Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και κάμποσο καιρό το χρυσόψαρο μου είναι νοχελικο. Ειδικά μετά το φαγητό που συνήθως ταιζω φλεξ. Σήμερα όμως το βρήκα γυρισμένο στο πλάι σαν να κοιμόταν. Αναπνέει βαργια  και δείχνει να υποφέρει. Κατά διαστήματα σαν να ξυπνάει κολυμπάει για λίγο και ξαναγυρνάει στο πλάι σαν να κοιμάται πάλι.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 240

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): jbl 300

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):7 comon, fantail, oranta

- Ρουτίνες τάισμα 1 φορά την ημέρα με φλεξ και αρεα τάισμα με μαρούλι και αρακά. Αλλαγή νερού 1 φορά την εβδομάδα 30 με 50%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8.2

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:api

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: black Moore

- Ιστορικό Ψαριού: σχεδόν ένα χρόνο στην κατοχή μου. Πέρασε ick πριν ένα μήνα περίπου και έγινε θεραπεία με tetra contraick plus

- Συμπτώματα που παρουσιάζει Χωρίς περιττώματα εδώ και καιρό ,βαριά αναπνοή, γύρισμα στο πλάι ... 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: ick

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: tetra contraick σύμφωνα με την δοσολογία που αναγράφει το φαρμακο

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης: 8 μερες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

20210305_195329.jpg

20210305_195241.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Στείλε μου μια φωτογραφία του φίλτρου σου γιατί δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι. Τα flakes τα τρώνε από την επιφάνεια τα ψάρια σου? Θα ήθελα και μια φωτογραφία του μεγάλου σου ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο Ιππότης στην ερώτηση για τα flakes από την επιφάνεια, θα θέσω το επόμενο ερώτημα εγώ. Αρακά έχει φάει ποτέ ο ψαρής;

Link to comment
Share on other sites

Μακη αν δεις στην περιγραφή του προβληματος γράφει ότι τους δίνει αραιά και που. Τώρα πόσο συχνά είναι αυτό ιδέα δεν έχω ?. Μάκη φοβάμαι ότι είναι νικτυκη κύστη γιατί ταιζει flakes από την επιφάνεια. Άρα μπορεί να είναι από τον αέρα που έχει πάρει μαζί με την τροφή του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ, όντως μου διέφυγε το τάισμα με τον αρακά.
Θα μπορούσε να βοηθήσει η παροχή αρακά ακόμα κι αν έχει ήδη κάνει την εμφάνισή της η ασθένεια, ελπίζω μόνο για τον συγκεκριμένο ψαράκο να μην είναι πολύ αργά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αρακά τους δίνω μια φορά την εβδομάδα. Όσο για τα flakes τα μουλιαζω πρώτα για να μην στέκονται και τα τρώνε από την επιφάνεια. Χθες όμως τους έδωσα μαρούλι καλά βρασμένο και αμέσως μετά έγινε αυτό. Το ψαράκι μου έχει χειροτερέψει. Τώρα κάθεται πολύ περισσότερο ακίνητο γυρισμένο αριστερά. Έχει χαρακτηριστικά νυκτικης κύστης αν το γράφω σωστά αλλά όταν αποφασίζει να κολυμπήσει μπορεί και κολυμπάει κανονικά....

20210306_101000.jpg

20210213_170417.jpg

Link to comment
Share on other sites



Έχει χαρακτηριστικά νυκτικης κύστης αν το γράφω σωστά αλλά όταν αποφασίζει να κολυμπήσει μπορεί και κολυμπάει κανονικά....


Θα του έδινα άμεσα αρακά..
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι και μετά δείχνει καλύτερα. Είναι σε καραντίνα με αεροπετρα χωρίς φίλτρο. Έφαγε αρακά ένα μπομπολι από χθές. Ακόμα δείχνει να κουράζεται και να αραζει στον πάτο μεγάλα διαστήματα σαν να ξεκουράζεται αλλά χωρίς να γυρίζει στο πλάι όπως χθες. Σήμερα έγινε αλλαγή νερού και έριξα esha 2000. Αναπνέει γρήγορα αλλά η εικόνα του είναι καλύτερη. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει. Ποια θα ήταν η καλύτερη θερμοκρασία από την στιγμή που είναι άρρωστο αλλά χωρίς να ξέρουμε τι έχει; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H θερμοκρασία δε χρειαζεται να ανέβει εάν δεν έχει ich η είναι κάτω από 17 βαθμούς. Θα συνεχίσεις να το ταιζεις ατάκα. Πόσα λίτρα είναι η καραντίνα? Αφού δεν έχει φίλτρο θα πρέπει να κάνεις καθημερινά αλλαγές 30τις εκατό του νερού και να κάνεις σκούπα για τα κακακια του. Παρουσιάζει άλλα θέματα όμως πληγές η εξωτερικά εξανθήματα?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

H θερμοκρασία δε χρειαζεται να ανέβει εάν δεν έχει ich η είναι κάτω από 17 βαθμούς. Θα συνεχίσεις να το ταιζεις ατάκα. Πόσα λίτρα είναι η καραντίνα? Αφού δεν έχει φίλτρο θα πρέπει να κάνεις καθημερινά αλλαγές 30τις εκατό του νερού και να κάνεις σκούπα για τα κακακια του. Παρουσιάζει άλλα θέματα όμως πληγές η εξωτερικά εξανθήματα?

 

Δεν έχει ick και το νερό είναι κοντά στους 20. Η καραντίνα είναι μικρή και κάνω αλλαγή κάθε μέρα. Δεν υπάρχουν πληγές η εμφανή εξανθήματα. Από την στιγμή που έριξα esha πήρε τα πάνω του και άρχισε να ψάχνει για τροφή. Θα του αλλάξω νερό και αύριο και θα ξαναριξω πάλι αρακά... Είπα μήπως μπορώ να το βοηθήσω με την θερμοκρασία. Ξέρω πως με υψηλή ανεβαίνει ο μεταβολισμός και θέλει κι άλλο τροφή. Δεν ξέρω όμως αν είναι καλό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην ανεβάσεις τη θερμοκρασία, δεν υπάρχει κανένας λόγος, ειδικά από τη στιγμή που η θερμοκρασία είναι είκοσι βαθμοί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι επέστρεψε στο μεγάλο ενυδρείο. Τρώει ενεργείται κολυμπάει και όλα καλά λες και δεν έγινε τίποτα. Δεν ξέρω τι ήταν αυτό που είχε ούτε είμαι σίγουρος πως έγινε καλά. Ίσως ο αρακάς ίσως το φάρμακο. Για τις επόμενες μέρες θα το παρακολουθώ στενά και ελπίζω να μην έχω νέα προβλήματα. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας...

16152244364366918111195795963742.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα μια χαρά οπότε. Μην παρασυρθείς και ταιζεις πολύ. Για λίγες ημέρες θα ταιζεις λίγο για να στήσει το ψάρι

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Νεκτάριος Τσιάτσιος έγραψε:

Το ψαράκι επέστρεψε στο μεγάλο ενυδρείο. Τρώει ενεργείται κολυμπάει και όλα καλά λες και δεν έγινε τίποτα. Δεν ξέρω τι ήταν αυτό που είχε ούτε είμαι σίγουρος πως έγινε καλά. Ίσως ο αρακάς ίσως το φάρμακο. Για τις επόμενες μέρες θα το παρακολουθώ στενά και ελπίζω να μην έχω νέα προβλήματα. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας...

16152244364366918111195795963742.jpg

Εντομεταξυ δεν ξερω το γιατι ανχοθηκα νμζ πιο πολυ απο εσενα??? μπορεις να μου στειλεις μια φοτο ολο σου το 240λιτρα ενυδρειο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giorgos Vantsiss έγραψε:

Εντομεταξυ δεν ξερω το γιατι ανχοθηκα νμζ πιο πολυ απο εσενα??? μπορεις να μου στειλεις μια φοτο ολο σου το 240λιτρα ενυδρειο;

Εσύ γιατί αγχωθηκες?

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Giorgos Vantsiss έγραψε:

Εντομεταξυ δεν ξερω το γιατι ανχοθηκα νμζ πιο πολυ απο εσενα??? μπορεις να μου στειλεις μια φοτο ολο σου το 240λιτρα ενυδρειο;

 

Link to comment
Share on other sites

@killerknight αγχωθηκα γιατι ξερω οτι τα χρυσοψαρα οπως το black moor μπορουν να ζησουν εως και 40 χρονια.Ο φιλος απο εδω εχει 240 λιτρα ενυδρειο αγχωθηκα και για το δικο μου black moor που ειναι ιδιοτροπο (το εχω σε 70 περιπου ενυδρειο μαζι με αλλο εμα χρυσοψαρο και εναν μονομαχο

Link to comment
Share on other sites

Τα black moor σε καμία περίπτωση δε ζουν σαράντα χρόνια. Σε τέτοια ηλικία φτάνουν πολύ σπάνια τα μονοουρα. Θα είσαι τυχερός αν ζήσει 10-15 χρόνια και αυτό μόνο εφόσον έχει εξαιρετικό περιβάλλον διαβίωσης

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giorgos Vantsiss έγραψε:

Εντομεταξυ δεν ξερω το γιατι ανχοθηκα νμζ πιο πολυ απο εσενα??? μπορεις να μου στειλεις μια φοτο ολο σου το 240λιτρα ενυδρειο;

Με την πρώτη ευκαιρία αύριο θα στο στείλω. Ευχαριστώ πολύ.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα black moor σε καμία περίπτωση δε ζουν σαράντα χρόνια. Σε τέτοια ηλικία φτάνουν πολύ σπάνια τα μονοουρα. Θα είσαι τυχερός αν ζήσει 10-15 χρόνια και αυτό μόνο εφόσον έχει εξαιρετικό περιβάλλον διαβίωσης

Εγω ξερω για χρυσοψαρα οχι για συγκεκριμενο ειδος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Giorgos Vantsiss έγραψε:

Εγω ξερω για χρυσοψαρα οχι για συγκεκριμενο ειδος

Για ότι θες θα ρωτάς εμένα για τα χρυσόψαρα. Θα καταλήξω να κάνω πτυχιακή για αυτά στο τέλος ?. Επί της ευκαιρίας  δοθείσης άνοιξε ένα θέμα να μας παρουσιάσεις το ενυδρείο σου. Και να ξέρεις μονομάχος με χρυσόψαρα δεν πάνε μαζί σαν συνδυασμός

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι. Μάλλον βιάστηκα να ρίξω το ψαράκι μου στο μεγάλο ενυδρείο και σήμερα ξαναμπήκε καραντίνα με φάρμακο και αρακά. Τα συμπτώματα ήταν ήπια αυτή τη φορά αλλά μόνο και μόνο που το βρήκα στον πάτο ανησύχησα. 

Παρατήρησα κάτι όμως πριν από λίγο. Το ψαράκι αφού έριξα φάρμακο ήταν καλυμμένο με κάτι σαν άσπρο μύκητα σαν τον ιστό της αράχνης το οποίο σιγά σιγά ξεκολλάει από πάνω του. Δεν το έχω ξαναδεί αλλά κάτι σαν και αυτό έβρισκα στο ενυδρείο της καραντίνας αλλά υπέθετα ότι ήταν από το φάρμακο αφού και το νερό ήταν ψηλοθολο. Παραθέτω φωτό...

20210310_184554.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη? Για μύκητας φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα. Μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη? Για μύκητας φαίνεται

Λυπάμαι αλλά δεν φαίνεται τόσο έντονα πλέον. Δεν θα το πιάσει η φωτό. Έχει μείνει ελάχιστο πάνω του. Είναι σαν τον μύκητα που βγάζουν τα ξύλα μόλις τα βάλεις στο ενυδρείο. Πλέον μπορώ να το διακρίνω στον πάτο του ενυδρείου...

20210310_215629.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νεκτάριος Τσιάτσιος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ψαράκι μας χαιρέτησε σήμερα το πρωί. Κατά πάσα πιθανότητα η ασθένεια που το σκότωσε λέγεται fungus.

Το κακό στην επαρχία και ειδικά σε περιοχές όπως η δική μου για να μπορέσεις να προμηθευτείς φάρμακα εγκαίρως θα πρέπει να τα παραγγείλεις είτε από Αθήνα είτε από Θεσσαλονίκη. Και εγώ δεν πρόλαβα και στεναχωρέθηκα πολύ αφού ήταν το πρώτο που απέκτησα. Μέχρι να μάθω τράβηξε τα πάνδεινα από την πάρτυ μου. 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...