Jump to content

‘Εν ἀρχή ἦν 70L


Halcyon

Recommended Posts

Υγρά τεστ: ΝΟ3-,ΝΟ2-,pH,NH3/NH4+ (αναμένονται GH,KH) της ΑΡΙ.

Αντιχλώριο : sera Aquatan

Βακτήρια: BacterLife της waterlife

Υπόστρωμα: Νatural Substrate της Aquaforest με πηλό και τύρφη.

Λίπανση: Μicro,Macro και Carbonboost της Aquaforest.

Διάκοσμος: 5kg Dragonstone, χαλίκι 3-5mm aquadecoris, dragonskin wood ριζα 60cm

Φυτά (δεν έχουν αγοραστεί ακόμα γιατί θέλω να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα λάθους μέχρι την αγορά τους)

1.Βacopa Caroliniana

2.Staurogyne sp. Porto Vehlo

3.Taxiphyllum Alternans - Taiwan moss

και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν το συγκεκριμένο moss μπορεί να τοποθετηθεί με κόλλα, όπως τα υπόλοιπα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Halcyon έγραψε:

Υγρά τεστ: ΝΟ3-,ΝΟ2-,pH,NH3/NH4+ (αναμένονται GH,KH) της ΑΡΙ.

Αντιχλώριο : sera Aquatan

Βακτήρια: BacterLife της waterlife

Υπόστρωμα: Νatural Substrate της Aquaforest με πηλό και τύρφη.

Λίπανση: Μicro,Macro και Carbonboost της Aquaforest.

Διάκοσμος: 5kg Dragonstone, χαλίκι 3-5mm aquadecoris, dragonskin wood ριζα 60cm

Φυτά (δεν έχουν αγοραστεί ακόμα γιατί θέλω να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα λάθους μέχρι την αγορά τους)

1.Βacopa Caroliniana

2.Staurogyne sp. Porto Vehlo

3.Taxiphyllum Alternans - Taiwan moss

και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν το συγκεκριμένο moss μπορεί να τοποθετηθεί με κόλλα, όπως τα υπόλοιπα.

 

Υγρά τέστ : Api fresh water master kit έχει το καλύτερο VFM

αντιχλώριο : μόλις τελειώσει το μπουκάλι Sera ρίξε μια ματιά αν θες και στο prime της seachem 5ml για 200λίτρα vs 50ml για 200λίτρα , VFM 

Υπόστρωμα: δεν θέλει πλύσιμο, το χαλικάκι όμως θέλει 3-4 χερακια ξέβγαλμα 

image.png.d7a9e4ecc38cd3042ecdabf8acd56bd0.png

Βακτήρια :thumbup:

Λίπανση: Για τον πρώτο καιρό δεν θα χρειαστείς τα micro λόγο του υποστρώματος , Macro κυρίως , 

Διάκοσμος: κάνε ένα τσεκ στις dragonstone εάν είναι οκ για το ενυδρείο και δεν αρχίζουν να σου σκληραίνουν το νερό,

Σχετικά με το moss πρίν απο λίγο καιρό τα κόλλαγα όλα :hehe:, το τελευταίο διάστημα πλέον τα δένω, διότι η κόλλα μετά από κανά δυο-τρεις μήνες θα σου μείνει στο χέρι σε κανένα κλάδεμα κτλ κτλ , 

 

Staurogyne repens δεν κατάφερα να κάνω με υγρό συμπλήρωμα co2 , porto vehlo δεν έχω δοκιμάσει

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Υγρά τέστ : Api fresh water master kit έχει το καλύτερο VFM

αντιχλώριο : μόλις τελειώσει το μπουκάλι Sera ρίξε μια ματιά αν θες και στο prime της seachem 5ml για 200λίτρα vs 50ml για 200λίτρα , VFM 

Υπόστρωμα: δεν θέλει πλύσιμο, το χαλικάκι όμως θέλει 3-4 χερακια ξέβγαλμα 

image.png.d7a9e4ecc38cd3042ecdabf8acd56bd0.png

Βακτήρια :thumbup:

Λίπανση: Για τον πρώτο καιρό δεν θα χρειαστείς τα micro λόγο του υποστρώματος , Macro κυρίως , 

Διάκοσμος: κάνε ένα τσεκ στις dragonstone εάν είναι οκ για το ενυδρείο και δεν αρχίζουν να σου σκληραίνουν το νερό,

Σχετικά με το moss πρίν απο λίγο καιρό τα κόλλαγα όλα :hehe:, το τελευταίο διάστημα πλέον τα δένω, διότι η κόλλα μετά από κανά δυο-τρεις μήνες θα σου μείνει στο χέρι σε κανένα κλάδεμα κτλ κτλ , 

 

Staurogyne repens δεν κατάφερα να κάνω με υγρό συμπλήρωμα co2 , porto vehlo δεν έχω δοκιμάσει

 

 

 

Τις πέτρες τις έχω για πλύσιμο. Θα γίνει δοκιμή με κεζάπ μόλις στεγνώσουν. Από ότι είδα δεν είναι ασβεστολιθικές αλλά με τις πέτρες ποτέ δεν ξέρεις...'Ηδη είδα διαφορές στο πέτρωμα από πέτρα σε πέτρα..? Το stayrogyne βγαίνει off λοιπόν. Γνώμη για Lilaeopsis Novae-Ζelandiae και Lobelia Cardinalis; Με βλέπω να προσθέτω φιάλη στο μέλλον όπως πάει ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά εγώ χαλί δεν κατάφερα να κάνω χωρίς μπουκάλα , πάντα μου έμενε στάσιμο και μετά ?  

Lobelia έβαλα πολυ πρόσφατα την περασμένη easy λέει πως είναι από απαιτησεις έβαλα και στα 2 φυτεμένα το ένα με co2 το άλλο χωρίς , θα σου πω πως θα πάει 

για ψαροσύνθεση έχεις κάνει καμία σκέψη ??

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Georgis έγραψε:

Δεν ξέρω αλλά εγώ χαλί δεν κατάφερα να κάνω χωρίς μπουκάλα , πάντα μου έμενε στάσιμο και μετά ?  

Lobelia έβαλα πολυ πρόσφατα την περασμένη easy λέει πως είναι από απαιτησεις έβαλα και στα 2 φυτεμένα το ένα με co2 το άλλο χωρίς , θα σου πω πως θα πάει 

για ψαροσύνθεση έχεις κάνει καμία σκέψη ??

 

golden cloud tetra με γαρίδες amano είναι η σκέψη.Αν πάνε όλα κατευχήν στο επόμενο τρίμηνο ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλο πάω να πατήσω το "προσθήκη στο καλάθι αγορών" της βάσης του ενυδρείου και όλο διστάζω μήπως ξοδέψω χωρίς λόγο χρήματα που μπορούν να επενδυθούν σε εξοπλισμούς. Μίλησα με τεχνικό για χειροποίητη βάση, μίλησα και με γνωστό μου συγκολητή για κατασκεύη επίπλου αλουμινίου, όλα βγαίνουν πάνω κάτω στην ίδια τιμή.

Αναρωτιόμουν αν θα αντέξει το βάρος το έπιπλο που χρησιμοποιώ προσωρινά. Το έμπειρο μάτι σας πώς το βλέπει; Θα αντέξει;

εικόνα_Viber_2021-03-10_21-20-37.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι μπήκες δυνατά στο χόμπι, και ψάχνεις τις επόμενες κινήσεις σου, θα σου έλεγα να πατήσεις το κουμπάκι προσθήκη της βάσης στο καλάθι. Ομορφαίνεις και τη γωνιά του ενυδρείου, και το κάνεις ασφαλές.:)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Επειδή βλέπω ότι μπήκες δυνατά στο χόμπι, και ψάχνεις τις επόμενες κινήσεις σου, θα σου έλεγα να πατήσεις το κουμπάκι προσθήκη της βάσης στο καλάθι. Ομορφαίνεις και τη γωνιά του ενυδρείου, και το κάνεις ασφαλές.:)

Ευχαριστώ για την προτροπή αδερφέ. Βρίσκεται καθοδόν το έπιπλο-βάση για RIO 125, παρόλο που το ενυδρείο είναι 70αρι, ώστε να είμαι έτοιμος όταν αποφασίσω για δεύτερο.Το 70αρι με λιγότερο ρίσκο στερεώνεται σε ιδιοκατασκευή. Ταξιδεύει παρέα με φυτά και εξοπλισμό. Πληροφορίες σε πιο ώριμες βραδινές ώρες, επειδή δεν έχω ξεμπερδέψει από γραφειοκρατικά ακόμη?

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σήμερα ξεκίνησα και τις εργασίες αναδιαμόρφωσης του δωματίου, όπου θα βρίσκεται εγκατεστημένο το ενυδρείο. Σκοπός η ελάχιστη δυνατή ζημιά, σε περίπτωση "πλυμμηρίδος" ?. Είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί και το έναυσμα μου έδωσε το άρθρο Τα DE FACTO ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ του ενυδρείου  του @marinos. Για εμάς που δεν είμαστε ακόμα παθόντες, τέτοιες λίστες συμπυκνωμένης πληροφορίας είναι ευεργετικές.

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Καλή Κυριακή. Ένα μικρό update με την πρόοδο και κάποιες μικρές επεμβάσεις και προσθήκες στον χώρο (έπιλο-βάση,ενυδρείο, ράφια αποθήκευσης εξοπλισμού-για να μην έχω μπουκαλάκια και συναφή μέσα στα πόδια μου, κατά την διάρκεια εργασιών, αλλά και για προστασία από ζημιές σε περίπτωση πλυμμήρας?).

 

εικόνα_Viber_2021-03-13_15-14-46.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατή η ρύθμιση σταθερής θερμοκρασίας στο ενυδρείο.

Kαλησπέρα σε όλους! Ακολουθεί αναλυτικό update.

Ζητώ προκαταβολικά να με συγχωρέσετε για το μεγάλο κείμενο.

 

Εχθές κατέφθασε η παραγγελία από Ηράκλειο. Λόγω της μεγάλης απόστασης πήρα την απόφαση να συμπεριλάβω σε αυτήν και μερικά φυτά. Ήταν και η πρώτη φορά που προμηθεύτηκα από το συγκεκριμένο κατάστημα και δεν ήξερα τι να περιμένω από χρόνους και ανταπόκριση (τελικά όλα έφθασαν αισίως και σε καλή κατάσταση παρά την χρήση δυο μεταφορικών εταιριών και μάλιστα σε  μιάμισι μέρα).Επειδή δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω τα φυτά, πήρα την απόφαση να γεμίσω και να φυτέψω παρά τη  υπόνοια που είχα, ότι ο εξοπλισμός μου είναι ανεπαρκής (η οποία στην συνέχεια επιβεβαιώθηκε).

 

Τη δεδομένη χρονική στιγμή, το ενυδρείο τρέχει άστρωτο εδώ και 28 ώρες.

 

JUWEL PRIMO 70 LED

61x31x44

70 L

συνοδεία του :

JUWEL BIOFLOW ONE (inner system filter)

300L/hour

4,4 Watt

με ενσωματωμένο θερμοστάτη τον Aquaheat50 των 50 Watt

και λαμπτήρα τον JUWEL NovoLUX LED60 24V 8W

 

Αντιχλώριο : sera Aquatan

Βακτήρια: BacterLife της waterlife

Χαλίκι: 3-5mm aquadecoris (5cm)

Πέτρες: Dragon stone (6)

Ρίζες: Dragonskin Wood (1)

Υπόστρωμα: Aquaforest AF Natural Substrate (4cm)

Φυτά: Bacopa Caroliniana, Spiky moss, Taiwan moss, Hygrophila Polysperma

Υλικά Φίλτρανσης: Coarse sponge, Sera Siporax, ενυδρειακό βαμβάκι

Υγρά Τεστ: ΝΟ3-,ΝΟ2-,pH,NH3/NH4+ (αναμένονται GH,KH) της ΑΡΙ.

 

Στο πρώτο γέμισμα χρησιμοποιήθηκε νερό βρύσης που έκατσε σε ανοιχτό κάδο (τροφίμων αχρησιμοποίητος) για 12 ώρες με sera aquatan. Το hardscape καθαρίστηκε με 4 πλύσεις ζεστό νερό και ξεπλύθηκε με το αντιχλωριομένο νερό πριν χρησιμοποιηθεί.Η αλήθεια είναι ότι έβαλα μέσα δόση βακτηρίων με χύμα τροφή για πηγή αμμωνίας (δεν έχω βρει ακόμα τούλι) αν και άσκοπα, μιας και ακόμα πρέπει να ξεπεραστούν άλλα προβλήματα πριν γίνει λόγος για στρώσιμο. Για τον ίδιο λόγο δεν έχω κάνει ακόμα υγρά τεστ.

Το πρόβλημα είναι το εξής;

Δεν είναι δυνατή η ρύθμιση σταθερής θερμοκρασίας στο ενυδρείο.

Χρησιμοποιώ ένα ψηφιακό θερμόμετρο της OASE, το οποίο έχει ελεγχθεί σε νερό με παγάκια για την ένδειξη μηδέν, αλλά και εξωτερικά δίνει παρόμοια θερμοκρασία με το θερμόμετρο εσωτερικού χώρου που έχω. Φίλτρο και θερμοστάτης δουλεύουν ανελλιπώς εδώ και 28 ώρες. Υπάρχουν αυξομειώσεις της τάξης 5-6 βαθμών ενώ δεν ανεβαίνει και η θερμοκρασία. Αγανακτώντας ανέβασα τον θερμοστάτη στο φουλ (32 βαθμούς κελσίου)  εδώ και 4ώρες και η θερμοκρασία χτυπάει με το ζόρι ένα 24άρι και πέφτει πάλι κάτω από το 23,7. Kαι όλα αυτά σε ένα δωμάτιο που τις δύο τελευταίες μέρες η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω από 24 βαθμούς κελσίου. Υπενθυμίζω χαρακτηριστικά φιλτροθερμοστάτη juwel 300λ/ω και 50w.Είχα στο πρόγραμμα να προμηθευτώ ένα εξωτερικό φίλτρο και νέο θερμοστάτη (ή τον συνδυασμό τους στο Oase BioMaster Thermo 250- με τα φώτα του φίλου @Georgis), αλλά όχι τόσο άμεσα. Είναι δυνατόν να είναι το φίλτρο και ο θερμοστάτης που ήρθαν με το ενυδρείο πακέτο τόσο ανεπαρκή, ενώ υποτίθεται ότι κατασκευάστηκαν για ιδανική λειτουργία εντός του συγκεκριμένου ενυδρείου; Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος; 

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω μέσα στην εβδομάδα κάνιστρο και να βάλω το φίλτρο και τον θερμοστάτη της juwel στο 30αρι tank που θα παραγγείλω για καραντίνα.

Τι λέτε να συμβαίνει με το θέμα; 

 

εικόνα_Viber_2021-03-14_21-38-37.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-14_21-38-47.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-14_21-38-55.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-14_21-39-18.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Δεν είναι δυνατή η ρύθμιση σταθερής θερμοκρασίας στο ενυδρείο.

Kαλησπέρα σε όλους! Ακολουθεί αναλυτικό update.

Ζητώ προκαταβολικά να με συγχωρέσετε για το μεγάλο κείμενο.

 

Εχθές κατέφθασε η παραγγελία από Ηράκλειο. Λόγω της μεγάλης απόστασης πήρα την απόφαση να συμπεριλάβω σε αυτήν και μερικά φυτά. Ήταν και η πρώτη φορά που προμηθεύτηκα από το συγκεκριμένο κατάστημα και δεν ήξερα τι να περιμένω από χρόνους και ανταπόκριση (τελικά όλα έφθασαν αισίως και σε καλή κατάσταση παρά την χρήση δυο μεταφορικών εταιριών και μάλιστα σε  μιάμισι μέρα).Επειδή δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω τα φυτά, πήρα την απόφαση να γεμίσω και να φυτέψω παρά τη  υπόνοια που είχα, ότι ο εξοπλισμός μου είναι ανεπαρκής (η οποία στην συνέχεια επιβεβαιώθηκε).

 

Τη δεδομένη χρονική στιγμή, το ενυδρείο τρέχει άστρωτο εδώ και 28 ώρες.

 

JUWEL PRIMO 70 LED

61x31x44

70 L

συνοδεία του :

JUWEL BIOFLOW ONE (inner system filter)

300L/hour

4,4 Watt

με ενσωματωμένο θερμοστάτη τον Aquaheat50 των 50 Watt

και λαμπτήρα τον JUWEL NovoLUX LED60 24V 8W

 

Αντιχλώριο : sera Aquatan

Βακτήρια: BacterLife της waterlife

Χαλίκι: 3-5mm aquadecoris (5cm)

Πέτρες: Dragon stone (6)

Ρίζες: Dragonskin Wood (1)

Υπόστρωμα: Aquaforest AF Natural Substrate (4cm)

Φυτά: Bacopa Caroliniana, Spiky moss, Taiwan moss, Hygrophila Polysperma

Υλικά Φίλτρανσης: Coarse sponge, Sera Siporax, ενυδρειακό βαμβάκι

Υγρά Τεστ: ΝΟ3-,ΝΟ2-,pH,NH3/NH4+ (αναμένονται GH,KH) της ΑΡΙ.

 

Στο πρώτο γέμισμα χρησιμοποιήθηκε νερό βρύσης που έκατσε σε ανοιχτό κάδο (τροφίμων αχρησιμοποίητος) για 12 ώρες με sera aquatan. Το hardscape καθαρίστηκε με 4 πλύσεις ζεστό νερό και ξεπλύθηκε με το αντιχλωριομένο νερό πριν χρησιμοποιηθεί.Η αλήθεια είναι ότι έβαλα μέσα δόση βακτηρίων με χύμα τροφή για πηγή αμμωνίας (δεν έχω βρει ακόμα τούλι) αν και άσκοπα, μιας και ακόμα πρέπει να ξεπεραστούν άλλα προβλήματα πριν γίνει λόγος για στρώσιμο. Για τον ίδιο λόγο δεν έχω κάνει ακόμα υγρά τεστ.

Το πρόβλημα είναι το εξής;

Δεν είναι δυνατή η ρύθμιση σταθερής θερμοκρασίας στο ενυδρείο.

Χρησιμοποιώ ένα ψηφιακό θερμόμετρο της OASE, το οποίο έχει ελεγχθεί σε νερό με παγάκια για την ένδειξη μηδέν, αλλά και εξωτερικά δίνει παρόμοια θερμοκρασία με το θερμόμετρο εσωτερικού χώρου που έχω. Φίλτρο και θερμοστάτης δουλεύουν ανελλιπώς εδώ και 28 ώρες. Υπάρχουν αυξομειώσεις της τάξης 5-6 βαθμών ενώ δεν ανεβαίνει και η θερμοκρασία. Αγανακτώντας ανέβασα τον θερμοστάτη στο φουλ (32 βαθμούς κελσίου)  εδώ και 4ώρες και η θερμοκρασία χτυπάει με το ζόρι ένα 24άρι και πέφτει πάλι κάτω από το 23,7. Kαι όλα αυτά σε ένα δωμάτιο που τις δύο τελευταίες μέρες η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω από 24 βαθμούς κελσίου. Υπενθυμίζω χαρακτηριστικά φιλτροθερμοστάτη juwel 300λ/ω και 50w.Είχα στο πρόγραμμα να προμηθευτώ ένα εξωτερικό φίλτρο και νέο θερμοστάτη (ή τον συνδυασμό τους στο Oase BioMaster Thermo 250- με τα φώτα του φίλου @Georgis), αλλά όχι τόσο άμεσα. Είναι δυνατόν να είναι το φίλτρο και ο θερμοστάτης που ήρθαν με το ενυδρείο πακέτο τόσο ανεπαρκή, ενώ υποτίθεται ότι κατασκευάστηκαν για ιδανική λειτουργία εντός του συγκεκριμένου ενυδρείου; Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος; 

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω μέσα στην εβδομάδα κάνιστρο και να βάλω το φίλτρο και τον θερμοστάτη της juwel στο 30αρι tank που θα παραγγείλω για καραντίνα.

Τι λέτε να συμβαίνει με το θέμα; 

 

εικόνα_Viber_2021-03-14_21-38-37.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-14_21-38-47.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-14_21-38-55.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-14_21-39-18.jpg

Καλησπέρα, το ίδιο θέμα είχα με το θερμοστάτη του ριο125 πέρα από το ότι δεν έχει ακριβή ένδειξη της θερμοκρασίας δεν επαρκεί για τα λίτρα του ενυδρείου. Πάνω από 24 δεν μου το πήγαινε ποτε. Μπορεί να το κάνουν και για λόγους εμπορικούς μιας και της ανήκει και η eheim και είναι και από τις πιο γνωστές δουλεμένες και αξιόπιστες εταιρίες. Εγώ προσωπικά τον κράτησα για το βαρέλι της αλλαγής το θερμοστάτη της juwel και τα βρίσκει σκούρα στα 60λιτρα ενώ τον προτείνει για 150. Σίγουρα θα τον άλλαζα στην θέση σου με κάτι πιο δυνατό και κάτι που μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία με μεγαλύτερη ακρίβεια.
Θα σου πρότεινα να μην αφαιρέσεις το εσωτερικό αλλά να προσθέσεις ένα εξωτερικό γιατί μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν μηχανική φιλτρανση το εσωτερικο και να επεμβαίνεις ανα πάσα στιγμή και να βάζεις και άνθρακα και τα λοιπά και ότι άλλο θες. Στο rio350 είχα δουλέψει και με εσωτερικο και χωρίς εσωτερικο. Είχα 3 εξωτερικά πάνω και παρόλα αυτά όταν το αφαιρεσα ξεβοκευτηκα σε κάποια θέματα. Επισης αν δεν σου επαρκεί η κυκλοφορία και η δύναμη της αντλιασ Του μπορείς να την αλλάξεις με το μεγαλύτερο μοντέλο της. Επισης έτσι το εξωτερικό θα μπορούσε έτσι να χωρέσει μεγαλύτερη ποσότητα βιολογικού υλικού. Το μοντέλο της oase biomaster thermo 250 και 350 το ψάχνω πολύ τις τελευταίες μέρες μιας και θέλω να αγοράσω ένα από τα δυο και η αλήθεια είναι ότι μου έχει τραβήξει πολύ το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη σειρά. Χωρίς να το έχω δουλέψει θα το πρότεινα από όσα έχω δει και διαβάσει. 
Για το στήσιμο θα σου έλεγα μήπως δοκίμαζες το κόψιμο της ρίζας να μπει προς τα κάτω να ακουμπήσει δηλαδή στον βυθό και οι ρίζες να ανοίγονται προς τα πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεσότητα!

Χαίρομαι που υπάρχουν ομοιοπαθείς και που το θέμα είναι απλά μια ανεπάρκεια η οποία εύκολα αντιμετωπίζεται. Η ταυτόχρονη χρήση εσωτερικού και εξωτερικού φίλτρου για αύξηση του όγκου σε υλικά φιλτραρίσματος, πραγματικά είναι κάτι που δε το είχα σκεφτεί! Μιας και αναφέρθηκε το συγκεκριμένο φίλτρο, πιστεύεις οτι το 350 θα έπεφτε πολύ για 70αρι ενυδρείο; Κανονικά δε θα πήγαινα σε κάτι τόσο μεγάλο, ανησυχώ όμως από συχνές αναφορές  για μειωμένες ροές γενικότερα από τις αναγραφόμενες σε όλους του τύπους φίλτρου. Όσο για την ρίζα πραγματικά από άποψη μηχανικής πολύ πρακτική λύση μιας και είναι το πρώτο μου στήσιμο και μου βγήκε λίγο η ψυχή να τη στερεώσω και δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο.Ανησυχώ μήπως μου χαλάσει τη φυσικότητα μόνο. Προσπαθώ να δώσω εικόνα παραποτάμιας ρίζα δέντρου. Σίγουρα όμως το scape δε θα μείνει ως έχει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Θέλω να βγάλεις τον θερμαντήρα εκτός φίλτρου άλλα μέσα στο νερό να τον ρυθμίσεις στο φουλ να σβήσεις τα φώτα και στο δωμάτιο και στο ενυδρείο και να δεις αν πυρώσει όλος ο σωλήνας και για πόση ώρα μένει στην κατάσταση αυτή .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Halcyon έγραψε:

Ευχαριστώ για την αμεσότητα!

Χαίρομαι που υπάρχουν ομοιοπαθείς και που το θέμα είναι απλά μια ανεπάρκεια η οποία εύκολα αντιμετωπίζεται. Η ταυτόχρονη χρήση εσωτερικού και εξωτερικού φίλτρου για αύξηση του όγκου σε υλικά φιλτραρίσματος, πραγματικά είναι κάτι που δε το είχα σκεφτεί! Μιας και αναφέρθηκε το συγκεκριμένο φίλτρο, πιστεύεις οτι το 350 θα έπεφτε πολύ για 70αρι ενυδρείο; Κανονικά δε θα πήγαινα σε κάτι τόσο μεγάλο, ανησυχώ όμως από συχνές αναφορές  για μειωμένες ροές γενικότερα από τις αναγραφόμενες σε όλους του τύπους φίλτρου. Όσο για την ρίζα πραγματικά από άποψη μηχανικής πολύ πρακτική λύση μιας και είναι το πρώτο μου στήσιμο και μου βγήκε λίγο η ψυχή να τη στερεώσω και δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο.Ανησυχώ μήπως μου χαλάσει τη φυσικότητα μόνο. Προσπαθώ να δώσω εικόνα παραποτάμιας ρίζα δέντρου. Σίγουρα όμως το scape δε θα μείνει ως έχει. 

Πιστεύω ότι θα ήταν αρκετά δυνατό για το 70αρι. Ουσιαστικά το συγκεκριμένο φίλτρο δίνεται για ενυδρεια μέχρι 350 λίτρα παρολο που η ροη του κατά την γνώμη μου δεν επαρκεί για ένα τέτοιο ενυδρειο. Με 900l/h κυκλοφορια νερού θα περναει το νερό το φίλτρο στο ενυδρειο σου πάνω από 10 φορές που το βρίσκω αρκετά υπερβολικο. Και εγώ προβληματίζομαι σκέψου μήπως είναι πολύ δυνατό για το ενυδρειο μου. Μιας και τα ραμ θέλουν αρκετά ήρεμα νερά. Μπορείς να δοκιμάσεις να δέσεις τότε κάποια Μος στο κόψιμο ώστε να το καλύψει και να μην φαίνεται. Ουσιαστικά αυτό που προσωπικά πάντα προσπαθούσα να πετύχω στο στήσιμο μιας και μου αρέσει στο μάτι είναι να δενει φυσικά η ρίζα. Είτε να ανεβαίνει από τον βυθό σαν να έχει πέσει ή να βυθίζεται από την επιφάνεια προς τα κάτω. Προσωπική γνώμη πάντα ετσι

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα . 

Θέλω να βγάλεις τον θερμαντήρα εκτός φίλτρου άλλα μέσα στο νερό να τον ρυθμίσεις στο φουλ να σβήσεις τα φώτα και στο δωμάτιο και στο ενυδρείο και να δεις αν πυρώσει όλος ο σωλήνας και για πόση ώρα μένει στην κατάσταση αυτή .

Την δοκιμή να το βγάλω εκτός του φίλτρου την είχα κάνει και εγώ. Όχι για να δω πόση ώρα πυρώνει αλλά να δω μήπως λόγο του περιορισμένου χώρου στο εσωτερικο και της ελλιπής κυκλοφορίας μήπως δεν ανακυκλωνόταν σωστά το νερό και έμενε στάσιμο όποτε το νερό εκεί έφτανε ευκολότερα στην τάδε θερμοκρασία χωρίς να ανακυκλώνεται με καινούριο. Πάντως και στο ενυδρειο που το έβαλα ποτε δεν έφτασε πάνω από 24 και δεν μπορούσα να του δώσω και σταθερή τιμή γιατί πάνω έχει ένα 18 ένα 24 και ένα 32 αν θυμάμαι σωστά και ένα - και ένα +. Και έτσι το πήγαινα εμπειρικά. Κάθε λίγο τον ανέβαζα και ενα Τσακ και περίμενα να δω τι θα δείξει το θερμόμετρο. 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πρέπει να δούμε αν δουλεύει σωστά ή είναι ελαττωματικός .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αντώνη πρέπει να δούμε αν δουλεύει σωστά ή είναι ελαττωματικός .

Σωστό δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό το θέμα ελαττωματικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @marinos και @antonium98. O θερμοστάτης δοκιμάστηκε σε 10lit tank.Πυρακτώνεται και δουλεύει κανονικά.Μόλις ζεστάνει το νερό σταματάει περίπου στη θερμοκρασία ρύθμισής του (δεν αναγράφει τιμές βαθμών εκτός από τα min max, οπότε η ρύθμιση είναι στο περίπου) και τη διατηρεί σταθερή. Χθες το βράδυ τον ρύθμισα στο τέρμα (32βαθμοί), μετά από 5 ώρες συνεχούς λειτουργίας κατάφερε να ρυθμίσει την θερμοκρασία στους 24,2 (δεν πάει παρπάνω) και να την κρατήσει σταθερή.Το πρωί άνοιξα παράθυρα για 3 ώρες με εξωτερική θερμοκρασία στους 18 βαθμούς. Κατάφερε να μείνει στο 24,2. Αποτέλεσμα: Ο θερμοστάτης στην max λειτουργία όντως μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία του νερού και να την κρατήσει σταθερή, αλλά σε αυτά τα λίτρα πετυχαίνει max τo 24,2. Νομίζω πως όντως είναι ανεπαρκής. Θα λύσει ένας καινούριος με περισσότερα watt το θέμα; Το oase biomaster thermo που θα πάρω, φοράει 150w ενώ αυτός είναι 50w.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Σίγουρα ο μεγαλύτερος θα σου λύσει το πρόβλημα και όχι μόνο άλλα θα σου μειώσει και την κατανάλωση ρεύματος .

Διάβασε αν θέλεις και το παρακάτω   

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή Σαρακοστή  :)

Η αλήθεια είναι πως με οι θερμοστάτες της juwel είναι λίγο μικροί για χειμώνα, απο προσωπική εμπειρία στο lido 120 (κύβος) ήταν μια χαρά ο 100watt αλλα το ριο 240 ο 200w ούτε κάν.

Το biomaster 350 έχει 1100l/h πάρα πολλά για 70l  αν και τα μπαστούνια έχουν ρύθμιση ροής και στην εισαγωγή και στην εξαγωγή, στα 120 πάντως το biomaster 250 είναι μια χαρά και με spray bar .

Εάν πάρεις τον Απρίλιο το biomaster thermo , μην δώσεις λεφτά για άλλο θερμοστάτη , κρατάει της θερμοκρασίες like a champ ! 

Τα ενυδρεία τα έχω στο man cave & όταν δεν είμαι στο χώρο η θέρμανση είναι κλειστή ακόμα και με 13-15c τα ενυδρεία είναι στους 25c-25.5 κολλημένα (200w & 300w αντίστοιχα) 

 

Για +5c απο τη θερμοκρασία λογικά θα θες 50w στα 70λ

      +10c    100w

     +15c 150w

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Η αλήθεια είναι πως με οι θερμοστάτες

"Θερμοστάτες " ;  Απο εσένα δεν περίμενα τέτοιο λάθος . Θερμαντικό σώμα ή θερμαντήρας ..........???

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

"Θερμοστάτες " ;  Απο εσένα δεν περίμενα τέτοιο λάθος . Θερμαντικό σώμα ή θερμαντήρας ..........???

Οι αναθυμιάσεις απ το ουζάκι φταίνε , εξού  και το απολωλός 'με' :hehe: 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Update μετρήσεων!

 

Χρόνος λειτουργίας: 96 ώρες

Μετρήσεις με υγρά τεστ της API:

pH: 7,4

NH3/NH4+ : 0,25ppm

NO2- : 1 ppm

NO3- : 5 ppm

 

MEΘΟΔΟΣ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ: Αποφάσισα να στρώσω με αμμωνία. Δεν προμηθεύτηκα ακόμη. Την ημέρα που γέμισα έριξα βακτήρια (bacterlife της waterlife) και τροφή χύμα για να μη πεθάνουν, με στόχο να αρχίσει να δημιουργείται μια κάποια βιολογία εωσότου λύσω άλλα θέματα (την ρύθμιση της θερμοκρασίας όπως φαίνεται πιο πάνω). Η τροφή που έριχνα καθημερινά αντιστοιχεί χονδρικά στο 1/3 του συνολικού πληθυσμού των μελλοντικών κατοίκων.

 

Η μέτρηση έγινε σήμερα στις 15.30. Τροφή δόθηκε στις 21.00 της προηγούμενης ημέρας.

 

Πως ερμηνεύονται τα αποτελέσματα αυτά; Ποιος είναι ο στόχος μακροπρόθεσμα; 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικώς!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...