Jump to content

Ελαφροπετρα


perse4ss

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η ελαφρόπετρα με κοκκομετρία από 0,4mm έως 1cm κάνει για να μπει στο φίλτρο η θέλει μεγαλύτερους κόκκους για να κάνει δουλειά;39aa86fe22e274bd777e185d52ba890c.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο μέγεθος του seachem matrix περίπου που κάνει φοβερή δουλειά.

Το έχω στο sump του θαλασσινού και πραγματικά είδα διαφορά στα νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι?..σε ποιο φιλτρο θα μπουν?

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εξωτερικό φίλτρο για να δω μήπως και με βοηθήσει λίγο με τα νιτρικά γιατί το νερό της βρύσης έχει 26 εδώ στις Σέρρες και μέχρι να ξαναπιασουμε δουλειά Μ αυτή τη καραντίνα δεν παίζει για α/ο. Θα κάνω και ένα επιπλέων κρεμαστό με πλέξι Γκλας για να δω αν έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει στο γλυκο να κατεβασεις τα νιτρικα ετσι. Μονο αν θα βαλεις πολλα φυτα να τραβανε τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίρνει αλλά φυτά μέσα. Και Κέρατοφύλλο που έβαλα για αρκετο διάστημα δεν έκανε δουλειά.b34a7e33da2ad8ca66df4a3649108787.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ μετράς νιτρικά ; 

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 20 δυστυχώς. 26 έχει το νερό της βρύσης. Μου το είπανε σε εργαστήριο μετρημένο. Και που το κρατάω σε τέτοια επίπεδα νομίζω είναι θαύμα.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος perse4ss έγραψε:

Δεν νομίζω ότι παίρνει αλλά φυτά μέσα. Και Κέρατοφύλλο που έβαλα για αρκετο διάστημα δεν έκανε δουλειά.b34a7e33da2ad8ca66df4a3649108787.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όμορφη η εικόνα του ενυδρείου σου πάντως...... δηλαδη ουτε με το κερατοφυλλο ειδες πολυ βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς. Η λύση ξέρω ότι είναι η α/ο αλλά περιμένω πότε θα αποφασίσουν οι #@∆¶π¢@ να λήξουν την καραντίνα να κάνουμε κάνα μεροκάματο πρώτα γιατί θέλω να πάρω μια καλή για να την έχω και για οικιακή χρήση. Σκέφτηκα να πάρω ένα φίλτρο απονιτρωπιοισης αλλά θα έχω πρόβλημα με τα άλατα. Τώρα με το φίλτρο που έχω τουλάχιστον κρατάει άλατα χλωρίδα κλπ. Το νερό Γενικά στις Σέρρες ούτε για να κάνεις μπάνιο δεν είναι. :)))))))[emoji88][emoji88][emoji88]

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρά που εχεις φουλ φυτα, ειναι ολα αργης αναπτυξης και δεν τραβανε πολλα νιτρικα.

Το ενυδρειο ειναι παρα πολυ ομορφο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Θα το κάνω και μια παρουσίαση κάποια στιγμή. Σκέψου ότι πριν μια εβδομάδα έβγαλα και 4-5 χούφτες java από μέσα.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...