Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου με χρυσόψαρα


Recommended Posts

Καλημέρα.... Θελω να στήσω ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα σαν υπόστρωμα έχω ένα χώμα 9σε 1 δεν θα πω εταιρία ειδική άμμο διάβασα τους αρέσει να την σκαλθζουν για φυτά έλεγα ανουμπια που δεν τα τρωνε φίλτρο έχω ένα εξωτερικό 120 λίτρων όσο και το ενυδρείο θα χρειαστεί μεγαλύτερο? Θερμοστάτη έχω 100 watt τι πρέπει ν α προσέξω πριν την εισαγωγή ψαριών εκτός από αμμωνία και πόσο πρέπει να τρέξει άδειο για να βαλω ψαράκια 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Κατερινα.

Μονο και μονο, που στα χρυσά αρεσει να σκαβουν, δεν βαζουμε υποστρωμα κατω απο το χαλικακι. Τα υποστρωμτα ειναι για πικνοφυτεμενα ενυδρεια.

Εσυ απλα βαζεις ενα χαλαζιακο χαλικι κοκκομετριας απο 0,8 μεχρι 3mm, τελος. Τοσο απλα.

Δεν ειπες πόσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου. Και ... χρυσοψαρο με χρυσοψαρο.... υπαρχει μεγαλη διαφορά. Πχ τα comet δεν μπαινουν ουτε στα 60λ ουτε στα 80λ, χρειαζονται πολυ παραπανω.....

Εχεις διαβασει αυτο-

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα, Κατερινα.

Μονο και μονο, που στα χρυσά αρεσει να σκαβουν, δεν βαζουμε υποστρωμα κατω απο το χαλικακι. Τα υποστρωμτα ειναι για πικνοφυτεμενα ενυδρεια.

Εσυ απλα βαζεις ενα χαλαζιακο χαλικι κοκκομετριας απο 0,8 μεχρι 3mm, τελος. Τοσο απλα.

Δεν ειπες πόσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου. Και ... χρυσοψαρο με χρυσοψαρο.... υπαρχει μεγαλη διαφορά. Πχ τα comet δεν μπαινουν ουτε στα 60λ ουτε στα 80λ, χρειαζονται πολυ παραπανω.....

Εχεις διαβασει αυτο-

Το διάβασα ναι.... 120 λίτρα είναι το ενυδρείο επίσης σε αυτά τα λίτρα 4 ψαράκια είναι καλά? 

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα, θελεις να πάρεις fancy χρυσοψαρα να φανταστω; Αν ναι - γινεται, αλλά δεν τα βαζουμε ολα μαζι απο την πρωτη μερα.

Θα χρειαστεις ενα καλο και μεγαλο εξωτερικο φιλτρο και εννοειται στρωμενο ενυδρειο.

Αν δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο με ροη περιπου 1000λ/ωρα, ουτε να σκεφτεις για 4 χρυσοψαρα (fancy) σε 100 καθαρα λιτρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κατερινα, θελεις να πάρεις fancy χρυσοψαρα να φανταστω; Αν ναι - γινεται, αλλά δεν τα βαζουμε ολα μαζι απο την πρωτη μερα.

Θα χρειαστεις ενα καλο και μεγαλο εξωτερικο φιλτρο και εννοειται στρωμενο ενυδρειο.

Αν δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο με ροη περιπου 1000λ/ωρα, ουτε να σκεφτεις για 4 χρυσοψαρα (fancy) σε 100 καθαρα λιτρα.

 

Πόσο πρέπει να τρέξει άδειο για να πούμε ότι είναι έτοιμο για το πρώτο ψαράκι ναι γνωρίζω ότι δεν πρέπει να μπουν όλα μαζί..... Oranda θέλω να βάλω 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κατερίνα. Στον εσωτερικό χώρο δε θα είναι το ενυδρείου? Αν ναι δε χρειάζεσαι το θερμοστάτη παρά μόνο σε περιπτώσεις έξαρσης ασθενειών. όσον αφορά την άμμο, μπορεί να αγοράσεις από χωματοτεχνική μαύρη βαλσάτη (για χρήση για ενυδρείο θα ζητήσεις) την οποία όμως θα ξεπλύνεις πολύ καλά πριν την βάλεις στο ενυδρείο. Για εμένα δε βάζεις λευκή άμμο γιατί κάνει αντανάκλαση και τα κουράζει τα ψάρια. Τι ξέρεις γενικά από ενυδρεία?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα Κατερίνα. Στον εσωτερικό χώρο δε θα είναι το ενυδρείου? Αν ναι δε χρειάζεσαι το θερμοστάτη παρά μόνο σε περιπτώσεις έξαρσης ασθενειών. όσον αφορά την άμμο, μπορεί να αγοράσεις από χωματοτεχνική μαύρη βαλσάτη (για χρήση για ενυδρείο θα ζητήσεις) την οποία όμως θα ξεπλύνεις πολύ καλά πριν την βάλεις στο ενυδρείο. Για εμένα δε βάζεις λευκή άμμο γιατί κάνει αντανάκλαση και τα κουράζει τα ψάρια. Τι ξέρεις γενικά από ενυδρεία?

Διαβάζω γενικά είμαι αρχάρια προσπαθώ να μάθω σιγά σιγά δεν θέλω να κάνω λάθη που θα είναι για το κακό των ψαριών..... 

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Για τον κύκλο του αζώτου έχεις διαβάσει?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αν θυμάμαι καλά το έχεις σε φάση στρωσίματος σωστά? Το φίλτρο το δουλεύεις κανονικά με βιολογικό υλικό μέσα? (είναι κάτι κεραμικά υλικά)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ωραία. Αν θυμάμαι καλά το έχεις σε φάση στρωσίματος σωστά? Το φίλτρο το δουλεύεις κανονικά με βιολογικό υλικό μέσα? (είναι κάτι κεραμικά υλικά)

Ναι σωστά 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Θέλω να μου πεις διαστάσεις ενυδρείου, να μου πεις τι μάρκα του φίλτρου και το μοντέλο, όπως επίσης και την εργοστασιακή ροή που σου δίνει

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ωραία. Θέλω να μου πεις διαστάσεις ενυδρείου, να μου πεις τι μάρκα του φίλτρου και το μοντέλο, όπως επίσης και την εργοστασιακή ροή που σου δίνει

100χ40χ40 120 λιτρα 500 litra THN ώρα eheim 

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου και μια φωτογραφία του φίλτρου σου.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Katerina Batsouli έγραψε:

 

Δεν είμαι σπίτι αυτή την στιγμή είναι αυτό που σου έστειλα Eheim ecco pro 130 (2032)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μια χαρά είναι να ξέρεις. Στο ενυδρείο αυτό θα μπορέσεις να βάλεις έως και τρία  fancy

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εμένα προτείνονται μάξιμουμ 2 fancy χρυσόψαρα της επιλογής σου. Όταν μεγαλώσουν θα σου φανεί σχετικά μικρός ο χώρος που θα έχεις για αυτά. [emoji6]

Μην επιλέξεις Commet, Shubunkins και λοιπά "κοινά" χρυσόψαρα γιατί κινούνται πιο γρήγορα και θέλουν χώρο για κολύμπι. Είσαι οριακά στα λίτρα και το μέγεθος του ενυδρείου για τα "κοινά", θα σου έλεγα να μην τα προτιμήσεις. Πήγαινε καρφί για κάποιο είδος "fancy", έχει παρά πολλά είδη να επιλέξεις ανάλογα του τι αρέσει σε εσένα.

Τα fancy κινούνται πιο αργά, είναι ιδανικότερα για το ενυδρείο σου. Μην βάλεις πάνω από 2, άντε ίσως 3 οριακά..[emoji106][emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Katerina Batsouli έγραψε:

Δεν είμαι σπίτι αυτή την στιγμή είναι αυτό που σου έστειλα Eheim ecco pro 130 (2032)

Ειχα το Eheim ecco pro 200 στα 120λ μου ..... κανονικα δεν φτανει ουτε το 200. Για 130 δεν μιλαω .... πολυ μικρο και αδυναμο...

Το 130 εχει 500λ/ωρα χωρις υλικα! με υλικα δεν πιανει ουτε 350! συν σωληνες- παει 300! Για ενα ενυδρειο 60λ  θα κανει ...., οχι για 120....

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ειχα το Eheim ecco pro 200 στα 120λ μου ..... κανονικα δεν φτανει ουτε το 200. Για 130 δεν μιλαω .... πολυ μικρο και αδυναμο...

Το 130 εχει 500λ/ωρα χωρις υλικα! με υλικα δεν πιανει ουτε 350! συν σωληνες- παει 300! Για ενα ενυδρειο 60λ  θα κανει ...., οχι για 120....

Ναταλία για αρχή που θα είναι μικρά είναι οκ. Αργότερα θα πρέπει να κάνει αναβάθμιση στο 2215 αν μιλάμε για eheim πάντα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναταλία για αρχή που θα είναι μικρά είναι οκ. Αργότερα θα πρέπει να κάνει αναβάθμιση στο 2215 αν μιλάμε για eheim πάντα

Χρηστο, δεν βγαζει ροη, ισα ισα για αναταραξη επιφανειας θα φτασει. Εσυ ξερεις καλυτερα. Απλα αναφερω, γιατι εγω  την πατησα με την ροη :D

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν το συζητώ ότι θα ήταν καλύτερα να ξεκινούσε με το 2215. Αλλά επειδή από ότι βλέπω αρχικά τουλάχιστον δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, είναι σίγουρα καλύτερο από εσωτερικό φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το άλλο φίλτρο το 2215  και για να γίνουν όλα σωστά φώναξα άνθρωπο να μου το φτιάξει από την αρχή.... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...