Jump to content

Βιολογικό υλικό φίλτρου...αν και πότε θελει αλλαγη...


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλο μηνα!

Ανοιγω το θεμα γιατι πρεπει να βγαλουμε ακρη.....

Υπαρχει άποψη και κάποιες εταιριες και γραφουν στα κουτια με βιολογικο υλικο, οτι πρεπει να κανουμε αντικατασταση βιολογικου υλικου φιλτρου  μια φορα το 6- μηνο....

Προσοχη! Εδω μιλαμε για βιολογικη φιλτρανση και οχι για κεραμικο υλικο για μηχανικη φιλτρανση (πχ  EHEIM MECH).

Προσωπικα δεν εχω διαβάσει κατι τετοιο σε φορουμ εξωτερικου, ουτε σε καποια αξιοπιστα site....

Αν εχει πεσει στο ματι σας καποια ερευνα απο καποια εταιρεια (σοβαρη) να λεει συγκεκριμενα - πχ για ταδε υλικο μειωνεται η αποτελεσματικοτητα του μετα απο τοσες μηνες (σε ενα συγκεκριμενο ενυδρειο με τόσα ψαρια, τοσα φυτα κτλ)

- τόσο ......  ή.... μετα απο τόσα χρόνια - τόσο.......θα  ηθελα και εγω να το μελετησω το θεμα....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία θα κοιτάξω σήμερα να σου βρω κάποιο λινκ. Το σίγουρο είναι ότι κάποιες εταιρείες το αναφέρουν συχνά για το βιολογικό υλικό. Η εναλλακτική που πρότεινα για τη μερική αντικατάσταση και το βράσιμο του παλιού (σα μορφή απολύμανσης και αποστείρωσης για να χρησιμοποιηθει σαν καινούργιο μετά) είναι για να μην αγοράζουμε συνέχεια νέο υλικό. Θα ψάξω ομωςκαι λινκ από άλλα φόρουμ η κάνα θεμα σε φόρουμ του εξωτερικού να σου στείλω

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για αντικατάσταση αρκετοί το κάνουν με την ελαφρόπετρα, και φυσικά μια μικρή ποσότητα κάθε φορά και οχι σε κοντινά χρονικά διαστήματα....

Εγω πάντως το σιποραξ δεν το αντικαθιστώ, άπλα συμπληρώνω κάθε 1-2 χρονια λίγη ποσότητα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρη θεωρω ότι παίζει ρόλο και πόσο ζοριζονται τα φίλτρα. Άλλο πχ εσύ που ανοιγεις τα εξωτερικά φίλτρα για καθαρισμό του βιολογικού υλικού κάθε έξι μήνες και άλλο εγώ που το κάνω κάθε δύο μηνες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει οπωσδήποτε στην κουβέντα να ληφθεί υπόψη η ιχθιοφόρτιση του ενυδρείου. Άλλο χρυσόψαρα, άλλο ρασμπορας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Θεωρώ ότι πρέπει οπωσδήποτε στην κουβέντα να ληφθεί υπόψη η ιχθιοφόρτιση του ενυδρείου. Άλλο χρυσόψαρα, άλλο ρασμπορας. 

Συμφωνώ Παρασκευά. Για αυτό και το ανέφερα και παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Άρη θεωρω ότι παίζει ρόλο και πόσο ζοριζονται τα φίλτρα. Άλλο πχ εσύ που ανοιγεις τα εξωτερικά φίλτρα για καθαρισμό του βιολογικού υλικού κάθε έξι μήνες και άλλο εγώ που το κάνω κάθε δύο μηνες

Σωστο αυτο που λες.......οντως για καθαρισμό του βιολογικού υλικού καπου τοσο κανω, αλλα επισης τα ανοιγω καθε 2 μηνες για καθαρισμό του μηχανικου υλικού (σφουγγαρι).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για αντικατάσταση αρκετοί το κάνουν με την ελαφρόπετρα, και φυσικά μια μικρή ποσότητα κάθε φορά και οχι σε κοντινά χρονικά διαστήματα....

Εγω πάντως το σιποραξ δεν το αντικαθιστώ, άπλα συμπληρώνω κάθε 1-2 χρονια λίγη ποσότητα.....

γιατί σε λιγοστεύουν ρε τα τρως για στραγάλια :) 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με την παραδοχή ότι οι εταιρείες δεν θα σου πουν ποτέ (καθαρά για οικονομικούς λόγους ) πως να επαναφέρεις το βιολογικό υλικό σε άριστη κατάσταση. Γιατί λοιπόν μας λένε να κάνουμε αντικατάσταση κάθε έξι μήνες ; Πολύ απλά γιατί πέφτει η απόδοση του απο τα άλατα του νερού που φράζουν κάποιους απο τους πόρους. Άρα ή θα τα βράσεις όπως λέει ο Χρήστος @killerknight και μάλιστα με την προσθήκη ξυδιού για να ανοίξουν οι πόροι ή θα προβείς σε μερική - ολική αντικατασταση. Να τονίσω εδω ότι υπάρχουν πολλοί απο εμας που δεν εχουμε κανει ποτε αντικατασταση ή καθαρισμο χωρις να έχουμε κανένα πρόβλημα στην βιολογία μας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Δεν είμαι από τους παλιούς στο χόμπυ ασχολούμαι μόλις 1,5 χρόνο τώρα αλλά λατρεύω τα ενυδρεία μου και διαβάζω συνέχεια. Στο θέμα της αλλαγής του βιολογικού υλικού του φίλτρου μήπως όλα είναι καθαρά και μόνο για καταναλωτικό σκοπό; Μια εταιρία θέλει να πουλάει συνέχεια αλλιώς δεν υπάρχει κέρδος. Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό, έβαλα και τη σελίδα και το βίντεο που ο τύπος λεει ότι ποτέ δεν αλλάζουμε το βιολογικό υλικό.
https://expandusceramics.com/qa/when-should-biological-filter-media-be-changed.html



Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα σε ολους και καλο μηνα!

Ανοιγω το θεμα γιατι πρεπει να βγαλουμε ακρη.....

Υπαρχει άποψη και κάποιες εταιριες και γραφουν στα κουτια με βιολογικο υλικο, οτι πρεπει να κανουμε αντικατασταση βιολογικου υλικου φιλτρου  μια φορα το 6- μηνο....

Προσοχη! Εδω μιλαμε για βιολογικη φιλτρανση και οχι για κεραμικο υλικο για μηχανικη φιλτρανση (πχ  EHEIM MECH).

Προσωπικα δεν εχω διαβάσει κατι τετοιο σε φορουμ εξωτερικου, ουτε σε καποια αξιοπιστα site....

Αν εχει πεσει στο ματι σας καποια ερευνα απο καποια εταιρεια (σοβαρη) να λεει συγκεκριμενα - πχ για ταδε υλικο μειωνεται η αποτελεσματικοτητα του μετα απο τοσες μηνες (σε ενα συγκεκριμενο ενυδρειο με τόσα ψαρια, τοσα φυτα κτλ)

- τόσο ......  ή.... μετα απο τόσα χρόνια - τόσο.......θα  ηθελα και εγω να το μελετησω το θεμα....

 

https://expandusceramics.com/qa/when-should-biological-filter-media-be-changed.html

 

Ναταλία δες το παραπάνω και δες και τα παρακάτω λινκ

 

https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/how-often-should-filter-media-be-changed.322204/

 

https://fluvalaquatics.com/uk/new-to-the-hobby/replacing-filter-media-why-and-when/

 

Από οτι βλέπω κάποιοι είναι υπέρ της μερικής αλλαγής των βιολογικών υλικών, ενώ κάποιοι ισχυρίζονται πως αρκεί το απλό ξέβγαλμα   

Link to comment
Share on other sites

Απο

πριν 12 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

I don't think there's a need to replace the ceramic rings or sponge unless they're falling apart - just rinse them in aquarium water if they start to get a bit gunky. That's what my family has done with a tank we've had for many, many years, and we haven't lost any fish to filtration issues. You can replace the carbon if you want, it certainly won't hurt! It's just not really necessary for the actual filtration process.

Συμφωνω!

Για την Fluval... τι να πω.... απλα μπλα μπλα μπλα... αλλάξτε ολα ανα 3-6 μηνες :hehe:

Τι θελω να πω.....

Οταν το βιολογικο υλικο σταματαει να δουλευει, πρεπει να αρχιζουμε να μετραμε αμμωνια και νιτρωδη..... που αυτο με το παλιο μου βιολογικο υλικο δεν εχω παθει ποτέ.

Αν δεν μετραμε, σημαινει, οτι μια χαρα δουλευει το βιολογικο υλικο μας.

Ακομα ενας λογος να κραταμε λιγο βρωμικο βιολογικο υλικο ειναι η απονιτροποιηση, που μπορει να γινει μονο και μονο οταν υπαρχει ελλειψη οξυγονου μεσα σε βιολογικο υλικο. Αυτο γινεται μονο, οταν υπαρχει χοντρο μακαρονι και οχι το κανονικο.

Πχ seachem matrix - https://www.seachem.com/matrix.php

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

 Να τονίσω εδω ότι υπάρχουν πολλοί απο εμας που δεν εχουμε κανει ποτε αντικατασταση ή καθαρισμο χωρις να έχουμε κανένα πρόβλημα στην βιολογία μας.

:bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να υπ;aρχη η απάντηση μου και εδώ στο ανάλογο θέμα κάνω ένα copy-paste.

 

Επειδή το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό θα σας πω τη κάνω εγώ στο δικό μου που είναι φυτεμένο άλλοτε λιγότερο άλλοτε περισσότερο, πάντοτε όμως με λίγα ψάρια και μη ρυπογόνα

Αν δεν περάσει χρόνος+ το φίλτρο δεν ανοίγει καθόλου. Το τικ που θα με κάνει να ανοίξω το φίλτρο είναι όταν βλέπω ότι πέφτει η ροή του.

Όταν το ανοίγω τα πρώτα σφουγγάρια που αφορούν μόνο τον μηχανικό καθαρισμό τα ξεζουμίζω κάτω απο την βρύση δεν αφήνω ίχνος μπίχλας.

Το βιολογικό υλικό οποίο και να είναι αυτό το ξεπλένω ελαφρά έτσι ώστε να αφήσω πάνω μπιχλα πάνω απο 50% καμιά φορά και 80%.

Βιολογικό υλικό και σφουγγάρια δεν άλλαξα ποτέ, μπορεί να έχει μια λογική απο αυτά που διάβασα περι ξεμπούκομα των πόρων και εν μέρη να ισχύει.

Στην πράξη όμως εγώ δεν διαπίστωσα στις μετρήσεις κάτι που να μου υποδεικνύει ότι βιολογικό υλικό δεν δουλεύει σωστά ώστε να το αλλάξω.

 

Γνώμη μου, δεν πειράζουμε το φίλτρο αν δεν πέσει η ροή του φίλτρου, και δεν αλλάζουμε τίποτα όσο το φίλτρο λειτουργεί άψογα.

Επειδή όμως το φίλτρο είναι η ΄΄καρδιά΄΄ του ενυδρείου (ανεξαρτήτως που υπάρχουν ενυδρεία χωρίς ΄΄καρδιά΄΄) αυτά κάνω εγώ, ο κάθε ένας όμως κρίνοντας απο όλα όσα έχουν γραφτεί τώρα και όσο παρελθών μπορεί να βγάλει την δικιά του χρυσή τομή και να πράξει τα ανάλογα. Πάντος όχι υπερβολές γιατί μπορεί να καταστρέψουμε την βιολογία με τα πολλά και συχνά ξεπλύματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Πολύ απλά γιατί πέφτει η απόδοση του απο τα άλατα του νερού που φράζουν κάποιους απο τους πόρους.

Ποια αλατα μεσα στο νερο;Το νερο ειναι ο ισχυροτερος διαλυτης, που υπαρχει.

Δεν υπαρχουν κρυσταλλικα άλατα μεσα στο ενυδρειο (εννοω κατω απο το νερο).

Στο θαλασσινο - γινεται, αλλά ειναι άλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Ποια αλατα μεσα στο νερο;Το νερο ειναι ο ισχυροτερος διαλυτης, που υπαρχει.

Δεν υπαρχουν κρυσταλλικα άλατα μεσα στο ενυδρειο (εννοω κατω απο το νερο).

Στο θαλασσινο - γινεται, αλλά ειναι άλλη ιστορια.

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

οταν κανουμε κατα γραμμα  αυτο που λεει η εταιρια  δηλαδη οταν σου  πει σε 400 λιτρα 400 γραμμαρια χψ εταιαρια και το κανεις ειναι λογικο καποια στιγμη  να υπαρχει κορεσμος  αλλα δε το κανει κανενας  επισεις δε πιστευω οτι εχει σχεση  τη ψαρι εχουμε στο ενυδρειο η ρασμπορας η χρυσοψαρα  η ακομα και θυρευτες  που ειχα εγω  και ταιζα  καθε μερα 200 γρ γαριδα  σαρδελα κλπ  δεν  εχω αλλαξει ποτε βιολογικο υλικο   

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...