Jump to content

Βοήθεια με τα φυτα μου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. 

 

Στο ενυδρειο μου 60 λιτρων εχω μια ανουμπια και ενα microsorum pteropus. Τα φυλλα τους δεν μου αρεσουν καθολου. Μπορειτε να δειτε και στισ φωτογραφιες. Δεν ξερω πως να συννεφερω. Παρακατω αναφερω τις σημερινες μου μετρησεις πριν την αλλαγη νερου. Θα ηθελα να αναφερω οτι 2 φορες την εβδομαδα βαζω Seachem Flourish

Και τα καινοουρια φυλλα που βγαινουν μαυριζουν μετα απο λιγες μερες

 

Ενυδρειο 60 λιτρων

Ψαροσυνθεση: Ζωοτοκα

Αλλαγη νερου 1 φορα την εβδομαδα 20%

Θερμοκρασια: 26

PH: 7,4

ΝΟ3: 5ppm

NO2: 0ppm

Ammonia: 0.5 ppm

KH: 7 = 125.3ppm

GH: 10 = 179 ppm

 

Ευχαριστω

viber_image_2021-03-05_13-47-29.jpg

viber_image_2021-03-05_13-47-29-2.jpg

viber_image_2021-03-05_13-47-29-3.jpg

viber_image_2021-03-05_13-47-29-4.jpg

viber_image_2021-03-05_13-47-29-5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελλειψη φωσφορικων και καλιου.

Παρε ενα πχ Easy life potassium kai fosfo.

Seachem flourish πόσο ριχνεις;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ριχνω 1.5 ml συμφωνα με τις οδηγιες 2 φορες την βδομαδα. Επισης ξεχασα να αναφερω για τον φωτισμο 24W 4 ωρες την ημερα.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγες ώρες τα φώτα σου ! Σταδιακά πρέπει να το πας το λιγότερο 7 ώρες .

 

Ανέβασε ανά βδομάδα από 45 λεπτά. 

 

Τέλος ανάλογα με τα ζωντανά που έχεις φυσικά,  πήγαινε τη θερμοκρασία στους 23 για άλλους είδους μελλοντικά προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Kobles έγραψε:

Κανουν και αυτα?

JBL Ferropol

Seachem Flourish Potasium

 

Το Ferropol δεν έχει φωσφορικά που χρειάζεσαι . 

 

Το Seachem Flourish Potasium για κάλιο είναι μια χαρά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα πιστεύετε οτι ειμαι καλλυμενος με το Flourish POtassium για να τα σωσω. Γενικοτερα αν γνωριζετε εκτος απο το Flurish και το Potassium τι αλλα χρειαζεται να ριχνω για υγιη φυτα. 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που με ανυσηχεί είναι ότι αναφέρεις στις μετρήσεις σου ύπαρξη αμμωνίας. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο και με τι κάνεις τις μετρήσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρέχει πάνω από χρόνο. Την προηγούμενη φορά πριν 10 μερες που μέτρησα ήταν στο μηδέν. Τώρα έκανα αλλαγη

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Kobles έγραψε:

Λεω να χρησιμοποιησω Seachem  Potassium. Πιστευετε οτι πρεπει να παρω και το Seachem Flourish Iron θα βοηθησει?

Οχι, δεν.

Φωτισμος να παει 8-9 ωρες προοδευτικα!

Με την αμμωνια τι γινεται; ψοφησε κανα ψαρι στο ενυδρειο; ανακατεψες τον βυθο; επλυνες βιολογικο υλικο;

Ριξε μια ματια εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρια τι εχεις και πόσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω πλατύ και Γκαπυ 10 στο σύνολο και 2 αμανο. Είχα μια απώλεια πριν μια εβδομάδα. Το φως το έχω αφήσει 4 ώρες με το σκεπτικό ότι εκεί που είναι το ενυδρείο το βλέπει το φως της ημέρας αρκετές ώρες. Αν είμαι λάθος σε αυτό πες μου. Έκανα άλλη μια μέτρηση τώρα( εχθές έκανα την εβδομαδιαία αλλαγή νερού 20%)
Αμμωνία: Μεταξύ 0 και 0.25 πιο κοντά στο μηδέν το χρώμα. Και ΝΟ3:5ppm

Ίσως παρά έριξα τροφή τις τελευταίες μέρες. Μπορεί να παίζει και αυτό το ρόλο του;

Αν κατάλαβα Ποτάσιο για τα φυτά εσύ δεν προτείνεις. Πώς να τα συνεφερω μόνο με το φως;

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Kobles έγραψε:

Λεω να χρησιμοποιησω Seachem  Potassium. Πιστευετε οτι πρεπει να παρω και το Seachem Flourish Iron θα βοηθησει?

Αντιστοιχο με το seachem potassium είναι και της easylife pottasium&calio το οποιο το βρίσκεις στα ιδια ml 3-4 ευρω φθηνότερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από 10 μέρες ποτάσιο τρεις φορές την εβδομαδα. Μικρή βελτίωση στις ανουμπιες καμία στη φτερη

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Kobles έγραψε:

Μετά από 10 μέρες ποτάσιο τρεις φορές την εβδομαδα. Μικρή βελτίωση στις ανουμπιες καμία στη φτερη

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

Ειναι φυτα αργης αναπτυξης, μετα απο 1 μηνα θα φανει κατι. Η ζημιά, που εγινε στα φυλλα, δεν διορθωνεται, ετσι θα μεινουν.

On 6/3/2021 at 8:47 ΠΜ, το μέλος Kobles έγραψε:

Αν κατάλαβα Ποτάσιο για τα φυτά εσύ δεν προτείνεις.

On 5/3/2021 at 4:41 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε ενα πχ Easy life potassium kai fosfo.

Ειπαμε να πάρεις....

Φωτισμος 8 ωρες την ημερα! Να μην χτυπα ο ηλιος το ενυδρειο σου! Θα ανεβει η θερμοκρασια και θα γεμιζεις αλγη απο υπερβολικο φωτισμο. Και τωρα ακομα δεν άρχισε να βαραει! Θερμομετρο στο ενυδρειο εχεις; Αλλαγη νερου κανε 30-40% - εχεις πολλα ψαρια για 60λ.... Τα νιτρικα δεν μπορει να ειναι 5 ppm

Τα νιτρικα με τι μετρας;

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά που λες τα έχω κάνει. Τα νιτρικά έχουν πέσει στο μηδέν και τα μετράω με απι υγρά τεστ. Υπομονή λοιπόν

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν συνέρχεται με τίποτα. Αντιθέτως τα φύλλα ξεραίνονταιddcd611e807c648241a577fd82ca28f5.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γραψε ξανα τι κάνεις τωρα, πόσα λιπασματα ριχνεις και πότε, φωτοπεριοδος, μετρησεις νερου.

Νιτρικα- πόσο; πιστευω κάνεις σωστα το τεστ (δηλ, κουνας καλα το μπουκαλακι Ν2 τουλαχιστον για 30 δευτερολεπτα).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...