Jump to content

 Τα DE FACTO ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ του ενυδρείου.


marinos

Recommended Posts

On 28/2/2021 at 8:03 ΠΜ, makis206 said:


Τελευταίο που αναφέρθηκε αλλά αξίζει να επεκταθεί. Συντήρηση ενυδρείου με τη γυναίκα στο σπίτι λοιπόν: emoji16.png

- Φροντίζεις να μην κυλήσει σταγόνα που-θε-νά.
- Φροντίζεις να μην έρθει σε οποιαδήποτε επαφή ο εξοπλισμός συντήρησης του ενυδρείου με τα "καλά" έπιπλα του σπιτιού (ήθελα ο χαζός το ενυδρείο δίπλα στην τραπεζαρία για να τρώμε πιο κυριλέ να'ούμε.. emoji23.png )
- Δεν κρεμάμε βρεγμένα πετσετάκια στα πόμολα της κουζίνας emoji16.png
- Δεν αφήνουμε λάστιχα/σωλήνες που μας βοηθούν να βγάλουμε το νερό από το ενυδρείο μας πάνω στα χαλιά. Ιδιαίτερα αν έχουν εγκλωβίσει μέσα τους νερό που δεν το πήραμε πρέφα emoji28.png

Όλα αυτά πάντως ισχύουν και σε περίπτωση που σε βάλει η γυναίκα σου να κάνεις αλλαγή νερού ?

Link to comment
Share on other sites

Ταΐζουμε τα ψάρια μας ΜΟΝΟ τροφές που είναι για ψάρια. Στα δικά μου έριξαν "ψωμάκι να φάνε ψαράκια" :wacko:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

H λίστα μεγαλώνει και το σοβαρό κομμάτι και το  χιουμοριστικό άρα έχουμε και λέμε :

 

Συγκεντρωτικά λοιπόν η λίστα μας περιέχει τα παρακάτω

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ :

 

- Να αναφέρουμε την φράση “ από το petshop μου είπαν “

 

- Να εμπιστευόμαστε "ιχθυολόγους" και λοιπούς ειδήμονες άκριτα .

 

- Να αφήνουμε τα ζωντανά μας στην φύση. Αν θέλουμε να αποχωρήσουμε από το χόμπι βάζουμε μια αγγελία και τα πουλάμε/χαρίζουμε

 

- Να βάζουμε τα ψάρια μας σε άστρωτο ενυδρείο.

 

- Να μην έχουμε υπομονή με το ενυδρείο μας.

 

- Να μην μαθαίνουμε από τα λάθη μας. 

 

-  Να  ταΐζουμε τα ψάρια μας με τροφές που δεν είναι για ψάρια. ( απαγορεύεται δια ροπάλου το ψωμί τα μακαρόνια και το κρέας)

 

- Να βάζουμε χρυσόψαρα και λοιπά ψάρια σε γυάλα

 

- Να κολλάμε το ενυδρείο στον τοίχο.

 

- Να τοποθετούμε το ενυδρείο σε έπιπλα ή επιφάνειες που δεν θα αντέχουν το βάρος του.

 

- Να εκθέτουμε το ενυδρείο απευθείας στον ήλιο .

 

- Να βάζουμε το νερό του petshop στο ενυδρείο μας από μεταφορά νέων ψαριών ή φυτών.

 

- Να αφήνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα το ενυδρείο χωρίς συντήρηση

 

- Να αλλάζουμε νερό με τον κουβά του σφουγγαρίσματος ή γενικότερα με σκεύος που έχει χρησιμοποιηθεί με

απορρυπαντικά

 

- Να βάζουμε τα βρώμικα χέρια μας στο ενυδρείο. 

 

- Να πλένουμε τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης.

 

- Να έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας το νερό του κουβά/ βαρελιού

 

- Να κάνουμε ολική αλλαγή νερού και να βάλουμε κατευθείαν τα ψάρια μέσα .

 

-Να ρίχνουμε το απορρυπαντικό για τον καθαρισμό των τζαμιών κατευθείαν πάνω στο ενυδρείο ιδίως αν είναι χωρίς καπάκι.

 

- Να βγάζουμε στην αλλαγή νερού τα ψάρια από το ενυδρείο και να το καθαρίζουμε με χλωρίνη για καλή απολύμανση

 

- Να αγνοούμε τις οδηγίες χρήσης των ενυδρειακών προϊόντων

 

- Να αφήνουμε πολλούς από το σπίτι να ασχολούνται με το ενυδρείο και να μην το φροντίζουμε κατ' αποκλειστικότητα

 

- Να βάζουμε τον μαγνήτη που θα πέσει στον βυθό μας απευθείας πάνω στο τζάμι

 

- Να βαράμε το τζαμί του ενυδρείου.

 

- Να αφήνουμε μικρά παιδιά να ταΐσουν τα ψάρια (θα βάλουν το μισό κουτί με μιας μέσα).

 

- Να βάζουμε ψάρια που πηδούν σε ανοιχτό ενυδρείο .

 

- Να αφήνουμε λάστιχα/σωλήνες που μας βοηθούν να βγάλουμε το νερό από το ενυδρείο μας πάνω στα χαλιά. Ιδιαίτερα αν έχουν εγκλωβίσει μέσα τους νερό που δεν το πήραμε     πρέφα 

 

          Και για να το δούμε και λίγο χιουμοριστικά .....

 

- Να λέμε "αγάπες μου" στα ψαράκια. Είναι παντελώς άκυρο, δεν το αντιλαμβάνονται, αντιθέτως το αντιλαμβάνεται η/ο κυρία/ος από δίπλα και το επόμενο γεύμα σου θα έχει λίγο παραπάνω αλάτι στην καλύτερη.:argue:

 

-Να λέμε ότι είναι χόμπι μόνο για άντρες . :chair:

 

- Να κάνουμε αλλαγή νερού και φροντίδα στο ενυδρείο ενώ είναι η γυναίκα στο σπίτι  :ballistic:

 

- Να τρώμε σούπα πάνω από ανοιχτό ενυδρείο .  :rip:

 

- Να αφήνουμε το ποτό μας πάνω στο ενυδρείο  :bigemo_harabe_net-169:

 

- Να λέμε το πραγματικό ποσό που ξοδέψαμε στο petshop.    :poster_oops::helpjim::rip:

  • Like 3
  • Confused 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν ζητάμε συμβουλή από εμπειρότερο χομπίστα για συγκεκριμένο πρόβλημα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πειραματιζόμαστε με την λύση που προτείνει. Αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εκτελούμε επιλεκτικά κάποια από τα στάδια της συμβουλής, αλλά αυτή στο σύνολό της και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αγνοούμε την χρονολογική σειρά των βημάτων/ενεργειών που προτείνει. Αν κάτι μας φαίνεται περίεργο, ρωτάμε για να καταλάβουμε. Κάτι θα ξέρει παραπάνω, που αν το ξέραμε εμείς, δε θα χρειαζόταν να ζητήσουμε συμβουλή εξαρχής.

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Halcyon έγραψε:

Όταν ζητάμε συμβουλή από εμπειρότερο χομπίστα για συγκεκριμένο πρόβλημα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πειραματιζόμαστε με την λύση που προτείνει. Αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εκτελούμε επιλεκτικά κάποια από τα στάδια της συμβουλής, αλλά αυτή στο σύνολό της και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αγνοούμε την χρονολογική σειρά των βημάτων/ενεργειών που προτείνει. Αν κάτι μας φαίνεται περίεργο, ρωτάμε για να καταλάβουμε. Κάτι θα ξέρει παραπάνω, που αν το ξέραμε εμείς, δε θα χρειαζόταν να ζητήσουμε συμβουλή εξαρχής.

Το εζησα προσφατα αυτο που μολις αναφερεις και παρολο που τα είχαμε πει (προφορικώς, οχι στο φορουμ), έκανε του κεφαλιού του και μετα ετρεχε πανικοβλητος να μαζεψει τα αμαζευτα., τουλαχιστον το καταλαβε και δεν μας την ειπε και απο πανω.....

το χειροτερο ειναι να ρωταει κατι ο αλλος, να του απανταμε τρεις ανθρωποι το ιδιο για το τι να κανει, και επειδη δεν ηταν αυτο που ειχε στο μυαλο του ή απο εγωισμο, να μας βγαζει και ''άκυρους''.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το εζησα προσφατα αυτο που μολις αναφερεις και παρολο που τα είχαμε πει (προφορικώς, οχι στο φορουμ), έκανε του κεφαλιού του και μετα ετρεχε πανικοβλητος να μαζεψει τα αμαζευτα., τουλαχιστον το καταλαβε και δεν μας την ειπε και απο πανω.....

το χειροτερο ειναι να ρωταει κατι ο αλλος, να του απανταμε τρεις ανθρωποι το ιδιο για το τι να κανει, και επειδη δεν ηταν αυτο που ειχε στο μυαλο του ή απο εγωισμο, να μας βγαζει και ''άκυρους''.....

με θύματα πάντα τα ψάρια

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...
On 28/2/2021 at 12:30 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Μην αφήνεται μικρά παιδιά να ταΐσουν τα ψάρια θα βάλουν το μισό κουτί με μιας μέσα.

Όχι ψάρια που πηδούν σε ανοιχτώ ενυδρείο θα τα μαζεύεται απο κάτω.

Μην αφήνετε τη σύζυγο να ταΐσει τα ψάρια, θα τα ταΐσει ΑΚΌΜΗ χειρότερα από ότι τα μικρά παιδιά... (και θα κλαίτε ό,τι ζωντανό υπήρχε μέσα)!

Όχι γαρίδες και σαλιγκάρια που βγαίνουν από το νερό, θα τα μαζεύετε κι αυτά από κάτω...

On 28/2/2021 at 12:30 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να γίνεται συντήρηση ενυδρείου υφάλου, δίχως προστατευτικό εξοπλισμό, ιδίως για τα μάτια, όταν τα ενυδρεία μας έχουν κοράλλια από τα οποία μπορεί να εκτοξευθούν επικίνδυνα για το δέρμα και τα μάτια μας υγρά!

Δεν πρέπει να γίνεται συντήρηση θαλασσινού ενυδρείου δίχως προστασία, όταν υπάρχουν κνιδόζωα (ανεμώνες σε ενυδρεία υφάλου ή όταν συντηρούμε ενυδρείο μεδουσών).

Δεν πρέπει να γίνεται συντήρηση ενυδρείου με ψάρια που κεντρίζουν, δίχως επαρκή προστατευτικό εξοπλισμό (μεσογειακό με σκορπίνες, ήδη έγινε αναφορά σε λεοντόψαρο).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το συνηθισμένο λάθος που κάνουν και έμπειροι να "φτιάξουν"γρήγορα αυτό που θα δουν λαθος- κακή παράμετρο.. βλέπω χαμηλό ph , να το ανεβάσω γρήγορα, χαμηλο kh επίσης, λάθος αλατότητα γρήγορα ανεβασμα- κατέβασμα να έρθει στα σωστά.. και το χειρότερο είναι να ξαναμετρησουμε και να δουμε οτι ήταν εντάξει πριν και την χάλασαμε! Λόγω μη καλιμπραριατος ρεφακτομετρου, λάθος μέτρησης? 

Τίποτα δεν θα πάει σωστά όταν πάμε βιαστικά.. πρώτος κανόνας του reef θέλει υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις ,δεύτερος αν κάτι πάει καλά άφησε το εκεί!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

Δεν πρέπει να γίνεται συντήρηση ενυδρείου υφάλου, δίχως προστατευτικό εξοπλισμό, ιδίως για τα μάτια, όταν τα ενυδρεία μας έχουν κοράλλια από τα οποία μπορεί να εκτοξευθούν επικίνδυνα για το δέρμα και τα μάτια μας υγρά!

Δεν πρέπει να γίνεται συντήρηση θαλασσινού ενυδρείου δίχως προστασία, όταν υπάρχουν κνιδόζωα (ανεμώνες σε ενυδρεία υφάλου ή όταν συντηρούμε ενυδρείο μεδουσών).

Δεν πρέπει να γίνεται συντήρηση ενυδρείου με ψάρια που κεντρίζουν, δίχως επαρκή προστατευτικό εξοπλισμό (μεσογειακό με σκορπίνες, ήδη έγινε αναφορά σε λεοντόψαρο).

 

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Το συνηθισμένο λάθος που κάνουν και έμπειροι να "φτιάξουν"γρήγορα αυτό που θα δουν λαθος- κακή παράμετρο.. βλέπω χαμηλό ph , να το ανεβάσω γρήγορα, χαμηλο kh επίσης, λάθος αλατότητα γρήγορα ανεβασμα- κατέβασμα να έρθει στα σωστά.. και το χειρότερο είναι να ξαναμετρησουμε και να δουμε οτι ήταν εντάξει πριν και την χάλασαμε! Λόγω μη καλιμπραριατος ρεφακτομετρου, λάθος μέτρησης? 

Τίποτα δεν θα πάει σωστά όταν πάμε βιαστικά.. πρώτος κανόνας του reef θέλει υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις ,δεύτερος αν κάτι πάει καλά άφησε το εκεί!

Καλημέρα σας .

Επειδή το θέμα είναι στην κατηγορία του γλυκού νερού και επειδή πολλοί από εμάς (με πρώτο εμένα) δεν νοιώθουμε καθόλου από θαλασσινό , αν δεν δείτε αντιδράσεις (like κτλ) μην παραξενευτείτε !

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Το συνηθισμένο λάθος που κάνουν και έμπειροι να "φτιάξουν"γρήγορα αυτό που θα δουν λαθος- κακή παράμετρο.. βλέπω χαμηλό ph , να το ανεβάσω γρήγορα, χαμηλο kh επίσης, λάθος αλατότητα γρήγορα ανεβασμα- κατέβασμα να έρθει στα σωστά.. και το χειρότερο είναι να ξαναμετρησουμε και να δουμε οτι ήταν εντάξει πριν και την χάλασαμε! Λόγω μη καλιμπραριατος ρεφακτομετρου, λάθος μέτρησης? 

Τίποτα δεν θα πάει σωστά όταν πάμε βιαστικά.. πρώτος κανόνας του reef θέλει υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις ,δεύτερος αν κάτι πάει καλά άφησε το εκεί!

Επειδή τα reef, fish only, ειναι πιο ευαίσθητα από κάθε υφάλμυρο ή γλυκό, (φυτεμένο ή μη), η υπομονή, εχει μεγάλη σημασία. Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι η υπομονή δεν χρειάζεται στα λοιπά ενυδρεία. 

 

Δεν πρέπει να είμαστε ανυπόμονοι! Οι υπομονή, είναι μεγάλο προτέρημα του ενυδρειόφιλου. 

 

Διευκρινιστική δήλωση: η εμπειρία μου στα "αλάτια", είναι κάτω του μηδενός! 😄 Απλά, έχχω διαβάσει αρκετά...

Έγινε επεξεργασία - anj
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

 

Καλημέρα σας .

Επειδή το θέμα είναι στην κατηγορία του γλυκού νερού και επειδή πολλοί από εμάς (με πρώτο εμένα) δεν νοιώθουμε καθόλου από θαλασσινό , αν δεν δείτε αντιδράσεις (like κτλ) μην παραξενευτείτε !

Το πετσοκοψατε😂😂😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι είναι στην κατηγορία γλυκού 😆 , αλλά παρασύρθηκαν από τον τίτλο που λέει του ενυδρείου γενικά κ όχι ειδικά γλυκού...όσα είπα ισχύουν φυσικά και για το γλυκό, αλλά στο reef είναι ο βασικός κανόνας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ωραίο ποστ!

 

Υπάρχουν ήδη πολλές χρήσιμες πληροφορίες εδώ. Ωστόσο, οι περισσότερες από τις συμβουλές που έχουν αναφερθεί  πιστεύω αφορούν κυρίως αρχάριους. Πιστεύω ότι έχω μια συμβουλή που αφορά όλους τους χομπiστες, ανεξαρτήτως εμπειρίας. Μπορεί κάποιοι από εσάς να βρείτε την άποψή μου αμφιλεγόμενη η και ίσως ακραία).

 

ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ τις προτάσεις ελάχιστου μεγέθους ενυδρείου που βρίσκονται στο διαδίκτυο, ακόμη και από αξιόπιστες πηγές (Ιδιαίτερα όταν αναφέρονται σε είδη που δεν διατηρούνται τόσο συχνά στην αιχμαλωσία.) Πιστεύω πως το προτεινόμενο ελάχιστο μέγεθος ενός ενυδρείου είναι ακριβώς αυτό: Μια πρόταση (που χρειάζεται συστηματική αναθεώρηση και ανανέωση.)

 

Πολύ λίγες πηγές παρέχουν μια ακριβή εκτίμηση του ελάχιστου μεγέθους ενυδρείου για ένα συγκεκριμένο είδος. Από την προσωπική μου εμπειρία, αυτές οι πηγές τείνουν να είναι βιβλία. Το ελάχιστο είναι μακριά από το ιδανικό, σε αυτό πιστεύω συμφωνούμε όλοι. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές το προτεινόμενο ελάχιστο απλά δεν αντιπροσωπεύει τις αληθινές ανάγκες ενός οργανισμού.

 

Δυστυχώς (και είμαι ένοχος για αυτό για το μεγαλύτερο μέρος της καριέρας μου σε αυτό το χόμπι), τείνουμε να αναπαυόμαστε με ένα προτεινόμενο ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου, πείθοντας τον εαυτό μας ότι η πληροφορία αυτή αντιπροσωπεύει τις ελάχιστες ανάγκες χώρου ενός είδους με ακρίβεια. Προσωπικά το έκανα γιατί μου «επέτρεπε» να κρατήσω μεγαλύτερη ποικιλία ειδών στον χώρο που είχα διαθέσιμο.

 

Η προσωπική εμπειρία που με οδήγησε σιγά σιγά σε αυτή τη συνειδητοποίηση ήταν όταν αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο. Ένα ενυδρείο 600 λίτρων (450 καθαρά), που προοριζόταν για 4 πιράνχα (Pygocentrus nattereri) που μεγάλωνα σε ένα μικρότερο ενυδρείο 120 λίτρων. Οι πηγές στο διαδίκτυο προτείνουν τουλάχιστον 150 λίτρα (μερικές φορές 100) για ένα μόνο ψάρι, προτείνοντας  50-100 λίτρα για κάθε επιπλέον πιράνχα.  Παίρνοντας τις πιο αυστηρές προτάσεις που βρήκα στο διαδίκτυο, (150 λίτρα για το πρώτο ψαρί και 100 λίτρα για κάθε επιπρόσθετο) για 4 πιράνχα, ένα ενυδρείο 450 λίτρων εμπίπτει στο ελάχιστο συνιστάμενο εύρος. Με αυτό το σκεπτικό, έκρινα ότι 600 λίτρα θα ήταν παραπάνω από αρκετά για 4 ψάρια.

 

Τα πιράνχα μου έζησαν 12 χρόνια υπό αυτές τις συνθήκες. Τα πήρα 3 εκ, και τα έθαψα κοντά στα 30 εκ. Τρία πέθαναν πέρυσι, αφήνοντας μόνο ένα. Μπορώ να πω ότι για 4 πιράνχα, 600 λίτρα ΔΕΝ ήταν αρκετά. Τώρα που είναι μόνο ένα σε όλο αυτόν τον χώρο, φαίνεται πολύ πιο δραστήριο, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα εκτιμούσε περισσότερο χώρο.

 

Υ.Γ Ας μην ξεχνάμε ότι το αποτύπωμα ενός ενυδρείου είναι τόσο σημαντικό όσο ο όγκος του νερού που μπορεί να κρατήσει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος olimpiakakias έγραψε:

Καταρχάς, ωραίο ποστ!

 

Υπάρχουν ήδη πολλές χρήσιμες πληροφορίες εδώ. Ωστόσο, οι περισσότερες από τις συμβουλές που έχουν αναφερθεί  πιστεύω αφορούν κυρίως αρχάριους. Πιστεύω ότι έχω μια συμβουλή που αφορά όλους τους χομπiστες, ανεξαρτήτως εμπειρίας. Μπορεί κάποιοι από εσάς να βρείτε την άποψή μου αμφιλεγόμενη η και ίσως ακραία).

 

ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ τις προτάσεις ελάχιστου μεγέθους ενυδρείου που βρίσκονται στο διαδίκτυο, ακόμη και από αξιόπιστες πηγές (Ιδιαίτερα όταν αναφέρονται σε είδη που δεν διατηρούνται τόσο συχνά στην αιχμαλωσία.) Πιστεύω πως το προτεινόμενο ελάχιστο μέγεθος ενός ενυδρείου είναι ακριβώς αυτό: Μια πρόταση (που χρειάζεται συστηματική αναθεώρηση και ανανέωση.)

 

Πολύ λίγες πηγές παρέχουν μια ακριβή εκτίμηση του ελάχιστου μεγέθους ενυδρείου για ένα συγκεκριμένο είδος. Από την προσωπική μου εμπειρία, αυτές οι πηγές τείνουν να είναι βιβλία. Το ελάχιστο είναι μακριά από το ιδανικό, σε αυτό πιστεύω συμφωνούμε όλοι. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές το προτεινόμενο ελάχιστο απλά δεν αντιπροσωπεύει τις αληθινές ανάγκες ενός οργανισμού.

 

Δυστυχώς (και είμαι ένοχος για αυτό για το μεγαλύτερο μέρος της καριέρας μου σε αυτό το χόμπι), τείνουμε να αναπαυόμαστε με ένα προτεινόμενο ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου, πείθοντας τον εαυτό μας ότι η πληροφορία αυτή αντιπροσωπεύει τις ελάχιστες ανάγκες χώρου ενός είδους με ακρίβεια. Προσωπικά το έκανα γιατί μου «επέτρεπε» να κρατήσω μεγαλύτερη ποικιλία ειδών στον χώρο που είχα διαθέσιμο.

 

Η προσωπική εμπειρία που με οδήγησε σιγά σιγά σε αυτή τη συνειδητοποίηση ήταν όταν αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο. Ένα ενυδρείο 600 λίτρων (450 καθαρά), που προοριζόταν για 4 πιράνχα (Pygocentrus nattereri) που μεγάλωνα σε ένα μικρότερο ενυδρείο 120 λίτρων. Οι πηγές στο διαδίκτυο προτείνουν τουλάχιστον 150 λίτρα (μερικές φορές 100) για ένα μόνο ψάρι, προτείνοντας  50-100 λίτρα για κάθε επιπλέον πιράνχα.  Παίρνοντας τις πιο αυστηρές προτάσεις που βρήκα στο διαδίκτυο, (150 λίτρα για το πρώτο ψαρί και 100 λίτρα για κάθε επιπρόσθετο) για 4 πιράνχα, ένα ενυδρείο 450 λίτρων εμπίπτει στο ελάχιστο συνιστάμενο εύρος. Με αυτό το σκεπτικό, έκρινα ότι 600 λίτρα θα ήταν παραπάνω από αρκετά για 4 ψάρια.

 

Τα πιράνχα μου έζησαν 12 χρόνια υπό αυτές τις συνθήκες. Τα πήρα 3 εκ, και τα έθαψα κοντά στα 30 εκ. Τρία πέθαναν πέρυσι, αφήνοντας μόνο ένα. Μπορώ να πω ότι για 4 πιράνχα, 600 λίτρα ΔΕΝ ήταν αρκετά. Τώρα που είναι μόνο ένα σε όλο αυτόν τον χώρο, φαίνεται πολύ πιο δραστήριο, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα εκτιμούσε περισσότερο χώρο.

 

Υ.Γ Ας μην ξεχνάμε ότι το αποτύπωμα ενός ενυδρείου είναι τόσο σημαντικό όσο ο όγκος του νερού που μπορεί να κρατήσει.

 

Φίλε μου τα ελάχιστα  λίτρα που χρειαζόμαστε για κάποιο είδος είναι από μόνο του μια παγίδα σαν έκφραση .  Ας πούμε ότι πχ ότι για 6 scalaria λέμε τα ελάχιστα λίτρα είναι τα 300 . Και κάνει ο άλλος ένα ενυδρείο κύβο 70 Χ70 Χ70 = 343 λίτρα είναι σωστός ; Και βέβαια όχι . Στο ύψος είναι μια χαρά στο πλάτος υπέρ αρκετό  άλλα το μήκος πάρα πολύ μικρό .  Για να δούμε πάλι έχουμε 343 λίτρα το scalari θέλει ύψος σωστά άρα θέλουμε 60 πόντους . Πλάτος μιας και είναι μέχρι 15 πόντους σε μήκος το πλάτος του ενυδρείου 37 πόντους είναι οκ . Και μήκος για να μπορούν να χωρίσουν τις περιοχές του 150 εκατοστά . Σύνολο 333 λίτρα .  Όπως σου είπα και πριν τα ελάχιστα λίτρα χωρίς συγκεκριμένες διαστάσεις ενυδρείου δεν μου λεει κάτι . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το μέγεθος του ενυδρείου και το είδος το ψαριών, είναι μια μεγάλη πληγή αυτή, θα μιλήσω λίγο προσωπικά μιας και μου αρέσουν τα μεγάλα ψάρια και διατηρώ και μεγάλο ενυδρείο, ποτέ δεν θα είναι αρκετό για αυτά, μιας και χρειάζονται τεράστιους χώρους για να νιώσουν άνετα. Είναι κάτι που το γνωρίζουμε όλοι βαθιά όσοι ασχολούνται με μεγάλα ψάρια, αλλά προσπαθούμε να το παραβλέψουμε. 
Είναι μια μάχη που δίνουμε μέσα μας αυτή καθημερινά να προσπαθείς να κάτι ότι καλύτερο μπορείς αλλά να ξέρεις ότι δεν θα είναι αρκετό ποτέ.

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Force έγραψε:

Για το μέγεθος του ενυδρείου και το είδος το ψαριών, είναι μια μεγάλη πληγή αυτή, θα μιλήσω λίγο προσωπικά μιας και μου αρέσουν τα μεγάλα ψάρια και διατηρώ και μεγάλο ενυδρείο, ποτέ δεν θα είναι αρκετό για αυτά, μιας και χρειάζονται τεράστιους χώρους για να νιώσουν άνετα. Είναι κάτι που το γνωρίζουμε όλοι βαθιά όσοι ασχολούνται με μεγάλα ψάρια, αλλά προσπαθούμε να το παραβλέψουμε. 
Είναι μια μάχη που δίνουμε μέσα μας αυτή καθημερινά να προσπαθείς να κάτι ότι καλύτερο μπορείς αλλά να ξέρεις ότι δεν θα είναι αρκετό ποτέ.

 

 

Respect για την ειληκρινή και 'σωστή' απάντηση....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2021 at 1:54 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

H λίστα μεγαλώνει και το σοβαρό κομμάτι και το  χιουμοριστικό άρα έχουμε και λέμε :

 

Συγκεντρωτικά λοιπόν η λίστα μας περιέχει τα παρακάτω

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ :

 

- Να αναφέρουμε την φράση “ από το petshop μου είπαν “

 

- Να εμπιστευόμαστε "ιχθυολόγους" και λοιπούς ειδήμονες άκριτα .

 

- Να αφήνουμε τα ζωντανά μας στην φύση. Αν θέλουμε να αποχωρήσουμε από το χόμπι βάζουμε μια αγγελία και τα πουλάμε/χαρίζουμε

 

- Να βάζουμε τα ψάρια μας σε άστρωτο ενυδρείο.

 

- Να μην έχουμε υπομονή με το ενυδρείο μας.

 

- Να μην μαθαίνουμε από τα λάθη μας. 

 

-  Να  ταΐζουμε τα ψάρια μας με τροφές που δεν είναι για ψάρια. ( απαγορεύεται δια ροπάλου το ψωμί τα μακαρόνια και το κρέας)

 

- Να βάζουμε χρυσόψαρα και λοιπά ψάρια σε γυάλα

 

- Να κολλάμε το ενυδρείο στον τοίχο.

 

- Να τοποθετούμε το ενυδρείο σε έπιπλα ή επιφάνειες που δεν θα αντέχουν το βάρος του.

 

- Να εκθέτουμε το ενυδρείο απευθείας στον ήλιο .

 

- Να βάζουμε το νερό του petshop στο ενυδρείο μας από μεταφορά νέων ψαριών ή φυτών.

 

- Να αφήνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα το ενυδρείο χωρίς συντήρηση

 

- Να αλλάζουμε νερό με τον κουβά του σφουγγαρίσματος ή γενικότερα με σκεύος που έχει χρησιμοποιηθεί με

απορρυπαντικά

 

- Να βάζουμε τα βρώμικα χέρια μας στο ενυδρείο. 

 

- Να πλένουμε τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης.

 

- Να έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας το νερό του κουβά/ βαρελιού

 

- Να κάνουμε ολική αλλαγή νερού και να βάλουμε κατευθείαν τα ψάρια μέσα .

 

-Να ρίχνουμε το απορρυπαντικό για τον καθαρισμό των τζαμιών κατευθείαν πάνω στο ενυδρείο ιδίως αν είναι χωρίς καπάκι.

 

- Να βγάζουμε στην αλλαγή νερού τα ψάρια από το ενυδρείο και να το καθαρίζουμε με χλωρίνη για καλή απολύμανση

 

- Να αγνοούμε τις οδηγίες χρήσης των ενυδρειακών προϊόντων

 

- Να αφήνουμε πολλούς από το σπίτι να ασχολούνται με το ενυδρείο και να μην το φροντίζουμε κατ' αποκλειστικότητα

 

- Να βάζουμε τον μαγνήτη που θα πέσει στον βυθό μας απευθείας πάνω στο τζάμι

 

- Να βαράμε το τζαμί του ενυδρείου.

 

- Να αφήνουμε μικρά παιδιά να ταΐσουν τα ψάρια (θα βάλουν το μισό κουτί με μιας μέσα).

 

- Να βάζουμε ψάρια που πηδούν σε ανοιχτό ενυδρείο .

 

- Να αφήνουμε λάστιχα/σωλήνες που μας βοηθούν να βγάλουμε το νερό από το ενυδρείο μας πάνω στα χαλιά. Ιδιαίτερα αν έχουν εγκλωβίσει μέσα τους νερό που δεν το πήραμε     πρέφα 

 

          Και για να το δούμε και λίγο χιουμοριστικά .....

 

- Να λέμε "αγάπες μου" στα ψαράκια. Είναι παντελώς άκυρο, δεν το αντιλαμβάνονται, αντιθέτως το αντιλαμβάνεται η/ο κυρία/ος από δίπλα και το επόμενο γεύμα σου θα έχει λίγο παραπάνω αλάτι στην καλύτερη.:argue:

 

-Να λέμε ότι είναι χόμπι μόνο για άντρες . :chair:

 

- Να κάνουμε αλλαγή νερού και φροντίδα στο ενυδρείο ενώ είναι η γυναίκα στο σπίτι  :ballistic:

 

- Να τρώμε σούπα πάνω από ανοιχτό ενυδρείο .  :rip:

 

- Να αφήνουμε το ποτό μας πάνω στο ενυδρείο  :bigemo_harabe_net-169:

 

- Να λέμε το πραγματικό ποσό που ξοδέψαμε στο petshop.    :poster_oops::helpjim::rip:

Ούπς 🥺

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ:

Να βάζουμε το ενυδρείο σε σημείο που υπάρχουν ρεύματα αέρος (ψυχρά ή/και θερμά). 

Να βάζουμε το ενυδρείο πάνω σε ξύλινο δάπεδο / έπιπλο (μπορεί να φουσκώσουν τα ξύλα σε περίπτωση διαρροής). 

Να βάζουμε το ενυδρείο πάνω από/κοντά σε χαλιά, μοκέτες κι υφασμάτινα έπιπλα (θα μουλιάσουν σε περίπτωση διαρροής). 

Να βάζουμε το ενυδρείο κοντά/πάνω από ηλεκτρικές συσκευές. 

Να βάζουμε ενυδρείο σε χώρο προσβάσιμο σε κατοικίδια (ιδίως γάτες). 

Να βάζουμε ενυδρείο σε χώρο με ακτινοβολίες. 

Να αφήνουμε καθαριστικά πάνω σε ενυδρείο. 

Να χρησιμοποιήσουμε εντομοκτόνα σε χώρο με ενυδρείο (χρήση τουλάχιστον 3 μέτρα μακρυά. 

Να χρησιμοποιούμε διάφορα χημικά σε χώρο με ενυδρείο (πχ εντομοαπωθητικά, αρωματικά χώρου). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν πρέπει να είναι η σύζυγος στο σπίτι όταν αναβαθμίζετε (φέρνετε στο σπίτι μεγαλύτερο) το ενυδρείο. 

Δεν πρέπει να είναι η σύζυγος στο σπίτι όταν ανακαινίζετε (βάζετε καινούριες σιλικόνες στο) ενυδρείο. Στείλτε την ταξίδι! 

Στην 1η περίπτωση: αρνείστε ότι υπάρχει καινούριο ενυδρείο στο σπίτι, μετά κάνετε ότι δεν προσέξατε το ότι υπάρχει καινούριο ενυδρείο στο σπίτι, μετά αρνείστε κάθε σχέση με το γεγονός ότι ήλθε καινούριο ενυδρείο, ύστερα ισχυρίζεστε ότι έγινε θαύμα (!) και τέλος, (επειδή δεν "έχαψε" τα προηγούμενα) της κάνετε ακριβό δώρο, παραδέχεστε ότι το φέρατε και της ζητάτε συγγνώμη... 

Έγινε επεξεργασία - anj
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

Δεν πρέπει να είναι η σύζυγος στο σπίτι όταν αναβαθμίζετε (φέρνετε στο σπίτι μεγαλύτερο) το ενυδρείο. 

Δεν πρέπει να είναι η σύζυγος στο σπίτι όταν ανακαινίζετε (βάζετε καινούριες σιλικόνες στο) ενυδρείο. Στείλτε την ταξίδι! 

Στην 1η περίπτωση: αρνείστε ότι υπάρχει καινούριο ενυδρείο στο σπίτι, μετά κάνετε ότι δεν προσέξατε το ότι υπάρχει καινούριο ενυδρείο στο σπίτι, μετά αρνείστε κάθε σχέση με το γεγονός ότι ήλθε καινούριο ενυδρείο, ύστερα ισχυρίζεστε ότι έγινε θαύμα (!) και τέλος, (επειδή δεν "έχαψε" τα προηγούμενα) της κάνετε ακριβό δώρο, παραδέχεστε ότι το φέρατε και της ζητάτε συγγνώμη... 

Πάντα όμως στο πίσω μέρος του μυαλού σου θα πρέπει να υπάρχει να ενδεχόμενο ότι παρόλαυτα αυτά δεν θα το δεχτεί το ενυδρείο και θα περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου στην εξορία (ας πούμε μπαλκόνι), αγκαλιά με αυτό. Τελικά θέλει μεγάλες θυσίες το ενυδρείο 😂😂😂😂

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 10:26 ΜΜ, anj said:

Δεν πρέπει να είναι η σύζυγος στο σπίτι όταν αναβαθμίζετε (φέρνετε στο σπίτι μεγαλύτερο) το ενυδρείο. 

Δεν πρέπει να είναι η σύζυγος στο σπίτι όταν ανακαινίζετε (βάζετε καινούριες σιλικόνες στο) ενυδρείο. Στείλτε την ταξίδι! 

Στην 1η περίπτωση: αρνείστε ότι υπάρχει καινούριο ενυδρείο στο σπίτι, μετά κάνετε ότι δεν προσέξατε το ότι υπάρχει καινούριο ενυδρείο στο σπίτι, μετά αρνείστε κάθε σχέση με το γεγονός ότι ήλθε καινούριο ενυδρείο, ύστερα ισχυρίζεστε ότι έγινε θαύμα (!) και τέλος, (επειδή δεν "έχαψε" τα προηγούμενα) της κάνετε ακριβό δώρο, παραδέχεστε ότι το φέρατε και της ζητάτε συγγνώμη... 

βάζεις κουμπαρο, ξάδερφο, κολλητό δεν έχει σημασία η σχέση να δηλώσει πως στο έκανε δωρο και καθαρίζεις. Ακουει αυτος το ευχολόγιο, τον κερνάς μπυρες και καθάρισες. «Μωρό μου δεν φταίω εγω, ο Πέτρος το έκανε»

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...