Jump to content

‘Εν ἀρχή ἦν 70L


Halcyon

Recommended Posts

Θα ήθελα να καλησπερίσω από καρδιάς τα μέλη της κοινότητας και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ, για τις γνώσεις και τις πληροφορίες που διαθέτουν με τόση διάθεση, αλλά και με υπευθυνότητα πάντοτε. Διαβάζω και μελετώ το φόρουμ και αντίστοιχες πηγές που προτείνονται εδώ και 6 μήνες. Κάποιους από εσάς σας έχω γνωρίσει αμυδρώς μέσα από τα άρθρα, τα σχόλια, τις παρατηρήσεις, τις συμβουλές σας.

Με αργά βήματα και αρκετή προσοχή, ξεκινώ τις δικές μου απόπειρες.

Κατέφθασε λοιπόν το:

JUWEL PRIMO 70 LED

61x31x44

70 L

συνοδεία του :

JUWEL BIOFLOW ONE (inner system filter)

300L/hour

4,4 Watt

με ενσωματομένο θερμοστάτη τον Aquaheat50 των 50 Watt

και λαμπτήρα τον JUWEL NovoLUX LED60 24V 8W

 

Η αρχική μου σκέψη, λόγω "πρακτικής απειρίας" ήταν το ενυδρείο να μην φυτευτεί, καθώς εμπλέκονται περεταίρω παράγοντες στην ισορροπία του. Με αυτή τη σκέψη προμηθεύτηκα:

9 kg χαλίκι μαύρο AQUA DELLA 1-3 mm και μερικά Vulcanic Stone των 10 cm.

 

Με αυτόν τον εξοπλισμό ανά χείρας και με διάφορες σκέψεις στο μυαλό, χρειάζομαι βοήθεια.

Τα λίγα μικρά ψάρια θερμού νερού, που μπορούν να φιλοξενηθούν, σε αυτά τα λίτρα, νομίζω πως χρειάζονται κρυψώνες και μια ποικιλομορφία βυθού, ώστε να απασχολούνται. Το απλό χαλίκι και μερικές πέτρες πρακτικά αφήνουν το ενυδρείο "γυμνό". Πλαστικά φυτά ή τεχνητά διακοσμητικά, δεν θέλω να τοποθετήσω, προς αποφυγή τραυματισμών από τις μυτερές επιφάνειές τους.

Υπάρχουν φυτά τα οποία δε χρειάζονται παροχή CO2 και είναι εύκολα στη χρήση τους; Θα υπάρξει όντως πρόβλημα εάν το ενυδρείο μείνει αφύτευτο; Κατά την άποψή σας, θα συμβουλεύατε σε αυτά τα λίτρα να γίνει φύτευση;

 

Υ.Γ. Αναμένονται υγρά τεστ. Ερωτήσεις σχετικές με το στρώσιμο θα μου επιτρέψετε να παραθέσω μόλις καταφέρω με την βοήθειά σας να καταλήξω σε ένα γενικό πλάνο.

 

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

 

 

εικόνα_Viber_2021-03-01_23-16-21.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Θα ήθελα να καλησπερίσω από καρδιάς τα μέλη της κοινότητας και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ, για τις γνώσεις και τις πληροφορίες που διαθέτουν με τόση διάθεση, αλλά και με υπευθυνότητα πάντοτε. Διαβάζω και μελετώ το φόρουμ και αντίστοιχες πηγές που προτείνονται εδώ και 6 μήνες. Κάποιους από εσάς σας έχω γνωρίσει αμυδρώς μέσα από τα άρθρα, τα σχόλια, τις παρατηρήσεις, τις συμβουλές σας.

Με αργά βήματα και αρκετή προσοχή, ξεκινώ τις δικές μου απόπειρες.

Κατέφθασε λοιπόν το:

JUWEL PRIMO 70 LED

61x31x44

70 L

συνοδεία του :

JUWEL BIOFLOW ONE (inner system filter)

300L/hour

4,4 Watt

με ενσωματομένο θερμοστάτη τον Aquaheat50 των 50 Watt

και λαμπτήρα τον JUWEL NovoLUX LED60 24V 8W

 

Η αρχική μου σκέψη, λόγω "πρακτικής απειρίας" ήταν το ενυδρείο να μην φυτευτεί, καθώς εμπλέκονται περεταίρω παράγοντες στην ισορροπία του. Με αυτή τη σκέψη προμηθεύτηκα:

9 kg χαλίκι μαύρο AQUA DELLA 1-3 mm και μερικά Vulcanic Stone των 10 cm.

 

Με αυτόν τον εξοπλισμό ανά χείρας και με διάφορες σκέψεις στο μυαλό, χρειάζομαι βοήθεια.

Τα λίγα μικρά ψάρια θερμού νερού, που μπορούν να φιλοξενηθούν, σε αυτά τα λίτρα, νομίζω πως χρειάζονται κρυψώνες και μια ποικιλομορφία βυθού, ώστε να απασχολούνται. Το απλό χαλίκι και μερικές πέτρες πρακτικά αφήνουν το ενυδρείο "γυμνό". Πλαστικά φυτά ή τεχνητά διακοσμητικά, δεν θέλω να τοποθετήσω, προς αποφυγή τραυματισμών από τις μυτερές επιφάνειές τους.

Υπάρχουν φυτά τα οποία δε χρειάζονται παροχή CO2 και είναι εύκολα στη χρήση τους; Θα υπάρξει όντως πρόβλημα εάν το ενυδρείο μείνει αφύτευτο; Κατά την άποψή σας, θα συμβουλεύατε σε αυτά τα λίτρα να γίνει φύτευση;

 

Υ.Γ. Αναμένονται υγρά τεστ. Ερωτήσεις σχετικές με το στρώσιμο θα μου επιτρέψετε να παραθέσω μόλις καταφέρω με την βοήθειά σας να καταλήξω σε ένα γενικό πλάνο.

 

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

 

 

εικόνα_Viber_2021-03-01_23-16-21.jpg

Υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που μπορεις να βαλεις χωρις CO2 και αλλα λιπασματα,πχ anubia.

Δεν υπαρχει καποιο προβλημα αμα το ενυδρειο μεινει αφυτευτο,απλα θα πρεπει να δημιουργησεις μονος σου κρυψωνες κατα την διαρκεια του στησιματος με πετρουλες και ξυλαρακια.

Δες κι αυτο, εμενα με εχει βοηθησει... :

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βαλεις; Αν θα βαλεις μικρες κιχλιδες Αφρικης, τότε χωρις φυτα θα μεινει το ενυδρειο. Σκετο νταμαρι (αν σ΄αρεσει):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες και επίσημα στο Aquazone.

Υπάρχει τώρα τελευταία μια τάση στον ενυδρειακό κόσμο στα forum ή στο fb που ο διάκοσμος παίζει πρωτεύοντα ρόλο και ακολουθούν έπειτα τα ζωντανά .

Εγώ δεν θα σου πω αν θα βάλεις φυτά ή όχι, αν θα βάλεις πέτρες η ξύλα . Θα ήθελα να σε παροτρύνω να καταλήξεις στα ψαράκια που θέλεις να βάλεις και τον διάκοσμο θα σου τον επιβάλουν αυτά . Θέλω να σταθούμε αυτήν την στιγμή στο στρώσιμο του ενυδρείου, να γίνει σωστά και τα υπόλοιπα έπονται  .

Εδώ θα  δεις τον σύνδεσμο με τα προφίλ των ψαριών που έχουμε ετοιμάσει σαν Forum . Μπορείς εκεί που λέει Λίτρα σε κάθε προφίλ να δεις ποια ψαράκια κάνουν για το ενυδρείο σου (εξ ορισμού μόλις βλέπεις μεγάλο ψάρι μην το ψάχνεις ) και στο Διακόσμηση του ενυδρείου  τι περιβάλλον θα χρειαστείς . Ενδεικτικά σου δείχνω παρακάτω δυο είδη που μπορείς να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου. 

 

 

Και επειδή προσωπικά ειδικεύομαι στην Αφρική διάβασε σε παρακαλώ και αυτό το άρθρο και επικεντρώσου στα ψάρια που είναι στα 60 λίτρα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην το ξεχάσω διαβάζεις εδώ τα πρέπει https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/ όπου και αποτελεί το αλφαβητάριο για τον νέο χομπίστα και τα δεν πρέπει εδώ https://www.aquazone.gr/forums/topic/113889- τα-de-facto-δεν-πρεπει-του-ενυδρείου/?tab=comments#comment-1267775 όπου και θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη έμφαση στα 4 τελευταία .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που μπορεις να βαλεις χωρις CO2 και αλλα λιπασματα,πχ anubia.

Δεν υπαρχει καποιο προβλημα αμα το ενυδρειο μεινει αφυτευτο,απλα θα πρεπει να δημιουργησεις μονος σου κρυψωνες κατα την διαρκεια του στησιματος με πετρουλες και ξυλαρακια.

Δες κι αυτο, εμενα με εχει βοηθησει... :

 

@NikosPapak13 Πραγματικά πολύτιμο θέμα, το οποίο μάλιστα, τόσο καιρό μου είχε διαφύγει! Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@natateo Kαλησπέρα! Η αλήθεια είναι πως οι προτιμήσεις μου κινούνταν πιο κοντά στα είδη Αμερικής μέχρι που προέτεινε ο @marinos τα danio.Tα είχα δει παλαιότερα σε site ως είδος δίχως να μάθω το όνομα. Έκτοτε τα ξέχασα. Οπότε κινούμαι για φιλοξενία danio.Σκέφτομαι να κάνω το βήμα και να φυτεύσω 3 φυτα χαμηλών απαιτήσεων χωρίς παροχή CO2. Θα χρειαστεί υπόστρωμα παρόλο που είναι λίγα και μικρών απαιτήσεων; Ποιά θα ήταν τα ιδανικότερα για ένα βραχοενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

@marinos Kαλησπέρα!Ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Τα περισσότερα τα είχα μελετήσει και με ιδιαίτερη ευλάβεια εκείνες τις θείες 4 τελευταίες οδηγίες των "δεν πρέπει" ?.

Καταλήγουμε σε danio.Αν και μέχρι χθες η Αφρική ήταν από τις τελευταίες που σκεφτόμουν, τα μικρά αυτά με κέρδισαν.Το θέμα είναι αν θα αισθάνονται άνετα σε βραχοενυδρείο.Δεν είδα το είδος να αναφέρεται στο άρθρο περί μικρών αφρικανικών ενυδρείων.Μπορούμε να τα βάλουμε στο "νταμάρι";

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν φυτα, που δεν χρειαζονται ουτε υποστρωμα, ουτε CO2.  - anubias, microsorum,bucephalandra, moss πχ

Danio, αυτα τα μικρουλια, χρειαζονται καλα φυτεμενο ενυδρειο, οχι βραχους.

Διακόσμηση ενυδρείου: Ένα ενυδρείο με πολλά φυτά, ξύλα και πέτρες είναι ότι πρέπει. Προτιμούν χαμηλή ή μέτρια ροή νερού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Μπορούμε να τα βάλουμε στο "νταμάρι";

ΟΧΙ!

Link to comment
Share on other sites

@natateo Δε με βλέπω να το αποφεύγω το φυτεμένο?.Μήπως δεν είναι και τόσο δύσκολα τα πράγματα τελικά; Μήπως να το επιχειρήσουμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Danio Margaritatus  δεν είναι Αφρικάνικο ψάρι είναι απο την Ασία και γράφει στο προφίλ  στην Διακόσμηση ενυδρείου: Ένα ενυδρείο με πολλά φυτά, ξύλα και πέτρες είναι ότι πρέπει. Προτιμούν χαμηλή ή μέτρια ροή νερού.

Οι περισσότερες απαντήσεις (το λέω για όλους ) βρίσκονται μέσα στα πρόφιλ. Θέλει απλά να μάθετε που να ψάχνετε. 

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ θα βρεις το προφίλ απο τα εύκολα φυτά που σου προτείνει η Ναταλία .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

@natateo Δε με βλέπω να το αποφεύγω το φυτεμένο?.Μήπως δεν είναι και τόσο δύσκολα τα πράγματα τελικά; Μήπως να το επιχειρήσουμε;

Ευκολο ειναι. Απλα στην αρχη ολα δυσκολα φαινονται :)

Δες λιγο εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

@marinos Πραγματικά μου διέφυγε. Δεν ξέρω πως συνέδεσα το είδος με την Αφρική. Θα είναι η αφρικανική επιρροή που εμπνέει το προφίλ σου! Ανασυντάσομαι.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Θα τα σκεφτώ όλα αυτά σήμερα και θα επανέλθω αύριο με πλάνο. Καλό βράδυ.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Καλή δύναμη στην κόκκινη και βαθυκόκκινη από σήμερα πλέον Ελλάδα!

Κατόπιν ώριμης σκέψης, με βάση όσα έχω διαβάσει και με βάση τα λίτρα, καταλήγω σε tetra, με Bacopa Monnieri, Annubias και έναν ελαφρύ διάκοσμο με πέτρα και ξύλο.

Εάν η επιλογή των ψαριών σε συνδιασμό με την σύνθεση είναι ορθή και μπορούμε να την κλειδώσουμε, οι απορίες μου έγκεινται στα εξής :

1.What about Myriophyllum Mattogrossense? Κατανοώ ότι ανήκει στα μετρίας δυσκολίας φυτά, γίνεται όμως λόγος για επιβίωση και σε δίχως CO2 ενυδρεία. Έχω αποφασίσει να τοποθετήσω ούτως η άλλως υπόστρωμα. Θα μπορούσαμε να το συμπεριλάβουμε στην σύνθεση;

2.Είναι δυνατή η συνύπαρξη των tetra με μερικές γαρίδες;Πιο συγκεκριμένα σκεφτόμουν τις amano ή Caridina multidentata (japonica).Δεν μπόρεσα να εντοπίσω σχετικό προφίλ στο forum.

3.Καθώς θα προχωρά το στήσιμο και θα αναζητήσω γνώσεις για υπόστρωμα και στρώσιμο, πέραν της υπάρχουσας αρθρογραφίας, μήπως θα έπρεπε να ανοίξω νέο σχετικό θέμα, στα ενυδρεία γλυκού νερού;

 

Ανοίγω coca cola και αναμένω τις γνώμες σας!

  

Έγινε επεξεργασία - Halcyon
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!Καλή δύναμη στην κόκκινη και βαθυκόκκινη από σήμερα πλέον Ελλάδα!

Κατόπιν ώριμης σκέψης, με βάση όσα έχω διαβάσει και με βάση τα λίτρα, καταλήγω σε tetra, με Bacopa Monnieri, Annubias και έναν ελαφρύ διάκοσμο με πέτρα και ξύλο.

Εάν η επιλογή των ψαριών σε συνδιασμό με την σύνθεση είναι ορθή και μπορούμε να την κλειδώσουμε, οι απορίες μου έγκεινται στα εξής :

1.What about Myriophyllum Mattogrossense? Κατανοώ ότι ανήκει στα μετρίας δυσκολίας φυτά, γίνεται όμως λόγος για επιβίωση και σε δίχως CO2 ενυδρεία. Έχω αποφασίσει να τοποθετήσω ούτως η άλλως υπόστρωμα. Θα μπορούσαμε να το συμπεριλάβουμε στην σύνθεση;

2.Είναι δυνατή η συνύπαρξη των tetra με μερικές γαρίδες;Πιο συγκεκριμένα σκεφτόμουν τις amano ή Caridina multidentata (japonica).

3.Καθώς θα προχωρά το στήσιμο και θα αναζητήσω γνώσεις για υπόστρωμα και στρώσιμο, πέραν της υπάρχουσας αρθρογραφίας, μήπως θα έπρεπε να ανοίξω νέο σχετικό θέμα, στα ενυδρεία γλυκού νερού;

 

Ανοίγω coca cola και αναμένω τις γνώμες σας!

  

Καλησπέρα .

Χαίρομαι που κατέληξες .

1. θα σου απαντήσουν οι ποιο έμπειροι στα φυτεμένα .

2. Ναι ιδίως οι amano 

3. Όχι και για λόγους αρχείου είναι κάλο να μείνεις μόνο με αυτό το θέμα .

4 . Αφού  κλείνεις  καθαρά  στο φυτεμένο γιατί δεν ετοιμάζεις ένα και καλό από την αρχή ; Η βοήθεια από τους γνώστες εδώ μέσα θα είναι αμέριστη .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinosΕυχαριστώ για την άμεση απόκριση! Τόσο καιρό δεν το είχα στα πλάνα με αποτέλεσμα η θεωρία μου στα φυτά να είναι ελλιπής και διστάζω με τον τομέα φυτεμένο. Με βλέπω όμως εκεί να καταλήγω, με πιο minimal συνθέσεις κατά νού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! @natateo έχεις δουλέψει Myriophyllum Mattogrossense?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Halcyon έγραψε:

Kαλησπέρα! @natateo έχεις δουλέψει Myriophyllum Mattogrossense?

Πολυ ομορφο και... γρηγορο φυτο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έχουν φθάσει τα πρώτα πράγματα. Πέτρες, χαλίκι και ρίζες για τον διάκοσμο. Υγρά τεστ pH, NH3,NH4,NO3 (Aναμένω kh-gh). Υπόστρωμα. Αντιχλώριο, βακτήρια.

Έχω βάψει πλάτη μαύρη. Πριν ξεκινήσω να στήνω θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις αν έχετε την καλοσύνη, επειδή έχουν επενδυθεί ουκ ολίγα χρήματα. 

1.Ρωτώ για να είμαι 100% σίγουρος. Το υπόστρωμα δεν πλένεται. Σωστά;

2.Τα φυτά φυτεύονται αμέσως πριν τη  εισαγωγή του νερού, παρόλο που θα είναι το πρώτο νερό και άρα άστρωτο;(θα κάτσει φυσικά σε ανοιχτό δοχείο με αντιχλώριο για δώδεκα ώρες πριν την εισαγωγή στο ενυδρείο)

3.Πρέπει να υπάρξει ειδική προετοιμασία των φυτών πριν την φύτευση από άποψη καθαρισμού τους; Διάβασα κάπου ότι μερικοί κάνουν πλύσεις με διάλυμα χλωρίνη/νερό 1:30.Δεν είναι επικινδυνο αυτό; 

Επαφίεμαι στην αγάπη σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

ΝΟ2 δεν αγόρασες ; 

Τις ερωτήσεις σου καλύτερα να στις απαντήσουν οι ποιο ειδικοί απο έμενα στα φυτεμένα. 

Για το 2 είναι σίγουρα ναι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλό γεμιστό!! [emoji4]
Τι υποστρωμα έχεις πάρει?
Εγώ προσωπικά απλά τα ξεπλενω με νερό βρύσης (οχι κρύο γύρω στους 23-25c) και μετά ξέπλυμα σε νερό βρύσης με αντιχλωριο.
Τι φυτά θα βάλεις?
Πάρε να έχεις και πρόχειρα κανένα καλιο σίδηρο και ένα γενικό

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . 

ΝΟ2 δεν αγόρασες ; 

Τις ερωτήσεις σου καλύτερα να στις απαντήσουν οι ποιο ειδικοί απο έμενα στα φυτεμένα. 

Για το 2 είναι σίγουρα ναι .

Και ΝΟ2 αγόρασα. Έγραψα εν ώρα γραφείου και το ποστ ήταν ελλειπές.Αναποστάρω με αναλυτικούς εξοπλισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...