Jump to content

Εχει κάτι το ψάρι μου ;


Recommended Posts

Καλησπέρα . Όπως πήγα να βγάλω τα μπουκάλια με πάγο απο το ενυδρείο μου , ειδα μόνο το 1 απο τα δύο ψάρια μου

. Το άλλο τελικά εθεάθη να είναι στο φίλτρο κολλήμενο. Εβγαλα το φίλτρο απο τη πρίζα , το βοήθησα να ξεκολλήσει και μετα ξεκίνησε και μετακινιόταν αλλα πολύ σιγά .ΔΕΝ έχει αυτή την οριζόντια καμπύλη και δεν πάει προς τον πατο , αλλα γενικά δεν πολυ κινείται .Τι πρέπει να κάνω επειδή δεν θέλω να χάσω και αυτό το χρυσόψαρο.Επισης ξεχασα να αναφέρω οτι πάει στη πιο μεγαλη ανούμπια στο ενυδρείο μου.Έχω φωτό παρακάτω με τον ασθενή στα κατω δεξιά

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

IMG_20210301_185748.jpg

IMG_20210301_185711.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσόψαρο που κόλλησε είναι αυτο στα κατω δεξιά

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε λέγοντας σου ότι το ψάρι σίγουρα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Και αυτό γιατί υπό νορμάλ συνθήκες δεν υπήρχε περίπτωση να το τράβαγε το φίλτρο, καθώς τα χρυσόψαρα είναι άριστοι κολυμβητές. Υγρά τεστ νερού κάνεις? Και επίσης για ποιο λόγο βάζεις παγωμένα μπουκάλια στο ενυδρείο σου? Αν και νομίζω ότι τα είχαμε ξαναπεί για τα υγρά τεστ νερού...

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Βάζω μπουκάλια για να κρατάει την θερμοκρασία χαμηλά . Επίσης προς το παρών δεν μπορώ να αντέξω οικονομικά τα τεστ νερού.Αρα δέν χρειάζεται να ανησυχώ για το ψάρι ; Επίσης , ποια τέστ νερού πρέπει να πάρω ;

 

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Να ρίχνεις τη θερμοκρασία στους πόσους βαθμούς? Τα χρυσόψαρα του είδους που έχεις ζουν σε διαβάθμιση από 3-29 βαθμούς κελσίου. Γιατί λοιπόν τα σοκάρεις με απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας? Μην ξαναβάλεις. Εδώ το καλοκαίρι φαντάσου και αντέχουν και 30-32 βαθμούς για μικρό χρονικο διάστημα (τέσσερις πέντε ημέρες). Ποιος σου είπε να ρίχνεις μπουκάλια πάγο και μάλιστα τέτοια εποχή του χρόνου? Όσον αφορά το ψάρι κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και πόσο? Κάθε πότε ταιζεις και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να έχω τη θερμοκρασία σταθερά στους 20 . Αλλαγές νερού κανω το 1/2 του ενυδρείου με συχνότητα καθε 1.5-2 εβδομάδες.Τέλος  ταίζω 2 φορές την ημέρα , πρωί και βράδυ με εξαίρεση τη κυριακή που δεν ταιζω καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λοιπόν. Για ένα διάστημα πέντε ημερών αλλάζεις νερό τριάντα τις εκατό κάθε μέρα και ταιζεις μέρα παρά μέρα μια φορά μόνο. Στη συνέχεια και αν όλα πάνε καλά, θα κάνεις αλλαγή το πενήντα τις εκατό κάθε πέντε ημέρες και όχι κάθε δύο εβδομάδες. Ξεκινάς κάνοντας αλλαγή σήμερα. Τεστ νερού θα σου στείλω αργότερα τι πρέπει να πάρεις. Για τη θερμοκρασία μην ξανασχοληθεις αν δε δεις τριάντα βαθμούς

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ok σε ευχαριστώ ??

Link to comment
Share on other sites

Και ενημέρωνε μας για τις εξελίξεις. Α και κάτι ακόμη. Έχεις βάλει παλι Μπροστά το φίλτρο? Αν όχι βάλτο λίγο να δούμε τι γίνεται. Άστο ένα τέταρτο ανοικτό. Αν δεις ότι το ψάρι κολλάει παλι στο φίλτρο αποσύνδεσε το άμεσα και γράψτε μου με ποστ

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκόλλησε απο το φίλτρο , το έβαλα μπρός το φίλτρο και δεν ξανακόλλησε εκει .Απλά αφηνεται στην αδράνεια και κουνάει πολύ ελάφρα την ουρά του .Κόβει βόλτες αλλά είναι σχεδόν ακίνητος (δεν κουναει συνέχεια ουρά)

Link to comment
Share on other sites

εδω και 30 λεπτά ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Να ξεκινήσουμε λέγοντας σου ότι το ψάρι σίγουρα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Και αυτό γιατί υπό νορμάλ συνθήκες δεν υπήρχε περίπτωση να το τράβαγε το φίλτρο, καθώς τα χρυσόψαρα είναι άριστοι κολυμβητές. Υγρά τεστ νερού κάνεις? Και επίσης για ποιο λόγο βάζεις παγωμένα μπουκάλια στο ενυδρείο σου? Αν και νομίζω ότι τα είχαμε ξαναπεί για τα υγρά τεστ νερού...

κακη ηθελες να γραψεις σιγουρα :)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

κακη ηθελες να γραψεις σιγουρα :)

Οχαχαχα ισχύει. Αλλιώς εμένα θα έμεναν στα φίλτρα ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί παίζεται με το πόνο μου ?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πες μου νέα. Το παραπάνω χιούμορ ήταν για εμάς που γράφουμε ότι να ναι στην προσπάθεια μας α σας απαντήσουμε αρκετά γρήγορα. Πως είναι το ψάρι?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Ευτυχώς το ψάρι είναι μια χαρά και είναι κάπως πιο ζωηρό από χθες . Πήγε χθες στο πάτο , έπαιξε με τα χαλίκια και μετά πήγε στην επιφάνεια . Όλα ευτυχώς προς το παρών δείχνουν οκ 

IMG_20210302_101201.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Καλημέρα . Ευτυχώς το ψάρι είναι μια χαρά και είναι κάπως πιο ζωηρό από χθες . Πήγε χθες στο πάτο , έπαιξε με τα χαλίκια και μετά πήγε στην επιφάνεια . Όλα ευτυχώς προς το παρών δείχνουν οκ 

IMG_20210302_101201.jpg

Πάνο το νερό το γεμίζουμε πάνω πάνω μέχρι το πλαστικό περίβλημα. Συνέχισε τις καθημερινές αλλαγές νερού Πάνο για έξι ημέρες ακόμη και μην το αμελείς. Και την άλλη φορά σου είχα πει να κάνεις αλλαγή νερού 50% κάθε πέντε ημέρες και εσύ κατέληξες να κάνεις κάθε εβδομάδα. Συγνώμη για το αυστηρό ύφος μου αλλά μιλάμε για έμβια όντα. ΄Οπότε δε θέλω να αμελείς τις αλλαγές νερού.  

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Υγρά τεστ νερού μόλις μαζέψεις χρήματα πάρε αυτά

 

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/test-nerou-enudreion/a.p.-ammonia-nh4-clone/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight

Μου λέει οτι έχει εξαντληθεί και δεν μπορώ να το αγοράσω

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

@killerknight

Μου λέει οτι έχει εξαντληθεί και δεν μπορώ να το αγοράσω

Το έχει και εδώ

 

https://www.aquario.gr/product/api-freshwater-master-test-kit/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη εαν σου τα έχω πρήξει ?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα Πάνο. Για αυτό είμαστε εδώ να βοηθάμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανό μην ταιζεις σήμερα. Κάντο αύριο μετά την αλλαγή νερού που θα κάνεις. Φοβάμαι ότι είναι δηλητηρίαση από νιτρώδη, οπότε όσο λιγότερο ταιζεις μέχρι να ισιωσει λίγο η κατάσταση τόσο καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν ταίσα , ακολούθησα οτι ακριβώς μου είπες.??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...