Jump to content

To Skim or not to Skim


JDP

Recommended Posts

Ιδού η απορία. Μικροί reefάδες γειά σας. 

Θα ήθελα την αποψη σας για το αν χρειάζεται skimmer σε pico reef 30lt.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

   Πρέπει να βάλεις κάτω τι ζωντανά θα έχεις, τι θα ταιζεις, πόσο θα ταιζεις, κάθε πότε αλλαγές νερού, πόσο νερό, τι ενυδρείο έχεις, έχεις υπερχείλιση, έχεις κάποια άλλη μηχανική φιλτρανση...

   Στο παρελθόν είχα skimmer για παράδειγμα σε 60αρι με LPS και μαλακά. Ψάρι μόνο ένα cryptocentrus κίτρινο και ocellaris κλασσικό. Το τάισμα μου ήταν μετρημένο και αλλαγή κάθε 10μερες 30%. Στο χρόνο αφαίρεσα το skimmer να το βάλω σε άλλο ενυδρείο. Για 4χρ ήταν χωρίς skimmer και παρατήρησα καλύτερη ανάπτυξη από τα συγκεκριμένα κοράλλια. Το skimmer ήταν για 300λτ υπόψιν.

   Στο 10λτ ύφαλο δεν έχω skimmer αλλά είναι μόνο κοράλλια, ούτε σαλιγκάρι ούτε ψάρι. Αλλαγές 50% κάθε 10ημερο. 

   Οι περισσότεροι θα σου πουν χρειάζεται. Εγώ θα σου πω εξαρτάται το ενυδρείο, τα ζωντανά και η συντήρηση σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπε ο biggbilly, εξαρταται απο το ενυδρειο , το μεγεθος ,την ιχθυοφορτωση, τι αλλαγες νερου σκοπευουμε να κανουμε κτλ

Λογικα ενα καλο skimmer μας γλυτωνει απο τις συχνες αλλαγες νερου, αλλα ο λογος που μπαινει το skimmer δεν ειναι μονο η απομακρυνση των θρεπτικων που κανει το skimmer, επισης κανει και οξυγονωση νερου που ειναι πολυ χρησιμη στο θαλασσινο.

Απο την αλλη η αλλαγες νερου ειναι απαραιτητες για πολλους λογους, αναπληρωση συτατικων ,απομακρυνση νιτρικων κτλ

Μπορεις και χωρις skimmer, αλλα με skimmer ειναι ευκολοτερη η δουλεια που κανεις

Θα σου ελεγα να βαλεις nano skimmer φτηνο κινεζικο με 20-25 ευρω για τα λιτρα αυτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε εσύ το θαλασσινό και σκιμμαρετε μόνο του :icon_dance:!

Καλως μας ξαναηρθες!

 

Τόσο θάλασσα έχει το νησί.... μόνο 30λτ????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ είμαι της άποψης πως τα λίτρα αυτά είναι πλήρως διαχειρίσημα μόνο με αλλαγές. Όχι πως θα κάνει κακό ενα σκιμμερ, αλλά γενικώς τα σκιμμερ για τετοια ενυδρεία(κρεμαστά και μη) είναι κομματάκι άχρηστα όσον αφορά το σκιμμάρισμα και το προϊόν του. Μια ωραία και αποτελεσματική λύση για λίγα λίτρα είναι αυτά τα γυάλινα τα κυλινδρικά με την αερόπετρα και τον φελλό στο πάνω κομμάτι. 

Πάντως ξεκίνα το, και κατά τη διάρκεια που στρώνεις αποφασίζεις αν θα βάλεις ή όχι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας φίλοι μου και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Λοιπόν το ενυδρείο είναι ήδη στημένο και λειτουργεί σχεδόν 2μηνο.

Εχει μόνο 2 εσωτερικά φίλτρα ένα κανόνικό με σφουγκάρι καί ενα αεραντλίας λίγο παράξενο θα το βγάλω φώτο κάποια στιγμή να σας το δείξω.

Το ξεκίνησα με 3 πόντους άμμο και βράχο όχι όμως ζωντανό.

Έχει μέσα ένα bubble coral, ένα πολύ μικρό frag από green star polyps, 1 μόνο μανιτάρι Fancy Green Mushroom, Blastomussa Wellsi Red & Green, και ένα πολύ μικρό frag Aussie Neon Green Sinularia. 

Από ψάρια έχει 2 μωρά Clown, και ένα bicolor blenny. Έχει επίσης και 2 hermit crabs.

Από τάισμα ριχνω λίγο flakes κάθε μέρα και κάθε 3 μέρες περίπου 0,5ml Aquaforest Liquid Mysis.

Αλλαγές νερού πλέον κάνω κάθε εβδομάδα με νερό RO/DI 5 λίτρα.

Οι μετρήσεις του είναι πολύ καλές και όλα δείχνουν μέχρι τώρα να πάνε αρκετά καλά.

 

Από φωτισμό έχει ένα Kessil A80 που δουλεύεί από τις 7 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ με controller για προσομείωση αντολής δύσης. βέβαια δουλεύω το φως στο 40%-60% της φωτεινότητας και τα βλέπω όλα οκ. Φοβάμαι να το βάλω πιο δυνατό μην έχω τίποτα άλγες.

 

Το αλάτι για όσους δεν με ξέρουν το είχα αφήσει για πολλά χρόνια και ήμουν μόνο στο γλυκό αλλά πλέον αποφάσισα για στροφή 180 μοίρες :)

 

Ρωτάω για το σκίμμερ γιατί ποτέ δεν είχα έτσι μικρό ενυδρείο και εγώ ήμουν της άποψης ότι θαλασσινό χωρίς σκίμερ δεν γίνεται. Αλλά διαβάζοντας πολλά φόρα στο εξωτερικό βλέπω ότι σε pico δεν βάζουν σκιμμερ. Έτσι ήθελα την άποψη από εσας τους ποιό έμπειρους.

 

@fishbone! Φίλε μου ευχαριστώ. To 450αρι είναι στην αυλή και περιμένει να πάρει την σειρά του μετά το καλοκαίρι. Απλά θέλω να μαζέψω πρώτο τον εξωπλισμό και μετά θα αντικαταστήσει το 30άρι. ;)

 

@michalosΈχεις να μου προτείνεις κάποιο κινέζικο εξωτερικό ?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα nano εσωτερικα skimmer ειναι φτηνα απο bangood εχουν γυρω στα 25 ευρω

Ειναι μικρα σε ογκο και μπαινουν ακομα και σε pico μεσα στο ενυδρειο

Τα εξωτερικα ειναι ακριβοτερα, ακομα και απο aliexpress εχουν γυρω στα 35-40 ευρω+ τελωνειο+φορους +2-3 μηνες μεχρι να ερθουν=αστα να πανε

εξωτερικα skimmer απο ελλαδα αυτο γυρω στα 50 ευρω που αν το σκεφτεις η τιμη συμφερει τελικα καλυτερα απο οτι απο κινα + οτι το εχεις γρηγορα

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/4287-amtra-κρεμαστό-skimmer-hang-on-100-8023222183841.html

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...