Jump to content

All male african cichlid Tank


marinos

Recommended Posts

Καλησπέρα .

Με αφορμή τοποθέτηση μέλους ότι σκέφτεται να κάνει all male Αφρικανικών Κιχλίδων ενυδρείο θα ήθελα την γνώμη και τις εμπειρίες σας πάνω σε αυτό.

Προσωπικά και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ τέτοιο ενυδρείο (άρα και η γνώμη μου δεν στηρίζεται σε εμπειρικά χαρακτηριστικά ) θεωρώ ότι η ενασχόληση με ένα τέτοιο ενυδρείο έχει να κάνει περισσότερο με τα αισθητικά χαρακτηριστικά του και θα πρέπει να επικεντρωθεί ο χομπίστας μόνο στο πως να στήσει το ενυδρείο του όσο ποιο όμορφο γίνεται.

Αν κάποιος έχει λοιπόν εμπειρία με αυτό το είδος θα ήθελα να μας πει ποιοι είναι οι κανόνες που πρέπει να τηρηθούν . Πχ ποια πρέπει να είναι η αναλογία ψαριών λίτρων ποιος ο ιδανικός διάκοσμος ,τι ψάρια προτιμούνται ,αν βάζουν από όλες τις λίμνες Κιχλίδες κτλ.

Και κάποιες φωτογραφίες που βρήκα από το διαδίκτυο παρακάτω που δείχνουν πως είναι ένα τέτοιο ενυδρείο .

January 2015 - African Cichlid Malawi Peacock & Hap Show Tank - Wide View.  January 26, 2015. - YouTube

 

Your tanks: Scott Lynch - Practical Fishkeeping

 

African cichlids tank : Aquariums

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα! Ξεκιναω οπως συζητησαμε και στο ποστ μου μια τετοια προσπαθεια με all male. Να προσθεσω επισης οτι κατι τετοιο ειναι και για καποιον που πιθανον να μην θελει να ασχοληθει με γεννες κλπ, χανεις πολλα βεβαια απο αυτη τη μαγεια..εγω προσωπικα δεν την εχω βιωσει αλλα γιατι οχι στο μελλον ;) 

 

Εχω βαλει φεγγαροπετρες στο στησιμο με αρκετες σπηλιες και περασματα(εχω προσθεσει κανα 2 παραπανω σε σχεση με τις φωτογραφιες του ποστ μου γιατι οπως μου ειπε ο @marinos ειχα σχεδον μονο περασματα, με τοσα αρσενικα που προκειται να μπουν και σε εκατοστα στα οποια δεν ξερουμε τι θα βγουν θα θελουν σιγουρα κρυψωνες για να αποφευγουν καβγαδες. Σημερα θα κανω τεστ νερου και αν ολα ειναι καλα απο Δευτερα θα βαλω περιπου 8 ψαρακια και μαζι με τα αλλα 4 που ηδη εχω συνολικα παμε στα 12. Για υποστρωμα εχω βαλει μπεζ χαλαζιακη ψιλη αμμο και αραγωνιτη.

 

Παρακαλω αν καποιος εχει ασχοληθει στο παρελθον ή ασχολειται ακομα και τωρα με all male να προτεινει συμβουλες και να μας πει την δικια του εμπειρια. Δεν ειναι και πολυ συνηθες ενα τετοιο ενυδρειο η αληθεια ειναι!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και ψάχνοντας βρήκα αυτό .

 

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ έγινε προσπάθεια να συζητηθεί το θέμα και μάλιστα υπήρχε και έντονη αντίδραση απο ένα παλιό μέλος τον @kleovoulos  στο post#6

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και ψάχνοντας βρήκα αυτό .

 

Και θα ήθελα αν είναι εφικτό και την σεβαστή άποψη του Στάθη  @adlib μετά απο 6 χρόνια . Παραμένει η ίδια ή έχει να προσθέσει κάτι επι του θέματος . 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πρίν χρόνια το 2015 είχε συζητηθεί ξανά το θέμα και υπήρχαν και διαφωνίες αν πρέπει να ακολουθούμε ενα κλασσικό ενυδρείο βιοτοπικό και με τα δύο γένη ψαριών  ώστε να υπάρχουν και γέννες.Τότε είχα ανεβάσει αυτό

  το οποίο προσωπικά μου αρέσει πολύ.Δεν είχα στήσει ποτέ ενυδρείο με μόνο αρσενικά.Αν το έκανα λοιπόν θα φιλοξενούσα αυλονοκάρες γιατί είναι όμορφα ψάρια σε ενα ενυδρείο άνετο ,θα προτιμούσα τουλάχιστον ενα με διαστάσεις 120 χ50χ60 εκ. και πιο μεγάλο για άνεση.Πέτρες περάσματα  και κρυψώνες ,χωρίς να πνίξουμε το ενυδρείο.Δεν έχω χρόνο δυστυχώς αλλιώς θα έβαζα στο RIO 400 που έχω με ενα αριθμό ψαριων που από οτι βλέπω και στο βίντεο τουλάχιστον 20 και θα κρίνω αν προσθέσω ξανά ακόμα λίγα. Μιλώ για αυλονάκαρες γιατί δεν μεγαλώνουν πολύ όπως οι άλλες haps και μία λίμνη, από ταγκανίκα δεν έχω σκεφτεί κάτι για τα δικά μου γούστα και την όσον το δυνατόν αποφυγή συγκρούσεων γιατί μην ξεχνάμε είναι ενυδρείο με αρσενικά και υπάρχουν κίνδυνοι γιαυτό επαναλαμβάνω όσο πιο μεγάλο το ενυδρείο πιο καλά. Τώρα αναλογία ψαριών λίτρων δεν τα ξέρω πάω πρακτικά , και όπως έγραψα πιο πάνω προτιμώ από μιά λίμνη

 

Πάλι εγραψα πολλά ,όποιος το τολμήσει καλή επιτυχία ?

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2021 at 6:16 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Και θα ήθελα αν είναι εφικτό και την σεβαστή άποψη του Στάθη  @adlib μετά απο 6 χρόνια . Παραμένει η ίδια ή έχει να προσθέσει κάτι επι του θέματος . 

Καλησπέρα φίλε Μαρίνο,

Τολμώ να πω ότι η άποψη μου παραμένει η ίδια.. 

Εφικτό, με τα καλά και τα κακά του! 

Βασικό όπλο τα λίτρα και η στενή παρακολούθηση. Να είμαστε προετοιμασμένοι για το γεγονός ότι μπορεί να χάσουμε ψαράκια ή ότι μπορεί να χρειαστεί να απομακρύνουμε ψαρακια μέχρι να επέλθει ισορροπία(εάν επέλθει).

Όπως και σχεδόν με όλα τα ενυδρεία, δεν υπάρχει η χρυσή τομή ή η τέλεια συνταγή επιτυχίας. Ο παράγοντας ρίσκο είναι πάντα παρόν. 

Εάν κάποιος το επιχειρήσει θα παρακολουθω με μεγάλο ενδιαφέρον! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω την εμπειρια με το συγκεκριμενο θεμα απο τη στιγμη που το βλεπουμε μόνο(?) σε ενυδρεια με ειδη απο Μαλαουι και οχι στην Τανγκανικα(ευτυχως). Οι προβληματισμοι μου αν θα ξεκιναγα κατι τετοιο θα ηταν αρκετοι, πχ...

1. τα ψαρια θα διατηρουσαν τα χρωματα τους ή μονο το/τα κυριαρχο/α?,

2. μηπως καλυτερα να υπαρχουν ελαχιστες πετρες για να μην εχουμε & περιοχικες διαμαχες?

3. Η ελλειψη θηλυκων ειναι σιγουρα ενας παραγοντας αποτρεπτικος για συνεχης διαμαχες?

4. Να βαλω ενα αρσενικο απο καθε ειδος ή παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν εχω την εμπειρια με το συγκεκριμενο θεμα απο τη στιγμη που το βλεπουμε μόνο(?) σε ενυδρεια με ειδη απο Μαλαουι και οχι στην Τανγκανικα(ευτυχως). Οι προβληματισμοι μου αν θα ξεκιναγα κατι τετοιο θα ηταν αρκετοι, πχ...

1. τα ψαρια θα διατηρουσαν τα χρωματα τους ή μονο το/τα κυριαρχο/α?,

2. μηπως καλυτερα να υπαρχουν ελαχιστες πετρες για να μην εχουμε & περιοχικες διαμαχες?

3. Η ελλειψη θηλυκων ειναι σιγουρα ενας παραγοντας αποτρεπτικος για συνεχης διαμαχες?

4. Να βαλω ενα αρσενικο απο καθε ειδος ή παραπανω?

Στα ερωτήματα 1 και 2 οι απαντήσεις δίνονται σχεδόν με το ενυδρείο που παραθέτω πιο πάνω .Απο κεί και πέρα τα άλλα δύο ερωτήματα θα τα δούμε στη πράξη όταν στηθεί κάποιο ενυδρείο.Εμένα δεν θα με ενοχλούσε να έβαζα και περισσότερο του ενός αρσενικού από το κάθε είδος ,αυτοι πως θα το μεταφράζανε ? .Οσον αφορά τη παρουσία η μη θηλυκών είναι ένα ζήτημα, οπότε μάλλον πρέπει στη πράξη να το δούμε ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ ένα βίντεο απο έναν χομπίστα τον Νίκο Βελουδάκη που δεν είναι μέλος ακόμα του forum ( ευελπιστώ να γίνει ώστε να μας μεταφέρει και τις εμπειρίες του ) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ ένα ενυδρείο από τον χομπίστα  Yiannis Papadouris  όπου το ενδιαφέρον είναι ότι εχει μέσα και 3-4 θηλυκά. Περιμένουμε και απο τον Γιάννη να γίνει μέλος στο forum και να μας πει τις εντυπώσεις του και να μας δώσει τα φώτα του για το ποιος είναι ο ποιο ασφαλείς τρόπος να δημιουργηθεί ένα τέτοιο ενυδρείο.

 

150591790_4068114883221635_4481001651262429528_o.jpg?_nc_cat=100&ccb=3&_nc_sid=825194&_nc_ohc=gNzcz8hLc5sAX8WwhZ-&_nc_ht=scontent.fskg1-2.fna&oh=4f470a348cc0295c305c8a7c976fc7ff&oe=6053279A
Link to comment
Share on other sites

Ψαροσυνθεση:

1 Melanochromis Maingano

1 Pseudotropheus Zebra Red

1 Pseudotropheus Acei White Tail

1 Aulonocara Baenschi

1 Cynotilapia sp. Hara Gallireya Reef

1 Labidochromis Caeruleus

1 Labidochromis Sp. Mbamba Bay

1 Labidochromis Sp. Hongi Sweden

1 Metriaclima Pulpican

1 Pseudotropheus Neon Spot

1 Pseudotropheus Sp. Elognatus Chewere

 

Ισως προστεθουν 2-3 ακομα αλλα δεν ειναι σιγουρο.

 

9I3KEpm.jpg
 

8SjtTIs.jpg

 

EgeF20M.jpg

 

Δεν υπαρχει ιδιαιτερος τσακωμος, το κλασικο κυνηγητο.

Ταισμα 3 φορες την ημερα με Northfin Veggie και Cichlid Vegi Flakes της Ocean Nutrition και μια μερα την εβδομαδα νηστεια.

Μπηκε και το μαυρο φοντο και σκεφτομαι να βαλω λιγο πιο σκοτεινο φωτισμο.

 

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε από τον @tkalamat να σου δώσει και μερικά Haps (venustus- borleyi- moorii ) θα γίνει πολύ ποιο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2021 at 6:27 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Ζήτησε από τον @tkalamat να σου δώσει και μερικά Haps (venustus- borleyi- moorii ) θα γίνει πολύ ποιο όμορφο.

Να με συγχωρείτε αλλά θα διαφωνήσω ειδικά για τα venustus που η συνυπάρξη τους με mbuna ή Aulonocara μπορεί να είναι  καταστροφική ,γιατί ως μεγάλοι θηρευτές βλέπουν τους άλλους ως μενού. Οσον αφορά τα borley και τα moori που υποτίθεται είναι πιο ήρεμα καλύτερα να είναι σε άλλο ενυδρείο για αποφυγή ατυχημάτων.Είχα κάποτε borley και ήταν ζευγάρι μαζί με ομάδα Aulonocara , καταρχήν σκότωσε την δικιά του σε πρώτη φάση και μετά κυνηγιόταν συνέχεια με την άλλη παρέα ως που τον έδωσα.

Βέβαια ο καθένας κάνει οτι νομίζει με τις ανάλογες ευθύνες ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Να με συγχωρείτε αλλά θα διαφωνήσω ειδικά για τα venustus που η συνυπάρξη τους με mbuna ή Aulonocara μπορεί να είναι  καταστροφική ,γιατί ως μεγάλοι θηρευτές βλέπουν τους άλλους ως μενού. Οσον αφορά τα borley και τα moori που υποτίθεται είναι πιο ήρεμα καλύτερα να είναι σε άλλο ενυδρείο για αποφυγή ατυχημάτων.Είχα κάποτε borley και ήταν ζευγάρι μαζί με ομάδα Aulonocara , καταρχήν σκότωσε την δικιά του σε πρώτη φάση και μετά κυνηγιόταν συνέχεια με την άλλη παρέα ως που τον έδωσα.

Βέβαια ο καθένας κάνει οτι νομίζει με τις ανάλογες ευθύνες ?

Το άρθρο έχει ανοίξει για να ανταλλάξουμε  τις απόψεις μας  .  Άλλωστε όσοι την εκφέραμε ως τώρα είναι καθαρά σε θεωρητικό επίπεδο μιας και δεν είχαμε ποτέ αυτού του είδους το ενυδρείο.

Θα διαφωνήσω λοιπόν με την άποψη του να μην μπει το venoustus με τα Mbuna για το λόγο ότι παρότι το venoustus είναι μεγάλος θηρευτής  επιτίθεται και τρώει ότι χωράει στο στόμα του και τα ενήλικα mbuna δεν είναι σε αυτήν την κατηγορία . Και εδώ θα επικαλεστώ την φωτογραφία που έχω ανεβάσει ποιο πάνω και δείχνει καθαρά την απροβλημάτιστη συμβίωση των ειδών. 

ΥΓ . Το λέω  και θα το ξαναπώ, παίζει πάντα ρόλο και ο χαρακτήρας του ψαριού .

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Να με συγχωρείτε αλλά θα διαφωνήσω ειδικά για τα venustus που η συνυπάρξη τους με mbuna ή Aulonocara μπορεί να είναι  καταστροφική ,γιατί ως μεγάλοι θηρευτές βλέπουν τους άλλους ως μενού. Οσον αφορά τα borley και τα moori που υποτίθεται είναι πιο ήρεμα καλύτερα να είναι σε άλλο ενυδρείο για αποφυγή ατυχημάτων.Είχα κάποτε borley και ήταν ζευγάρι μαζί με ομάδα Aulonocara , καταρχήν σκότωσε την δικιά του σε πρώτη φάση και μετά κυνηγιόταν συνέχεια με την άλλη παρέα ως που τον έδωσα.

Βέβαια ο καθένας κάνει οτι νομίζει με τις ανάλογες ευθύνες ?

Καλημέρα στη φωτογραφία το κίτρινο ψαράκι ειναι ο Λάζαρος, που όταν έκανα την αλλαγή  ηταν τόσο μικρό, που δεν το βγήκα οταν άδειασα ολο το νερό και τις πέτρες σκέφτηκα οτι με καποια πέτρα θα το σκότωσα, σε μερικές ημέρες ανάμεσα στις πέτρες το είδα, μεγάλωσε να τους θηρευτές και δεν το πείραξαν. τώρα που μεταξύ τους  εχω κυνηγητά  αυτό δεν το πειράζουν.

20210305_151105.jpg

20210305_151112.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Καλημέρα στη φωτογραφία το κίτρινο ψαράκι ειναι ο Λάζαρος, που όταν έκανα την αλλαγή  ηταν τόσο μικρό, που δεν το βγήκα οταν άδειασα ολο το νερό και τις πέτρες σκέφτηκα οτι με καποια πέτρα θα το σκότωσα, σε μερικές ημέρες ανάμεσα στις πέτρες το είδα, μεγάλωσε να τους θηρευτές και δεν το πείραξαν. τώρα που μεταξύ τους  εχω κυνηγητά  αυτό δεν το πειράζουν.

20210305_151105.jpg

20210305_151112.jpg

Ελπίζω αγαπητέ μου να μην του συμβεί ποτέ τίποτα ,απλά εχω τους φόβους μου γιατί ξέρω απο παλιά και οχι θεωρητικά οτι έχουν συμβεί διάφορα και ψάρια έχουν πεθάνει και άλλα επέζησαν αφού πρώτα φάγανε τόσο ξύλο που χάσανε τα λέπια τους. Προσωπικά σε μεικτό ενυδρείο με Borley (οχι venustus)  και Aulocara το αρσ. aulonocara εφαγε τόσο ξύλο  απο το borley (θεωρητικά πιο ήσυχο ψαρι) που εχασε τα λέπια του ,επέζησε και έκανε ενα μηνα να εμφανιστεί από το στρεss και οχι απο venustus που είναι πιο ζωηρό. Θελω να πω οτι η συμπεριφορά τους είναι απρόβλεπτη.

Πάλι έγραψα πολλά και νομίζω αρκεί

Ο καθένας βέβαια θα κάνει ο,τι νομίζει ,  Να πάνε όλα καλά ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Ελπίζω αγαπητέ μου να μην του συμβεί ποτέ τίποτα ,απλά εχω τους φόβους μου γιατί ξέρω απο παλιά και οχι θεωρητικά οτι έχουν συμβεί διάφορα και ψάρια έχουν πεθάνει και άλλα επέζησαν αφού πρώτα φάγανε τόσο ξύλο που χάσανε τα λέπια τους. Προσωπικά σε μεικτό ενυδρείο με Borley (οχι venustus)  και Aulocara το αρσ. aulonocara εφαγε τόσο ξύλο  απο το borley (θεωρητικά πιο ήσυχο ψαρι) που εχασε τα λέπια του ,επέζησε και έκανε ενα μηνα να εμφανιστεί από το στρεss και οχι απο venustus που είναι πιο ζωηρό. Θελω να πω οτι η συμπεριφορά τους είναι απρόβλεπτη.

Πάλι έγραψα πολλά και νομίζω αρκεί

Ο καθένας βέβαια θα κάνει ο,τι νομίζει ,  Να πάνε όλα καλά ?

 

Σίγουρα η συμπεριφορά είναι απρόβλεπτη αλλά μεγάλο ρόλο παίζουν και τα λίτρα του ενυδρείου δεν είναι τι ίδιο στα 300 -400 με τα 8000

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Σίγουρα η συμπεριφορά είναι απρόβλεπτη αλλά μεγάλο ρόλο παίζουν και τα λίτρα του ενυδρείου δεν είναι τι ίδιο στα 300 -400 με τα 8000

Προφανώς παίζουν οι διαστάσεις ρόλο και ίσως αυτό σώζει τη κατάσταση οσο είναι δυνατόν ?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η συμπεριφορά είναι απρόβλεπτη αλλά μεγάλο ρόλο παίζουν και τα λίτρα του ενυδρείου δεν είναι τι ίδιο στα 300 -400 με τα 800

 

800 και όχι 8000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο δικο μου ενυδρειο αυτη τη στιγμη παμε μια χαρα και απο μετρησεις που εκανα την προηγουμενη εβδομαδα και θα ξανακανω την Κυριακη. Ακομα βεβαια τα ψαρακια ειναι πολυ μικρα για να μπορεσω να διακρινω τι γενος ειναι. Καποια που παρουσιαζουν πολυ εντονα χρωματα και πουλανε τσαμπουκα λογικα ειναι αρσενικα αλλα θα το δειξει η καθημερινοτητα και οταν μεγαλωσουν λιγο παραπανω. Το κυριαρχο παντως ειναι το Melanochromis Maingano!

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο θέμα!Κάποιες στιγμές περασε απο το μυαλό μου να έφτιαχνα ένα all male αλλά η ζυγαριά έγειρε προς τίς συμπεριφορές σε συγκριση  με το χρώμα. Μας βλέπω πάντως όλοι ποθουμε να δουμε την εξέλιξη ενός τέτοιου ενυδρείου οπότε οποίος το επιχειρήσει ας μας κρατα ενήμερους! 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2021 at 12:26 ΜΜ, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Πάλι έγραψα πολλά και νομίζω αρκεί

?

Kαλησπερα κ. Σωκράτη......από τι στιγμή που ''μαθαίνουμε'' και μεις οι ''νέοι'' από τις εμπειρίες των παλιότερων σαν εσάς,  γράψτε όσο θελετε.

 

On 17/3/2021 at 6:39 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

 

Ωραίο θέμα!Κάποιες στιγμές περασε απο το μυαλό μου να έφτιαχνα ένα all male αλλά η ζυγαριά έγειρε προς τίς συμπεριφορές σε συγκριση  με το χρώμα.

Αυτο που λεει ο Γιαννης ειναι και δικη μου αποψη. Οι συμπεριφορές ειναι το ζητουμενο  απο τη στιγμη που θα ασχοληθουμε πρωτη φορα με τις κιχλιδες Αφρικης.

Χρώματα βρισκεις και αλλου, οχι σαν την Αφρικη, αλλα βρισκεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@Deathstroke13 έχουμε κανένα νεότερο για την εξέλιξη του ενυδρείου ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...