Jump to content

Co2- Αλγες- Φυτά


Recommended Posts

Καλημερα, αυτό με έχει προβληματίσει και εμένα με το θέμα αλλαγές νερού. Γιατί οι διακυμάνσεις του ph που λογικά έχει να κάνει και εδώ με την σκληρότητα επηρεάζουν τα ψαρια μιας και δεν υπάρχει σταθερότητα. Βέβαια οι αλλαγεσ Νερού δεν είναι σε τέτοιο μεγεθος που θα μπορούσαν πιστεύω να δείξουν τραγικεσ Μεταβολές. Από όσα λίγα έχω διαβάσει( πραγματικα δεν γνωρίζω ούτε τα βασικά για τέτοια θέματα) μεγαλύτερη προσοχή θέλει η πτώση γιατί αυτή είναι που τα επηρεάζει και περισσότερο. Αλλά και πάλι σκέφτομαι (χωρισ co2) πως από την στιγμή που μέσα στο ενυδρειο πχ έχω ένα ph της τάξης του 7-7 παρα κάτι και στην αλλαγη νερού που το δίκτυο δίνει 7-7 και κάτι δεν θα ζορίζονται; Βέβαια με ένα 40% αλλαγησ δεν θα ανέβουν τόσο οι τιμές αλλά και πάλι αυτή η διακύμανση τους προκαλεί στρες; Και αν ναι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψαρια;
Αυτό που ξέρω - χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστό - είναι ότι τα ψάρια δεν έχουν πρόβλημα με μικρές μεταβολές, ειδικά αν αυτές γίνονται σταδιακά και μέσα στα πλαίσια πάντα του όξινου ή του αλκαλικού ph. Ας απαντήσει κάποιος που τα ξέρει καλύτερα όμως.

Σκέψου το εξής, πόσος κόσμος τρέχει Co2 στα ενυδρεία του και πόσος από εκείνους έχουν εξοπλισμό που να κρατάει το ph παντα σταθερό;
Με αυτό το σκεπτικό προχώρησα κι εγώ, ελπίζοντας κάτι τέτοιο να συμβαίνει με όλους φυσικά χωρίς προβλήματα με τα ψάρια τους κυρίως.

Μα που είναι οι γκουρού αυτού του φόρουμ όταν τους χρειάζεσαι; [emoji16][emoji28]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το θέμα μπερδεύει πολύ !

Απο την μία έχεις τον Tom barr (που 'έβγαλε' το EI ρουτίνα λίπανσης στα φυτεμένα) όπου λέει πως δεν ύπαρχει πρόβλημα στις μεταβολές του pH με CO2 λόγο ότι γίνεται μέσο αερίων και όχι αλάτων (kH) όπου στη δεύτερη περίπτωση θα είχαν θέμα τα ψάρια (οσμοτικό σοκ).

 

Μετά απ ότι διαβάζω σε ξένα φόρουμ (συγκεκριμένα στου barr) 7/10 στοχεύουν για 1 pH swing , δλδ απο 7.2 να κατέβει στο 6.2 (όλα αυτά μέχρι το 5.8).

 

@makis206 πάρε ενα pH μετρο ψηφιακό με 15-20ε ή απο bangood με 3ε να βρείς την υγεία σου !

Link to comment
Share on other sites



[mention=67633]makis206[/mention] πάρε ενα pH μετρο ψηφιακό με 15-20ε ή απο bangood με 3ε να βρείς την υγεία σου !


Τι να μου κάνει το ph-μετρο Γιώργη; Κάτι παρόμοιο δεν κάνει και ο drop checker εξάλλου; Ph controller δεν χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
Αν υπάρχει κάτι υπόψιν να το ψάξω κι από Ελλάδα αν ειναι, δεν έχω θέμα. Κατι 300άρες που είδα σε ph controllers δεν δίνω μόνο..[emoji16]

Κάτι στο 50ρικο κι αφού καταλάβω ότι θα κάνει κάποια δουλειά να το διαθέσω..[emoji6]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το drop checker έχει μια καθυστέριση 1-2ώρων , ασέ που στα υγρά πρέπει να ξεχωρίσεις το 7 απο το 6.8 + το φωτισμό του χώρου . Α! ξέχασα και το πλύσιμο του σωλήνα :P

Καλή φάση τα controller αλλά το probe του θεωρείται αναλώσιμο, :angylaw:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι σε όλα αλλά ένα ph-μετρο δεν κάνει τίποτα περισσότερο από το να σου δείχνει το ph ανά πάσα στιγμή, σωστά; Αν υποθέσουμε ότι παίρνουμε ένα καλό χωρίς αποκλίσεις στη μέτρηση που κάνει, τι παραπάνω θα προσφέρει στο σύστημα με το Co2 να τρέχει, δεδομένου ότι το Co2 θα πρέπει να δουλέψει κάμποσες ώρες μέσα στο ενυδρείο;

Απλά για να ρυθμίζουμε ανάλογα τις φουσκάλες στο μανόμετρο; Μάλλον ε;

Να καταλάβω προσπαθώ γι' αυτό ρωτάω [emoji106]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Και ανεβαζω και φωτογραφία με τις αλγες.

image.jpg

Δεν σας καταλαβαίνω, θέλεις αυτήν την ομορφιά που αν μη τι αλλο προσθέτει στο ενυδρείο σου την φυσικότατα να την διώξεις!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω την νέα γενιά χομπιστων (όχι σε ηλικία), απο τότε που βγήκε ο Αμανο με τα πανέμορφα τοπία που έφτιαξε έχει επικρατήσει να συντηρούμε ''αποστερημένα ενυδρεία'', αν είσαι sceper (scepeer=στήνουν ενυδρείο, φωτογραφίζουν ενυδρείο, χαλνούν ενυδρείο) το καταλαβαίνω, αν όμως είσαι χομπιστας που θέλει να συντηρήσεις ένα όμορφο φυσικό ενυδρείο για αρκετό καιρό τότε κατά την γνώμη μου ασε αυτήν την άμορφη αλγη, απλά πρόσεξε μην πάρει το πάνω χέρι.

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Σύμφωνοι σε όλα αλλά ένα ph-μετρο δεν κάνει τίποτα περισσότερο από το να σου δείχνει το ph ανά πάσα στιγμή, σωστά; Αν υποθέσουμε ότι παίρνουμε ένα καλό χωρίς αποκλίσεις στη μέτρηση που κάνει, τι παραπάνω θα προσφέρει στο σύστημα με το Co2 να τρέχει, δεδομένου ότι το Co2 θα πρέπει να δουλέψει κάμποσες ώρες μέσα στο ενυδρείο;

Απλά για να ρυθμίζουμε ανάλογα τις φουσκάλες στο μανόμετρο; Μάλλον ε;

Να καταλάβω προσπαθώ γι' αυτό ρωτάω emoji106.png

Αυτό ακριβώς ! Μπορείς να μετράς ανα πάσα στιγμη με μεγαλύτερη ακρίβεια (σε σχεση με το υγρό) π.χ. για να δείς λίγο πριν ανάψουν τα φώτα τι συγκέντρωση έχει , άλλη μια χρησημότητα είναι εάν έχεις έντονη ανατάραξη έχει μεγαλύτερη ανταλλαγή αερίων άρα θες και πιο πολλές φυσαλίδες 

π.χ. πρόσφατα έβαλα twinstar steralizer όπου λένε πώς καθαρίζει την στήλη νερού από σπόρους άλγης (δεν είμαι σίγουρος αν κάνει κάτι τέτοιο , θα δείξει) αλλά το μόνο σίγουρο που κάνει είναι να οξυγονώνει το νέρο αρκετά , πριν το gadget έφτανε το ενυδρείο 6.6 ενώ τώρα πάει μέχρι 6.7 και τα ψάρια επίσης δείχνουν να τους αρέσει κολυμπόντας μέσα στο mist που βγάζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δεν σας καταλαβαίνω, θέλεις αυτήν την ομορφιά που αν μη τι αλλο προσθέτει στο ενυδρείο σου την φυσικότατα να την διώξεις!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω την νέα γενιά χομπιστων (όχι σε ηλικία), απο τότε που βγήκε ο Αμανο με τα πανέμορφα τοπία που έφτιαξε έχει επικρατήσει να συντηρούμε ''αποστερημένα ενυδρεία'', αν είσαι sceper (scepeer=στήνουν ενυδρείο, φωτογραφίζουν ενυδρείο, χαλνούν ενυδρείο) το καταλαβαίνω, αν όμως είσαι χομπιστας που θέλει να συντηρήσεις ένα όμορφο φυσικό ενυδρείο για αρκετό καιρό τότε κατά την γνώμη μου ασε αυτήν την άμορφη αλγη, απλά πρόσεξε μην πάρει το πάνω χέρι.

 

 

Βασικά δεν είμαι καθόλου της νέας γενιάς( νεοσ Στο χόμπι ναι- νέος σε ηλικια ναι)του αποστηρωμενου-στητού- ψεύτικου. Είμαι ακριβώς του αντιθέτου θα έλεγα. Αν παρατηρήσεις το κάθε τι που έχει προστεθεί στο ενυδρειο προσπαθει να προσομοιωσει το Rio guapore. Στο ενυδρειο μαρεσει η προσομοίωση του φυσικού βιότοπου. Ποτε δεν θα έστηνα προσωπικά ενυδρειο σαν του αμανο. Δεν μαρεσουν δεν είναι του στιλ μου δεν με τραβάνε καθόλου.  Κάθε κομμάτι είναι και φυσικό. Οι αλγες όπως λέω και παρακάνω μου αρέσουν πολύ στο σημείο που βρίσκονται. Το μόνο μου θέμα είναι μην κατέβουν πιο κάτω και πνίξουν τα φυτά που υπάρχουν στο ενυδρειο. Επίσης αναφέρομαι στο co2 όχι σαν λύση για τις αλγες. Δεν θέλω να τις εξαφανισω αλλά να τις περιορίσω στο σημείο που βρίσκονται για να μην πιάσουν τα φυτά όπως επίσης αναφέρομαι στο co2 και ως προς την χρησιμότητα του για τα ψαρια και το όλο οικοσύστημα του ενυδρείου. Ποτε δεν είχα θέμα με τις αλγες γιατί ποτε δεν είχα ασχοληθεί με φυτά. Και στο ενυδρειο που είχα τους δισκους παλιότερα τις άφηνα ανεξέλεγκτες χωρίς να με ενοχλούν καθόλου σαν εικόνα ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα. Αλλά εκεί το είχα τελειως ξερακιανό χωρίς να με αγχώνει το θέμα φυτά. Επισης αν μπορούσα να γεμίσω όλη την πλάτη και κομμάτια από τα ξύλα αλγες θα το έκανα για την φυσικότητα που δίνουν με την προϋπόθεση να αναπτύσονται σωστά τα φυτά. Συγγνωμη αν ο τρόπος που έγραψα είναι κάπως επιθετικός ή το οτιδήποτε δεν το λέω με κακό τρόπο ούτε με παρεξήγηση ούτε τίποτα. Αυτό που θέλω να βλέπω σε ένα ενυδρειο προσπαθώ να εξηγησω. Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου. Άρα πιστεύεις ότι οι αλγες θα μείνουν εκεί και δεν θα κατέβουν προς τα κάτω; Το co2 δηλαδή δεν θα προσφέρει κάτι στο ενυδρειο που έχω; Είναι κάτι το περιττό; 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Βασικά δεν είμαι καθόλου της νέας γενιάς( νεοσ Στο χόμπι ναι- νέος σε ηλικια ναι)του αποστηρωμενου-στητού- ψεύτικου. Είμαι ακριβώς του αντιθέτου θα έλεγα. Αν παρατηρήσεις το κάθε τι που έχει προστεθεί στο ενυδρειο προσπαθει να προσομοιωσει το Rio guapore. Στο ενυδρειο μαρεσει η προσομοίωση του φυσικού βιότοπου. Ποτε δεν θα έστηνα προσωπικά ενυδρειο σαν του αμανο. Δεν μαρεσουν δεν είναι του στιλ μου δεν με τραβάνε καθόλου.  Κάθε κομμάτι είναι και φυσικό. Οι αλγες όπως λέω και παρακάνω μου αρέσουν πολύ στο σημείο που βρίσκονται. Το μόνο μου θέμα είναι μην κατέβουν πιο κάτω και πνίξουν τα φυτά που υπάρχουν στο ενυδρειο. Επίσης αναφέρομαι στο co2 όχι σαν λύση για τις αλγες. Δεν θέλω να τις εξαφανισω αλλά να τις περιορίσω στο σημείο που βρίσκονται για να μην πιάσουν τα φυτά όπως επίσης αναφέρομαι στο co2 και ως προς την χρησιμότητα του για τα ψαρια και το όλο οικοσύστημα του ενυδρείου. Ποτε δεν είχα θέμα με τις αλγες γιατί ποτε δεν είχα ασχοληθεί με φυτά. Και στο ενυδρειο που είχα τους δισκους παλιότερα τις άφηνα ανεξέλεγκτες χωρίς να με ενοχλούν καθόλου σαν εικόνα ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα. Αλλά εκεί το είχα τελειως ξερακιανό χωρίς να με αγχώνει το θέμα φυτά. Επισης αν μπορούσα να γεμίσω όλη την πλάτη και κομμάτια από τα ξύλα αλγες θα το έκανα για την φυσικότητα που δίνουν με την προϋπόθεση να αναπτύσονται σωστά τα φυτά. Συγγνωμη αν ο τρόπος που έγραψα είναι κάπως επιθετικός ή το οτιδήποτε δεν το λέω με κακό τρόπο ούτε με παρεξήγηση ούτε τίποτα. Αυτό που θέλω να βλέπω σε ένα ενυδρειο προσπαθώ να εξηγησω. Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου. Άρα πιστεύεις ότι οι αλγες θα μείνουν εκεί και δεν θα κατέβουν προς τα κάτω; Το co2 δηλαδή δεν θα προσφέρει κάτι στο ενυδρειο που έχω; Είναι κάτι το περιττό; 

Συγνώμη που πετάγομαι .. έστω και ένα φυτό (που λεέι ο λόγος) να έχεις μέσα το co2 ποτέ δεν είναι περιττό !! :) Ακόμα και τα ευκόλα φυτά έχουν άλλη όψη με έκγχυση co2

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Συγνώμη που πετάγομαι .. έστω και ένα φυτό (που λεέι ο λόγος) να έχεις μέσα το co2 ποτέ δεν είναι περιττό !! :) Ακόμα και τα ευκόλα φυτά έχουν άλλη όψη με έκγχυση co2

Μην ζητάς Συγγνωμη συζήτηση κάνουμε και όλοι είναι ευπρόσδεκτοι. Η προσθήκη co2 στο ενυδρειο σημαίνει και η εξαφάνιση της αλγες; Με περιορισμένη παροχή δεν μπορεί απλά να περιοριστεί; Στα ψαρια τι μπορεί να προσφέρει; Στο σύνολο του ενυδρείου τι μπορεί να προσφέρει;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοίτα υπάρχει το ισοσκελές τρίγωνο της ισορροπίας, μέσα σε αυτό το τρίγωνο έχουμε το μεταβαλλόμενο τρίγωνο. λίπασμα, φωτισμός, CO2.

Αυτα πρέπει να είναι σε απόλυτη ισορροπία ώστε να έχουν και αυτά ένα ισοσκελές τρίγωνο μέσα το τρίγωνο. Αν αυξήσεις ένα παράγοντα πρέπει να αυξήσεις και τους άλλους δυο αλλιώς το τρίγωνο γίνεται ανισοσκελές και επέρχεται ανισορροπία στο σύστημα. Αλλά τώρα που το γράφω μου είναι δύσκολο να το περιγράψω καλύτερα να το φτιάξω παραστατικά με φωτογραφίες δώσε μου λίγο χρόνο και θα επανέλθω.

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κοίτα υπάρχει το ισοσκελές τρίγωνο της ισορροπίας, μέσα σε αυτό το τρίγωνο έχουμε το μεταβαλλόμενο τρίγωνο. λίπασμα, φωτισμός, CO2.

Αυτα πρέπει να είναι σε απόλυτη ισορροπία ώστε να έχουν και αυτά ένα ισοσκελές τρίγωνο μέσα το τρίγωνο. Αν αυξήσεις ένα παράγοντα πρέπει να αυξήσεις και τους άλλους δυο αλλιώς το τρίγωνο γίνεται ανισοσκελές και επέρχεται ανισορροπία στο σύστημα. Αλλά τώρα που το γράφω μου είναι δύσκολο να το περιγράψω καλύτερα να το φτιάξω παραστατικά με φωτογραφίες δώσε μου λίγο χρόνο και θα επανέλθω.

 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σου τη γνώμη σου και τις απαντήσεις σου.  Πάνω κάτω καταλαβα ότι δεν αντιδρούν ξεχωριστά τα τρία αυτά πράγματα και αν πειράξεις το ένα πρέπει να πράξεις αναλόγως και στα υπόλοιπα ώστε να διατηρηθεί η ισορροπία. Αυτά τα τρία μεταξύ τους είναι ανάλογα; Ή μπορούν να λειτουργήσουν και ως αντιστρόφως;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω λίγη αλγη και φυσιολογική υποθέτω πως το ενυδρείο σου είναι ισορροπημένο όπως το παρακάτω σχήμα, Πρόσεξε ισορροπημένο δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να πάει και καλύτερα. 

578558285_1.jpg.000f269461164dfb3b246879e3815b6d.jpg

 

στην περίπτωση που αυξήσεις ένα ή και δυο παράγοντες χωρίς να αυξήσεις εξίσου και τον τρίτο παράγοντα ή τους αυξήσεις ανομοιόμορφα έχεις ανισορροπία.

730121886_2.jpg.e8c3e25043716c777c4d22fede4d7855.jpg1673193474_3.jpg.93d9bff72ddc11d19f8d7a7499c42e7f.jpg25909782_4.jpg.112973baa43bb3b9c73a13656bc0b431.jpg

 

για να πανε καλύτερα τα φυτά σου χωρίς να έχει αυξημένο κίνδυνο να αποκτήσεις αλγες τότε πρέπει να τα αυξήσεις όλα εξίσου.

841054359_5.jpg.12e3106033d3ccb3ce89c90a2ae95565.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Μην ζητάς Συγγνωμη συζήτηση κάνουμε και όλοι είναι ευπρόσδεκτοι. Η προσθήκη co2 στο ενυδρειο σημαίνει και η εξαφάνιση της αλγες; Με περιορισμένη παροχή δεν μπορεί απλά να περιοριστεί; Στα ψαρια τι μπορεί να προσφέρει; Στο σύνολο του ενυδρείου τι μπορεί να προσφέρει;

Τα φυτά είναι ανταγωνιστές με τις άλγες , όταν λοιπόν τα φυτά έχουν φώς,λίπανση,co2 έχουν και υγιής ανάπτυξη και τα ψάρια με την σείρα τους έχουν το καλύτερο φυσικό φίλτρο και όλα τα υπόλοιπα οφέλη του φυτεμένου ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Επειδή βλέπω λίγη αλγη και φυσιολογική υποθέτω πως το ενυδρείο σου είναι ισορροπημένο όπως το παρακάτω σχήμα, Πρόσεξε ισορροπημένο δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να πάει και καλύτερα. 

578558285_1.jpg.000f269461164dfb3b246879e3815b6d.jpg

 

στην περίπτωση που αυξήσεις ένα ή και δυο παράγοντες χωρίς να αυξήσεις εξίσου και τον τρίτο παράγοντα ή τους αυξήσεις ανομοιόμορφα έχεις ανισορροπία.

730121886_2.jpg.e8c3e25043716c777c4d22fede4d7855.jpg1673193474_3.jpg.93d9bff72ddc11d19f8d7a7499c42e7f.jpg25909782_4.jpg.112973baa43bb3b9c73a13656bc0b431.jpg

 

για να πανε καλύτερα τα φυτά σου χωρίς να έχει αυξημένο κίνδυνο να αποκτήσεις αλγες τότε πρέπει να τα αυξήσεις όλα εξίσου.

841054359_5.jpg.12e3106033d3ccb3ce89c90a2ae95565.jpg

Σε ευχαριστώ παρα πολύ. Το κρατάω σκρινσοτ αυτό το σχέδιο γιατί μου άρεσε παρα πολύ και ήταν πολύ κατανοητό.  Από όσα καταλαβαίνω θα ήταν καλύτερα να αποκλείσω την ιδέα co2 προς το παρών γιατί μετά θα έπρεπε να αυξήσω τον φωτισμο ενώ εγώ θέλω αν είναι δυνατό να τον περιορίσω κιαλλο και να αρχίσω τα λιπάσματα. Για να πάρουν τα φυτά τα πάνω τους πέρα από αύξηση φωτισμού ή την προσθήκη co2 τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Κάποια ταμπλέτα στην άμμο πχ θα μπορούσε να βοηθησει; Επίσης πως θα μπορούσα να καταλάβω το τι ακριβώς χρειάζονται για να ζωήρέψουν τα χρώματα τους ξανά; Κάτι ακόμη το να πάει καλύτερα με ποιον τρόπο μπορώ να το πετύχω;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω και 2-3 φωτογραφίες των φυτών μήπως μπορείτε να μου προτείνετε πως να κινηθώ για να πάρουν τα πάνω  τουςimage.thumb.jpg.0a943a2aa4f2089dcb15804a9b6a1f3b.jpg 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας συγχωρεθεί η μικρή μου παρέμβαση, η οποία και μπορεί να είναι ολότελα λάθος, μιας και  θεωρώ τον εαυτό μου υπερβολικά αρχάριο με γνώσεις κυρίως θεωρητικές.

Όπως βλέπω τα υλικά του διακόσμου του ενυδρείου, καταλαβαίνω πως έχει κατασκευαστεί μετά από μελέτη και όχι τυχαία, με στόχο την βιοτοπία. Νομίζω πως και εσύ αναφέρεσαι σε αυτό  ώς "το κατά δύναμην βιοτόπικο" (αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο). 'Οπως το βλέπω, πιστεύω πως ανήκει στην κατηγορία black water και νομίζω πως η εικόνα του είναι σχεδόν ακριβώς αυτή που πρέπει να είναι. Εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ το όλο project, μα και αντικειμένικα θεωρώ τους στόχους της απόπειρας, επιτυχημένους. Βέβαια, ξαναλέω πως το φρονιμότερο είναι να μην λάβεις την άποψη μου, καθόλου υπόψην. Διορθώστε με οι εμπειρότεροι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Ας συγχωρεθεί η μικρή μου παρέμβαση, η οποία και μπορεί να είναι ολότελα λάθος, μιας και  θεωρώ τον εαυτό μου υπερβολικά αρχάριο με γνώσεις κυρίως θεωρητικές.

Όπως βλέπω τα υλικά του διακόσμου του ενυδρείου, καταλαβαίνω πως έχει κατασκευαστεί μετά από μελέτη και όχι τυχαία, με στόχο την βιοτοπία. Νομίζω πως και εσύ αναφέρεσαι σε αυτό  ώς "το κατά δύναμην βιοτόπικο" (αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο). 'Οπως το βλέπω, πιστεύω πως ανήκει στην κατηγορία black water και νομίζω πως η εικόνα του είναι σχεδόν ακριβώς αυτή που πρέπει να είναι. Εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ το όλο project, μα και αντικειμένικα θεωρώ τους στόχους της απόπειρας, επιτυχημένους. Βέβαια, ξαναλέω πως το φρονιμότερο είναι να μην λάβεις την άποψη μου, καθόλου υπόψην. Διορθώστε με οι εμπειρότεροι.

Καλησπέρα, δεν χρειάζεται Συγγνωμη ούτε είναι παρέμβαση, ίσα ίσα όλοι είναι ευπρόσδεκτοι για συζήτηση και να πουν την γνώμη τους. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ναι προσπαθώ να κάνω κάτι όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται που να μοιάζει στο Rio guapore. Ο Rio guapore κατά βάση είναι Clearwater απλά εγώ άφησα την καφετιλα που πάντα μου άρεσε στο ενυδρειο. Το πρώτο παραστράτημα από τον βιότοπο μου ήταν αυτό. Μετά στο θέμα καρποί επειδή δεν ξέρω κατά ποσο όλοι βρίσκονται σε εκείνη την περιοχή ίσως έχω πέσει έξω. Επίσης ο guapore και γενικότερα το μεγαλύτερο μέρος της μαδειρας θεωρείται από τα πιο πλούσια κομμάτια του Αμαζόνιου σε θέμα φυτά. Και σε αυτό το κομμάτι δεν ξέρω κατά ποσο έχω πετυχει ανάλογο ποσοστό φυτών. Επίσης έχει και φυτά επιφάνειας που εγώ δεν μπορώ να υποστηρίξω λόγο του ότι το ενυδρειο είναι κλειστό. Όπως επίσης σίγουρα δεν έχω προσομοιώσει την ποιότητα και τις τιμές του νερού που υπάρχουν εκεί μιας και έχω ψαρια εκτροφής. Στο μέλλον αν το γυρίσω στα άγρια που προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ θα το κάνω ακόμη πιο μελετημένο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι, τα νιτρικά κατάφερα με την μείωση των αλλαγών να φτάσουν ένα 6-7 και πιστεύω μέχρι αύριο που είναι η ημέρα αλλαγησ να αγγίξουν και λίγο παραπάνω. Οπωσ και άλλαξα και την κολορ σε νατουρ και τε φυτά έχουν πάρει τα πάνω τους και ειδικότερα το σταργκρας. Όμως γυρναω με κάτι άλλο που παρατηρησα και ελπίζω να κάνω λάθος. Είναι αυτό η αρχή για κυανοβακτήριο;

4838C5EA-E995-420B-85FE-031A73A2BB1E.jpeg

E4E301D8-94A3-479D-ADB1-0610F77CBE42.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Είναι αυτό η αρχή για κυανοβακτήριο;

 

Μαλλον, δεν υπαρχει θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον, δεν υπαρχει θεμα.

Για καλό και για κακό αφαίρεσα το συγκεκριμένο σημείο με το λάστιχο καθως και κομμάτι της άμμου που είχε γύρω του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...