Jump to content

SOS Το χρυσόψαρο μας κάτι έχει...


Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Δες πως θα πάει και το πολύ πολύ σου παίρνω εγώ το υγιές. Μαρίνο ακούς? Χρυσόψαρο sos ?

θα ξεκινήσω με τα τεστακια αύριο να δω τι γίνεται αρχικά στο νερό μας!!! άσε που μεχει τρελάνει αυτό το χρώμα με την μ.....α που μου είπαν κ έριξα.... τέλος πάντων... κ θα σας πω νεα μας!!! αν χρειαστεί.. σε ευχαριστώ πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξες νερό?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Δες πως θα πάει και το πολύ πολύ σου παίρνω εγώ το υγιές. Μαρίνο ακούς? Χρυσόψαρο sos ?

Ειπα και εγώ .....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ειπα και εγώ .....

Με βλέπω με τριάντα κυβικά λίμνη στο τέλος Μαρίνο με τόσες διασώσεις.....?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σου προτείνω να δωσεις το χρυσοψαρο σου σε κάποιον που έχει ενυδρείο έτοιμο για δυο βδομαδες και να το ξαναστησεις γιατι αποτι είδα το νερό έγινε πράσινο και αυτό δεν πρέπει να γίνει ή να ζητήσεις έτοιμο νερό από άλλον. Μάλλον έβαλες λάθος δοσολογία. Επίσης νερό με αντιχλώριο βακτήρια και καλή ροή εσωτερικά απ το φίλτρο. Προσωπικα θα άλλαζα την διακόσμιση σε κατι ποιο φυσικο και με φυτα για καλύτερη χημεία νερου κλπ αλλα αν θες το κρατάς έτσι. Και κοιτάμε πάντα την ποιότητα των χρυσόψαρων που αγοράζουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

ειναι πρασινοπο το χρωμα απτο   esha goldy που μου ειπαν να βαλω σαν βιταμινη...

Δεν εχει καμια σχεση με βιταμινες.... ειναι βελτιωτικο νερου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Συνεχίζεις τις αλλαγές καθημερινα. Λογικά θα πρέπει πλέον το νερό να είναι πιο αποχρωματισμό σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KOLIOS GIWRGIS έγραψε:

Καλησπέρα. Σου προτείνω να δωσεις το χρυσοψαρο σου σε κάποιον που έχει ενυδρείο έτοιμο για δυο βδομαδες και να το ξαναστησεις γιατι αποτι είδα το νερό έγινε πράσινο και αυτό δεν πρέπει να γίνει ή να ζητήσεις έτοιμο νερό από άλλον. Μάλλον έβαλες λάθος δοσολογία. Επίσης νερό με αντιχλώριο βακτήρια και καλή ροή εσωτερικά απ το φίλτρο. Προσωπικα θα άλλαζα την διακόσμιση σε κατι ποιο φυσικο και με φυτα για καλύτερη χημεία νερου κλπ αλλα αν θες το κρατάς έτσι. Και κοιτάμε πάντα την ποιότητα των χρυσόψαρων που αγοράζουμε!

καλησπερα! είναι πρώτη φορά που ασχοληθήκαμε με ενυδρειο.... κάναμε ότι ακριβώς μας είπαν οι "ειδικοί".....  δοσολογίες βάζω ότι ακριβώς μου είπαν...αλλά τσεκάρω κ απτις οδηγίες τους... αντιχώριο βαζω σε καθε αλλαγή κ βακτήρια βάζω κ το φίλτρο νομίζω ειναι οκ αποτι μουχουν πει τουλάχιστον.... τώρα οσο αφορά τα ψάρια.... δε μπορω να ξέρω την ποιότητα τους.... δεν γνωρίζω βασικά...

κ δεν εχω κανέναν που να εχει παρόμοιο ενυδρείο δυστυχώς ενας γνωστός εχει μονο αλμυρου νερού...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ. Συνεχίζεις τις αλλαγές καθημερινα. Λογικά θα πρέπει πλέον το νερό να είναι πιο αποχρωματισμό σωστά?

ναι ηδη σημερα εχει ανοιξει λιγακι.... λογικά σε 2..3.. μερες θα ναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν εχει καμια σχεση με βιταμινες.... ειναι βελτιωτικο νερου.

κ κανει το νερο έτσι πρασινο?? η κάτι άλλο έγινε εδώ???!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Με βλέπω με τριάντα κυβικά λίμνη στο τέλος Μαρίνο με τόσες διασώσεις.....?

Καλύτερα να μείνει το ενυδρείο ελεύθερο να βάλουμε κιχλίδες .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλύτερα να μείνει το ενυδρείο ελεύθερο να βάλουμε κιχλίδες .

 

Αφρικανικές πάντα σωστά? ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

κ κανει το νερο έτσι πρασινο?? η κάτι άλλο έγινε εδώ???!!

Ιδεα δεν εχω... Κανονικα δεν πρεπει να βαφει το νερο...

Μπορει να πρασινισε γιατι εχεις πολλα νιτρικα και αρκετο φωτισμο (πχ πεφτει το φως απο το παραθυρο πανω στο ενυδρειο).

Πες λιγο τις διαστάσεις ενυδρειου σου και τι θερμοκρασια νερου εχεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! κ καλό μήνα! το υγρό που μου έδωσαν είναι πράσινο κ έβαλα κ σε ένα ποτήρι να δοκιμάσω από περιέργεια κ έγινε κ αυτό καταπράσινο άρα δεν είναι από άλγη λογικά....  δεν ξέρω τι να σου πω... το ενυδρείο είναι  αυτό:

HAILEA – K-45 ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΥΡΟ 45LT

Χωρητικότητα: 45 λίτρα

Φωτισμός: λάμπα 4watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HE-200

Διαστάσεις: 44,5x29x44,7cm

 

κ το νερό είναι στους 22 βαθμούς...

Link to comment
Share on other sites

το ψαράκι μας δεν τα κατάφερε..... ? συνεχίζω τις αλλαγές...να σώσουμε το άλλο το οποίο φαίνεται καλά!!!! να ρωτήσω κ κάτι που μόλις τώρα σκέφτηκα... το ψαράκι που χάσαμε πήγαινε στις γωνίες κ σαν να "χτυπούσε" ή τις "έτρωγε"  με το στόμα του....αλλά δεν είχα δώσει σημασία.... τώρα που προσπαθώ να σκεφτώ διάφορα μου ήρθε... εχει να κάνει?? είναι κάποια συμπεριφορά τους που πρέπει ναχω στο νου μου?? το αλλο ας πουμε του αρέσει κ παει στις μπουρμπουλήθρες κ κατεβαίνει πάνω τους ανάποδα... σαν να παίζει μου φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για τον μικρό αλλά είχε ήδη φτάσει στο σημείο χωρίς επιστροφή νομίζω, οι συμπεριφορές που αναφέρεις πιθανότατα να ήταν η αρχή του κακού που θα ακολουθούσε..

Για τον άλλο θα επιμείνω, προσπάθησε να τον δώσεις το συντομότερο δυνατόν. Το καθαρό νερό, η οξυγόνωσή του και η γενικότερη "φρέσκια" κατάσταση που τον διατηρείς σίγουρα βοηθούν, δεν είναι το απόλυτο όμως γι' αυτόν από τη στιγμή που δεν έχει τον χώρο να κολυμπήσει, να απλωθεί όπως θέλει.

Το παράδειγμα με τον άνθρωπο κολλάει εδώ και θα καταλάβεις απόλυτα.
Σκέψου τον εαυτό σου λοιπόν μέσα σε ένα ασανσέρ 4ων ατόμων με όλα όσα ικανοποιούν εσένα σαν άνθρωπο. Καλό φαί, καλό κρασί, κάνα PS5 (λέμε τώρα [emoji28]) με το παιχνίδι της επιλογής σου κι ένα υπέροχο στρώμα να ξαπλώσεις μετά το γλυκό. Ακόμα κι αν έχεις όλου του κόσμου τα καλά πόσο θα αντέξεις μέσα στο ασανσέρ;

Βασικά θα μπορούσα να φτιάξω νέο παράδειγμα με την καραντίνα του κορονοϊού που είναι και επίκαιρο..[emoji28]

Δώσε του τον χώρο που χρειάζεται με όποιο τρόπο μπορείς.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος makis206 έγραψε:

Λυπάμαι πολύ για τον μικρό αλλά είχε ήδη φτάσει στο σημείο χωρίς επιστροφή νομίζω, οι συμπεριφορές που αναφέρεις πιθανότατα να ήταν η αρχή του κακού που θα ακολουθούσε..

Για τον άλλο θα επιμείνω, προσπάθησε να τον δώσεις το συντομότερο δυνατόν. Το καθαρό νερό, η οξυγόνωσή του και η γενικότερη "φρέσκια" κατάσταση που τον διατηρείς σίγουρα βοηθούν, δεν είναι το απόλυτο όμως γι' αυτόν από τη στιγμή που δεν έχει τον χώρο να κολυμπήσει, να απλωθεί όπως θέλει.

Το παράδειγμα με τον άνθρωπο κολλάει εδώ και θα καταλάβεις απόλυτα.
Σκέψου τον εαυτό σου λοιπόν μέσα σε ένα ασανσέρ 4ων ατόμων με όλα όσα ικανοποιούν εσένα σαν άνθρωπο. Καλό φαί, καλό κρασί, κάνα PS5 (λέμε τώρα emoji28.png) με το παιχνίδι της επιλογής σου κι ένα υπέροχο στρώμα να ξαπλώσεις μετά το γλυκό. Ακόμα κι αν έχεις όλου του κόσμου τα καλά πόσο θα αντέξεις μέσα στο ασανσέρ;

Βασικά θα μπορούσα να φτιάξω νέο παράδειγμα με την καραντίνα του κορονοϊού που είναι και επίκαιρο..emoji28.png

Δώσε του τον χώρο που χρειάζεται με όποιο τρόπο μπορείς.. :)

καταλαβαίνω απόλυτα....  σε ευχαριστώ!! κ ευχαριστώ κ όλους σας για την βοήθεια!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μου αρέσει να τον πειράζω που μαζεύει όλα τα ταλαιπωρημένα χρυσόψαρα άλλα επειδή μου αρέσει να είμαι και δίκαιος αν δώσεις το ψαράκι σου στον Χρήστο κατά forum 

@killerknight θα πάει σε αυτό το περιβάλλον IMG_20201029_213834.jpg

 

 

και εσύ με την βοήθεια των έμπειρων μελών εδω μπορείς άνετα και εύκολα να δημιουργήσεις ένα όμορφο υδάτινο κόσμο κάτι σαν αυτό ας πούμε 

 

0A962C9E-05D0-4B65-9168-E7ECF9E3A3B5.jpeg.13b1a10a8e85a1eb83b029a22072d84a.jpeg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι!! βρήκαμε άκρη για το ψαράκι μας το άλλο!!! ?που φαίνεται να είναι καλά!!! μιλώντας για όλο αυτό που έγινε... βρέθηκε κ το πήρε προσωρινά τουλάχιστον.. ένας φίλος...φίλου μας...!! που μένει κ κοντά κατά σύμπτωση!!!

εμείς  καθαρίσαμε το ενυδρείο κ το φτιάξαμε απτην αρχή.. περιμένοντας κ τα τεστάκια να μας έρθουν... κ να δούμε τι θα βάλουμε τελικά μέσα μετά....

όμως έχει δημιουργηθεί μια τρελή απορία...... το ενυδρείο καθρεφτίζει απίστευτα... απτα πλαινά δε βλέπουμε τίποτα μέσα...  έχει γίνει όλο ένας καθρέφτης.... έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί έγινε έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει υπόστρωμα και το χτυπάει ο ήλιος συνεχώς μπορεί να γίνει αυτό λόγω αντανακλάσεων τουφωτός λογικά.

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2021 at 8:37 ΜΜ, το μέλος Lwra Lwra έγραψε:

καλησπερα κ παλι!! βρήκαμε άκρη για το ψαράκι μας το άλλο!!! ?που φαίνεται να είναι καλά!!! μιλώντας για όλο αυτό που έγινε... βρέθηκε κ το πήρε προσωρινά τουλάχιστον.. ένας φίλος...φίλου μας...!! που μένει κ κοντά κατά σύμπτωση!!!

εμείς  καθαρίσαμε το ενυδρείο κ το φτιάξαμε απτην αρχή.. περιμένοντας κ τα τεστάκια να μας έρθουν... κ να δούμε τι θα βάλουμε τελικά μέσα μετά....

όμως έχει δημιουργηθεί μια τρελή απορία...... το ενυδρείο καθρεφτίζει απίστευτα... απτα πλαινά δε βλέπουμε τίποτα μέσα...  έχει γίνει όλο ένας καθρέφτης.... έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί έγινε έτσι???

Καλησπέρα .

Καθρεπτίζει όλες τις ώρες ; Και με αναμμένα τα φώτα και με σβηστά ; Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία για να το δούμε ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...