Jump to content

Μια (ισως) χαζουλα ερωτηση


Recommended Posts

Καλησπερα εκλεκτέ κόσμε. Μια ερωτηση απλή και όπως λεει και ο τίτλος ίσως και λίγο χαζη. Ετοιμαζομαι να στησω ενα χρυσοψαραδικο. εχω μερικά ξύλα που λεω να βλαλω μέσα. σκέφτικά πέρα απο τα κλασσικά φυτά που μπορουν να μπουν με χρυσοψαρα, σκέφτηκα αν μπορώ να βάλω καμια βουλεφαλανδρα (αν το λεω σωστα στα Ελληνικα) και να "ντύσω" μερικά κλαδιά με κάποιο είδος moss. Τα δύο τελευταια θα ζήσουν η θα γίνουν μεζές;;;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθλεσω και κάτι που ξέχασα...Οι εχινόδοροι θέλουν υπόστρωμα από ότι θυμαμαι ή κάνω λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπερα εκλεκτέ κόσμε. Μια ερωτηση απλή και όπως λεει και ο τίτλος ίσως και λίγο χαζη. Ετοιμαζομαι να στησω ενα χρυσοψαραδικο. εχω μερικά ξύλα που λεω να βλαλω μέσα. σκέφτικά πέρα απο τα κλασσικά φυτά που μπορουν να μπουν με χρυσοψαρα, σκέφτηκα αν μπορώ να βάλω καμια βουλεφαλανδρα (αν το λεω σωστα στα Ελληνικα) και να "ντύσω" μερικά κλαδιά με κάποιο είδος moss. Τα δύο τελευταια θα ζήσουν η θα γίνουν μεζές;;;

Εξαρταται τι χρυσα θα βαλεις... fancy; comet; και σε πόσα λ;

πριν 13 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Οι εχινόδοροι θέλουν υπόστρωμα από ότι θυμαμαι ή κάνω λάθος;;

και χωρις υποστρωμα μια χαρα θα ειναι. Θελουν υψος χαλικιου 5-6 εκ τουλαχιστον και στην αρχη καμια ταμπλετα στις ριζες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Εξαρταται τι χρυσα θα βαλεις... fancy; comet; και σε πόσα λ;

και χωρις υποστρωμα μια χαρα θα ειναι. Θελουν υψος χαλικιου 5-6 εκ τουλαχιστον και στην αρχη καμια ταμπλετα στις ριζες

Εδω χρειάζομαι όντως παλι την συμβουλή σας. Είμαι στα 300 λίτρα σχεδον με διαστάσεις 1.3x0.45x0.50 χοντρικά. Sκεφτομουν σε fancy περίπου 5. το σκέφτομια καλά;;

 

Απο χαλίκι οκ, εκει το σκεφτόμουν και εγώ στους 5 πόντους κατέλάχιστον γιατί απο ότι έχω διαβάσει και ότι εχω δει σκάβουν σαν τρελά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν φοβάσαι πως θα στα ξεθάψουν υπάρχει και η λυση της γλάστρας ( υπάρχουν σε μαγαζια για ορχιδέες κυρίως διάτρητες γλάστρες). Βάζεις μέσα υπόστρωμα ή απλό χαλίκι και ταμπλέτα και επανω βάζεις η σίτα (την πλαστική που έχουν τα μαγαζια κήπου) που μπορείς να την δέσεις ή να την κολλήσεις. Κόβεις και μια τρύπα στην μεση να χωράει ο εχινοδορος και εισαι μαγκας. Δοκιμασμενο και σε χρυσόψαρα και σε ενυδρειο με όσκαρ (εκει χρειάστηκε να μπουν βάρη από κάτω γιατί την έπαιρνε και την πήγαινε βόλτα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν αριθμός ψαριών πως σας φαίνεται;;απο φιλτρανση ειμαι καλα παντως.Ισως και να περισευει η φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Σαν αριθμός ψαριών πως σας φαίνεται;;απο φιλτρανση ειμαι καλα παντως.Ισως και να περισευει η φιλτρανση.

Για 5 fancy θα ειναι παραδεισος τα 300λ! Με αυτα μπορεις και φυτα να βαλεις. :)

Να το δει και ο @killerknight :)

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω καλημέρα και από εμένα. Ο χαμός στο ίσιωμα με 300 λίτρα. Βάζεις άνετα 6 μέσα. Τι φίλτρανση έχεις?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σορρυ για την αργοπορημένη απαντηση, αλλα λόγο ωραριου στην δουλεια αυτες τις μέρες ειναι δυσκολη η επισκεψη μου στο φορουμ. Πήρα μερικές προτβουλίες και έστησα όπως φαίνεται στην εικόνα.

 

Οι πέτρες θα αναδιαμορφωθούν μόλις το ξύλο κάτσει μόνο του. Από φυτά έβαλα για αρχή 5-6 ανούμπιρες, έριξα στην πετρα τις κρυπτοκορίνες και ελπίζω να πιάσουν οι εχινόδοροι...Σκέφτομαι να πεταξω και μερικές βουκεφαλανδρες.

Για να απαντήσω στο κομάτι της φίλτρανσης @killerknightπρος το παρόν έχω ένα eheim classic 2217 και ένα fluval fx4. Προσπαθόντας να εξοικονομήσω χώρο, ειδικά το καλοκαίρι όταν σφίξουν οι ζέστες, σκέφτομια τα εξής και εδώ θέλω πραγματικά τις απόψεις σας. σκέφτομαι να πουλήσω και τα δύο φίλτρα και να πάω σε ένα fx6. Ο σκόπός να εκοικονομήσω χώρο για το chiller να μην το έχω εκτός επιπλου. Τώρα απο την άλλη με αυτή την κίνηση, επειδή τα λάστιχα της fluval είναι περίεργα και πιθανόν να χρειαστεί να βάλω εξτρά αντλία μέσα στο ενυδρείο, σκέφτομιαι μια άλλη εναλλακτική.

Να πάω σε ένα eheim classic 2260, ώστε να αποφύγω να βάλω μέσα στο ενυδρείο αντλία για την ψύξη και να κάνω την συνδεσμολογία σε σειρά. Δηλ φίλτρο -> chiller -> ενυδρείο -> φίλτρο.

Πως σας ακούγεται αυτό;;;

 

 

IMG_5611.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

 Chiller δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις αν έχεις χρυσόψαρα. Στη χειρότερη, αν πιάνεις άνω των τριάντα βαθμών το καλοκαίρι μέσα στο σπίτι τοποθέτησε ανεμιστηρακια. Όσον αφορά την φιλτρανση, για εμένα κρατάς τα δύο φίλτρα που έχεις και λειτουργείς με αυτά. Είναι υπεραρκετά για τον αριθμό των famcy ψαριών που σου ανέφερα παραπάνω

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, killerknight said:

 Chiller δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις αν έχεις χρυσόψαρα. Στη χειρότερη, αν πιάνεις άνω των τριάντα βαθμών το καλοκαίρι μέσα στο σπίτι τοποθέτησε ανεμιστηρακια. Όσον αφορά την φιλτρανση, για εμένα κρατάς τα δύο φίλτρα που έχεις και λειτουργείς με αυτά. Είναι υπεραρκετά για τον αριθμό των famcy ψαριών που σου ανέφερα παραπάνω

 

Γενικά σαν σπιτι παλιό με πέτρα τα 30άρια τα έχω άνετα το καλοκαίρι. Είχα ανεμιστηράκια φίλε και τα έβγαλα λόγω θορύβου. Πέριση με το chiller ήμουν άρχοντας να πω την αλήθεια. είναι 4 και μόλις υπάρχει το περιθώριο λέω να πεταχτώ περιστέρι να ρίξω ένα μάτι σε εκει πετσοπάδικο που θυμαμαι οτι ο τυπος είχε κάτι πολύ ομορφους συνδιασμους σε χρώματα στα χρυσοψαρα του.

Και απο την άλλη να παει χαμένο το chiller???   :P

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε. Τα δύο φίλτρα χωράνε στο ένα ντουλάπι? Να ξέρεις ο Σταύρος από το άβυσσος έφερε κάτι πολύ όμορφα fancy butterfly αλλά είναι λίγο τσιμπιμενα. Δες και το λινκ 

 

https://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/category-68/lobophyllia-sp.-aussie-2-clone/

 

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Μονο τα φίλτρα χωράνε στο ντουλάπι.Να μπει και το chiller μαζι με δύο φίλτρα δεν... Κοιτα με το οικονομικο οκ δεν υπάρχει πρόβλημα. προς το τέλος του μήνα είμαι για να κάνω παραγγελία μιας και δνε εχω βρει κάτι τέτοιο Ελλάδα...Αλλά ευχαριστώ για την συμβουλή, την έχω κατά νου την άβυσσο και με αυτά που μου έδειξες...με εψησες να την αυξήσω την παραγγελία.

 

https://kingkoigoldfish.com/collections/new-arrivals/products/305to6c-29

 

https://kingkoigoldfish.com/collections/new-arrivals/products/305to6c-23

 

https://kingkoigoldfish.com/collections/new-arrivals/products/305ry1a-2

 

Άσχετο..μου κατέβηκε μια ιδέα, να ρίξω και λίγη moss σε καμια πέτρα και στο ξύλο...έχουν ελπίδες επιβίωσης η moss η θα ειναι η καθημερινή σαλάτα των ψαριών;;;

IMG_5612.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Με τα χρυσόψαρα πάντα θα δοκιμάζεις σε θέματα φυτών. Αν μείνεις με ένα φίλτρο τότε εγώ προτείνω αυτό και όχι το fx6 για να έχεις και μπόλικη βιολογία. Εφόσον δεν έχεις θα και με το οικονομικό ακο.η καλύτερα 

 

https://www.skroutz.gr/s/15767566/ΦΙΛΤΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ-EHEIM-EXTERNAL-FILTER-CLASSIC-1500XL-2260-WITHOUT-FILTER-MEDIA-2400-L-H.html

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2021 at 8:19 PM, killerknight said:

Με τα χρυσόψαρα πάντα θα δοκιμάζεις σε θέματα φυτών. Αν μείνεις με ένα φίλτρο τότε εγώ προτείνω αυτό και όχι το fx6 για να έχεις και μπόλικη βιολογία. Εφόσον δεν έχεις θα και με το οικονομικό ακο.η καλύτερα 

 

https://www.skroutz.gr/s/15767566/ΦΙΛΤΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ-EHEIM-EXTERNAL-FILTER-CLASSIC-1500XL-2260-WITHOUT-FILTER-MEDIA-2400-L-H.html

Χμμμμ...νι το εχω αναφέρει πιο πάνω το 2260...Θα δω τελικα τι θα προκύψει και θα σας ενημερώσω.

 

Φίλε @killerknight μιας και σε βλέπω har rock με τα χρυσοψαρα. Μια ερώτρηση ακομα. Με την βρόμα πω ςτην παλευουμε...Οκ είχα διαβάζσει οτι εινια αρκετά βρωμιάρικα....αλλα είπαμε...Αλλαγές νερου κάθε πότε κάνεις και φ΄λλιλτρα κάθε πότε καθαρίζεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε πέντε μέρες το 50 με 60 τις εκατό. Καθαρισμα φίλτρων κάθε δύο μήνες. Δες και δω για να καταλάβεις. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...