Jump to content

Καλώς σας βρήκα. 80λτρ


Recommended Posts

Παίδες σας χαιρετώ και καλώς σας βρηκα,  μετά από μια δεκαετία απο την πρώτη εμπειρια που είχα με ενα 30litro ενυδρείο,  επιχειρώ για 2η φορα, αυτη τη φορά  με τις μικρες μου κόρες και ενα 80αρι . Ειμαι στα αρχικά στάδια στρωσίματος...δεν μπαίνω στη διαδικασία να ρωτήσω για θολούρες κλπ, υπάρχουν πολλές ενότητες για το θεμα οπως και για το στρώσιμο.

Σκοπεύω να είναι φυτεμένο  και να βάλω dwarf gouramis  αρχικά και μετά βλέπουμε..

 

 

IMG-c59ec9d04d163ec811429c04845302e2-V.jpg

IMG-432cf7711a4fb52c726a82ba9a81528e-V.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις, για ευκολο φυτεμενο ριξε μια ματιά εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, natateo said:

Αν θελεις, για ευκολο φυτεμενο ριξε μια ματιά εδω-

 

 

Τέλεια, ευχαριστώ. Πολύ χρήσιμη ενότητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο στα καινούργια ξύλα, θα φύγει σε λίγο καιρό. Συνέχισε τη ρουτίνα που έχεις κι απλώς τράβα όσο μπορείς από αυτό σε κάθε αλλαγή νερού που κάνεις.[emoji846]

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά  σας χαιρετώ, ένα μικρό   update  για απόψεις...αρχικά είμαι στις 10 μέρες στρωσίματος του ενυδρείου. Η θολούρα παραμένει αν και νομιζω μειώθηκε αλλά απο την άλλη μου φαίνεται να πρασινίζει κάπως....το ξύλο γέμισε άλγη λογικά -πολυ άσχημη εικόνα...οι μετρήσεις μου με τα στικς της  sera (σκοπεύω να πάρω υγρά τεστ) μου δείχνουν ΝΟ3 10, ΝΟ2 0,  PH 7.2, KH 10, GH >16.   Σχόλια ευπρόσδεκτα..

IMG-ee71a305864f5bb67c4ef0801e17a28c-V.jpg

IMG-64562293c9c038a7a884750b4d93968a-V.jpg

IMG-83465b460285383f568000b3a35c5831-V.jpg

IMG-1f37cb254970b96782a5282d15d8abf0-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το ξύλο και καθαρισέ το, για να βελτιωθεί η εικόνα του και να μην επιβαρύνει το σύστημα με την ανάπτυξη αλγών. Η θολούρα (από το κινητό που βλέπω) μου φαίνετε πολύ έντονη και έχει κρατήσει πολλές μέρες. Έπρεπε να είχε καθαρίσει. Οι πέτρες στην άκρη μου φαίνονται λίγο επικίνδυνα στημένες για το τζάμι.

Τα τεστάκια δες τα απλά σαν μια ένδειξη και μην τα λαμβάνεις και πολύ σοβαρά υπόψην. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δε το έχεις δει, ρίξε και μια ματιά στο προφίλ του ψαριού που σε ενδιαφέρει.

Πολύ όμορφο ψάρι, θα το χαρούν και οι κόρες σου.:thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

To ξύλο είναι ενυδρειακό; Η κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 7:54 ΜΜ, SOTIRIS said:

Βγάλε το ξύλο και καθαρισέ το, για να βελτιωθεί η εικόνα του και να μην επιβαρύνει το σύστημα με την ανάπτυξη αλγών. Η θολούρα (από το κινητό που βλέπω) μου φαίνετε πολύ έντονη και έχει κρατήσει πολλές μέρες. Έπρεπε να είχε καθαρίσει. Οι πέτρες στην άκρη μου φαίνονται λίγο επικίνδυνα στημένες για το τζάμι.

Τα τεστάκια δες τα απλά σαν μια ένδειξη και μην τα λαμβάνεις και πολύ σοβαρά υπόψην. :D

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έκανα αλλαγή 20%, η θολούρα άρχισε να υποχωρεί και το ξύλο το καθάρισα κάπως αλλά θα το βγάλω να το καθαρίσω πιο καλά. Η θολούρα απο που είναι πιθανόν να προέρχεται; οπως και να χει προχωρώντας μαθαίνουμε. Χτες προσθεσα και κάποια φυτά  και ο Θεός βοηθός:)

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 10:00 ΜΜ, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

To ξύλο είναι ενυδρειακό; Η κάτι άλλο;

Ενυδρειακο είναι απο εκεί που πήρα και το ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα υποχώρησε κάπως αλλά με προβληματίζει. Ο τύπος  που μιλώ στο κατάστημα μου είπε να μην με ανησυχεί 

20210314_103718.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά σας χαιρετώ εκ νέου.

Το ενυδρείο σιγα σιγά εμπλουτιζεται. Αρχικά  ειχα βάλει 10 cardinal tetra k 1 koi betta, και μετα απο μια βδομαδα έβαλα 8 emperor tetra k 15 neritina snails για καθάρισμα. Θέλω να βάλω ακόμα μια ομάδα, κάποιους καθαριστές και τελος ενα ζευγάρι ramirezi.

20210327_165120.thumb.jpg.eb8fd18c39566a526c89835f375f847a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χάρη . 

Πολύ όμορφο έγινε το ενυδρείο σου . Περιμένουμε να μας το παρουσιάσεις και επίσημα στο  https://www.aquazone.gr/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...