Jump to content

Θέμα με την το τοποθέτηση του κοραλλιού μου


Panagiotis Ioakeim

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Χθες το Σάββατο αγόρασα ένα καινούριο κοράλλι το οποίο είναι και το πρώτο μου, το κοράλλι αυτό είναι γνωστό ως xenia. Το μαγαζί από το οποίο το αγόρασα το κοράλλι, δεν μου το δώσανε  πάνω σε κάποια frag και εγώ ως αρχάριος πίστεψα ότι δεν μου είναι αναγκαίο να είναι πάνω σε κάποιο frag επειδή πίστευα ότι θα μπορούσα να το στηρίξω ανάμεσα σε κάποια τρύπα του βράχου με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να φεύγει συνέχεια και να μην ξέρω τι να κάνω. Μήπως προτείνετε να βάλω κόλλα στο κοράλλι για να το κολλήσω πάνω στο βράχο; Και ξαναλέω ότι δεν είναι πάνω σε κάποιο frag δηλαδή το κοράλλι είναι τελείως γυμνό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλή αρχή!

Εγώ την xenia την έπιασα με λαστιχακι σε βραχάκι, όχι πολύ σφιχτά για να μην την κοψει ,και μετά από δύο εβδομάδες είχε κολλήσει στο βράχο οπότε έβγαλα το λαστιχακι.

Συνήθως η κόλλα δεν πιάνει εύκολα γιατί είναι σαν γλίτσα η xenia.

Άλλοι την καρφώνουν με οδοντογλυφίδα στο βράχο κ μετά από δύο εβδομάδες έχει πιασει

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καταρχάς να ξέρεις ότι η Ξένια είναι ένα κοράλλι το οποίο αναπτύσεται ραγδαία με αποτέλεσμα να πνίγει οποίο κοράλλι βρίσκεται δίπλα του. Οπότε η άποψη μου είναι να το κολλήσεις σε ένα μικρό βραχακι με κόλλα κυανοακριλικη και ανεξάρτητα από τον υπόλοιπο βράχο που έχεις στην γυάλα σου. Σου το λέω αυτό από παλαιότερη μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

και εγω με κυανοακριλικη κολλησα (την clavularia - σχεδον ιδιο με την xenia) πανω σε ενα βραχακι, χώρια απο τα άλλα  1000%

απο αυτο το νησακι δεν φευγει.

Link to comment
Share on other sites

και εγω σε χωριστο βραχο την εχω.

Για 6-7 μηνες ηταν οπως την πηρα, καμια αναπτυξη

Και μετα μπαμ! μερα με μερα την βλεπω κ αναπτυσεται

Αυτο δεν ξερω αν εγινε τυχαια παντως το παρατηρησα μετα την αλλαγη φωτιστικου αλλα περισσοτερο μετα το dosing

Τωρα εχει γινει 6-7 φορες το μεγεθος που την ειχα κ εχει καλυψει τον περισσοτερο βραχο που την εβαλα και ηταν μεγαλουτσικος

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Καλημέρα καλή αρχή!

Εγώ την xenia την έπιασα με λαστιχακι σε βραχάκι, όχι πολύ σφιχτά για να μην την κοψει ,και μετά από δύο εβδομάδες είχε κολλήσει στο βράχο οπότε έβγαλα το λαστιχακι.

Συνήθως η κόλλα δεν πιάνει εύκολα γιατί είναι σαν γλίτσα η xenia.

Άλλοι την καρφώνουν με οδοντογλυφίδα στο βράχο κ μετά από δύο εβδομάδες έχει πιασει

 

 

 

 

Πως ακριβώς θα το πιάσω με ένα λαστιχάκι στο βραχάκι χωρίς να βλάψω το κοράλλι; Μήπως μπορείς να μου δώσεις κάποιο παράδειγμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Απλως να μην ειναι πολυ σφιχτο το λαστιχακι ,τιποτα αλλο!

καταρχας η xenia ειναι σαν τις aptaisia, ενα κομματακι να μεινει καπου μεγαλωνει και αναπαραγαγεται, οποτε να την βλαψεις δυσκολο!

Αλλα αν κολλαει κ με κολλα που ειπαν οι αλλοι κολλησε το απλα (κυανοκρυλλικη στιγμης gel κατα προτιμηση)

Εγω δεν το εχω δοκιμασει με κολλα γιατι ειχα διαβασει οτι ειναι δυσκολο να κολλησει και δεν ειχα κολλα τοτε γιαυτο εβαλα λαστιχακι !

Τωρα αν θα μεινει σε ενα σημειο (στον βραχο αυτο μονο) παιζεται! διαβασα οτι συνηθως πεταει σπορους σε ολο το ενυδρειο κ μπορεις να την βρεις παντου

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η xenia είναι ενα κοράλλι αρκετά εύκολο με πολύ γρήγορη ανάπτυξη 

Το ιδανικό είναι να μπει σε ένα ξεχωριστό κομμάτι βράχου μακριά από το main scape

 

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι με ένα λαστιχάκι ή πετονιά να τη δεσεις αλλα οχι πολυ σφικτά, θες ισα ισα να τη σταθεροποιησεις 

 

Και με κυανοακριλικη γίνεται αλλα δεν είναι τόσο εύκολο όσο τα υπόλοιπα κοράλλια , όπως πχ clavularia που προαναφερθηκε 

Διότι απαλευθερωνει μια βλεννα , με αποτέλεσμα να ξεκολλάει εύκολα 

Θέλει συγκεκριμένο τρόπο 

Εφόσον δε το έχεις ξανακάνει καλύτερα με δεστην!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...