στο coral beauty όπου είχε τα ίδια συμπλτώματα! Η θεραπεία θα συνεχιστεί για 10 μέρες περίπου και η δοσολογία ειναι ένα σκουπ γεμάτο για 190λ πρωί πριν ανοίξουν τα φώτα και ακόμα ένα σκουπ λίγο πριν κλείσουν τα φώτα! 

Τα ψάρια όπως και πριν ταίζονται με ποικιλία τροφής και με μούλιασμα της τροφής σε fishtamin και ανταποκρίνονται όλα το ίδιο! Δεν έχει χάσει κανένα την όρεξη του ούτε και το blue tang και συνεχίζουμε!

Posted (edited)

Ευχαριστω αυτό, περιμένω την πορεία της θεραπείας, εύχομαι ευτυχές αποτελέσματα. 

Edited by niknik
  • love 1

Σαν να πηγαίνουν καλύτερα :)  Για να δουμε. 

• love 1

Κάποιες φωτογραφίες με την κάμερα και τελευταία είναι η οπτική όλου του ενυδρείου! Έχει γεμίσει με φραγκακια, πατάμε ένα φρένο και τα αφήνουμε να μεγαλώσουν!

Όσον αφορά για το ικ, παιδιά το polylab όντως έκανε δουλειά και φαίνεται ότι έχει εξασθενήσει η ασθένεια προς το παρόν! Αύριο συμπληρώνω 10 μέρες θεραπεία και λογικά θα το σταματήσω..

DSC_0642-01.jpeg

DSC_0638-01.jpeg

DSC_0640-01.jpeg

DSC_0637-01.jpeg

DSC_0634_1-01.jpeg

DSC_0636-01.jpeg

DSC_0635-01.jpeg

DSC_0624-01.jpeg

DSC_0630-01.jpeg

DSC_0628_1-01.jpeg

DSC_0621-01.jpeg

DSC_0619-01.jpeg

DSC_0618-01.jpeg

received_336310631264142-01.jpeg

• Like 3
  • 2 weeks later...

Μετά την συμπλήρωση 11 ημερών με την χρήση του polylab εχω να δηλώσω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς δεν έχει εμφανιστεί ξανά το ικ σε κανένα ψάρι! Κανονικά θα πρέπει να γίνει θεραπεία πιο πολλές μέρες αλλά το σταμάτησα αφού ήδη πριν από 4 μέρες δεν έβλεπα κανένα συμπτωμα! Εαν δω κάτι ξανά θα ξανα ρίξω μέχρι τότε ολα οκ!

Και το μπλου είναι πλέον υγιέστατο χωρίς σημάδια.

Από κοράλλια, δεν επηρέασε κανένα sps,lps και το μονο που παρατήρησα είναι όταν έριχνα το φάρμακο για 2-3 λεπτά τα ζωανθάκια έκλειναν αλλά ξανα άνοιγαν πολύ σύντομα!

• Like 1

Ωραίος. @panos nts

Πολυ σημαντικές πληροφορίες γιατι πολλοί εχουν θέμα στα reef με ick και επικρατώντας η άποψη οτι κανένα φάρμακο δεν κανει τίποτα , προβαίνουν σε διάφορες αλχημείες.  

Πως λέγεται ακριβώς το φάρμακο Πάνο ? (Για να το εχουμε εδω στην τελευταία σελίδα του Thread σαν συμπέρασμα - αποτελέσματα - της θεραπείας για κάποιον που τύχει ίδιας περίπτωσης) 

Είναι το Medic της εταιρείας Polylab!

Εγώ είχα αποτέλεσμα και θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα! Το δοκίμασα στο δικό μου ενυδρείο ΜΕ κοράλλια, ΜΕ ανοιχτό σκίμερ και είχα αποτέλεσμα!!

• Like 1