Jump to content

Επανεκκίνηση 120lt


nikosnb

Recommended Posts

Έχοντας στην κατοχή μου 2 ενυδρεία,ένα 120λ και ένα 500λ,απο χρονια πριν που είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο χόμπι λέω να ξεκινήσω πάλι..

Η αρχή θα γίνει με το μικρό και σκέψη μου ειναι ένα χαρέμι Μαλάουι.

Το παλιό φίλτρο εχει βγει οφ και μόλις μου ήρθε το καινούργιο ένα oase biomaster 350 thermo..μέσα στο σκ θα βγω για αναζήτησή πέτρας και πιστευω απο βδομάδα να ξεκινήσει το στήσιμο..αυτά προς το παρόν.. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλη επανοδο στο χομπι και καλως ηρθες στη παρεα του Aquazone!!!

Αν το 120αρι σου εχει μήκος 100εκ. μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι απο τα ειδη που αναγραφονται στο παρακατω αρθρο....αν ειναι μικροτερο σε μηκος, τοτε απο κιχλιδες Αφρικης καλυτερα να δεις σε Τανγκανικα τι μπορεις να βαλεις.

Προσωπικη μου αποψη και αν ημουν στη θεση σου, θα εκανα το 500αρι Αφρικη.......και πολλες επιλογες σε ωραια ψαρια θα εχεις και θα ευχαριστηθεις απο τις συμπεριφορες των κιχλιδων, κατι που ειναι το ζητουμενο μας στην Αφρικη....

Δες το παρακατω αρθρο και σε καποια απο τα ειδη διαβαζεις και το προφιλ αν πατησεις στο ονομα τους......οτι αλλο θες το ρωτας και εδω ειμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο στο χόμπι, και καλογέμιστο το ενυδρείο σου ξανά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Kαλη επανοδο στο χομπι και καλως ηρθες στη παρεα του Aquazone!!!

Αν το 120αρι σου εχει μήκος 100εκ. μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι απο τα ειδη που αναγραφονται στο παρακατω αρθρο....αν ειναι μικροτερο σε μηκος, τοτε απο κιχλιδες Αφρικης καλυτερα να δεις σε Τανγκανικα τι μπορεις να βαλεις.

Προσωπικη μου αποψη και αν ημουν στη θεση σου, θα εκανα το 500αρι Αφρικη.......και πολλες επιλογες σε ωραια ψαρια θα εχεις και θα ευχαριστηθεις απο τις συμπεριφορες των κιχλιδων, κατι που ειναι το ζητουμενο μας στην Αφρικη....

Δες το παρακατω αρθρο και σε καποια απο τα ειδη διαβαζεις και το προφιλ αν πατησεις στο ονομα τους......οτι αλλο θες το ρωτας και εδω ειμαστε.

 

Ειναι 100χ30χ40..

φυσικα θα γίνει και το 500αρι μετα αφρικανικό και εχω στο προγραμμα το 120αρι να αντικατασταθεί με μεγαλύτερο μελλοντικά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες και παλι .

Εφόσον είσαι παλιός στο χομπι σιγουρα ξερεις τι θελεις να κάνεις.

Αν χρειαστεις καποια γνωμη ή βοηθεια εδω θα είμαστε .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλώς ηρθες και παλι .

Εφόσον είσαι παλιός στο χομπι σιγουρα ξερεις τι θελεις να κάνεις.

Αν χρειαστεις καποια γνωμη ή βοηθεια εδω θα είμαστε .

Φυσικά και καθε μέρα διαβάζω καινούργια πράγματα απο αυτά που ήξερα..σε ευχαριστω πολυ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες ‘ το 120 καντο τανγκανικα θα το ευχαριστηθείς ποιο πολύ ... μπορείς να βάλεις leleupi ,daffodil ,julidochromis έχεις ωραίες επιλογές . Άμμο κάτω  ,λίγα κοχύλια , ρίζα και πέτρες για να κρύβονται και είσαι έτοιμος .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

Καλώς ήρθες ‘ το 120 καντο τανγκανικα θα το ευχαριστηθείς ποιο πολύ ... μπορείς να βάλεις leleupi ,daffodil ,julidochromis έχεις ωραίες επιλογές . Άμμο κάτω  ,λίγα κοχύλια , ρίζα και πέτρες για να κρύβονται και είσαι έτοιμος .

Ένας λόγος που ίσως να μην το έκανα τανγκανικα ειναι οτι θα βρω δύσκολα ψαράκια εδω..(Λαρισα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. 

Νίκο με το ντεζαβαντάζ ότι δεν μπορείς να διαλέγεις τα ψαράκια εσύ , μπορείς ανετά να κανείς τις αγορές σου μέσω διαδικτύου και να σου τα στέλνουν με κτελ στην Λάρισα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα σας. 

Νίκο με το ντεζαβαντάζ ότι δεν μπορείς να διαλέγεις τα ψαράκια εσύ , μπορείς ανετά να κανείς τις αγορές σου μέσω διαδικτύου και να σου τα στέλνουν με κτελ στην Λάρισα .

Το γνωρίζω αυτό ναι..αλλα πιστευω ειναι λίγο ρίσκο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος nikosnb έγραψε:

Το γνωρίζω αυτό ναι..αλλα πιστευω ειναι λίγο ρίσκο 

Ωραία . (Χωρίς να περιμένεις άμεσα απάντηση) 

Υπάρχει κάποιος από την παρέα του Aquazone στην Λάρισα που έχει νανοκιχλίδες της λίμνης Tanganyica για να δώσει στο φίλο μας .

@christos efthimiou γνωρίζεις με ποιο τρόπο θα βοηθήσουμε τον φίλο μας .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ωραία . (Χωρίς να περιμένεις άμεσα απάντηση) 

Υπάρχει κάποιος από την παρέα του Aquazone στην Λάρισα που έχει νανοκιχλίδες της λίμνης Tanganyica για να δώσει στο φίλο μας .

@christos efthimiou γνωρίζεις με ποιο τρόπο θα βοηθήσουμε τον φίλο μας .

Μακάρι να βρεθεί λύση και δεν βιάζομαι ετσι και αλλιώς..τωρα ξεκινάω το στήσιμο ..Ευχαριστω για το ενδιαφέρον 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Άργησα να μπω στο φόρουμ. Νανοκιχλίδες θυμάμαι είχε ένα παιδί εδώ και μπορεί να σου έστειλα και στο fb το όνομά του.  Είχε κάτι απίστο που τα έδινε. Έχεις βρεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα......σε 100χ30χ40 μπορεις να βαλεις ενα μικρο χαρεμι (1/3) απο καποιο ''μικρο'' ειδος malawi-Mbuna άλλα οι επιλογες ειναι πολυ λιγες και θα εισαι οριακα, ειδικα αν αρχισουν οι γεννες......Σε Τανγκανικα εχεις πολυ περισσοτερες επιλογες κατα τη γνωμη μου.

Στο 500αρι αργοτερα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα οποια λιμνη διαλεξεις.

πριν 19 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπέρα. Άργησα να μπω στο φόρουμ. Νανοκιχλίδες θυμάμαι είχε ένα παιδί εδώ και μπορεί να σου έστειλα και στο fb το όνομά του.  Είχε κάτι απίστο που τα έδινε. Έχεις βρεί?

Τι Απιστογραμμα του λες ρε Χρηστο?...εδω κοιταμε για Αφρικη, και συ τον στέλνεις στο Αμερικα:hehe:

Υ.Γ ωραια τα απιστο , ειδικα τα fasciatus.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2021 at 1:37 ΜΜ, το μέλος nikosnb έγραψε:

Έχοντας στην κατοχή μου 2 ενυδρεία,ένα 120λ και ένα 500λ,απο χρονια πριν που είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο χόμπι λέω να ξεκινήσω πάλι..

Η αρχή θα γίνει με το μικρό και σκέψη μου ειναι ένα χαρέμι Μαλάουι.

Το παλιό φίλτρο εχει βγει οφ και μόλις μου ήρθε το καινούργιο ένα oase biomaster 350 thermo..μέσα στο σκ θα βγω για αναζήτησή πέτρας και πιστευω απο βδομάδα να ξεκινήσει το στήσιμο..αυτά προς το παρόν.. 

καλησπέρα, το φίλτρο το έτρεξες καθόλου; Το δούλεψες; Σκέφτομαι να πάρω το ίδιο και θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη. Ευχαριστώ πολύ και Συγγνωμη για την παρέμβαση στο θέμα σου 

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2021 at 3:36 ΜΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

καλησπέρα, το φίλτρο το έτρεξες καθόλου; Το δούλεψες; Σκέφτομαι να πάρω το ίδιο και θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη. Ευχαριστώ πολύ και Συγγνωμη για την παρέμβαση στο θέμα σου 

Ακόμη δυστυχώς γιατί περιμενω την βάση του ενυδρείου..θα σε ενημερώσω σύντομα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο χθες ξεκίνησε η διαδικασία στρωσιματος!!

απο τεστ μονο τα γνωστα υγρά ;;

9AA1B558-DCD2-4329-AE03-F9EAAF238422.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2021 at 3:36 ΜΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

καλησπέρα, το φίλτρο το έτρεξες καθόλου; Το δούλεψες; Σκέφτομαι να πάρω το ίδιο και θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη. Ευχαριστώ πολύ και Συγγνωμη για την παρέμβαση στο θέμα σου 

Το φίλτρο μπήκε χθες το βραδάκι σε λειτουργία..απο θόρυβο δεν ακούς τίποτα..σε λίγες μερες θα σε ενημερώσω και για την λειτουργία του 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν βρεις το κιτ της Api είναι το ποιο καλό . Και αντί για Tanganyika εγώ θα έβαζα μια ομαδούλα 8 ατόμων απο αυτά .

https://www.bluefishaquariums.gr/κιχλιδες-cichlidae/pseudotropheus-demasonid.html

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι αν βρεις το κιτ της Api είναι το ποιο καλό . Και αντί για Tanganyika εγώ θα έβαζα μια ομαδούλα 8 ατόμων απο αυτά .

https://www.bluefishaquariums.gr/κιχλιδες-cichlidae/pseudotropheus-demasonid.html

Εκει εχω κατασταλάξει τελικά..ή demasoni ή ένα ζευγάρι convict..

δεν θα ειναι πολλα θα 8;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος nikosnb έγραψε:

Εκει εχω κατασταλάξει τελικά..ή demasoni ή ένα ζευγάρι convict..

δεν θα ειναι πολλα θα 8;;

Όχι καλά είναι . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...