Jump to content

‘Εν ἀρχή ἦν 70L


Halcyon

Recommended Posts

πριν 16 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

όσο μεγαλύτερος είναι ο κύκλος τόσο περισσότερη βιολογία χτίζεται.

οχι, ή μπορουμε να πουμε μεχρι ενα σημειο.  Δεν μπορει η αποικια να μεγαλωνει οσο θελεις. Και το θεμα δεν ειναι μονο η τροφη, αλλα-

2- χώρος (εμβαδον), που θα κατοικουν τα βακτηρια

3- ποσότητα Ο2 στο νερο

4- θερμοκρασια

5-παρουσια ανταγωνιστων - τα φυτα, πχ, που καταναλωνουν αμμωνια

Αν θυμαμαι καλα, υπαρχει καπου ενα αρθρο by @Χρήστος πανω σ΄αυτο το θεμα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

οχι, ή μπορουμε να πουμε μεχρι ενα σημειο.  Δεν μπορει η αποικια να μεγαλωνει οσο θελεις. Και το θεμα δεν ειναι μονο η τροφη, αλλα-

2- χώρος (εμβαδον), που θα κατοικουν τα βακτηρια

3- ποσότητα Ο2 στο νερο

4- θερμοκρασια

5-παρουσια ανταγωνιστων - τα φυτα, πχ, που καταναλωνουν αμμωνια

Αν θυμαμαι καλα, υπαρχει καπου ενα αρθρο by @Χρήστος πανω σ΄αυτο το θεμα....

Μάλιστα καταλαβα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Τροφη ριχνεις μερα παρα μερα; πόσο περιπου;

Με την μειωση αμμωνιας (πόσο ηταν στην αρχη;), πρεπει να ανέβουν τα νιτρωδη.

Με το ζωντανο πανω σε τζαμι δεν βγαζω ακρη, πολυ θολη φωτογραφια. Δοκιμασε να κανεις μια καθαρη.

Kαλησπέρα @natateo. Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Η αμμωνία απ΄αρχής του στρωσίματος είναι σταθερά στα 0,25 ppm. Κάποια στιγμή τα νιτρώδη ανέβηκαν στο 1. Την επόμενη μέρα άλλαξα το φίλτρο και έκτοτε παραμένουν στο 0. Για την προσθήκη τροφής διάβασα ότι πρέπει να μπαίνει κάθε μέρα το 1/3 της τροφής που θα έμπαινε εάν είχε κατοίκους μέσα, οπότε προσθέτω 12 flakes καθημερινά. Στη φάση που βρίσκομαι περιμένω να δω νιτρώδη ως ένδειξη ύπαρξης κάποιας έστω βακτηριακής δραστηριότητας...δεν υπάρχουν όμως...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μπορείς να μου πεις σε ποια περιοχή βρίσκεσαι μπας και μπορέσουμε να σου βρούμε καλό μπόλι για να επιταχύνουμε την διαδικασία ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω άνθρωπο παλαίμαχο του χόμπι κοντά να μου δώσει μπόλι...αλλά το έχω πάρει λίγο προσωπικά. Θα κάνω υπομονή. Σήμερα θα κάνω μετρήσεις ξανά. Περιμένω και νέα σκευάσματα  μέσα στην εβδομάδα (seachem balance, bactozym κλπ). Θα το στρώσω. Με παρακολουθείτε κι εσείς, οπότε θα το καταφέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Halcyon έγραψε:

Η αμμωνία απ΄αρχής του στρωσίματος είναι σταθερά στα 0,25 ppm.

Πολυ λιγη για αρχη ηταν. Τουλαχιστον στο 0,5-1ppm καλυτερα να ηταν.

Τροφη βαζουμε τοσο, οσο θα ετρωγαν τα ψαρια σου κανονικα την ημερα.

Προσοπικα δεν βαζω σε αποχη, αλλά ριχνω μεσα στο νερο. Μετα απο μια εβδομαδα η αμμωνια μου παντα εφτανε στα 2-4ppm.

Kανε μια δοκιμη - ριξε διπλασια ποσοτητα τροφης μεσα στο νερο για 3-4 ημερες (καθε μερα) και μετα κανε μετρησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ λιγη για αρχη ηταν. Τουλαχιστον στο 0,5-1ppm καλυτερα να ηταν.

Τροφη βαζουμε τοσο, οσο θα ετρωγαν τα ψαρια σου κανονικα την ημερα.

Προσοπικα δεν βαζω σε αποχη, αλλά ριχνω μεσα στο νερο. Μετα απο μια εβδομαδα η αμμωνια μου παντα εφτανε στα 2-4ppm.

Kανε μια δοκιμη - ριξε διπλασια ποσοτητα τροφης μεσα στο νερο για 3-4 ημερες (καθε μερα) και μετα κανε μετρησεις.

ευχαριστώ @natateo ξεκινάω τη δοκιμή από σήμερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Halcyon έγραψε:

Έχω άνθρωπο παλαίμαχο του χόμπι κοντά να μου δώσει μπόλι...αλλά το έχω πάρει λίγο προσωπικά. Θα κάνω υπομονή. Σήμερα θα κάνω μετρήσεις ξανά. Περιμένω και νέα σκευάσματα  μέσα στην εβδομάδα (seachem balance, bactozym κλπ). Θα το στρώσω. Με παρακολουθείτε κι εσείς, οπότε θα το καταφέρουμε!

Αν το πήρες προσωπικά παω πάσο. Κανε οτι σου λεει η Ναταλία.

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Αν το πήρες προσωπικά παω πάσο. Κανε οτι σου λεει η Ναταλία.

Πήραμε νιτρικά; ?

εικόνα_Viber_2021-03-23_14-15-30.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Πήραμε νιτρικά; ?

εικόνα_Viber_2021-03-23_14-15-30.jpg

Εκανες κάτι διαφορετικό και πηρες αυτές τις μετρήσεις; Ή απλά σήμερα αυξήθηκε η αμμωνία; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Εκανες κάτι διαφορετικό και πηρες αυτές τις μετρήσεις; Ή απλά σήμερα αυξήθηκε η αμμωνία; 

Χθες το βράδυ έριξα τριπλάσια τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τεστ ακομα αυριο :)

Προσωπικα θα επαιρνα μπολι απο τον Μαρινο :P(αν καπου κοντα ειστε)...

Χωρις μπολι, ενας μηνας πανω-κατω ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ενα τεστ ακομα αυριο :)

Προσωπικα θα επαιρνα μπολι απο τον Μαρινο :P(αν καπου κοντα ειστε)...

Χωρις μπολι, ενας μηνας πανω-κατω ....

με τον Χρήστο είμαι κοντά. Αλλά όπως είπα το έχω πάρει προσωπικά, χημικός όντας. Εφόσον ξεκίνησα έτσι, θέλω να το στρώσω. Θέλω να μελετήσω και λίγο τη κατάσταση. Δεν μπορώ ακόμα να  εξακριβώσω πως είναι δυνατόν να προστίθενται μεγάλες ποσότητες βακτηρίων και να χρειάζονται τόσο πολύ χρόνο για να δράσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Ένα μικρό update καθώς εξελίσσεται το στρώσιμο καθώς οδεύει προς το τέλος ?

Να σημειωθεί πως η μέθοδος στρωσίματος με τροφή εγκαταλήφθηκε λόγω δικής μου κακής προετοιμασίας και ελλιπούς μελέτης. Οπότε ξεκίνησε εκ νέου στρώσιμο στις 24 Μαρτίου με την μέθοδο της Αμμωνίας. Αγοράστηκε καθαρή από φαρμακείο και η NH3 του ενυδρείου διαμορφώθηκε στα 10ppm με τους αντίστοιχους υπλογισμούς. Προστέθηκε stresszym της API. Δύο καψούλια bactozym κόπηκαν και χρησιμοποιήθηκε η σκόνη τους απευθείας πάνω στο βιολογικό υλικό του φίλτρου για μεγαλύτερη ενεργό επιφάνεια και καλύτερη ομογενοποίηση του υλικού επώασης. Στην ρίζα είχε  αναπτυχθεί βιοφιλμ εδώ και καιρό όπως συμβαίνει συχνά στα ξύλα (παρόλο που την έβρασα). Το άφηνα καθώς διάβασα ότι πρέπει να κάνει τον κύκλο του. Δυστυχώς γέμισε μύκητες και αφαιρέθηκε οριστικά. Η προσθήκη αμμωνίας σε τέτοια ποσότητα μετέβαλε και το pH με τις αντίστοιχες επιπτώσεις στα φυτά.

 

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

 -24/3

NH3 - 10

NO2 - 0

NO3 - 0

PH - 8,5

 

-27/3

NH3 - 10

NO2 - 0

NO3 - 0

 

-28/3

 

NH3 - >8

NO2 - 1

NO3 - 0

 

-29/3

 

NH3 - 4

NO2 - 5

NO3 - 0

 

-3/4

 

NH3 - 0,25

NO2 - >5

NO3 - <0

Σε αυτό το σημείο, φοβούμενος την απώλεια των βακτηρίων (που μεταβολίζουν την αμμωνία) λόγω χαμηλών επιπέδων ΝΗ3 ξεκίνησα καθημερινή προσθήκη τροφής.

 

Σημερινή μέτρηση.

408249819__Viber_2021-04-06_01-48-09.thumb.jpg.c7c4ed609e8d9decd66c6d7458f66469.jpg

 

Αυτό που με ανησυχεί λόγω απειρίας είναι μια πιθανή μείωση των βακτηρίων λόγω νηστείας. Η αμμωνία είναι χαμηλά.Την εχουν μεταβολίσει όλη. Υπάρχει όντως κίνδυνος μέχρι να μεταβολιστούν τα νιτρώδη, να χαθούν αμμωνιοφάγα; Τι πρέπει να γίνται κανονικά σε αυτή την φάση του στρωσίματος; Να προσθέσω μήπως και άλλη αμμωνία; Κρίμα να χαθεί τόσων ημερών βιολογία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταισε το ενυδρειο. Βαζεις τροφη για να διατηρεις τα βακτηρια μεχρι να πανε μηδεν τα νιτρωδη. Μετα αλλαγη νερου καλη και βαλε ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...