Jump to content

Co2- Αλγες- Φυτά


Recommended Posts

Καλημερα,  δηλώνω παντελωσ Άσχετος σε ότι σχετίζεται με φυτά, φωτισμό, αλγες. Έχω ένα rio125 με πολλεσ Ρίζες φύλλα καρπούς και 6 Bolivian ram. Τα φυτά που υπάρχουν είναι echinodorus grisebachi, heteranthera zosterifolia και cabomba. Αυτη τη στιγμή στο rio125 τρέχω μπροστά μια colour και πίσω μια nature(εδώ και 2-3 μερεσ, προηγουμένως είχε 2 day πάνω). Τα ξύλα που είναι κοντά στην επιφάνεια βγάζουν διάφορες αλγες από πριν αλλάξω λαμπεσ και η αληθεια είναι μαρεσουν σαν εικόνα μιας και βγάζουν μια φυσικότητα αλλά ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι αλγες θα κατέβουν και πιο κάτω και αν θα πιάσουν και τα φυτά. Επίσης με την αλλαγη των λαμπών παρατηρησα σε κάποια φυλλαράκια να χάνουν το έντονο πράσινο τους και να βγάζουν ένα κίτρινο-πράσινο χρωμα. Κυριως το stargrass. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με σκευάσματα. Θα μπορούσα με την προσθήκη CO2 να ελέγξω κάπως την κατάσταση; Τα ψαρια πως θα επηρεαζόντουσαν; Μια πτώση του ph επίσης θα μου άρεσε και τα ψαρια θα το εκτιμούσαν. Αν μπορεί να γίνει η προσθήκη co2 θα γίνει μελλοντικά μιας και θέλω να στρώσει η κατάσταση στο ενυδρειο γιατί έχουν πέσει πολλές κακουχίες μαζί.

ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας βοηθάς να μας πεις τη άλγη είναι ή κάποια φωτογραφία. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα ανεβάσω φωτογραφία με το που ανάψουν τα φώτα έχω σίγουρα την άλγη που βγαίνει διάσπαρτη σε κυκλική μορφη(μου διαφεύγει το όνομα). 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

αν έχεις Green Spot συνήθως τρεις λόγοι είναι που εμφανίζετε:

 

1. Πολύ φως

2. Έλλειψη CO2

3. Έλλειψη φωσφορικών (Po4)

 

"Μηχανικά" είναι πολύ δύσκολη η αφαιρεση της και ανούσια θα έλεγα. Πρέπει να κάνεις κάτι με αυτά τα 3 παραπάνω που ανέφερα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στα σημεία που το έχω παρατηρήσει έχει όντως πολύ φωτισμό.  Τώρα από co2 πως θα καταλάβω αν υπάρχει έλλειψη; Οπως και po4 δεν έχω μετρήσει ποτε. Θα προμηθευτώ αύριο τοστακι και θα ενημερώσω.

Σε περίπτωση που χρειαστεί για να φτιάξω ένα πολύ σωστό σύστημα co2 τι θα χρειαστώ;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν έχεις παροχή Co2 έχεις έλλειψη Co2 ?

 

Για σύστημα Co2 κυκλοφορούν τόσα στο εμπόριο που ανάλογα το budget ξεκινάς το ψάξιμο. 

Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα το μιλάμε . 

 

Πάντως για να μη σε αγχώνει κάτι η green spot αν δε ξεφύγει κατά πολύ δε σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν έχεις παροχή Co2 έχεις έλλειψη Co2 ?

 

Για σύστημα Co2 κυκλοφορούν τόσα στο εμπόριο που ανάλογα το budget ξεκινάς το ψάξιμο. 

Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα το μιλάμε . 

 

Πάντως για να μη σε αγχώνει κάτι η green spot αν δε ξεφύγει κατά πολύ δε σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. 

Μάλιστα καταλαβα. Θα ήθελα γενικά να κάνω αυτή την προσθήκη για co2 γιατί από ότι έχω καταλάβει βοηθαει και στο να μένει και το ενυδρειο σταθερό και βοηθαει και τα ψαρια. Δηλαδή δεν γίνεται να αρχίσω να το μαζεύω κομμάτι κομμάτι τα εξαρτήματα για το σύστημα και όταν τα έχω όλα να το δέσω; Αν γίνεται κάτι τέτοιο θα μπορούσα σταδιακά να φτιάξω κάτι πολύ δυνατό. Γιατί θέλω να ριξω λεφτά όσο μπορώ να φτιαχτεί κάτι σωστό και δυνατό για το ενυδρειο που θα κρατήσει κιολας και για μελλοντικά πλάνα που υπάρχουν. Απλά όλα μαζί είναι το θέμα πως δεν γίνεται. Γιατί τώρα γίνονται και κάτι τροποποιήσεις στην βάση και πάει πολύ όλο μαζί.
Η αλήθεια είναι ότι προς το παρών δεν με ενοχλεί καθόλου. Μόνο στα φυτά δεν θέλω να πάει αλλιώς μαρεσει κιόλας. Αλλά έχουν παρουσιαστεί κιαλλες αλγες. Σε 45λεπτα ανάβουν τα φώτα. Θα επανέλθω με φωτογραφικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το Rio 125 που έχεις διαθέτει Led Multilux φωτισμό τότε ναι, το φως είναι αρκετά δυνατό για εύκολα φυτά και οι άλγες έρχονται εύκολα. Παθών και μάλιστα μπορώ να το συγκρίνω με το παλιό Rio 125 που είχα για 12 ολόκληρα χρόνια με τις Τ5 λάμπες ενώ δεν αντιμετώπισα ποτέ ιδιαίτερο θέμα με αυτό. Μόλις πήρα το καινούργιο με τις Led το πράγμα αλλαξε τελείως.
Υπολόγισε ότι ο φωτισμός σου (αν είναι με Led ) είναι μέτριος (όχι χαμηλός όπως με τις Τ5 όχι όμως και ιδιαίτερα δυνατός ) της τάξης του 24-25 lumen ανά λίτρο, και συμφωνα με τον πίνακα της Tropica για τα φυτά της βρισκόμαστε στην κατηγορία medium.

Εμένα ξεκίνησε έντονα η bba κι έτσι μόλις χτες, μετά από 13 ολόκληρα χρόνια στο χόμπυ, πήγα και πήρα σύστημα Co2.
2kg μπουκάλα, διπλό μανόμετρο, ηλεκτροβάνες κλπ κλπ.

Δυστυχώς είναι πολύ φρέσκο το πράγμα και το νέο κεφάλαιο που άνοιξε είναι τεράστιο για εμένα. Θέλω χρόνο και εμπειρία για να μιλήσω για αποτελέσματα. Χτες ξεκίνησα την παροχή, σήμερα το ελέγχω σιγά σιγά με τον drop checker και συνεχή τεστ ph από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ που κλείνει το σύστημα.. χρειάζομαι αργά βήματα και σταθερά. Προς το παρόν όλα καλά όμως με σημαντικότερο για εμένα τα ψαράκια μου.

Βάλε στο πρόγραμμα ένα κιτ Co2 θα σου έλεγα ή εναλλακτικά επέλεξε ένα πιο "ήσυχο" φωτιστικό αν δεν θες να μπλέξεις με έξτρα καταστάσεις. Το δεύτερο μπορεί να σου βγει πιο οικονομικά και να σε απασχολεί και λιγότερο τελικά. Βέβαια και το Co2 μπορεί να σου δώσει πολλά περισσότερα τελικά από την καλύτερη ανάπτυξη των φυτών - που εννοείται ότι κι η αναπτυξη αυτή προσφέρει από μόνη της πολλά στο όλο οικοσύστημα τελικά..
Υπολόγισε όμως για κάνα 200άρι σε ένα σύστημα που θα σε καλύπτει για καιρό.
ΜΗΝ πας σε 500άρα φιάλη αν το αποφασίσεις, ψάξε από την αρχή για 2kg το λιγότερο.

Αν δεν κάνω λάθος η Juwel προτείνει να χρησιμοποιείται η Color (από την εταιρία έρχεται με Day και Nature ) μαζί με την Day λάμπα της, έχε το υπόψιν κι αυτό..

Εύχομαι τα καλύτερα και για τους δυο μας [emoji39]



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Αν το Rio 125 που έχεις διαθέτει Led Multilux φωτισμό τότε ναι, το φως είναι αρκετά δυνατό για εύκολα φυτά και οι άλγες έρχονται εύκολα. Παθών και μάλιστα μπορώ να το συγκρίνω με το παλιό Rio 125 που είχα για 12 ολόκληρα χρόνια με τις Τ5 λάμπες ενώ δεν αντιμετώπισα ποτέ ιδιαίτερο θέμα με αυτό. Μόλις πήρα το καινούργιο με τις Led το πράγμα αλλαξε τελείως.
Υπολόγισε ότι ο φωτισμός σου (αν είναι με Led ) είναι μέτριος (όχι χαμηλός όπως με τις Τ5 όχι όμως και ιδιαίτερα δυνατός ) της τάξης του 24-25 lumen ανά λίτρο, και συμφωνα με τον πίνακα της Tropica για τα φυτά της βρισκόμαστε στην κατηγορία medium.

Εμένα ξεκίνησε έντονα η bba κι έτσι μόλις χτες, μετά από 13 ολόκληρα χρόνια στο χόμπυ, πήγα και πήρα σύστημα Co2.
2kg μπουκάλα, διπλό μανόμετρο, ηλεκτροβάνες κλπ κλπ.

Δυστυχώς είναι πολύ φρέσκο το πράγμα και το νέο κεφάλαιο που άνοιξε είναι τεράστιο για εμένα. Θέλω χρόνο και εμπειρία για να μιλήσω για αποτελέσματα. Χτες ξεκίνησα την παροχή, σήμερα το ελέγχω σιγά σιγά με τον drop checker και συνεχή τεστ ph από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ που κλείνει το σύστημα.. χρειάζομαι αργά βήματα και σταθερά. Προς το παρόν όλα καλά όμως με σημαντικότερο για εμένα τα ψαράκια μου.

Βάλε στο πρόγραμμα ένα κιτ Co2 θα σου έλεγα ή εναλλακτικά επέλεξε ένα πιο "ήσυχο" φωτιστικό αν δεν θες να μπλέξεις με έξτρα καταστάσεις. Το δεύτερο μπορεί να σου βγει πιο οικονομικά και να σε απασχολεί και λιγότερο τελικά. Βέβαια και το Co2 μπορεί να σου δώσει πολλά περισσότερα τελικά από την καλύτερη ανάπτυξη των φυτών - που εννοείται ότι κι η αναπτυξη αυτή προσφέρει από μόνη της πολλά στο όλο οικοσύστημα τελικά..
Υπολόγισε όμως για κάνα 200άρι σε ένα σύστημα που θα σε καλύπτει για καιρό.
ΜΗΝ πας σε 500άρα φιάλη αν το αποφασίσεις, ψάξε από την αρχή για 2kg το λιγότερο.

Αν δεν κάνω λάθος η Juwel προτείνει να χρησιμοποιείται η Color (από την εταιρία έρχεται με Day και Nature ) μαζί με την Day λάμπα της, έχε το υπόψιν κι αυτό..

Εύχομαι τα καλύτερα και για τους δυο μας emoji39.png


 

Ναι το led είναι και ισχύει απειρα αυτό που λες. Έχω παρατηρήσει τεράστια διαφορα στον φωτισμο του λεντ με τον φωτισμό του τ5 που είχε το 350 παλιότερα. Η αλήθεια είναι πως τα φυτά μου νομίζω εύκολα είναι πέρα από το σταργκρας που δεν ξέρω που κατανέμεται. Τον πίνακα αυτό που μπορώ να τον βρω. Ακούγεσαι πολύ προσεκτικός και οι κινήσεις σου διαβασμένες όποτε πιστεύω πως όλα θα σου πάνε καλά. Εύχομαι το καλύτερο. Σκεφτόμουν το μεγάλο φωτιστικό της juwel με το ντιμερ αλλά δεν ξέρω κατά ποσο αξίζει. Κάπως με καθησυχάζει το 200αρι γιατί περίμενα αρκετά πιο πάνω το ποσο. Μια 2κγ μπουκάλα πάνω κάτω ποσο κρατάει σε ένα τέτοιο ενυδρειο;

Με την day-colour τα Kelvin πέφτουν ακόμη περισσότερο από τον προτεινόμενο συνδιασμο τους.

Και εγώ από πλευράς μου εύχομαι τα καλύτερα και ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ναι το led είναι και ισχύει απειρα αυτό που λες. Έχω παρατηρήσει τεράστια διαφορα στον φωτισμο του λεντ με τον φωτισμό του τ5 που είχε το 350 παλιότερα. Η αλήθεια είναι πως τα φυτά μου νομίζω εύκολα είναι πέρα από το σταργκρας που δεν ξέρω που κατανέμεται. Τον πίνακα αυτό που μπορώ να τον βρω. Ακούγεσαι πολύ προσεκτικός και οι κινήσεις σου διαβασμένες όποτε πιστεύω πως όλα θα σου πάνε καλά. Εύχομαι το καλύτερο. Σκεφτόμουν το μεγάλο φωτιστικό της juwel με το ντιμερ αλλά δεν ξέρω κατά ποσο αξίζει. Κάπως με καθησυχάζει το 200αρι γιατί περίμενα αρκετά πιο πάνω το ποσο. Μια 2κγ μπουκάλα πάνω κάτω ποσο κρατάει σε ένα τέτοιο ενυδρειο;

Με την day-colour τα Kelvin πέφτουν ακόμη περισσότερο από τον προτεινόμενο συνδιασμο τους.

Και εγώ από πλευράς μου εύχομαι τα καλύτερα και ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια 

Και ανεβαζω και φωτογραφία με τις αλγες.

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια γενική για να δείτε την δύναμη του φωτισμού.

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρις φυσικά να ξέρω απ' πρώτο χέρι, συμφωνα με όσα διάβασα υπολογίζω ότι η 2kg θα βγάζει γυρω στο 4μηνο στο 125αρι μας. Ίσως λίγο λιγότερο, ίσως και αρκετά περισσότερο αφού οι παράγοντες που το καθορίζουν είναι αρκετοί όπως φαίνεται. Φωτοπερίοδος, ανατάραξη στην επιφάνεια, γενικότερη κυκλοφορία του νερού μέσα στο ενυδρείο, φυτά.. πράγματα τέλος πάντων που θα σε αναγκάζουν είτε να ανοίγεις είτε να κλείνεις αρκετά το διοξείδιο μέσα στη μέρα και πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες του δικού σου συστήματος.

Καλά το Helialux της Juwel είναι από άλλο πλανήτη δεν το συζητώ, το έχει φίλος σε 240αρι με όλα τα έξτρα του (το χειρίζεται από το κινητό του ακόμα κι όταν λείπει από το σπίτι φαντασου) και σε κάνει να χαζευεις. Μέρα, νύχτα, σούρουπο με σύννεφα, δροσερή αυγούλα, ανάδρομο Ερμή ([emoji23]), ότι θες σου κάνει.
Άλλο ένα τεράστιο κεφάλαιο από μόνο του αυτό το σύστημα πάντως, δεν θα το άντεχα κι αυτό. [emoji28]
Σαφέστατα πιστεύω ότι μπορείς να το φέρεις απόλυτα στα μέτρα σου αλλά το βλέπω πολύ πιο "μπερδεμένο" από το Co2 που σου ανέφερα νωρίτερα.
Χωρίς να το ψάξω ιδιαίτερα πιστεύω ότι θέλει πολύ χρόνο και υπομονή.
Και στο οικονομικό κομμάτι τα ξέρεις, ειδικά αν αρχίσεις να του προσθέτεις "αξεσουάρ"..

Σε αυτόν τον πίνακα αναφερόμουν που αφορά τη σήμανση στα φυτά της και στο λινκ θα δεις μερικές ακόμα πληροφορίες. Όχι ότι με βοήθησαν ιδιαίτερα εμενα αφού δεν καταλαβα και τα πάντα, ήταν όμως ένας μπούσουλας να αντιληφθώ ότι το Multilux που απέκτησα δεν είχε καμία σχέση με το φωτιστικό με τις Τ5 που ήξερα τόσα χρόνια από την Juwel. [emoji846]

https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/8c39a1d2308199f7b6f0b18615150794.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο εγραφα ανέβασες τις φωτογραφίες σου οπότε αφού σου πω πόσο όμορφες βρίσκω τις ρίζες σου, θα προσθέσω ότι μάλλον δεν θα χρειαστείς το Co2 τελικά αφού δεν βλέπω πολλά φυτά στο ενυδρείο σου, δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσε να βοηθήσει στην άλγη πάνω στα ξύλα κιόλας.. ας βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν περισσότερα επ' αυτού.

Απ την άλλη θα σου πω ότι αυτή η άλγη μου αρέσει εμένα, κάνει πιο φυσικό το αποτέλεσμα. Δεδομένου ότι δεν κάνει ζημιά σε αλλα μέρη του οικοσυστήματος φυσικά.

Μήπως να το άφηνες ως έχει και να στραφείς περισσότερο προς τον φωτισμό τελικά αν θες διαφορετικό αποτέλεσμα στην ανάπτυξη αλγεων;

Ας περιμένουμε και τους πιο έμπειρους στο θέμα αυτό..[emoji6]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Πολύ όμορφο ενυδρείο.

Ευχαριστώ πολύ. Έχει περάσει αρκετες κακουχίες αλλά και κατά τη δικη μου γνώμη το οπτικό αποτέλεσμα μαρεσει πολύ.

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Χωρις φυσικά να ξέρω απ' πρώτο χέρι, συμφωνα με όσα διάβασα υπολογίζω ότι η 2kg θα βγάζει γυρω στο 4μηνο στο 125αρι μας. Ίσως λίγο λιγότερο, ίσως και αρκετά περισσότερο αφού οι παράγοντες που το καθορίζουν είναι αρκετοί όπως φαίνεται. Φωτοπερίοδος, ανατάραξη στην επιφάνεια, γενικότερη κυκλοφορία του νερού μέσα στο ενυδρείο, φυτά.. πράγματα τέλος πάντων που θα σε αναγκάζουν είτε να ανοίγεις είτε να κλείνεις αρκετά το διοξείδιο μέσα στη μέρα και πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες του δικού σου συστήματος.

Καλά το Helialux της Juwel είναι από άλλο πλανήτη δεν το συζητώ, το έχει φίλος σε 240αρι με όλα τα έξτρα του (το χειρίζεται από το κινητό του ακόμα κι όταν λείπει από το σπίτι φαντασου) και σε κάνει να χαζευεις. Μέρα, νύχτα, σούρουπο με σύννεφα, δροσερή αυγούλα, ανάδρομο Ερμή (emoji23.png), ότι θες σου κάνει.
Άλλο ένα τεράστιο κεφάλαιο από μόνο του αυτό το σύστημα πάντως, δεν θα το άντεχα κι αυτό. emoji28.png
Σαφέστατα πιστεύω ότι μπορείς να το φέρεις απόλυτα στα μέτρα σου αλλά το βλέπω πολύ πιο "μπερδεμένο" από το Co2 που σου ανέφερα νωρίτερα.
Χωρίς να το ψάξω ιδιαίτερα πιστεύω ότι θέλει πολύ χρόνο και υπομονή.
Και στο οικονομικό κομμάτι τα ξέρεις, ειδικά αν αρχίσεις να του προσθέτεις "αξεσουάρ"..

Σε αυτόν τον πίνακα αναφερόμουν που αφορά τη σήμανση στα φυτά της και στο λινκ θα δεις μερικές ακόμα πληροφορίες. Όχι ότι με βοήθησαν ιδιαίτερα εμενα αφού δεν καταλαβα και τα πάντα, ήταν όμως ένας μπούσουλας να αντιληφθώ ότι το Multilux που απέκτησα δεν είχε καμία σχέση με το φωτιστικό με τις Τ5 που ήξερα τόσα χρόνια από την Juwel. emoji846.png

https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/8c39a1d2308199f7b6f0b18615150794.jpg

Άρα ουσιαστικά θα πρέπει να είμαι από πάνω συνεχώς ή αυτό θα ισχύει μέχρι να βρω το σημείο που θέλω να φτάσω;

Πραγματικα το χαζεύω σε βιντεάκια αυτό το φωτιστικό και όλο και περισσότερο με ψηνει η ιδέα. Αλλά δεν ξέρω για ποσο ακόμη θα μείνω σε αυτό το ενυδρειο όποτε δεν αξίζει να πάρω ένα φωτιστικό για καποιουσ Μόνο μήνες γιατί προεκυψε το ενδεχόμενο μετακόμισης σε μεγαλύτερο σπίτι όποτε και μεγαλύτερο ενυδρειο και ίσως γίνει η επιστροφή στο ψάρι που καίγεται η καρδουλα μου για πάρτι του. Σίγουρα χρειάζεται υπομονή και χρόνο όπως όλα στο χόμπι μας για να καταφέρουμε να το τσουλήσουμε σωστά. 
Ευχαριστω παρα πολύ για το λινκ θα κάτσω να το ξεκοκαλίσω.

πριν 26 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Όσο εγραφα ανέβασες τις φωτογραφίες σου οπότε αφού σου πω πόσο όμορφες βρίσκω τις ρίζες σου, θα προσθέσω ότι μάλλον δεν θα χρειαστείς το Co2 τελικά αφού δεν βλέπω πολλά φυτά στο ενυδρείο σου, δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσε να βοηθήσει στην άλγη πάνω στα ξύλα κιόλας.. ας βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν περισσότερα επ' αυτού.

Απ την άλλη θα σου πω ότι αυτή η άλγη μου αρέσει εμένα, κάνει πιο φυσικό το αποτέλεσμα. Δεδομένου ότι δεν κάνει ζημιά σε αλλα μέρη του οικοσυστήματος φυσικά.

Μήπως να το άφηνες ως έχει και να στραφείς περισσότερο προς τον φωτισμό τελικά αν θες διαφορετικό αποτέλεσμα στην ανάπτυξη αλγεων;

Ας περιμένουμε και τους πιο έμπειρους στο θέμα αυτό..emoji6.png
 

Ευχαριστώ πολύ για τις ρίζες. Άλλη μια μικρή θέλω να βρω να καλύψω ένα κενό δεξιά πίσω που δεν μου κάθεται καλά. 
Για αυτό το λόγο σκέφτομαι κατά ποσο χρειάζομαι το co2 αλλά αν βοηθησει τόσο στις τιμές του ενυδρείου και στα ψαρια όσο και στα φυτά θα ήθελα να προχωρήσω σε αυτό.

Στο σημείο που βρίσκονται οι αλγες και εμένα μου αρέσουν πολύ. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην κατέβουν προς τα κάτω και πιάσουν τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω άλλη μια φωτο με τα φύλλα που έχουν χάσει το χρωμα τους.

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Άρα ουσιαστικά θα πρέπει να είμαι από πάνω συνεχώς ή αυτό θα ισχύει μέχρι να βρω το σημείο που θέλω να φτάσω;


Εδώ αναφέρεσαι στο φωτιστικό σωστά; Υποθέτω λοιπόν ότι στην αρχή θα χρειαστείς αρκετό χρόνο για να φέρεις το αποτέλεσμα εκεί που εσύ το θες.
Χρειάζεσαι να κοντρολάρεις τις άλγες κατά μια έννοια κρατώντας παράλληλα τα φυτά σου δυνατά και τα ψάρια χαρούμενα. Με ένα τέτοιο φωτιστικό που οι ρυθμίσεις του είναι τόσες πολλές σαφέστατα θα μπορείς και να κάνεις πολλά πράγματα, σίγουρα όμως κάθε "θέλω" θα κρύβει και τις απαραίτητες ρυθμίσεις που θα πρέπει να κάνεις για να έχεις το αποτέλεσμα που εσύ ζητάς. Το δύσκολο είναι ότι όλα αυτά μάλλον χρειάζονται χρόνο και παρατήρηση, μπορεί βέβαια και να σταθείς τυχερός και να σου έρθουν όλα από μόνα τους χωρίς ιδιαίτερη ενασχόληση. Άβυσσος.

Αν θες μια γνώμη από εμένα θα σου έλεγα να το πας σιγά σιγά, εκτός από το φυτό που βρίσκεις αδύναμο στο ενυδρείο σου προσωπικά άλλο πρόβλημα δεν βλέπω προς το παρόν. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς πολύ δηλαδή, πόσο μάλλον όταν τα προϊόντα που αναφέραμε μέχρι τώρα κοστίζουν ακριβά και πιθανότατα να μην αξίζει να επενδύσεις τόσο αυτή τη στιγμή. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι το χόμπυ κρύβει παγίδες, μπορεί για παράδειγμα να ξοδέψεις για το φωτιστικό και να σώσεις το φυτό, παράλληλα όμως με αυτή τη λύση να ανοίξεις άλλα μέτωπα για αντιμετώπιση. Ήρεμα και με χαμόγελο λοιπόν κι όλα θα τα φτιάξουμε με υπομονή.! [emoji846]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:


 

 


Εδώ αναφέρεσαι στο φωτιστικό σωστά; Υποθέτω λοιπόν ότι στην αρχή θα χρειαστείς αρκετό χρόνο για να φέρεις το αποτέλεσμα εκεί που εσύ το θες.
Χρειάζεσαι να κοντρολάρεις τις άλγες κατά μια έννοια κρατώντας παράλληλα τα φυτά σου δυνατά και τα ψάρια χαρούμενα. Με ένα τέτοιο φωτιστικό που οι ρυθμίσεις του είναι τόσες πολλές σαφέστατα θα μπορείς και να κάνεις πολλά πράγματα, σίγουρα όμως κάθε "θέλω" θα κρύβει και τις απαραίτητες ρυθμίσεις που θα πρέπει να κάνεις για να έχεις το αποτέλεσμα που εσύ ζητάς. Το δύσκολο είναι ότι όλα αυτά μάλλον χρειάζονται χρόνο και παρατήρηση, μπορεί βέβαια και να σταθείς τυχερός και να σου έρθουν όλα από μόνα τους χωρίς ιδιαίτερη ενασχόληση. Άβυσσος.

Αν θες μια γνώμη από εμένα θα σου έλεγα να το πας σιγά σιγά, εκτός από το φυτό που βρίσκεις αδύναμο στο ενυδρείο σου προσωπικά άλλο πρόβλημα δεν βλέπω προς το παρόν. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς πολύ δηλαδή, πόσο μάλλον όταν τα προϊόντα που αναφέραμε μέχρι τώρα κοστίζουν ακριβά και πιθανότατα να μην αξίζει να επενδύσεις τόσο αυτή τη στιγμή. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι το χόμπυ κρύβει παγίδες, μπορεί για παράδειγμα να ξοδέψεις για το φωτιστικό και να σώσεις το φυτό, παράλληλα όμως με αυτή τη λύση να ανοίξεις άλλα μέτωπα για αντιμετώπιση. Ήρεμα και με χαμόγελο λοιπόν κι όλα θα τα φτιάξουμε με υπομονή.! emoji846.png
 

 

Στο co2 αναφερόμουν αλλά με βοήθησες πολύ να σκεφτώ λίγο πιο καθαρά στο θέμα φωτιστικό. Το φυτο το συγκεκριμένο ήρθε στα χέρια μου πολύ ταλαιπωρημένο( και άλλο τόσο ταλαιπωρήθηκε από εμένα με τις μεταφυτευσεις). Βάζω και μια φωτογραφία στο πως ήταν όταν πρωτοφυτευτηκε σε σχέση με το τώρα. Αλλά έχει αυτό το κιτρινισμα τις τελευταίες μέρες.

E0442FA5-66D0-4399-90E7-21D8BF117E5F.jpeg

8B87C432-76D8-4376-9CCA-F3BEB33659A3.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Στο co2 αναφερόμουν αλλά με βοήθησες πολύ να σκεφτώ λίγο πιο καθαρά στο θέμα φωτιστικό. Το φυτο το συγκεκριμένο ήρθε στα χέρια μου πολύ ταλαιπωρημένο. Βάζω και μια φωτογραφία στο πως ήταν όταν πρωτοφυτευτηκε σε σχέση με το τώρα. Αλλά έχει αυτό το κιτρινισμα τις τελευταίες μέρες.

E0442FA5-66D0-4399-90E7-21D8BF117E5F.jpeg

8B87C432-76D8-4376-9CCA-F3BEB33659A3.jpeg

Το θέμα co2 πέρα από τα φυτά που όπως φαίνεται είναι λιγοστά θα μου είναι χρήσιμο για την σωστή λειτουργία του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Με δυο λόγια αν ρυθμιστεί σωστά μόνο καλό μπορεί να κάνει στο ενυδρείο θεωρώ, όσον αφορά τα φυτά δεν το συζητάμε καν. Και φυσικά με τη σειρά τους θα κάνουν το δικό τους "καλό" στο όλο οικοσύστημα.

Το κατά πόσο το χρειάζεσαι τώρα το αφήνω πάνω σου και σε μερικές ακόμα γνώμες ανθρώπων που σίγουρα μπορούν να σου πουν περισσότερα από εμένα.![emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Με δυο λόγια αν ρυθμιστεί σωστά μόνο καλό μπορεί να κάνει στο ενυδρείο θεωρώ, όσον αφορά τα φυτά δεν το συζητάμε καν. Και φυσικά με τη σειρά τους θα κάνουν το δικό τους "καλό" στο όλο οικοσύστημα.

Το κατά πόσο το χρειάζεσαι τώρα το αφήνω πάνω σου και σε μερικές ακόμα γνώμες ανθρώπων που σίγουρα μπορούν να σου πουν περισσότερα από εμένα.!emoji846.png

Καταλαβα, δηλαδή όχι ότι το έχει ανάγκη το ενυδρειο αλλά αν υπήρχε θα προσέφερε πολλά. Ευχαριστώ πραγματικά παρα πολύ για τον χρόνο τις πληροφορίες και την γνώμη σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπέρα..Επειδή έχω μπερδευτεί με ολα αυτα που λεμε εδω πες μου τι ακριβώς θέλεις από το ενυδρειο σου;;θέλεις να είναι πιο όμορφα τα φυτα σου;;Θέλεις να βάλεις co2 για πιο λόγο ακριβως;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Φιλε μου καλησπέρα..Επειδή έχω μπερδευτεί με ολα αυτα που λεμε εδω πες μου τι ακριβώς θέλεις από το ενυδρειο σου;;θέλεις να είναι πιο όμορφα τα φυτα σου;;Θέλεις να βάλεις co2 για πιο λόγο ακριβως;;

Καλημερα, ουσιαστικά σκέφτηκα το co2 για να πάνε πιο καλά τα φυτά και να έχουν όσα χρειάζονται για σωστή ανάπτυξη αλλά το θέλω και για το υπόλοιπο ενυδρειο μιας και έχω διαβάσει σε παλιότερα θέματα ότι βοηθαει πολύ και τα ψαρια και την σταθερότητα των τιμών στο ενυδρειο καθως και την ποιότητα του συστήματος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Μια πτώση του ph επίσης θα μου άρεσε και τα ψαρια θα το εκτιμούσαν. Αν μπορεί να γίνει η προσθήκη co2 θα γίνει μελλοντικά μιας και θέλω να στρώσει η κατάσταση στο ενυδρειο γιατί έχουν πέσει πολλές κακουχίες μαζί.


Αυτό μου είχε ξεφύγει με τόσα που αναφέραμε παραπάνω αλλά αφού το βρήκα ας επιβεβαιώσω ότι το Co2 ρίχνει όντως το ph του νερού. Και για να δώσω το δικό μου παράδειγμα με τις μετρήσεις που έκανα την πρώτη μέρα, το βράδυ, καμιά ώρα μετά το κλείσιμο του Co2, το ph που βρήκα στο νερό μου είχε πέσει στο 7.2. Σε ένα ενυδρείο που τρέχει μόνιμα στο 7.6-7.7 περίπου, όλα μετρημένα με υγρό της API. Με μόλις 6,5 ώρες παροχής Co2 στο νερό. Πρώτη φορά το βρήκα τόσο χαμηλό αλλά το περίμενα, γι' αυτό και έκανα και τη μέτρηση δηλαδή.

Φυσικά μέχρι την επόμενη ημέρα που ήρθε η ώρα να ανοίξει πάλι το Co2 δεν ανέβηκε το ph στα συνηθισμένα 7.6 του, μου φαίνεται ότι ανέβηκε όμως ελάχιστα στο 7.4. Τη δεύτερη βραδιά (μόλις χτες δηλαδή ) το βρήκα πάλι στο 7.2 στο περίπου. Λέω "περίπου" γιατί τα φώτα του σπιτιού δεν βοηθούν 100% στο να διαβάσεις ξεκάθαρα το υγρό του κιτ.

Φαντάζομαι ότι στην επόμενη αλλαγή νερού θα ανέβει πάλι, λογικά όχι στο 7.6-7.7 αφού θα αλλάξω μόλις το 30% του νερού σωστά; [emoji6]

Ρεζουμέ, το Co2 ρίχνει το ph και προφανώς θα υπάρξουν μικρές διακυμάνσεις μέσα στη μέρα στις οποίες μπορούν να προσαρμοστούν και τα ψάρια με αυτές. Το θέμα είναι να μην είναι μεγάλες και το σημαντικότερο πιθανολογώ, να μην παίζουν αυτές οι διακυμάνσεις γύρω από το νούμερο 7 που είναι και το ουδέτερο ph. Να μην πηγαίνουν αυτά τα νούμερα από το 7.2 (αλκαλικό ph ) δηλαδή στο 6.8 (όξινο ph ) ας πούμε και τούμπαλιν. Έξτρα στρες για τα ψάρια νομίζω αλλά πραγματικά, θα ήθελα και μια γνώμη από όσους γνωρίζουν περισσότερα σε όλα αυτά που έγραψα παραπάνω.

Για την αποφυγή διακυμάνσεων του ph από ότι έχω καταλάβει σε γρήγορη αναζήτηση που έκανα, μάλλον απαιτείται η αγορά ενός ph controller. Μόλις είδα τις τιμές ενός τέτοιου μηχανήματος όμως σταμάτησα και το ψάξιμο.
Στηρίχτηκα στο ότι "πόσοι από όσους έχουν Co2 στο ενυδρείο τους διαθέτουν και τέτοιο gadget πια.."[emoji16]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος makis206 έγραψε:


 

 


Αυτό μου είχε ξεφύγει με τόσα που αναφέραμε παραπάνω αλλά αφού το βρήκα ας επιβεβαιώσω ότι το Co2 ρίχνει όντως το ph του νερού. Και για να δώσω το δικό μου παράδειγμα με τις μετρήσεις που έκανα την πρώτη μέρα, το βράδυ, καμιά ώρα μετά το κλείσιμο του Co2, το ph που βρήκα στο νερό μου είχε πέσει στο 7.2. Σε ένα ενυδρείο που τρέχει μόνιμα στο 7.6-7.7 περίπου, όλα μετρημένα με υγρό της API. Με μόλις 6,5 ώρες παροχής Co2 στο νερό. Πρώτη φορά το βρήκα τόσο χαμηλό αλλά το περίμενα, γι' αυτό και έκανα και τη μέτρηση δηλαδή.

Φυσικά μέχρι την επόμενη ημέρα που ήρθε η ώρα να ανοίξει πάλι το Co2 δεν ανέβηκε το ph στα συνηθισμένα 7.6 του, μου φαίνεται ότι ανέβηκε όμως ελάχιστα στο 7.4. Τη δεύτερη βραδιά (μόλις χτες δηλαδή ) το βρήκα πάλι στο 7.2 στο περίπου. Λέω "περίπου" γιατί τα φώτα του σπιτιού δεν βοηθούν 100% στο να διαβάσεις ξεκάθαρα το υγρό του κιτ.

Φαντάζομαι ότι στην επόμενη αλλαγή νερού θα ανέβει πάλι, λογικά όχι στο 7.6-7.7 αφού θα αλλάξω μόλις το 30% του νερού σωστά; emoji6.png

Ρεζουμέ, το Co2 ρίχνει το ph και προφανώς θα υπάρξουν μικρές διακυμάνσεις μέσα στη μέρα στις οποίες μπορούν να προσαρμοστούν και τα ψάρια με αυτές. Το θέμα είναι να μην είναι μεγάλες και το σημαντικότερο πιθανολογώ, να μην παίζουν αυτές οι διακυμάνσεις γύρω από το νούμερο 7 που είναι και το ουδέτερο ph. Να μην πηγαίνουν αυτά τα νούμερα από το 7.2 (αλκαλικό ph ) δηλαδή στο 6.8 (όξινο ph ) ας πούμε και τούμπαλιν. Έξτρα στρες για τα ψάρια νομίζω αλλά πραγματικά, θα ήθελα και μια γνώμη από όσους γνωρίζουν περισσότερα σε όλα αυτά που έγραψα παραπάνω.

Για την αποφυγή διακυμάνσεων του ph από ότι έχω καταλάβει σε γρήγορη αναζήτηση που έκανα, μάλλον απαιτείται η αγορά ενός ph controller. Μόλις είδα τις τιμές ενός τέτοιου μηχανήματος όμως σταμάτησα και το ψάξιμο.
Στηρίχτηκα στο ότι "πόσοι από όσους έχουν Co2 στο ενυδρείο τους διαθέτουν και τέτοιο gadget πια.."emoji16.png

 

Καλημερα, αυτό με έχει προβληματίσει και εμένα με το θέμα αλλαγές νερού. Γιατί οι διακυμάνσεις του ph που λογικά έχει να κάνει και εδώ με την σκληρότητα επηρεάζουν τα ψαρια μιας και δεν υπάρχει σταθερότητα. Βέβαια οι αλλαγεσ Νερού δεν είναι σε τέτοιο μεγεθος που θα μπορούσαν πιστεύω να δείξουν τραγικεσ Μεταβολές. Από όσα λίγα έχω διαβάσει( πραγματικα δεν γνωρίζω ούτε τα βασικά για τέτοια θέματα) μεγαλύτερη προσοχή θέλει η πτώση γιατί αυτή είναι που τα επηρεάζει και περισσότερο. Αλλά και πάλι σκέφτομαι (χωρισ co2) πως από την στιγμή που μέσα στο ενυδρειο πχ έχω ένα ph της τάξης του 7-7 παρα κάτι και στην αλλαγη νερού που το δίκτυο δίνει 7-7 και κάτι δεν θα ζορίζονται; Βέβαια με ένα 40% αλλαγησ δεν θα ανέβουν τόσο οι τιμές αλλά και πάλι αυτή η διακύμανση τους προκαλεί στρες; Και αν ναι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...