Jump to content

SOS Το χρυσόψαρο μας κάτι έχει...


Recommended Posts

Όχι οι απότομες αλλαγές στην ποιότητα του νερού σοκάρουν τα ψάρια. Όπως σου είπα μια την ημέρα 30 τις εκατό. Πόσες φορές τη μέρα ταιζεις και τι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Όχι οι απότομες αλλαγές στην ποιότητα του νερού σοκάρουν τα ψάρια. Όπως σου είπα μια την ημέρα 30 τις εκατό. Πόσες φορές τη μέρα ταιζεις και τι?

μια φορα..  novo red...  το εχω στειλει κ σε φωτο πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

μια φορα..  novo red...  το εχω στειλει κ σε φωτο πιο πανω

ωραια οποτε ξεκιναω αλλαγες καθε μερα... κ με αντιχλωριο οπως εκανα μεχρι τωρα στο νερο που ειναι να μπει ε??  τσεκαρωντας κ θερμοκρασια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πόσο ταιζεις από την τροφή? Μέχρι να πάρεις τα τεστ θα ταιζεις τρία τέσσερα φυλλαράκια την ημέρα όχι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια περίεργη ερώτηση ; Με τι κάνεις αλλαγή νερού ; (κουβά , δοχείο . λάστιχο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναι. Πόσο ταιζεις από την τροφή? Μέχρι να πάρεις τα τεστ θα ταιζεις τρία τέσσερα φυλλαράκια την ημέρα όχι παραπάνω

καλημερα! 4 ε 5 φυλλαρακια μας ειπαν για τα 2..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Να κάνω μια περίεργη ερώτηση ; Με τι κάνεις αλλαγή νερού ; (κουβά , δοχείο . λάστιχο κτλ)

καλημερα!! σκουπιζοντας τον βυθο βγαινει κ νερο... με την σκουπα βυθου βασικα.. την πρωτη αλλαγη μονο ειχα κανει με ενα μεγαλο ποτηρι...που δεν ειχα ακομα την σκουπα..

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι μας ειναι ακομα καμπουριαστο ετσι στο πατο κ αναπνεει μονο...που κ που κουναει κ λιγο να κολυμπησει.... πωωω το λυπαμαι μηπως βασανιζεται πολυ ετσι?? να κανω κατι αλλο?? το αλλο το βλεπω ενταξει ειναι  ακομα!! εριξα 3 φυλλαρακια για φαι τα οποια μουλιαζω πρωτα σε νερο τους... κ μολις επεσε η τροφη μεσα κολυμπησε για αν ερθει προς τα εκει... αλλα στη μεση τησ διαδρομης σταματησε κ εμεινε παλι στο πατο...☹️

το αλλο εφαγε κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όπως σου είπα δεν έχω ελπίδες για το ψάρι σου. Τα χρυσόψαρα όταν χάσουν πλευσιμοτητα η τσαλακώνουν συμαινει ότι πεθαίνουν. Διάβασες τπτ από αυτά που σου έστειλα. Αλλαγή νερού εχθές έκανες? Κάνε και τη σημερινή τώρα το πρωί

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα. Όπως σου είπα δεν έχω ελπίδες για το ψάρι σου. Τα χρυσόψαρα όταν χάσουν πλευσιμοτητα η τσαλακώνουν συμαινει ότι πεθαίνουν. Διάβασες τπτ από αυτά που σου έστειλα. Αλλαγή νερού εχθές έκανες? Κάνε και τη σημερινή τώρα το πρωί

ναι τα διάβασα... αρχικά δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει.. δυστυχώς... σκέφτομαι μήπως καλό θα ήταν να "πάμε" σε κάποιο άλλο είδος ψαριού?? που να μην ταλαιπωρείται έτσι?? 

την αλλαγή την έκανα ναι.. κ χτες κ σήμερα... με ίδιες θερμοκρασίες κ αντιχλώριο...

 είναι κάνα μισάωρο τώρα που κολυμπάει λίγο για λίγα δευτερόλεπτα ισιώνει κ μετά πάλι στον πάτο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

ναι τα διάβασα... αρχικά δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει.. δυστυχώς... σκέφτομαι μήπως καλό θα ήταν να "πάμε" σε κάποιο άλλο είδος ψαριού?? που να μην ταλαιπωρείται έτσι?? 

την αλλαγή την έκανα ναι.. κ χτες κ σήμερα... με ίδιες θερμοκρασίες κ αντιχλώριο...

 είναι κάνα μισάωρο τώρα που κολυμπάει λίγο για λίγα δευτερόλεπτα ισιώνει κ μετά πάλι στον πάτο...

κ αποτι ειδα μιλάνε όλοι για εξωτερικό φίλτρο... εχεις να μου προτείνεις κάποιο?

ευχαριστω για ολα!! ολους σας!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

καλημερα!! σκουπιζοντας τον βυθο βγαινει κ νερο... με την σκουπα βυθου βασικα.. την πρωτη αλλαγη μονο ειχα κανει με ενα μεγαλο ποτηρι...που δεν ειχα ακομα την σκουπα..

Και μετά με τι σκεύος γεμίζεις με νερό το ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοίτα το ψάρι σου θα είναι καλύτερα από ότι σε μια γυάλα αλλά σίγουρα χειρότερα από τις κανονικές συνθήκες. Εγώ θα σου έλεγα αν έχεις χώρο να μαζέψεις χρήματα ώστε σε ένα χρόνο να πάρεις μεγαλύτερο. Δεν έχει νόημα το εξωτερικό φίλτρο σε τόσο μικρό ενυδρείο για μένα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και μετά με τι σκεύος γεμίζεις με νερό το ενυδρείο ;

με λάστιχο.. απτο έτοιμο νερό το βαζω πιο ψηλά τον κουβα κ πεφτει μέσα στο ενυδρειο..

σαν να κανω το αντιθετο δηλαδη απτην σκουπα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Λοιπόν κοίτα το ψάρι σου θα είναι καλύτερα από ότι σε μια γυάλα αλλά σίγουρα χειρότερα από τις κανονικές συνθήκες. Εγώ θα σου έλεγα αν έχεις χώρο να μαζέψεις χρήματα ώστε σε ένα χρόνο να πάρεις μεγαλύτερο. Δεν έχει νόημα το εξωτερικό φίλτρο σε τόσο μικρό ενυδρείο για μένα. 

δεν υπάρχει χώρος για μεγαλύτερο.... κ πέρα απτα χρήματα...που είναι κ αυτό θέμα...  το μόνο που μπορώ ίσως να κάνω είναι να ψαχτώ για το τι ψαράκια μπορούν να ζήσουν εδώ καλύτερα απτα χρυσόψαρα ίσως....

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

με λάστιχο.. απτο έτοιμο νερό το βαζω πιο ψηλά τον κουβα κ πεφτει μέσα στο ενυδρειο..

σαν να κανω το αντιθετο δηλαδη απτην σκουπα

 

Να φανταστώ ότι ο κουβάς είναι μόνο για χρήση του ενυδρείου έτσι; Δεν τον έχεις χρησιμοποιήσει κάπου άλλου βάζοντας μέσα σε αυτόν απορρυπαντικά (χλωρίνη ή άλλου τύπου καθαριστικά) .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Να φανταστώ ότι ο κουβάς είναι μόνο για χρήση του ενυδρείου έτσι; Δεν τον έχεις χρησιμοποιήσει κάπου άλλου βάζοντας μέσα σε αυτόν απορρυπαντικά (χλωρίνη ή άλλου τύπου καθαριστικά) .

οχι οχι...είπαμε.... χαχαχα δεν ξερω πολλά!! αλλα αυτα ειναι βασικά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο σου για εμενα μόνο ένας μονομάχος μπορεί να μπει η γαριδουλες. Αν θες κρύου νερού βέβαια θα μπορούσα να πω και για τα κουνούποψαρα και τα white cloud mountain. Αν και γενικότερα προσωπικά είμαι υπέρ των 60 λίτρων + όταν μιλάμε για πάνω από ένα ψάρι

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Στο ενυδρείο σου μόνο ένας μονομάχος μπορεί να μπει η γαριδουλες

θα το κοιτάξω αυτο ναι.... αρχικά περιμένω να δω τι θα γίνει με τα ψαράκια μας κ να κάνω οτι μπορω τώρα......

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπω λίγο σφήνα να υπενθυμίσω πως μιλάμε για κοινά χρυσόψαρα (όχι fancy δηλαδή ) που απαιτούν λίτρα και χώρο για να κολυμπήσουν, τουλάχιστον 90cm-1m στην πρόσοψη φαντάσου άρα μιλάμε για πάνω από 125 λίτρα ενυδρείο.. αφού δεν προβλέπεται να το πάρεις άμεσα σχετικά, νομίζω το καλύτερο είναι να τα δώσεις τα ψαράκια και να μεταβείς σε κάτι άλλο που να ζει όμορφα στο ενυδρείο που ήδη έχεις.

Ελπίζω να γίνει και το θαύμα για τον μικρούλη στο μεταξύ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Θα μπω λίγο σφήνα να υπενθυμίσω πως μιλάμε για κοινά χρυσόψαρα (όχι fancy δηλαδή ) που απαιτούν λίτρα και χώρο για να κολυμπήσουν, τουλάχιστον 90cm-1m στην πρόσοψη φαντάσου άρα μιλάμε για πάνω από 125 λίτρα ενυδρείο.. αφού δεν προβλέπεται να το πάρεις άμεσα σχετικά, νομίζω το καλύτερο είναι να τα δώσεις τα ψαράκια και να μεταβείς σε κάτι άλλο που να ζει όμορφα στο ενυδρείο που ήδη έχεις.

Ελπίζω να γίνει και το θαύμα για τον μικρούλη στο μεταξύ..

σευχαριστώ...μακάρι..

κ το να τα δώσω τώρα δεν ξέρω αν είναι κ εύκολο.. ποιος θα θέλει να πάρει ένα άρρωστο κ ένα που δεν ξέρουμε αν θα αρρωστήσει...στη φάση που είναι??? 

αλλά σίγουρα μετά από αυτά... θα πάω σε κάτι άλλο... είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ μια ιχθυολόγος...τηλεφωνικα...μας είπε οτι είναι εγκεφαλίτιδα... κ οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.. ειναι νευρολογικό νόσημα.... δεν ξερω αν ισχύει... εχει κ εκεινη λεει ενα ψαράκι σχεδόν ενα μήνα έτσι.. να ταίζω κανονικά λέει κ δεν έχει να κάνει με φάρμακα κ βιταμίνες δεν βοηθάει τίποτα....  δεν φτιάχνει λέει... όσο αντέξει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

εντωμεταξύ μια ιχθυολόγος...τηλεφωνικα...μας είπε οτι είναι εγκεφαλίτιδα... κ οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.. ειναι νευρολογικό νόσημα.... δεν ξερω αν ισχύει... εχει κ εκεινη λεει ενα ψαράκι σχεδόν ενα μήνα έτσι.. να ταίζω κανονικά λέει κ δεν έχει να κάνει με φάρμακα κ βιταμίνες δεν βοηθάει τίποτα....  δεν φτιάχνει λέει... όσο αντέξει....

Σιγά μην είχε και σεξουαλικά μεταδίδομενο νόσημα ? ??. Σε παρακαλώ μην ξανασχοληθεις μαζί τους. ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

σευχαριστώ...μακάρι..

κ το να τα δώσω τώρα δεν ξέρω αν είναι κ εύκολο.. ποιος θα θέλει να πάρει ένα άρρωστο κ ένα που δεν ξέρουμε αν θα αρρωστήσει...στη φάση που είναι??? 

αλλά σίγουρα μετά από αυτά... θα πάω σε κάτι άλλο... είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται...

Δες πως θα πάει και το πολύ πολύ σου παίρνω εγώ το υγιές. Μαρίνο ακούς? Χρυσόψαρο sos ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Σιγά μην είχε και σεξουαλικά μεταδίδομενο νόσημα ? ??. Σε παρακαλώ μην ξανασχοληθεις μαζί τους. ....

???????....οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...